Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler

erkek-kedilerde-kizisma-donemi-3
erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-3

Kızgınlık dönemi ile ilgili tüm detayları daha önceki yazlarımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise erkek kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili detayları inceleyeceğiz. “ Erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri nelerdir? Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl geçer? Erkek kediler kızgınlık döneminde nasıl rahatlatılır? “ gibi sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

Kızgınlık nedir?

Eğer kızgınlık dönemi ne anlama gelmektedir? diyorsanız bunu için konu ile ilgili önceki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Bildiğiniz gibi kedilerde kızgınlık dönemi bir kedinin en çok bakıma ihtiyacı olan ve bir kedi annesinin en dikkatli ve en sabırlı olması gereken dönemlerden bir tanesidir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi kedinin cinsine, vücut yapısına ve yaşadığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden erkek kedilerin kızgınlık dönemi ile ilgili belirli bir dönemden bahsetmek oldukça zordur.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi davranışları nasıldır?

Küçük delikanlı yerlerde yuvarlanıp kıvranmaya benzer hareketler yapmaya başladıysa tebrikler artık kediniz ergenliğe girdi! 🙂 Bu arada belirtmeden geçmeyelim aynı belirtiler dişi kedilerin kızgınlık döneminde de yaşanmaktadır.

Ayrıca dişi kedilerde kızgınlık dönemi davranışları, dişi kedileri sakinleştirme yolları ve kızgınlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-5
erkek kedilerde kizginlik donemi

Ayrıca erkek kediler kızgınlık döneminde iştahtan kesilebilirler. Uyku saatleri uzayabilir ve bu sebeple de uyanık olduğu zamanlarda daha enerjik olup çılgın hareketler sergileyebilirler.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar?

Erkek kedilerde kızışma, kedinin ergenliğe girmesi ile başlamaktadır. Kedinin ergenlik dönemine girmesi ise 4 ila 12. ay arasında değişiklik göstermektedir.

Kedilerin kızgınlık dönemi herkesin bildiği üzere çoğunlukla bahar ve yaz aylarına denk gelmektedir. Ancak ev ortamında yaşayan kediler kış dönemlerinde de kızgınlığa girebilmektedirler. Kızışma yıl boyu belirli aralıklarla devam eder. Sıkça çiftleşme eğilimi ( kızgınlık ) gösterirler. Çünkü eviniz doğa gibi değil. Ona hep sıcak ve aydınlık bir ortam sunuyorsunuz. Ayrıca sokak kedilerine nazaran iyi ve dengeli besleniyorlar. Bu yüzden de doğalarının ve üreme fizyolojisinin şaşıp değişiklik göstermesi çok normal.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi kaç gün sürer?

Kızgınlık dönemi süresi ortalama 6-7 gündür.

Erkek kedilere özel kızgınlık belirtileri nelerdir?

Erkek kediler tıpkı dişi kedilerde olduğu gibi çiftleşme döneminde gezinip yüksek sesle miyavlama hareketini sergiler. Ayrıca cam, balkon benzeri yerlerden atlayıp, evden kaçıp kendine eş bulmaya çalışır. Bu yüzden özellikle kızışma dönemi zamanı pencere ve balkon güvenliği daha da önemli hale gelmektedir.

Ayrıca erkek kedilerde saldırganlık en çok bu dönemde gözlemlenmektedir. Çünkü değişen hormon seviyesini bu saldırganlıkla atmaya çalışırlar.

 

erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-7
erkek kedilerde kizginlik donemi

 

Özellikle sokağa çıkan erkek kediniz var ise kızışma döneminde sokaklarda kavgaya karışıp yaralanma olasılığı yüksektir. Bu yüzden kızgınlık döneminde kedinizi sokağa çıkma konusunda bir süre engellemeniz onun sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Kızgınlık dönemindeki erkek kedi, oldukça huzursuz bir dönem geçireceğinden bu durum onun sağlığını etkileyecektir. Bu yüzden bebeğinizi bir an önce kısırlaştırmanız onun için en doğru hareket olacaktır. Üstelik erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere göre daha kolay bir operasyondur.

Erkek Kedilerin İdrar Püskürtmesi

Kedim evin heryerine işiyor ” veya “ Kedim çişini kaçırıyor “ diyorsanız kızışan kedi ihtimalini düşünmenin vakti geldi demektir. Çünkü erkek kedilerin kızgınlık dönemi ile ilgili en bilinen özellik idrar püskürtmedir.

Erkek kediler tıpkı dişi kedilerde olduğu gibi kızgınlık döneminde normalden farklı tuhaf hareketler yapmaya başlar. Bu hareketlerden en belirgin olanı ise dişi kedilere yerlerini belli etmek amacı ile yaptıkları duvarlara ve mobilyalara idrar püskürtmedir.

 

erkek-kedilerde-idrar-puskurtme
erkek kedilerde idrar püskürme

 

Aslında püskürtülen bu sıvı idrardan daha yoğun ve keskin kokuludur. Bu koku da dişi kedileri kendine çekmesini sağlar. Yani erkek kedi feromonları ortalığa saçar ki dişi kediler ona kendiliğinden gelsin 🙂 Ama maalesef bu koku sadece dişi kedilerin değil sizin de rahatlıkla algılayabileceğiniz bir kokudur. Bu yüzden erkek kedi annelerinin en zor dönemlerinden biri idrar püskürtme dönemidir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır?

Erkek kedilerde kızgınlık döneminin atlatılması dişi kedilerden çok da farklı değildir. Bunu kızgınlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattığımız yazımızda paylaşmıştık. Ama burada da kısaca özetleyelim.

 • Onunla yeterince oyun oynayıp enerjisini atmasını sağlayın
 • Oyun oynadıktan sonra minnoşunuzu besleyin ve beslenmenin rahatlığı ile uyumasını sağlayın
 • Son mama öğününü siz gece yatağa gitmeden hemen önce verip kedinizin uyku saatini sizinki ile paralel olacak şekilde ayarlayın
 • Kediniz için rahatlatıcı müzikler açarak onun sakinleşmesini sağlayın.

Ayrıca bu dönemde erkek kedinize masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırmadan önce kedinin çiftleştirilmesi gerekir mi?

Hayır gerekmez. Hatta hiç kızgınlığa girmeden kediyi kısırlaştırmak onun için en sağlıklı yöntem olacaktır.

Bu çok zor bir karar farkındayız. Çünkü her kedi annesinin torun sahibi olmanın hayalini kurduğunu biliyoruz. 4-5 minik yavru kediye sahip olup kedi anneliğinde zirveye ulaşmak çok keyifli olurdu değil mi? 🙂 Ama yavru kedi bakımı oldukça zor ve zaman isteyen bir iş. Böyle bir vaktiniz yok veya maddi durumunuz bu kadar çok sayıda kedinin bakımına el verişli değil ise sizin için en uygun yol bir an önce kedinizi kısırlaştırmak.

“Bizim zaten erkek kedimiz var. Yavrular annede kalacak.” demeyin. İlk birkaç ay anne ile yaşamak zorundalar evet ama onlar sizin de torunlarınız. Akıbetinin ne olacağını ve iyi bakılıp bakılmayacağını bilemediğiniz yavruları dünyaya getirmek istemezsiniz değil mi?

Kediler kendi yavruları ile çiftleşir mi? Kediler kardeşleri ile çiftleşir mi?

Düşününce tuhaf geliyor farkındayız ama kedilerde bir süre sonra akrabalık bağları kopar. Yani kediniz anne, baba veya kardeşleri ile çiftleşebilir duruma gelir. Bu yüzden kısırlaştırılmamış bir kedi ailesini aynı evde büyütmek oldukça tehlikelidir. Her an yeni bebişlere “merhaba” demeye hazır olmanız gerekir. 

Tabi bir kediyi kendi yavrusu, kendi annesi, kendi babası veya kendi kardeşi ile çiftleştirmek, kedinizin çekinik olarak taşıdığı genetik hastalığını, yavrularına baskın gen olarak aktarmasına ve hasta yavruların doğmasına sebep olabilir. Bunu insanlardaki akraba evliliklerine benzetebilirsiniz.

 

kedilerde-ciftlesme-donemi
kedilerde ciftlesme donemi

 

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi için hormon ilacı kullanmak

Bazı kedi anneleri kızgınlık dönemini atlatmak için bu yola başvurabiliyor. Ama biz bunu duymamış olalım. Çünkü kediler için hormon ilaçları onların sağlığını tehlikeye atabilecek ilaçlardır.

 

Bebeğinizin sağlıklı bir ergenlik geçirmesi dileği ile…

36 yorum

 1. İki erkek kedim var .biri 1 yaşını geçti diğer kedimin üzerinde yakalıyorum sürekli ve evin içinde de idrarını yapıyor.kısırlaştırma oldukça pahalı bir operasyon .bu durumu ne zaman bitecek? Bu dönemde ne yapabilirim? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim 🙏☺️

  • merhaba,

   idrar püskürtme erkek kedilerin kızgınlık döneminde malesef engellenemez bir durum. onu kısırlaştırmadığınız sürece idrar püskürtmeyi engellemeniz mümkün olmaz ne yazık ki. kedilerd ekızgınlık dönemi çok uzun sürmüyor. en geç 2 haftaya sorun biter. ancak erkek kediniz olduğu için özellikel belirtmek isterim; erkek kedi kısırlaştırma operasyonu dişilerdeki kadar pahalı ve sancılı değil. daha uygun fiyatlı ve daha kolay bir operasyonu var. veterinerler arası fiyat farkı da oluşabiliyor. mutlaka birkaç farklı veterinerden fiyat bilgisi istemenizi tavsiye ederim.

  • Maalesef bazı kedilerin hormon yoğunluğu sebebi ile kısa süreler içerisinde tekrar kızgınlık dönemine girebiliyorlar. İdrar püskürtmesinin sebebi büyük ihtimalle bundandır. Ancak kedinizi mutlaka iyi gözlemleyin. Kızgınlıktan farklı bir durumdan kaynaklı yaşanıyor olabilir. İdrar yollarında bir problem yaşanıyor olabilir. Herhangi bir farklılık sezerseniz mutlaka veteriner hekime başvurunuz.

 2. Seâm!Güzel kardeşim; bu canlar, sizin eğlenceniz ve üzerlerinden rant elde etmeniz için yaratılmadı ki.. Sokaktaki, evdeki canları kısırlaştırma ve kısırlaştırmaya azmettirme hakkını nereden alıyorsunuz?! Birçok hayvansever, acı çektiklerini düşünüp böyle bir yola başvuruyor. Haklı oldukları şeyler de yok değil.. Ancak, bu düzeni kediler, köpekler, kuşlar, balıklar vs. kurmadı ki, sizler kurdunuz! Canları, apartman dairelerine hapseden kim? Bunlar da can, öyle değil mi? Onların da, eş edinmeye, sosyalleşmeye ve bebek sahibi olmaya hakkı var ki, 3-4 ayda bir istekleri depreşiyor. Maksadınız soylarını kurutup, ” cins ” diye nitelendirerek, bazı türlerini bol-bol üretip, yüzlerce, binlerce dolara satmak değilse eğer, lütfen biraz düşünüp öyle akıl verin. Küresel sermayenin oyuncağı oldunuz, bari küreyi ısıtmayın.. 50 yıl içinde bu dünyada birtek tekir kedi kalmayacak, içecek su bile kalmayacak. UYANIN.! Eğer bazı nedenlerle kısırlaştırma zorunluluğu varsa, bu bazı dişilere yapılır ve rahimleri alınır. Yumurtalıklarına dokunulmaz ki, hayvanlar bebek sahibi olmadan cinsel hayatına devam edebilsinler.. Erkek kediyi kısırlaştırmak nedir ya, hasta falan mısınız siz? Lütfen biraz empati kurun.. İdrar konusuna gelirsek, her erkek püskürtmez! Ayrıca erkek de, o idrarı, kendi alanını belirlemek ve muhtemel dişilere mesaj atmak için püskürtür 🙂 Eve mahkum ettiğimiz canların böyle bir şansı var mı? Da Vinci’nin de dediği gibi, “kedi dünyanın baş yapıtıdır” ve asla kimsenin oyuncağı değildir. Daha söylenecek çok şey var aslında ama, sadece duymak istediğini dinleyene asla ve kat’a GERÇEĞİ anlatamayız 🙁 Kısaca belirteyim ki; evlerimizde bize yarenlik eden bu muhteşem canlar, doğayı bizden çok daha fazla hak ediyorlar. Evde, damlalıkla beslemek suretiyle yaşatabildiğim bir can ve kapımı çalarak evime gelen diğer 3 can daha var. Diledikleri zaman da dışarı çıkarlar. Ayrıca mahallemde ve yakın mezarlıklarda da, sabah ve akşam beslenme ve bakımlarıyla ilgilendiğim 30-35 civarı can kaldı. Zalimlerin sokağa attığı bazı yavrular olmasa, kedi göreni “deli” diye sağlık görevlilerine götürmek zorunda kalırdık ki, zaten sırtımdaki kediyi görünce korkudan çığlık atan kadınlar ve sokaktan geçmeye çalışan canlara tekme atmaya kalkan mahluklar gördüm! Lütfen, biraz sevgi ve biraz da merhamet.. Çünkü onlar, sevginin ve merhametin kokusunu alırlar..

  • Mehmet bey merhaba,

   Öncelikle kısırlaştırma hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yorumlarınıza istinaden biz de görüş ve düşüncelerimizi anlatarak size kendimizi açıklamak istedik. Ancak cevabımız çok uzun olduğu için buraya ekleyemedik. Mecburen post olarak yayınlamak durumunda kaldık. Yorumunuza olan cevabımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   Cevap linki

  • Arkadaş sanki mükemmel bir hayvansever ülkede yaşıyoruzda bu hayvanların haklarını elinden alıyoruz, sanki o kadar hayvansever bir ülkeyiz ki hepimizin kapısının önünda mama su kabı var, SANKİ O KADAR HAYVANSEVER BİR ÜLKEYİZ Kİ BU YÜZDEN BİR SÜRÜ HAYVANA TECAVÜZ ,TACİZ,ŞİDDET UYGULANIYOR!!! Yahu bir kendinize gelin bir erkek kedi evden çiftleşmek için kaçtığında en az 10 tane dişiyle çiftleşiyor her birinden en az 4 tane yavrucak doğsa 40 tane yavru oluyor ve bu yavrular rezillik içinde ölüyorlar!
   Ha bu kadar hayvanseverseniz bunları da bir düşünün derim asıl kısırlaştırmaktır onları korumak! Lütfen bir düşünün sırf bir kedinin isteğini hakkını yaşaması için EN AZ 40 tane yavrucağın ölmesi hakmıdır!?

   • Kesinlikle haklısınız. Biz de kısırlaştırmanın bu canları korumak olduğuna inanıyor ve de bu sebeple destekliyoruz. Umarız hayvanlar için daha mutlu, daha adil ve daha sevgi dolu bir dünyaya erişebiliriz. Bunun için her birimiz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz…

   • afrika halklarınıda kısırlaştırmak icap eder zira binlerce çocuk açlıktan ölüyor bu mantık nedir acaba doğayı siz kurmadınız sapıklığın lüzumu yok ..

  • Erkek kedilerin kisırlastırılması kavga ederek yaralanmalarını engeller ayrıca evde yaşıyorsa camdan atlama vb davranışlar sonucu kötü olaylar yaşanmasını önler.O nedenle dişi veya erkek kısırlastirılmaları sağlıklı yasam icin gerekli.Siz de sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanların kötü insanların zulmüne maruz kaldığından bahsetmişsiniz.Tam da bu nedenle kısırlastırma gerekiyor.Ayrıca devamlı doğuran disi kediler ne kadar iyi bakarsanız bakın ki sokakta bu imkan da yok fazla yaşamıyor.Hayvanları düşünmek,ilgilenmek güzeldir ancak bu diğer insanlara hakaret etme hakkını vermez.Sokaktaki bütün hayvanları kisırlaştırıp nesillerini tükettikten sonra kalan az sayıda kediyi uretip rant sağlama düşüncesi de çok absürt.Sanki millet yüksek meblağlarla kedi almak için kuyrukta.Sokak kedilerinin cogu insanlara yaklasmadiğı için tutup da kısırlaştırma imkanı yok.Bu konuyla ilgilenen insan sayisı da az.Zaten kolay mı onlarca,yüzlerce kediyi kisırlastıracak maddi yukü karşılamak?O yüzden nesilleri tükenmez merak etmeyin.Düsündügünüz gibi bu çabanın altında rant yok tersine masraf ve kendinden kısarak bu hayvanların sağlıklı yaşaması için fedakarlık var.Empati kurarsanız bunu yapan insanlara teşekkür edersiniz hakaret değil.

  • Pardon ama kedileri kısırlaştırmasak bunca kediye kim bakacak 10 yavrudan 6sı bakımsızlıktan ölüyor. Toplum olarak bilinçli ve yeterince hayvansever değiliz. Bazı kediler iyi insanlara fenk geliyor ve hayatta kalıyor. Bazıları da ölüyor öldürülüyor. Dünya senin etrafında dönmüyor. Sen 3/5 kediye bakabiliyorsun diye herkes bunu yapar/yapabilir sanma! Benim 3 kedim var. Diğer kedileri de görüyorum dışarıda nasıl bakacağım? Yavrucak bir şey. Bence smalamayı bırakın biraz

 3. Merhaba. Ben de bir erkek kedi annesiyim. Henüz kızgınlığa girdiğini düşünmüyorum ama her an olabilir. Biraz saldırganlaştı. Durduk yere ısırıyor acaba kaç aylıkken kısırlaştırılmalı. İdeal ay nedir bunun için? Teşekkürler

  • Bilimsel olarak 6-7. aydan sonra yaptırılabiliyor. Tabi kedinizin minimum kilosu da 2.5 olmalı. Ancak ideal zaman her kedi için değişebilir. kısagınlığa girecek gibi bir endişeniz yoksa 1 yaşına kadar bekleyebilirsiniz.

 4. Merhaba bir dişi bir erkek kedim var ve daha 5 aylıklar erkek kedim sanırım kızgınlığa girdi sürekli dişinin üstüne çıkmaya çalışıyor kavga ediyor merak ettiğim çiftleşme olurmu nasıl önleyebilirim kısırlaştırmak istemiyorum yani bu durumu nasıl atlatabiliriz. Teşekkürler.

  • Malesef ateşle barut yan yana durmaz 🙂 bu çok tehlikeli bir birliktelik olmuş. Kısıtlaştırmazsanız kısa süre içerisinde çiftleşeceklerdir. Sağlık açısından kedilerin 1 yaşından önce gebe kalması tavsiye edilmiyor. Onları iyi takip edip sürekli olarak çiftleşmelerini engellemeniz gerekiyor. Bunun dışında veterinerinize kızgınlık giderici ilaçlar hakkında da danışabilirsiniz

  • Henüz kızgınlık dönemine girmesine çok var. Ancak kızgınlık biyolojik bir oldu. Yanında bir arkadaşının olması bu dönemi nasıl geçirdiğine etki etmez. Tek faydası yanındaki kedi karşı cins olursa çiftleşip rahatlayabilir. Ama tabi bu da gebe kalma riskini ortaya çıkarır. Veteriner hekimler 1 yaşından önce kedilerin doğum yapmasını sağlıkları açısından önermiyor. Yanyanalarken de çiftleşmelerini engellemeniz çok zor olacaktır. 2. Kediyi bu durumu değerlendirerek sahiplenmeniz gerekecek

 5. Merhabalar. Çok güzel bir yazı olmuş. Benim de bir sorum vardı. Erkek kedim Scottisch Straigt ve 13 Ekim 2018 doğumlu. Yani şu anda 21 aylık. Ama şimdiye kadar kızgınlık belirtisi göstermedi. Veteriner sürekli evde bulunduğundan ve dişi kokusu almadığından olabilir dedi. Ancak herhangi bir hormon testi yaptırmadı. Çiftleştirmeyi asla düşünmüyorum, kızgınlığa girdiğinde kısırlaştıracaktım. Ancak girmediği için de kısırlaştırmadım. Açıkçası kafam karışık. Acaba doğuştan kısır olabilir mi? Bir de dişi kedilerin kızgınlık dönemini okudum, poposunu havaya kaldırarak kendilerini kaşıtma gibi durumlarını okudum. Benim kedim de bu hareketi yapıyor zaman zaman. Ama kendisi erkek:) bunun nedeni ne olabilir? Çok uzun oldu sanırım ama çok merak ettiğim konular. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Kedinizin yaptığı sürtünme hareketi kızgınlığın dışında kedilerde sık görülen sırnaşma hareketidir de 🙂 endişelenmeyin. Kediniz beni sev diye etrafınızda pervane oluyor 😀
   Eğer doğuştan kısır olsaydı mutlaka veterineriniz bununla ilgili bir yprum yapardı. Kedileri de insanlar gibi düşünün. Bir genel geçer kurallar vardır bir de farklı bünyelerde farklı tepkiler veren bünye gerçeği. Sizin kedinizin de isteği düşük olabilir. Ne mutlu ki çiftleştirmeyi düşünmüyorsunuz. Kısıtlaştırmak için illa kızgınlığa girmesini beklemenize gerek yok. Belki de girdi ama kediniz çok yumuşak atlatıyor bu dönemi bu yüzden de anlayamıyorsunuz.
   Biz mesela kızımızı yeterli kiloya eriştiği için 6.ayını bitirir bitirmez kısırlaştırdık. Kızgınlık nedir hiç bilmedi. Hiçbir sağlık sorunu da yaşamadık. Sizin bebeğiniz zaten yeterince büyük. Kendinizi hazır hissettiğinizde operasyonu gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

   • Dayanamadım yazacağım. Sizin argümanınızda çelişki var. Kızgınlığa girmiş kediler ciftlesmesinler dolayısıyla bebekler olmasin diye kisirlastirmayi savunuyorsunuz, anladık. Kızgınlığa girmemiş ya da hafif atlatan, dolayısıyla çiftleşmeden kediden ne istiyorsunuz? İlla hauvanı kesip doğasıyla oynamak dersindesiniz.Rahat bırakın hayvanı.

    • Öncelikle kısırlaştırma operasyonunu “hayvanı kesmek” olarak ifade etmek hiç doğru bir yaklaşım değil. Onlar bizim evlatlarımız ve bu operasyonu da onların iyiliği için yapıyoruz. Bunu “kesmek” olarak ifade etmek evlatlarının iyiliği için savaşan anne babaları yaralayıcı bir ifade. Kaldı ki bu operasyondan sonra çiftleşme isteği de duymadıkları için onların acı çekmesine ya da bir yandan eksik kalmasına sebep olmuyoruz. Bu yorumda okuyucumuza kısırlaştırabileceğini ilettik çünkü kendisi kedisini kısırlaştırmak istiyor. Bunun için de kızgınlığa girmesini beklediğini ve çiftleştirmeyi asla düşünmediğini belirtmiş. Dolayısı ile de beklemesine gerek olmadığını ilettik kendisine. Yoksa insanların evlatlarını rahat bırakmama, onların hayatına karışma gibi bir durum söz konusu olamaz. Siz kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız bebeğinizi her kızgınlıkta çiftleştirip ya da çiftleştirmeyip kızgınlığı yaşamasını sağlayıp hayatınıza devam edebilirsiniz. Tabi bu durumun yol açtığı olumsuz sonuçları da aklınızın bir köşesinden çıkarmayınız. Sevgiler…

 6. Merhaba. Benimde erkek kedim 1 yaşında ne kizginliga girdi nede çiş puskurtuyor evde dişi kedim 1 kere anne oldu başka erkekden ve tekrar kizginliga girdi erkek kedim üstüne çıkıyor erek de okuyor ama denk getiremiyor sanırım ciftlesemiyor. Erkek kedim kizginliga girmediği için mi acaba yada tecrübesiz olduğu için midir. Bu arada erkek kedim iri dişime nazaran. Lütfen aydınlatın beni.

  • Yaşları ya da boyutları arasındaki uyumsuzluktan olabilir. birbirlerinden yeterinde hoşlanmamış da olabilirler tabii 🙂
   Bu sorunun cevabını vermek çok zor açıkçası. sabırla beklemekten başka bir öneride bulunamıyorum. Belki benzer örnekle karşılaşan profesyonel bir veteriner hekim bu konuda sizi yönlendirebilir.

  • 4 ay kızgınlık için çok erken. Muhtemelen girmemiştir. Kızgınlığa girdiklerinde idrar püskürtme de yapardı. Henüz bebek ve oyuncu zamanları. Muhtemelen sizinle oyun oynamak istiyor 🙂 öncelikle ısırma konusunda eğitmeniz lazım. Sizi ısırmaya başladığında ona hafif bir sertlikte işaret parmağınızla hayır diyin ve onunla oynamayı bırakın. Bunu sabırla tekrarlayın. Aynı zamanda onune ısırabilrceği bir oyuncak koyup onu ısırmasını sağlayın. Zamanla azalacaktır ısırmaları.
   Gece miyavlamalarını koşmalarını da ancak mama düzenini değiştirip yatmadan önce olta, top vb bir oyuncakla yorulmasını sağlayın ve mama kabını ondan sonra doldurun. Yorulup mamasını yiyip tüm gece mışıl mışıl uyuyacaktır…

 7. Erkek kedim var 4 aylık geceleri anlamsız şekilde miyavlı yanına yanaştırmıyo. Eskisi gibi kendini sevdirmiyor. Her zaman bizi ısırıyor ve üstümüze atlıyor. Kızgınlık döneminemi girdi lütfen cvaplayın

 8. Merhaba 2 kedim var birisi 7 birisi 6 aylık ikiside erkek son zamanlarda bir tanesi diğernin ensesini ısırıp üstğne çuk aya başladı çifleşme pozisyonuna geçiyor ama ikiside erkek ne yapabilirim

  • Ense ısırarak üzerine çıkması belirttiğiniz gibi çiftleşme hareketi. Ama bunu erkek kediye yapmaması gerekiyor. Gerçekten ilginç ve ilk kez duyduğum bir konu. Bunu neden yaptığı ile ilgili fikir yürütemedim. Belki vereriner yorumda bulunabilir. Ya da yorumları okuyup daha önce benzer durumu yaşamış bir okuyucumuz deneyimini bizimle paylaşır belki…

 9. İyi günler. Yaklaşık 5 ay önce annesi tarafından terkedilmiş bir erkek yavru kedi sahiplendik. Aşılarını yaptırdık kısırlaştırmak istiyoruz. Bugün belediyemizin sokak hayvanları veterinerine gittim ev kedilerine bakmadıklarını söyleyerek beni geri çevirdiler. Maddi durumum açıkcası şuan 10 dakikalık bi kısırlaştırma işlemine 500 lira verecek kadar müsait değil. Bana çok mantıksız geldi bu uygulama. Oradaki cerrahla görüştüm yani maddi durumu olmayan hayvan sahiplenmesin mi diyosunuz dedim yapıcak bişey yok prosüdür bu şekilde diyerek beni gönderdiler. Veteriner fiyatları çok yüksek Tamam hadi ben Bir şekilde hallederim onu kendi yavrularımdan ayırmıyorum. Ama ya ciddi anlamda maddi durumu iyi olmayanlar?Belediyelerin bu uygulamasına öneri olarak sunulsa bir kişi değil binlerce kişi olarak sesimizi duyurmaya çalışsak başarabiliriz diye düşünüyorum.

  • Kesinlikle çok haklı bir konuya değinmişsiniz. Bu konuda bir yazı yayınlayabilir ve kedi sevelerlerin, belediyelerin dikkatini çekmesini sağlayabiliriz. Eğer dilerseniz ve yazmak isterseniz sizin yacağınız bir yazıyı da paylaşmaktan mutluluk duyarız. Küçük bir adım olur belki ama bu konua bu şekilde dikkat çekip destek olmuş oluruz belki…

 10. Merhabalar benim kedim erkek ve 6-7 aylık. Müstakil, bahçeli bir evim var ve bu aralar ısrarla sıkça dışarı çıkmak istiyordu ben de dışarı bahçeye göndermeye başladım. Kendine 2.5-3 aylık arkadaş bir dişi kedi buldu sürekli oynuyorlardı bahçede ancak bu aralar benim kedim sürekli onun üstüne çıkıyor. Dişi kedi de hemen yatıyor ancak ikisinin de yaşı olduğunu düşünmüyorum ne yapmalıyım bilmiyorum ikisi içinde önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • Sizin kedinizin kızgınlık dönemi gelmiş olabilir ya da gelmek üzeredir. Ama bu yaşta henüz çiftleşmese daha iyi olur tabi. 2.5-3 aylık kediye gelince o daha bebek. Kesinlikle çiftleşmemesi lazım. Bebek olduğu için oyun oynamak amaçlı yatıyodur mutlaka amacının çiftleşmek olduğunu sanmıyorum. Hatta kediniz onu zorlarsa karşı taraf henüz çok küçük olduğu için zarar da görebilir. Bu dönem geçene kadar kedinizi dışarı bırakmasanız daha iyi olabilir. Eğer kızgınlığa girdiyse dişi kedi peşinden koşacağım derken kayıp da olabilir. Eviniz bahçeli de olsa kediiler sıvıdır diye bir söylem vardır bilirsiniz. Herhangi bir delikten ya da duvardan kaçıp gidebilir.

 11. Merhaba, benim 20 aylık erkek kedim var. Kızgınlık dönemine girdiğini düşünüyoruz. Eve idrar püskürtmeye başladı ve geceleri bağırıyor. Geçen yıl da aynısı olmuştu dönemin geçmesi çok uzun sürdü. Kısırlaştırmayı düşünüyoruz ama ne zaman yapılması konusunda emin değiliz yani bu donemin geçmesi mi gerekiyor yoksa şimdi de yaptırabilir miyiz? Bir de kısırlaştırdıktan sonra hala idrar püskürtme ve geceleri bağırma olayı devam eder mi bu konuda endişeliyiz.

  • 6-7 ayını doldurmuş ve min 2.5 kiloya ulaşmış tüm kediler kısırlaştırılabiliyor. Ama bunun için içinde bulunduğu kızgınlık döneminin sona ermesi lazım. Kısırlaştırma operasyonundan sonra idrar püskürtmesi ve bağırmaları sona eriyor. Nadiren de olsa bazı kızgınlık belirtilerş devam rden minnoşlar var ama belirttiğim gibi bu çok nadir bir durum. Operasyondan sonra sora erecektir endişe etmeyin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*