Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler

erkek-kedilerde-kizisma-donemi-3
erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-3

Kızgınlık dönemi ile ilgili tüm detayları daha önceki yazlarımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise erkek kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili detayları inceleyeceğiz. “ Erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri nelerdir? Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl geçer? Erkek kediler kızgınlık döneminde nasıl rahatlatılır? “ gibi sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

Kızgınlık nedir?

Eğer kızgınlık dönemi ne anlama gelmektedir? diyorsanız bunu için konu ile ilgili önceki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Bildiğiniz gibi kedilerde kızgınlık dönemi bir kedinin en çok bakıma ihtiyacı olan ve bir kedi annesinin en dikkatli ve en sabırlı olması gereken dönemlerden bir tanesidir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi kedinin cinsine, vücut yapısına ve yaşadığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden erkek kedilerin kızgınlık dönemi ile ilgili belirli bir dönemden bahsetmek oldukça zordur.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi davranışları nasıldır?

Küçük delikanlı yerlerde yuvarlanıp kıvranmaya benzer hareketler yapmaya başladıysa tebrikler artık kediniz ergenliğe girdi! 🙂 Bu arada belirtmeden geçmeyelim aynı belirtiler dişi kedilerin kızgınlık döneminde de yaşanmaktadır.

Ayrıca dişi kedilerde kızgınlık dönemi davranışları, dişi kedileri sakinleştirme yolları ve kızgınlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-5
erkek kedilerde kizginlik donemi

Ayrıca erkek kediler kızgınlık döneminde iştahtan kesilebilirler. Uyku saatleri uzayabilir ve bu sebeple de uyanık olduğu zamanlarda daha enerjik olup çılgın hareketler sergileyebilirler.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar?

Erkek kedilerde kızışma, kedinin ergenliğe girmesi ile başlamaktadır. Kedinin ergenlik dönemine girmesi ise 4 ila 12. ay arasında değişiklik göstermektedir.

Kedilerin kızgınlık dönemi herkesin bildiği üzere çoğunlukla bahar ve yaz aylarına denk gelmektedir. Ancak ev ortamında yaşayan kediler kış dönemlerinde de kızgınlığa girebilmektedirler. Kızışma yıl boyu belirli aralıklarla devam eder. Sıkça çiftleşme eğilimi ( kızgınlık ) gösterirler. Çünkü eviniz doğa gibi değil. Ona hep sıcak ve aydınlık bir ortam sunuyorsunuz. Ayrıca sokak kedilerine nazaran iyi ve dengeli besleniyorlar. Bu yüzden de doğalarının ve üreme fizyolojisinin şaşıp değişiklik göstermesi çok normal.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi kaç gün sürer?

Kızgınlık dönemi süresi ortalama 6-7 gündür.

Erkek kedilere özel kızgınlık belirtileri nelerdir?

Erkek kediler tıpkı dişi kedilerde olduğu gibi çiftleşme döneminde gezinip yüksek sesle miyavlama hareketini sergiler. Ayrıca cam, balkon benzeri yerlerden atlayıp, evden kaçıp kendine eş bulmaya çalışır. Bu yüzden özellikle kızışma dönemi zamanı pencere ve balkon güvenliği daha da önemli hale gelmektedir.

Ayrıca erkek kedilerde saldırganlık en çok bu dönemde gözlemlenmektedir. Çünkü değişen hormon seviyesini bu saldırganlıkla atmaya çalışırlar.

 

erkek-kedilerde-kizginlik-donemi-7
erkek kedilerde kizginlik donemi

 

Özellikle sokağa çıkan erkek kediniz var ise kızışma döneminde sokaklarda kavgaya karışıp yaralanma olasılığı yüksektir. Bu yüzden kızgınlık döneminde kedinizi sokağa çıkma konusunda bir süre engellemeniz onun sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Kızgınlık dönemindeki erkek kedi, oldukça huzursuz bir dönem geçireceğinden bu durum onun sağlığını etkileyecektir. Bu yüzden bebeğinizi bir an önce kısırlaştırmanız onun için en doğru hareket olacaktır. Üstelik erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere göre daha kolay bir operasyondur.

Erkek Kedilerin İdrar Püskürtmesi

Kedim evin heryerine işiyor ” veya “ Kedim çişini kaçırıyor “ diyorsanız kızışan kedi ihtimalini düşünmenin vakti geldi demektir. Çünkü erkek kedilerin kızgınlık dönemi ile ilgili en bilinen özellik idrar püskürtmedir.

Erkek kediler tıpkı dişi kedilerde olduğu gibi kızgınlık döneminde normalden farklı tuhaf hareketler yapmaya başlar. Bu hareketlerden en belirgin olanı ise dişi kedilere yerlerini belli etmek amacı ile yaptıkları duvarlara ve mobilyalara idrar püskürtmedir.

 

erkek-kedilerde-idrar-puskurtme
erkek kedilerde idrar püskürme

 

Aslında püskürtülen bu sıvı idrardan daha yoğun ve keskin kokuludur. Bu koku da dişi kedileri kendine çekmesini sağlar. Yani erkek kedi feromonları ortalığa saçar ki dişi kediler ona kendiliğinden gelsin 🙂 Ama maalesef bu koku sadece dişi kedilerin değil sizin de rahatlıkla algılayabileceğiniz bir kokudur. Bu yüzden erkek kedi annelerinin en zor dönemlerinden biri idrar püskürtme dönemidir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır?

Erkek kedilerde kızgınlık döneminin atlatılması dişi kedilerden çok da farklı değildir. Bunu kızgınlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattığımız yazımızda paylaşmıştık. Ama burada da kısaca özetleyelim.

 • Onunla yeterince oyun oynayıp enerjisini atmasını sağlayın
 • Oyun oynadıktan sonra minnoşunuzu besleyin ve beslenmenin rahatlığı ile uyumasını sağlayın
 • Son mama öğününü siz gece yatağa gitmeden hemen önce verip kedinizin uyku saatini sizinki ile paralel olacak şekilde ayarlayın
 • Kediniz için rahatlatıcı müzikler açarak onun sakinleşmesini sağlayın.

Ayrıca bu dönemde erkek kedinize masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırmadan önce kedinin çiftleştirilmesi gerekir mi?

Hayır gerekmez. Hatta hiç kızgınlığa girmeden kediyi kısırlaştırmak onun için en sağlıklı yöntem olacaktır.

Bu çok zor bir karar farkındayız. Çünkü her kedi annesinin torun sahibi olmanın hayalini kurduğunu biliyoruz. 4-5 minik yavru kediye sahip olup kedi anneliğinde zirveye ulaşmak çok keyifli olurdu değil mi? 🙂 Ama yavru kedi bakımı oldukça zor ve zaman isteyen bir iş. Böyle bir vaktiniz yok veya maddi durumunuz bu kadar çok sayıda kedinin bakımına el verişli değil ise sizin için en uygun yol bir an önce kedinizi kısırlaştırmak.

“Bizim zaten erkek kedimiz var. Yavrular annede kalacak.” demeyin. İlk birkaç ay anne ile yaşamak zorundalar evet ama onlar sizin de torunlarınız. Akıbetinin ne olacağını ve iyi bakılıp bakılmayacağını bilemediğiniz yavruları dünyaya getirmek istemezsiniz değil mi?

Kediler kendi yavruları ile çiftleşir mi? Kediler kardeşleri ile çiftleşir mi?

Düşününce tuhaf geliyor farkındayız ama kedilerde bir süre sonra akrabalık bağları kopar. Yani kediniz anne, baba veya kardeşleri ile çiftleşebilir duruma gelir. Bu yüzden kısırlaştırılmamış bir kedi ailesini aynı evde büyütmek oldukça tehlikelidir. Her an yeni bebişlere “merhaba” demeye hazır olmanız gerekir. 

Tabi bir kediyi kendi yavrusu, kendi annesi, kendi babası veya kendi kardeşi ile çiftleştirmek, kedinizin çekinik olarak taşıdığı genetik hastalığını, yavrularına baskın gen olarak aktarmasına ve hasta yavruların doğmasına sebep olabilir. Bunu insanlardaki akraba evliliklerine benzetebilirsiniz.

 

kedilerde-ciftlesme-donemi
kedilerde ciftlesme donemi

 

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi için hormon ilacı kullanmak

Bazı kedi anneleri kızgınlık dönemini atlatmak için bu yola başvurabiliyor. Ama biz bunu duymamış olalım. Çünkü kediler için hormon ilaçları onların sağlığını tehlikeye atabilecek ilaçlardır.

 

Bebeğinizin sağlıklı bir ergenlik geçirmesi dileği ile…

110 yorum

 1. İki erkek kedim var .biri 1 yaşını geçti diğer kedimin üzerinde yakalıyorum sürekli ve evin içinde de idrarını yapıyor.kısırlaştırma oldukça pahalı bir operasyon .bu durumu ne zaman bitecek? Bu dönemde ne yapabilirim? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim 🙏☺️

  • merhaba,

   idrar püskürtme erkek kedilerin kızgınlık döneminde malesef engellenemez bir durum. onu kısırlaştırmadığınız sürece idrar püskürtmeyi engellemeniz mümkün olmaz ne yazık ki. kedilerd ekızgınlık dönemi çok uzun sürmüyor. en geç 2 haftaya sorun biter. ancak erkek kediniz olduğu için özellikel belirtmek isterim; erkek kedi kısırlaştırma operasyonu dişilerdeki kadar pahalı ve sancılı değil. daha uygun fiyatlı ve daha kolay bir operasyonu var. veterinerler arası fiyat farkı da oluşabiliyor. mutlaka birkaç farklı veterinerden fiyat bilgisi istemenizi tavsiye ederim.

   • Meraba benim kesim erkek ve bagiriyo ağlıyo gibi sesler geliyo uyutmuyo dişi kedi gördüğünde ise arkadaşına geçmeye çalışıyo ve kadim 8 aylık çifleşme dönemecine girmiş olabilir mi

   • Merhaba 11 aylık tekir erkek kedimiz var son 4 gündür bana karşı inanılmaz saldırgan ancak eşime (karıma) tamamen sakin. Beni gördüğünde gerçek bir kavga içine giriyor çok şiddetli saldırıyor. Bu sebep kızgınlık dönemine girdiği için midir? Yoksa farklı bir sebep mi vardır altında?

    • Kızgınlıktan kaynaklı olsa hem genel olarak agresif olurdu hem de idrar püskürtmesi olurdu. Bu şekilde sadece sie agresiflik yapması ilginç. Onu korkutmuş ya da istemeden canını acıtmış olabilir misiniz? ya da hep eşinize daha mı düşkündü? büyüdükçe eşiniz olan sevgisi arttığı için sizi kıskamıyor olaabilir mi?

  • Maalesef bazı kedilerin hormon yoğunluğu sebebi ile kısa süreler içerisinde tekrar kızgınlık dönemine girebiliyorlar. İdrar püskürtmesinin sebebi büyük ihtimalle bundandır. Ancak kedinizi mutlaka iyi gözlemleyin. Kızgınlıktan farklı bir durumdan kaynaklı yaşanıyor olabilir. İdrar yollarında bir problem yaşanıyor olabilir. Herhangi bir farklılık sezerseniz mutlaka veteriner hekime başvurunuz.

 2. Seâm!Güzel kardeşim; bu canlar, sizin eğlenceniz ve üzerlerinden rant elde etmeniz için yaratılmadı ki.. Sokaktaki, evdeki canları kısırlaştırma ve kısırlaştırmaya azmettirme hakkını nereden alıyorsunuz?! Birçok hayvansever, acı çektiklerini düşünüp böyle bir yola başvuruyor. Haklı oldukları şeyler de yok değil.. Ancak, bu düzeni kediler, köpekler, kuşlar, balıklar vs. kurmadı ki, sizler kurdunuz! Canları, apartman dairelerine hapseden kim? Bunlar da can, öyle değil mi? Onların da, eş edinmeye, sosyalleşmeye ve bebek sahibi olmaya hakkı var ki, 3-4 ayda bir istekleri depreşiyor. Maksadınız soylarını kurutup, ” cins ” diye nitelendirerek, bazı türlerini bol-bol üretip, yüzlerce, binlerce dolara satmak değilse eğer, lütfen biraz düşünüp öyle akıl verin. Küresel sermayenin oyuncağı oldunuz, bari küreyi ısıtmayın.. 50 yıl içinde bu dünyada birtek tekir kedi kalmayacak, içecek su bile kalmayacak. UYANIN.! Eğer bazı nedenlerle kısırlaştırma zorunluluğu varsa, bu bazı dişilere yapılır ve rahimleri alınır. Yumurtalıklarına dokunulmaz ki, hayvanlar bebek sahibi olmadan cinsel hayatına devam edebilsinler.. Erkek kediyi kısırlaştırmak nedir ya, hasta falan mısınız siz? Lütfen biraz empati kurun.. İdrar konusuna gelirsek, her erkek püskürtmez! Ayrıca erkek de, o idrarı, kendi alanını belirlemek ve muhtemel dişilere mesaj atmak için püskürtür 🙂 Eve mahkum ettiğimiz canların böyle bir şansı var mı? Da Vinci’nin de dediği gibi, “kedi dünyanın baş yapıtıdır” ve asla kimsenin oyuncağı değildir. Daha söylenecek çok şey var aslında ama, sadece duymak istediğini dinleyene asla ve kat’a GERÇEĞİ anlatamayız 🙁 Kısaca belirteyim ki; evlerimizde bize yarenlik eden bu muhteşem canlar, doğayı bizden çok daha fazla hak ediyorlar. Evde, damlalıkla beslemek suretiyle yaşatabildiğim bir can ve kapımı çalarak evime gelen diğer 3 can daha var. Diledikleri zaman da dışarı çıkarlar. Ayrıca mahallemde ve yakın mezarlıklarda da, sabah ve akşam beslenme ve bakımlarıyla ilgilendiğim 30-35 civarı can kaldı. Zalimlerin sokağa attığı bazı yavrular olmasa, kedi göreni “deli” diye sağlık görevlilerine götürmek zorunda kalırdık ki, zaten sırtımdaki kediyi görünce korkudan çığlık atan kadınlar ve sokaktan geçmeye çalışan canlara tekme atmaya kalkan mahluklar gördüm! Lütfen, biraz sevgi ve biraz da merhamet.. Çünkü onlar, sevginin ve merhametin kokusunu alırlar..

  • Mehmet bey merhaba,

   Öncelikle kısırlaştırma hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yorumlarınıza istinaden biz de görüş ve düşüncelerimizi anlatarak size kendimizi açıklamak istedik. Ancak cevabımız çok uzun olduğu için buraya ekleyemedik. Mecburen post olarak yayınlamak durumunda kaldık. Yorumunuza olan cevabımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   Cevap linki

   • İyi günler 6 aylik bi erkek kedim var.ve sanirim kizginlik donemine girdi.battaniye ile ask yasiyo kisirlastirmayi dusunuyorum.kisirlastirdiktan sonra bu tur eylemler devam edermi.

    • benimde 8-9 aylık erkek bir tekirim var ilk kızgınlığına girdi ,ince ince değişik sesler çıkartmaya başladı,geçen gün kanapede battaniyeyi üzerime almış tv seyrediyordum,bizim evlat geldi üzerime uzandı tam sağ kolumu kıpırdattım bizimki kolumun üzerine geçti battaniyeyi ısırdı mır mır sesler çıkartmaya başladı hafifçe kolumu oynattıkça dişlerinle dahada sıktı battaniyeyi ve arka ayaklarınla iyice kolumu sağlı sollu kavradı ve kolumun üzerinde gidip gelmeye başladı daha sonra marpuç büyüdüde büyüdü battaniyeyi deldi resmen hissettim marpuçunu, bu böyle 15 dakika devam etti sanırım orgazm bitti ısırması azaldı bende indirdim aşağıya,sonra oturdu arka bacaklarını açıp marpuçunu yaladı temizledi gitti yatağına, ve oymuş bizim oğlanın kızgınlığı geçti bitti değişik sesler gitti uslu bir oğlan olarak evde mutlu muslu geçinip gidiyoruz bakalım işi öğrendik,yaza yine olursa battaniye hazır 😄😄😄

  • Arkadaş sanki mükemmel bir hayvansever ülkede yaşıyoruzda bu hayvanların haklarını elinden alıyoruz, sanki o kadar hayvansever bir ülkeyiz ki hepimizin kapısının önünda mama su kabı var, SANKİ O KADAR HAYVANSEVER BİR ÜLKEYİZ Kİ BU YÜZDEN BİR SÜRÜ HAYVANA TECAVÜZ ,TACİZ,ŞİDDET UYGULANIYOR!!! Yahu bir kendinize gelin bir erkek kedi evden çiftleşmek için kaçtığında en az 10 tane dişiyle çiftleşiyor her birinden en az 4 tane yavrucak doğsa 40 tane yavru oluyor ve bu yavrular rezillik içinde ölüyorlar!
   Ha bu kadar hayvanseverseniz bunları da bir düşünün derim asıl kısırlaştırmaktır onları korumak! Lütfen bir düşünün sırf bir kedinin isteğini hakkını yaşaması için EN AZ 40 tane yavrucağın ölmesi hakmıdır!?

   • Kesinlikle haklısınız. Biz de kısırlaştırmanın bu canları korumak olduğuna inanıyor ve de bu sebeple destekliyoruz. Umarız hayvanlar için daha mutlu, daha adil ve daha sevgi dolu bir dünyaya erişebiliriz. Bunun için her birimiz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz…

   • afrika halklarınıda kısırlaştırmak icap eder zira binlerce çocuk açlıktan ölüyor bu mantık nedir acaba doğayı siz kurmadınız sapıklığın lüzumu yok ..

  • Erkek kedilerin kisırlastırılması kavga ederek yaralanmalarını engeller ayrıca evde yaşıyorsa camdan atlama vb davranışlar sonucu kötü olaylar yaşanmasını önler.O nedenle dişi veya erkek kısırlastirılmaları sağlıklı yasam icin gerekli.Siz de sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanların kötü insanların zulmüne maruz kaldığından bahsetmişsiniz.Tam da bu nedenle kısırlastırma gerekiyor.Ayrıca devamlı doğuran disi kediler ne kadar iyi bakarsanız bakın ki sokakta bu imkan da yok fazla yaşamıyor.Hayvanları düşünmek,ilgilenmek güzeldir ancak bu diğer insanlara hakaret etme hakkını vermez.Sokaktaki bütün hayvanları kisırlaştırıp nesillerini tükettikten sonra kalan az sayıda kediyi uretip rant sağlama düşüncesi de çok absürt.Sanki millet yüksek meblağlarla kedi almak için kuyrukta.Sokak kedilerinin cogu insanlara yaklasmadiğı için tutup da kısırlaştırma imkanı yok.Bu konuyla ilgilenen insan sayisı da az.Zaten kolay mı onlarca,yüzlerce kediyi kisırlastıracak maddi yukü karşılamak?O yüzden nesilleri tükenmez merak etmeyin.Düsündügünüz gibi bu çabanın altında rant yok tersine masraf ve kendinden kısarak bu hayvanların sağlıklı yaşaması için fedakarlık var.Empati kurarsanız bunu yapan insanlara teşekkür edersiniz hakaret değil.

  • Pardon ama kedileri kısırlaştırmasak bunca kediye kim bakacak 10 yavrudan 6sı bakımsızlıktan ölüyor. Toplum olarak bilinçli ve yeterince hayvansever değiliz. Bazı kediler iyi insanlara fenk geliyor ve hayatta kalıyor. Bazıları da ölüyor öldürülüyor. Dünya senin etrafında dönmüyor. Sen 3/5 kediye bakabiliyorsun diye herkes bunu yapar/yapabilir sanma! Benim 3 kedim var. Diğer kedileri de görüyorum dışarıda nasıl bakacağım? Yavrucak bir şey. Bence smalamayı bırakın biraz

 3. Merhaba. Ben de bir erkek kedi annesiyim. Henüz kızgınlığa girdiğini düşünmüyorum ama her an olabilir. Biraz saldırganlaştı. Durduk yere ısırıyor acaba kaç aylıkken kısırlaştırılmalı. İdeal ay nedir bunun için? Teşekkürler

  • Bilimsel olarak 6-7. aydan sonra yaptırılabiliyor. Tabi kedinizin minimum kilosu da 2.5 olmalı. Ancak ideal zaman her kedi için değişebilir. kısagınlığa girecek gibi bir endişeniz yoksa 1 yaşına kadar bekleyebilirsiniz.

 4. Merhaba bir dişi bir erkek kedim var ve daha 5 aylıklar erkek kedim sanırım kızgınlığa girdi sürekli dişinin üstüne çıkmaya çalışıyor kavga ediyor merak ettiğim çiftleşme olurmu nasıl önleyebilirim kısırlaştırmak istemiyorum yani bu durumu nasıl atlatabiliriz. Teşekkürler.

  • Malesef ateşle barut yan yana durmaz 🙂 bu çok tehlikeli bir birliktelik olmuş. Kısıtlaştırmazsanız kısa süre içerisinde çiftleşeceklerdir. Sağlık açısından kedilerin 1 yaşından önce gebe kalması tavsiye edilmiyor. Onları iyi takip edip sürekli olarak çiftleşmelerini engellemeniz gerekiyor. Bunun dışında veterinerinize kızgınlık giderici ilaçlar hakkında da danışabilirsiniz

  • Henüz kızgınlık dönemine girmesine çok var. Ancak kızgınlık biyolojik bir oldu. Yanında bir arkadaşının olması bu dönemi nasıl geçirdiğine etki etmez. Tek faydası yanındaki kedi karşı cins olursa çiftleşip rahatlayabilir. Ama tabi bu da gebe kalma riskini ortaya çıkarır. Veteriner hekimler 1 yaşından önce kedilerin doğum yapmasını sağlıkları açısından önermiyor. Yanyanalarken de çiftleşmelerini engellemeniz çok zor olacaktır. 2. Kediyi bu durumu değerlendirerek sahiplenmeniz gerekecek

 5. Merhabalar. Çok güzel bir yazı olmuş. Benim de bir sorum vardı. Erkek kedim Scottisch Straigt ve 13 Ekim 2018 doğumlu. Yani şu anda 21 aylık. Ama şimdiye kadar kızgınlık belirtisi göstermedi. Veteriner sürekli evde bulunduğundan ve dişi kokusu almadığından olabilir dedi. Ancak herhangi bir hormon testi yaptırmadı. Çiftleştirmeyi asla düşünmüyorum, kızgınlığa girdiğinde kısırlaştıracaktım. Ancak girmediği için de kısırlaştırmadım. Açıkçası kafam karışık. Acaba doğuştan kısır olabilir mi? Bir de dişi kedilerin kızgınlık dönemini okudum, poposunu havaya kaldırarak kendilerini kaşıtma gibi durumlarını okudum. Benim kedim de bu hareketi yapıyor zaman zaman. Ama kendisi erkek:) bunun nedeni ne olabilir? Çok uzun oldu sanırım ama çok merak ettiğim konular. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Kedinizin yaptığı sürtünme hareketi kızgınlığın dışında kedilerde sık görülen sırnaşma hareketidir de 🙂 endişelenmeyin. Kediniz beni sev diye etrafınızda pervane oluyor 😀
   Eğer doğuştan kısır olsaydı mutlaka veterineriniz bununla ilgili bir yprum yapardı. Kedileri de insanlar gibi düşünün. Bir genel geçer kurallar vardır bir de farklı bünyelerde farklı tepkiler veren bünye gerçeği. Sizin kedinizin de isteği düşük olabilir. Ne mutlu ki çiftleştirmeyi düşünmüyorsunuz. Kısıtlaştırmak için illa kızgınlığa girmesini beklemenize gerek yok. Belki de girdi ama kediniz çok yumuşak atlatıyor bu dönemi bu yüzden de anlayamıyorsunuz.
   Biz mesela kızımızı yeterli kiloya eriştiği için 6.ayını bitirir bitirmez kısırlaştırdık. Kızgınlık nedir hiç bilmedi. Hiçbir sağlık sorunu da yaşamadık. Sizin bebeğiniz zaten yeterince büyük. Kendinizi hazır hissettiğinizde operasyonu gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

   • Dayanamadım yazacağım. Sizin argümanınızda çelişki var. Kızgınlığa girmiş kediler ciftlesmesinler dolayısıyla bebekler olmasin diye kisirlastirmayi savunuyorsunuz, anladık. Kızgınlığa girmemiş ya da hafif atlatan, dolayısıyla çiftleşmeden kediden ne istiyorsunuz? İlla hauvanı kesip doğasıyla oynamak dersindesiniz.Rahat bırakın hayvanı.

    • Öncelikle kısırlaştırma operasyonunu “hayvanı kesmek” olarak ifade etmek hiç doğru bir yaklaşım değil. Onlar bizim evlatlarımız ve bu operasyonu da onların iyiliği için yapıyoruz. Bunu “kesmek” olarak ifade etmek evlatlarının iyiliği için savaşan anne babaları yaralayıcı bir ifade. Kaldı ki bu operasyondan sonra çiftleşme isteği de duymadıkları için onların acı çekmesine ya da bir yandan eksik kalmasına sebep olmuyoruz. Bu yorumda okuyucumuza kısırlaştırabileceğini ilettik çünkü kendisi kedisini kısırlaştırmak istiyor. Bunun için de kızgınlığa girmesini beklediğini ve çiftleştirmeyi asla düşünmediğini belirtmiş. Dolayısı ile de beklemesine gerek olmadığını ilettik kendisine. Yoksa insanların evlatlarını rahat bırakmama, onların hayatına karışma gibi bir durum söz konusu olamaz. Siz kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız bebeğinizi her kızgınlıkta çiftleştirip ya da çiftleştirmeyip kızgınlığı yaşamasını sağlayıp hayatınıza devam edebilirsiniz. Tabi bu durumun yol açtığı olumsuz sonuçları da aklınızın bir köşesinden çıkarmayınız. Sevgiler…

 6. Merhaba. Benimde erkek kedim 1 yaşında ne kizginliga girdi nede çiş puskurtuyor evde dişi kedim 1 kere anne oldu başka erkekden ve tekrar kizginliga girdi erkek kedim üstüne çıkıyor erek de okuyor ama denk getiremiyor sanırım ciftlesemiyor. Erkek kedim kizginliga girmediği için mi acaba yada tecrübesiz olduğu için midir. Bu arada erkek kedim iri dişime nazaran. Lütfen aydınlatın beni.

  • Yaşları ya da boyutları arasındaki uyumsuzluktan olabilir. birbirlerinden yeterinde hoşlanmamış da olabilirler tabii 🙂
   Bu sorunun cevabını vermek çok zor açıkçası. sabırla beklemekten başka bir öneride bulunamıyorum. Belki benzer örnekle karşılaşan profesyonel bir veteriner hekim bu konuda sizi yönlendirebilir.

  • 4 ay kızgınlık için çok erken. Muhtemelen girmemiştir. Kızgınlığa girdiklerinde idrar püskürtme de yapardı. Henüz bebek ve oyuncu zamanları. Muhtemelen sizinle oyun oynamak istiyor 🙂 öncelikle ısırma konusunda eğitmeniz lazım. Sizi ısırmaya başladığında ona hafif bir sertlikte işaret parmağınızla hayır diyin ve onunla oynamayı bırakın. Bunu sabırla tekrarlayın. Aynı zamanda onune ısırabilrceği bir oyuncak koyup onu ısırmasını sağlayın. Zamanla azalacaktır ısırmaları.
   Gece miyavlamalarını koşmalarını da ancak mama düzenini değiştirip yatmadan önce olta, top vb bir oyuncakla yorulmasını sağlayın ve mama kabını ondan sonra doldurun. Yorulup mamasını yiyip tüm gece mışıl mışıl uyuyacaktır…

   • Merhaba,kedim bugün değişik hareketler sergiledi. Kedimi mahallede besliyorum, yani dışarıda. Yemeğini yedikten belli bir süre sonra ayaktayken çimenin bazı yerlerine çişini yaptı. Normalde toprağı kazır, içine yapar ve üstünü kapatırtı. Aslında çiş dedim ama çiş gibi değildi yani çok az yaptı. Sonrasında yüksek sesle miyavlamaya başladı ve belli başlı yerlere yine azcık çişini püskürtür gibi yapıp gitti. Eski kullanılmayan, dökük bir bina var yakınlarda. Oraya gitti ve baya yüksek sesle miyavlamaya başladı, binanın duvarlarına kuyruğunu titretme hareketi yaptı. Sonrasında 15 dakika sonra yanıma geldi ve uyudu. Kedim erkek ve kısırlaştırılmamış. Araya 3 günlük sokağa çıkma yasağı girdi, mahalleden indik ama içime kuşku düştü. Acaba bir rahatsızlığı mı var idrar yolu ile ilgili yoksa kızgınlık dönemine mi girdi? Yani bakınca kızgınlık belirtileri de uyuyor gibi geldi, ama bu kadar yüksek sesle miyavlaması normal gelmedi, sizce ne olabilir?

    • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
     kızgınlığa girmiş yüksek ihtimalle. yüksek sesle bağırması kızgınlığın en temel belirtilerinden biri. erkek kedilerde kızgınlık çok sık gerçekleşir. endişe etmeyin.

 7. Erkek kedim var 4 aylık geceleri anlamsız şekilde miyavlı yanına yanaştırmıyo. Eskisi gibi kendini sevdirmiyor. Her zaman bizi ısırıyor ve üstümüze atlıyor. Kızgınlık döneminemi girdi lütfen cvaplayın

 8. Merhaba 2 kedim var birisi 7 birisi 6 aylık ikiside erkek son zamanlarda bir tanesi diğernin ensesini ısırıp üstğne çuk aya başladı çifleşme pozisyonuna geçiyor ama ikiside erkek ne yapabilirim

  • Ense ısırarak üzerine çıkması belirttiğiniz gibi çiftleşme hareketi. Ama bunu erkek kediye yapmaması gerekiyor. Gerçekten ilginç ve ilk kez duyduğum bir konu. Bunu neden yaptığı ile ilgili fikir yürütemedim. Belki vereriner yorumda bulunabilir. Ya da yorumları okuyup daha önce benzer durumu yaşamış bir okuyucumuz deneyimini bizimle paylaşır belki…

 9. İyi günler. Yaklaşık 5 ay önce annesi tarafından terkedilmiş bir erkek yavru kedi sahiplendik. Aşılarını yaptırdık kısırlaştırmak istiyoruz. Bugün belediyemizin sokak hayvanları veterinerine gittim ev kedilerine bakmadıklarını söyleyerek beni geri çevirdiler. Maddi durumum açıkcası şuan 10 dakikalık bi kısırlaştırma işlemine 500 lira verecek kadar müsait değil. Bana çok mantıksız geldi bu uygulama. Oradaki cerrahla görüştüm yani maddi durumu olmayan hayvan sahiplenmesin mi diyosunuz dedim yapıcak bişey yok prosüdür bu şekilde diyerek beni gönderdiler. Veteriner fiyatları çok yüksek Tamam hadi ben Bir şekilde hallederim onu kendi yavrularımdan ayırmıyorum. Ama ya ciddi anlamda maddi durumu iyi olmayanlar?Belediyelerin bu uygulamasına öneri olarak sunulsa bir kişi değil binlerce kişi olarak sesimizi duyurmaya çalışsak başarabiliriz diye düşünüyorum.

  • Kesinlikle çok haklı bir konuya değinmişsiniz. Bu konuda bir yazı yayınlayabilir ve kedi sevelerlerin, belediyelerin dikkatini çekmesini sağlayabiliriz. Eğer dilerseniz ve yazmak isterseniz sizin yacağınız bir yazıyı da paylaşmaktan mutluluk duyarız. Küçük bir adım olur belki ama bu konua bu şekilde dikkat çekip destek olmuş oluruz belki…

 10. Merhabalar benim kedim erkek ve 6-7 aylık. Müstakil, bahçeli bir evim var ve bu aralar ısrarla sıkça dışarı çıkmak istiyordu ben de dışarı bahçeye göndermeye başladım. Kendine 2.5-3 aylık arkadaş bir dişi kedi buldu sürekli oynuyorlardı bahçede ancak bu aralar benim kedim sürekli onun üstüne çıkıyor. Dişi kedi de hemen yatıyor ancak ikisinin de yaşı olduğunu düşünmüyorum ne yapmalıyım bilmiyorum ikisi içinde önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  • Sizin kedinizin kızgınlık dönemi gelmiş olabilir ya da gelmek üzeredir. Ama bu yaşta henüz çiftleşmese daha iyi olur tabi. 2.5-3 aylık kediye gelince o daha bebek. Kesinlikle çiftleşmemesi lazım. Bebek olduğu için oyun oynamak amaçlı yatıyodur mutlaka amacının çiftleşmek olduğunu sanmıyorum. Hatta kediniz onu zorlarsa karşı taraf henüz çok küçük olduğu için zarar da görebilir. Bu dönem geçene kadar kedinizi dışarı bırakmasanız daha iyi olabilir. Eğer kızgınlığa girdiyse dişi kedi peşinden koşacağım derken kayıp da olabilir. Eviniz bahçeli de olsa kediiler sıvıdır diye bir söylem vardır bilirsiniz. Herhangi bir delikten ya da duvardan kaçıp gidebilir.

 11. Merhaba, benim 20 aylık erkek kedim var. Kızgınlık dönemine girdiğini düşünüyoruz. Eve idrar püskürtmeye başladı ve geceleri bağırıyor. Geçen yıl da aynısı olmuştu dönemin geçmesi çok uzun sürdü. Kısırlaştırmayı düşünüyoruz ama ne zaman yapılması konusunda emin değiliz yani bu donemin geçmesi mi gerekiyor yoksa şimdi de yaptırabilir miyiz? Bir de kısırlaştırdıktan sonra hala idrar püskürtme ve geceleri bağırma olayı devam eder mi bu konuda endişeliyiz.

  • 6-7 ayını doldurmuş ve min 2.5 kiloya ulaşmış tüm kediler kısırlaştırılabiliyor. Ama bunun için içinde bulunduğu kızgınlık döneminin sona ermesi lazım. Kısırlaştırma operasyonundan sonra idrar püskürtmesi ve bağırmaları sona eriyor. Nadiren de olsa bazı kızgınlık belirtilerş devam rden minnoşlar var ama belirttiğim gibi bu çok nadir bir durum. Operasyondan sonra sora erecektir endişe etmeyin.

 12. Merhabalar. Ben 9 aylık erkek bir kedi annesiyim. Oğlum kızgınlıkta ama çok ağır atlatıyor bu dönemi. Arkadaşımın erkek kedisinin ermesinden tutuyor ve çiftleşmeye çalışıyor ki o da kısır. Şu sıralar tek yaptığı mama su ve uyku. Ateşi oluyor bazen hatta endişe edip vete gittim kan tahlili yapıldı enfeksiyon yokmuş. Eve püskürtme olayı olmadı ama arka kısmı ıslak, bir yerden kalkınca damla oluyor, kokusu da yok. Kucağımda uyurken kendini çok kasıyor, sanki üşür gibi titriyor. Sandalyeye bile zıplayamıyor ki tekir oğlum var hareketlidir tekirler malum.Yürürken kamburunu çıkarıyor, kuyruğunu düşürüyor. Kısırlaştıracam da haftaiçi. Ama sorum şu bu kadar ağır geçer mi bu dönem? Mutsuz halsiz hareketleri zayıfladı, yani 1 günde çok farklı oldu.

  • bazı kediler çok ağır geçiebiliyor bu durumu. ama lettiğiniz belirtiler bana fazla ağır geldi. kan tahlili yaptırmışsınız eneyseki ve çok şükür bir rahatsızlık çıkmamış. yine de takibinizde olsun ve veteriner hekiminizle sürekli iletişimde olun bence. umarım kısırlaştırma sonrası eski hınzır günlerine döner hızlıca. Operasyon sonrası da belki biraz mahsunlaşabilir ama o da birkaç güne geçer merak etmeyin.

  • Merhabalar,
   7 aylık erkek bir kedim var. Hep oynadığı bir tavşanı vardı son zamanlarda çiftleşmek ister gibi oyuncağının arkasına geçmeye çalışıyor. Bir de bazen agresifleşip köpek gibi hırıltılar çıkarmaya başladı son zamanlarda. Bizi biraz korkutuyor. Kısırlaştırmak istesem çok mu erken olur ? Her an kızgınlığa girebilirmiş gibi geliyor ve o bunu hiç yaşamadan halletmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

   • Kisirlastirmak icin 6 ay yeterli. Tabi bir de yeterli kiloya ulasmasi lazim. Biz hekimimizin de tavsiyesi uzerine kizimiz hic kizginliha girmeden 6. Ayinin sonjnda kisirlastirdik. Yeterli kiloya da gelmisti. Hicbir sorun
    da yasamadik cok sukur.

    Bu birttiginiz hareketler bebeginizin oyun oynama sekli de olabilir. Ama
    Kizginliga girdiyse kisirlastirmak icin kizginlik doneminin sona ermesi gerekir. Veteriner hekim kontrolunde kolayca anlasilir bu durum.

    Kizginliga girmediyse ve kilosu musaitse kisirlastirabilirsiniz ozetle 🤗

 13. Merhabalar. ben 2 gün sonra 8 aylık olacak bir erkek scottish straight babasıyım. Kedim hiçbir zaman çiş püskürtme gibi bir davranış sergilemedi ancak son 1 aydır özellikle sabaha karşı uzun miyavlamalarıyla bizi uykumuzdan uyandırıyor. Son haftada da bu miyavlamalar neredeyse uyanık oldugu tüm saatlere yayıldı. Gece ışığ kapatıp yattıgımda hemen yanıma geliyor kendini sevdiriyor mırlıyor aynı zamanda yataga organıyla saydam kokusuz bir sıvı damlatıyor. sıvının sabaha izi bile kalmıyor yatakta. veterinerim bunun sperm olabileceğini söyledi. Ayrıca cok uysal olan kedim bugün veterinerde tırnak kestirirken bile cok (daha önce aşı vurdururken bile sesi cıkmazken) agresif hareketler sergiledi.evde de cok agresif cabuk kızıyor ve ısırmaya başlıyor. sizce bunlar kızgınlıktan kaynaklı mıdır ? Teşekkürler.

  • bebeğiniz veteriner hekim kontrolünden geçtiği için rahatlıkla söyleyebilirim ki kızgınlıktan kaynaklanıyordur. 1-2 hafta daha böyle gider ama dha uzun bir süre devam ederse başka bir derdi olabilir bıdığın. O zaman daha detaylı bir hekim kontrolü gerekebilir.

 14. Merhaba biz bir british shortair 2 yasinda erkek kedi sahiplendik 1 hafta olmadi daha fakat kedi kizginlik doneminde ve evin heryerine koku birakti kisirlastirmakda istemiyoruz bu koku birakmasi ne zaman biter ?

 15. İyi günler. Benime de iki çocuğum var. Biri dişi biri ise erkek, yaklaşık 7-8 aylıklar ve KARDEŞler. Bir tanıdıktan sahiplendik ve kırma olduklarını söylediler. Son zamanlarda erkek kedimiz garip sesler çıkarıp dişinin arkasından üstüne çıkıyor, dişiden tokatı yiyip uzaklaşıyor(oğlum fazla agrasifleşip kızımın homurdanmasına sebeb oluyor artık). Zaten başından beri sevecendi oğlum, pek bir fark göremedim. Biraz araştırma yaptım kardeşlerin çiftleşmesi konusunda ve açıkcası bu beni fazlasıyla korkutuyor. Torunlarımın sağlıklı olmasını ve çocuklarımın farklı kedilerle çiftleşmelerini istiyorum ama ortada pek aday yok. Birbirleri ile çiftleşmelerini istemiyorum ve aslında oğlumu kısırlaştırmak istiyorum ama durum artık uygun değil. Kızımız normal kedilere göre küçük kalıyor, oğlum onun nerdeyse üç katı. Denk geldiğimiz zaman bol bol et veriyorum ama çoğunu yemiyor. Islak mamada vermek istemiyorum daha 1 yaşını geçmediği için. Ne yapacağımı bilemiyorum bu kızışma dönemleri geldiği zaman. Kardeşlerin çiftleşmelerine izin vermeli miyim?

  • kardeşlerin çiftleşmesi eğer ailesinde genetik bir rahatsızlık var ise bebeklerde bu hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. İnsanlardaki akraba evliliği gibi düşünün. Özetle çiftleşmeseler daha iyi. Kızgınlık bitene kadar yakın takip yapmak lazım. yoksa iş işten geçebilir.

   ıslak mama konusunda da yaşına uygun bir mama aldığınız sürece 1 yaşını beklemenize gerek yok. verebilirsiniz. tabi sadece ıslak mama ile de besleme olmaz. bu durum da sindirimine zararlı. Beslenme konusunda aşağıda linkini paylaştığım yazımı inceleyebilirsiniz.

   Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 16. Çok teşekkürler! Mama konusunda birkaç tane sorum daha vardı eğer sorun değilse; Ufaklıklar 7-8 aylık olduklarından yetişkin maması yemeleri mi daha uygun olur yoksa yavru mu? Yetişkin ve yavru mamaları arasında ki fark ne? Ve mama alırkan neye önem vermeliyim?
  Son bir sorum daha🙂 Kızım son birkaç aydır fazla tüy dökmeye başladı. Gidip seviyorum, elimin değdiği yeri sürekli yalıyor. Nedeni ne olabilir?
  İnanın ilgimi çeken birçok yazınızı okudum ve önemli olabileceklerin notunu aldım. Sayfanızı çok beğendim, gerçekten aradığım herşey var harika! Elinize emeğinize sağlık.

  • güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Faydası olan konuları eklemeye devam edeceğim takipte kalın 🙂

   mama seçimine gelince 7-8 aylıkken de yavru kedi maması yemeye devam edebilir bebeğiniz. yetişkin mamalarına 1 yaşından sonra geçmesinde fayda var. biz hekimimizin de önerisi ile royal canin young female kısırlaştırılmış veriyoruz ona. aslında 1 yaş altı kediler için üretilen bir mama ve kızımız 2 yaşını doldurmak üzere. veteriner hekimimiz dilersek 7 yaşına kadar bu mamayı kullanabileceğimizi iletti. yani siz daha uzunca süre yavru kedi maması verebilirsiniz.

   Kısırlaştırırsanız mama değiştirmek gerekiyor ama mutlaka. yetişkin, yavru veya kısırlaştırılmış mamalarda tamamen besin değerleri veya maam tanelerinin büyüklüğü farklı oluyor. yavru mamaları kolay yemeleri için daha küçük taneli ve daha büyümesine katkıda bulunacak besin içeriklerini içeriyor. enerjisi o yaşta fazla olduğundan daha kalorili oluyor içerik. büyüdükçe enerji düşüyor. hatta kısırlaştırınca iyice düşüyor. Bu yüzden besin ve enerji değerleri de ona göre dengeleniyor ki kediniz kilo almasın, ve ihtiyacı olan besini ihtiyacı olduğu kadar alabilsin.

   Tüy dökme ise normal. yılda 2 kez bir yaza geçişte bir de kışa geçişte normalden fazla tüy dökerler ve tüyleri mevsime göre hazırlarlar. ort 2 hafta böyle dökmeye devam eder ama bir süre sonra azalacaktır. Bu arada mama kalitesi de tüy dökümüne etki eder. aşağıdaki yazıma göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

   Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur?

 17. Merhaba benim 4 aylik erkek kedim var 15 gündür koluma sarılıp ısırıyor ve pipisini çıkartıyor bunu hergün yapıyor..mudale ediyorum ama o yine gelip aynısını yapıyor ve pipisinden koluma sürtünce bi ıslaklık oluyor ne yapabilirim kizana girdiyse erken degilmi

 18. Merhabalar benim 2 tane tekir cinsi kedim var , biri dişi biri erkek , erkek olan yaklaşık 8.5 aylık dişi olanda 7.5 aylık , erkek kedimde bazı belirtiler var geceleri miyavlaması var , daha sonra dişi kedimin üzerine çıkıyor ama bunu sık yapmıyor , birde aldığım ilk günden beri yani yaklaşık 3,5 aylık durumlarından itibaren erkek kedim sürekli dişi kedimi yalıyor. Kızgınlık dönemindeler mi ? Ve çiftleşmelerini nasıl engelleyebilirim ? Çünkü ikisi de 1 yaşına henüz girmedi eğer çiftleşirler ise dişi kedim için riskli bir durum. Daha önce yurt dışında yaşıyordum evcil hayvanlarım ile ve orada işler biraz daha iyiydi diyebilirim mesela kısırlaştırma ücreti yaklaşık 250 TL civarına denk geliyor ama bu süreçte Türkiye’deyiz ve yaklaşık 1 ay daha kalma durumumuz var. 1 ay daha beklersek her hangi bir sorun arz eder mi ? Çünkü Burada Kısırlaştırma operasyonları ise aldığım fiyatlardan en uygunu erkek için 650 TL dişi için ise 900 TL tabi bu veteriner ya da hayvan hastanelerinin yorumlarına baktığımda yanlış tedaviden ölen kediler , pahalı ücretler , mikrop kapan hayvanlar , iş bilmemezlik yüzünden yanlış verilen ilaçlar , ihmallerden dolayı sterilize bir ortamda yapılmayan operasyonlar , veteriner ya da hayvan hastanesinden kaçan kediler , inanın bana görmekten utanç duydum zaten hayvanlara adam akıllı değer veren bir ülke değiliz ve hayvan hakları yasamız bile yok ihmalden ölen bir can olduğunda asla hakkını sabunlamıyorsun. Yanlış anlamayın ama ben bu hayvanları daha küçücükken aldım sahiplendim ve onlara karşı bir sevgi besledim emek verdim maddi yönü eklemiyorum bile o yüzden herhangi bir kurum ya da kuruluşta benzeri şeylerden dolayı yavrularımın başına bir şey geldiğini düşünmek bile istemiyorum. Bu konuda ne yapmam gerekli sizlere sormak istedim.. sorum biraz uzun oldu ama yanıtlarsanız çok sevinirim..

  • Kedilerin birbirini yalaması kızgınlık belirtisi değildir. Birlikte yaşayan kediler bunu çok yaparlar. Bunu bir çeşit masaj gibi düşünebilirsiniz. Yaşları itibarıyla kızgınlık dönemine çok yakınlar. Ancak kızgınlığa girmiş olsalar çok net anlardınız emin olun. Dişide bir belirti olmasa dahi erkek olan mutlaka idrar püskürtürdü. Bebekleriniz için endişelenmekte ise çok haklısınız. Onları en iyi şekilde tedavi ettirmek her anne babanın en doğal hakkıdır. Eğer bu 1 ay içerisinde onların her an yanında olacaksanız çiftleşmelerini engelleyebilirsiniz. Ama yalnız kaldıkları bir an varsa bu fırsatı değerlendireceklerdir.

 19. Merhaba
  Benim kedim erkek 3.5-4 aylık. Bugün bir ceketi ağzına almış patileriyle yoğururken buldum. İlk başta rahat ediyor heralde diye düşündüm mırlıyordu da çünkü. Ama sonrasında arka bacaklarıylada hareket görünce ve ıssırması garip gelince başka şeyler geldi aklıma. Acaba dedim kızgınlığa mı girdi. Kontrol ettim ve doğru tahmin etmişim. Birkaç yazı okudum ve erken olduğunu gördüm. Nasıl böyle bir şey olabiliyor kafam karışmış durumda. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  • 3.5-4 ayda kızgınlığa girmesi imkansıza yakın gerçekten. Eğer böyle bir durum olduysa bebeğiniz bir istisna demektir. Yoğurma hareketi kedilerde çok normal bir davranış. Hatta bu onların mutlu oldukları anı simgeler. Isırma, yoğurma, yırtma, tırmalama kedilerin en sık yaptığı hareketlerdir.

 20. Merhaba 8 aylık erkek cins bi kedim var. İki hafta önce kızgınlığa girdi ama sadece çiş yapıyor. Bide geceleri biraz miyavlıyor. Onun dışı da sakin sessiz ve uysal bir kedidir. Bir kere çifleştirmeyi düşünüyorum ama bulamadım. Çifleştirdikten sonra kısırlaştırsam bir sorun olur mu. Bide kısırlaştırdıktan sonra idrar kokusunu alıp hala çil yapmaya devam eder mi?

  • çiftleştirdikten sonra kısırlaştırabilirsiniz tabiki. Bu konuda herhangi bir sorun olmaz. Operasyon sonrası idrar püskürtmeleri sonlanır. Ama kokuyu alıp normal çiş yapmaya da devam edebilir tabiki. Bu yüzden çiş yaptığı yerleri daha sonra bu kokuyu almayacağı şekilde iyice temizlemeniz gerekir.

 21. 9 aylık erkek kedim var, iş yeri Bahçeli olduğundan gündüz dışarda gece evde kalıyordu fakat şu ara kızgınlık döneminin tavan noktasında sanırım 3 gündür gelmiyor, bu dönem geçince geri döner mi? 😔

 22. Merhabalar, öncelikle aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim. Erkek kedim yaklaşık 4 aylık. Sokaktan sahiplendiğim için yaşını tam olarak bilemiyorum. Evde bir de kızımız var 8 yaşında. Erkek kedi nerede kızımızı görse üstüne atlamaya çalışıyor, yapabildiğinde de direkt ensesini ısırıyor. Bazen yumuşak battaniye tarzı şeylere de aynı şekilde çiftleşme hareketi yapıyor. Henüz idrar püskürtme davranışımız yok. Sizce ergenliğe girmiş olabilir mi? Yaşı henüz küçük olduğu için anlam veremiyorum. Kısırlaştırma için ergenliğe girmiş olması, daha doğrusu kızgınlık belirtileri göstermesi şart mıdır? Veteriner hekimimiz 1 yaşına kadar beklememiz gerektiğini söyledi ama ben çok uygun bulmuyorum. Ve bir de kedi kızgınlıktayken kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Okuyup zaman ayırdığınız için asıl ben teşekkür ederim. Faydası olduysa ne mutlu bana.
   Sorunuza gelince, bebeğinizin doğum tarihini tam olarak bilmediğiniz için tam yaşını saptamanız zor. Bu yüzden de kızgınlığa girmiş olması ihtimal dahilinde.
   belirttiğiniz hareketler kızgınlık belirtileri. Kısırlaştırma için kızgınlığa girmiş olması şart değil. biz kızımızı o acıyı yaşamasın diye hiç kızgınlığa girmeden önce kısırlaştırdık ve herhangi bir sorun da yaşamadık. Bu arada teknik olarak min 6 aylık ve 2.5 kilo olması yeterli.biz kızımızı 7.ayında kısırlaştırdık. kilo almya erken başlamasının dışında herhangi bir sorun da yaşamadık çok şükür.

 23. Merhaba.Kedim dün gece yaklaşık 6 saat sanki konuşur gibi kapının önünde miyavladı,hatta miyavlamaktan sesi kısıldı.8 aylık bir erkek olur kendisi,kızgınlığa girdiğini düşünüyoruz.Fakat dünden beri iştahında ciddi bir azalma var.15 20 gram kadar yaş mama yedi nazlanarak,30 gram da kuru mama yedi,su da çok az içiyor.Bu durum normal mi acaba?

  • kızgınlıkta iştah azalması olur. hatta birçok kedi bu dönemde kilo dahi verir. ama çok uzun sürmesi durumunda beslenme sorunları yaşayacağından takibinzde olmasında fayda var.

 24. Merhaba ben 3 ay önce erkek bir kedi sahiplendim kendisi 6 aylık son bir aydır her gün koluma yapışıp ısırıyor ve pipisini çıkarıyor ilk başta ergenlikten falan diye düşündüm ama hiç bir ergenlik belirtisi de göstermiyorr eskiden benimle uyurdu ama artık geceleri hep bunu yapıyor brn de odamdan çıkarmak zorunda kalıyorum nedeni ne olabilir?

  • bebekken sakin sakin uyuması normal. hem uyuma süreleri daha uzun oluyor hem de daha derin uyuyırlar. yaş ilerledikçe sizi uyguda rahatsız etmesi de normal. pipisini çıkarması kızgınlık belirtisi olabilir tabi ama tek başına bir belirti değildir.

 25. Merhabalar bir sorum olucaktı yaklaşık 5 aylık bir erkek kedim var sanırım kızana girdi son zamanlarda çok aksi geceleri cama çıkıp miyavlıyor ısırmaları çoğaldı ve bazen kolumu ısırıp üstüne çıkıyor ve şeyinden kırmızı bişey çıkartıp sürtünüyor fark edince engelliyorum tabi. Kızana girmiş midir nedir araştırdım ama pek bi sonuç bulamadım bunu nasıl engellerim. Erkek kedileri 7 8 ay dan önce kısırlaştırmak ilerde böbrek rahatsızlığına sebep oluyor diyorlar ama 🤔🤔🤔

  • 5 ay kızgınlığa girmesi için erken bir yaş ama belli de olmaz tabi. bazı bıdıklar erken girebiliyor. miyavlamalar vs kızgınlık belirtileri ama etrafa idrar püskürtüyor olması da önemli. böbrek sorunu kısmını da hiç duymadım. 1 yaşını beklemeye gerek yok aslında. ama sizin bebeğiniz için en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapacaktır. veteriner hekiminizden görüş almanız çok önemli.

 26. Merhaba. Yorumlarınız cok güzel. 9.5 aylık tekir oğlumuz var. Geceleri sürekli miyavlıyor ve dısarı cıkmak istiyor ancak bu durum baya uzun sürdü. Kısırlastıracagız ama bu miyavlamanın gectigi zaman olmuyor. Koku bırakmadan sadece miyavlama ve dısarı cıkma istegi kızgınlık belirtisi mi? Bu durumlar devam ederken kısırlastırılırsa sıkıntı olur mu sizce? Veteriner kısırlastırılabilecegini söyledi ama açılçası cpk kafamız karısık

  • çok teşekkür ederim. faydası oluyorsa ne mutlu bana.
   miyavlamak evet kızgınlık belirtisi. ama tek belirti bu değil. veteriner hekiminz onu muayene edip kızgınlıkta olup olmadığını anlamıştır merak etmeyin. operasyon yapılabilir dediyse güvenmek gerek. sizin oğlan sokak delisi olduğundan da miyavlıyor olabilir 🙂

 27. merhaba, 9 aylık erkek kedim var kızgınlık dönemine giriyor gibi davranışları vardı tam bu süreçte şehir değiştirmek zorunda kaldık. şimdi 15 gün oldu bariz bir şekilde kızgınlıkta ama özellikle kızgınlık dönemi bağırışları sırasında kucağıma alıp veya olduğu yerde seversem ve gırlamaya başlarsa ara ara gırlarken titriyor. Titrediği sırada bilinci yerinde hiçbir sıkıntısı yok sanki rüya gördüğü dönemdeki gibi hafif bir titremesi oluyor. Kızgınlıktan olabilir mi? Diğer her şeyi normal çünkü

  • kediler strese girdiklerinde de ara ara titrerler. Biz kızımız geldikten sonra birkaç kez taşındık. her ev değiştirmede birkaç gün sürdü titremeleri. Bildiğim kadarıyla titreme kızgınlık belirtileri arasında bariz bir belirti değil. bu yüzden mekan değişikliği sebebi ile girilen stresin titremesi olabileceğini düşünüyorum. yeni mekana alıştıkça geçecektir.

 28. Merhabalar, yazınızı çok severek okudum. Ancak bir soruma cevap bulamadım. 4.5-5 aylık bir erkek kedim var. Yavruyken sokakta bulduk. Annesi terk etmişti. Sütten erken ayrıldığı için yüm emme problemi vardı. Ancak son zamanlarda kedimin yünü emerken bir sıvı salgıladığını fark ettim. İlk başta kızgınlık dönemine girdiğini düşündüm ama ne miyavlıyor ne de başka yerlere idrarını püskürtüyor. Ama yün emmeye başladığı zaman cinsel organını çıkarıp bir sıvı salgılıyor sonra da yalanıyor. Kızgınlığa girmiş olabilir mi? Yalnızca yün emerken yaşanıyor bu durum. Ne yapsak bilemedik. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • severek okumanız beni çok mutlu etti gerçekten. ama belirttiğiniz durumu ben de ilk defa duyuyorum. belki başka bir okurumuz yorumunuzu görüp varsa bilgilerini paylaşabilir. sadece yün emerken sıvı çıkartıyorsa kızgınlıkla bir ilgisi olmayabilir. kızgınlıkta farklı köşelere süreki olarak sıvı bırakıyor olması lazım çünkü.

   • Merhaba benim 3 yaşında bir erkek kedim var 2 yaşına kadar çok pofuduk yumuşak huylu sakin bir kedi idi ancak ilk kez geçen haziran ayında bana saldırdı bu saldırı derin ısırmalar tırmalar şeklinde oldu (bu arada belirtmeliyim ki öncesinde aramızda hiç bir kötü tecrübe yaşanmadı yüksek sesle hayır bile demiyordum ona) bu saldırı sonrasında 1 yıldır hala dönem dönem bana ve kızıma saldırganlık gösteriyor bunun dışında bizimle birlikte uyuyan canı isteyince sevdiren bir kedi bu saldırganlıklarının nedeni ne olabilir ve bu süreçte ona nasıl davranmalıyız hiç bilmiyorum birlikte aynı evde yaşamak stresli bir hal almaya başladı az önce arkamdan gelip saldırdı inanın bacaklarından kanlar süzülüyor:) ve şu an bir odaya kapattık bunu yaparak ne kadar doğru birşey yapıyorum şu an bilmiyorum bu konuda bir yol gösterebilirsiniz çok mutlu olurum neden yapar bunu

 29. Merhaba bihter hn. Benim de erkek kedim var, gozleri gormedigi icin skaktan aldim ve 6 aylikken gecirdigi nobetlerden dolayi epilepsi teshisi kondu,Luminaletten kullanıyoruz. Sabah aksam yarim olarak.. Şu an 8 ayligiz ve sanirim kizginlik donemine girdik. Ilac aldıgimizdan bu yana nobet gecirmiyordu fakat şu an hem vücut ısısı yukseldi ve kısa sureli nobet gecirdik, ilk defa dun gece..Sorum su olucakti, kizginliğa baglı vücut sicaklıği oluyormu ve nobeti tetiklermi? Ayrica kullandigu ilactan dolayı karma kısirlastirma ve aşilari yapilırmı? Sizin fikrinizi de almak istedim. Teşekkürler🌼

  • ne kadar güzel bir kalbiniz var. bu kadar size muhtaç bir bebeğe evinizi kalbinizi açmışsınız. çok tebrik ediyorum ve bebeğinizle sağlıklı uzun ömürler diliyorum. sorunuz çok teknik bu sorunun cevabını mutlaka veteriner hekiminiz vermeli. Kızgınlıkta mutlaka vücut ısısında artış oluyor bit miktar ama bu epilepsi nöbetini tetikler mi hekiminiz yönlendirse daha iyi olur.

   • Merhaba öncelikle iyi bayramlar. Evimde üç kedim var ikisi erkek biri dişi ama erkek kedım öbür erkek kedi ile çiftleşmek istiyor ve ben deliricem artık. Eskiden erkek kedi gelmeden dişi ile çiftlelirdi. Ne yapmam lazım acil yardım. Sürekli başındayım ama maalesef engelleyemiyorum

    • mutlu ve sağlıklı bayramlar. erkek kediler birbiri ile çiftleşir mi sorusunun cevabı çok net hayır. oyun oynuyorlardır diye tahmin ediyorum. çiftleşme anlarını görmediğim için detaylı yorum yapamıyorum ama teknik olarak çiftleşemezler. daha sakin bir kedi olması için kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz belki.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   kızgınlık döneminde bazen yaşanabiliyor. endişelenmeyin. çok uzun sürerse veteriner hekim kontrolünde fayda var.

 30. Erkek Kedim 14 aylık ve yatağa yere kitaplığa her şeye işiyor büyük tuvaletini kuma yapıyor küçüğünü yapmiyor neredeyse 3 haftadır tekrarlanıyor bu durum ne zaman son bulur

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   kediniz muhtemelen işemiyor. kızgınlık sebebi ile püskürtme yapıyor. kısırlaştırmadığınız sürece maalesef belirli aralıklarla devam edecek bu durum. 🙁

 31. Benim erkek kedim kızgınlığa girdi evde bir dişi kedim daha var oda yeni doğum yaptı ve dişi kedimi istiyor.dişi kedim izin vermiyor.baya bir geçti zaman 1 aya yaklaşacak idrar püskürtme yok ama sürekli bağırıyor. Bu kadar uzun sürmesi normal mi.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bazı kedilerde uzun sürebiliyor kızgınlık. endişe etmeyin çok normal.

 32. merhaba. 5 aylık erkek kedimiz var. son iki gündür bizi asla uyutmuyor. ne oyun oynatabiliyoruz ne de oyalayabiliyoruz. Durmadan ağlar gibi miyavlıyor ve normalde olduğundan daha fazla dışarıyı izlemek istiyor. Gece uyusun diye gündüz pek uyutmamaya çalıştık. Ona rağmen gece asla uyumuyor. Ve asla miyavlamasını kestiremiyoruz. Rahatlatıcı müzikler ve yatmadan önce beslemeyi denedik fakat işe yaramadı. Sizce kızgınlık dönemine girmiş olabilir mi? İdrar püskürtme görmedik ama bir kere dışkısını tuvaletine değil odaya yaptı.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   muhtemelen kızgınlığa girmiş. endişe etmeyin. birkaç güne geçecek bir durum (tabi ben geç dönüş yaptığım için çoktan geçmiştir diye düşünüyorum 🙂 )

 33. Merhaba. Bir sorum olacak. 1.5 yaşında erkek kedim var ve ona hem arkadaş hemde ileride eş olması adına dişi kedi sahiplendim. 2 büyük kedinin anlaşması zor olur diye duydugumdan ne yazikki yavru dişi sahiplendim. Şuan erkek kedim daha 60 günlük dişi kedimin üstüne çıkmaya calısıyor. 3 gündür sürekli peşlerinde gezmek zorunda kalıyorum. Bu durum 1 2 hafta ıcınde kedim kızgınlıktan cıkınca sonlanır ve anlaşıp oynamaya başlarlar mı? Okadar çaresiz kaldım ki tamamen ilk deneyim olmasından kaynaklı ne yapacağımı bilemiyorum. Bana da ışık tutarsanız cok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim 🙏

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   maalesef erkek kediler karşısındaki dişinin yetişkin ya da yavru olmasına bakmıyor ve çiftleşmeye çalışıyor 🙁
   1 yaşından önce çiftleşip dişinin gebe kalması da sağlıklı değil. kızgınlık geçince oynaşmaya başlayacaklardır ama bir sonraki kızgınlıkta tekrar aynı durumu yaşarsınız. dikkatli olmakta fayda var. uzun ve zorlu bir süreç sizi bekliyor. 🙁

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   aslında bacaklarınıza saldırması çok normal. kedilerin en sevdiği oyun şekli saklanıp arkadan bacaklara saldırmaktır.
   bu bahsettiğiniz saldırıları tıslayarak ya da bağırarak yapmıyorsa oyun oynuyordur diye tahmin ediyorum.
   tırnaklarını daha sık kesmeyi denerseniz size vereceği zarar oldukça azalacaktır. ancak odaya kapatma kötü bir önlem. kedilerde kapalı kapı sendromu vardır. uzun süre yalnız ve kapalı kapı ardında kalması daha ciddi bir stres bozuklu yaratacaktır.
   sakinleşmesi için veteriner hekime de danışarak anti stres maltlardan vermeyi deneyebilirsiniz belki

 34. merhabalar, 13 aylik erkek kedim var. uc gundur geceleri dayanilmaz bir sekilde miyavliyor, yemesi icmesi iyi, huylarinda ciddi bir degisme yok ve hic puskurtme yapmadi. ote yandan ise bana karsi gorece daha agresif, kapi ve cam kenarlarinda haykice zaman geciriyor. puskurtme kesinlikle kizginlikta olmazsa olmaz bir belirti mi? kedim kizginlik doneminde olabilir mi?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   eni sonu püskürme işlemine de başlayacaktır eğer kızgınlığa girdiyse. anlattığınız belirtiler kızgınlıkla örtüşüyor.
   eğer kızgınlık değil gibiyse de onu strese sokan bir durumla karşı karşıya kalmış olabilir.

 35. Merhaba benim 1yasında erkek kedim var aylardır koluma çıkıp pipisini çıkartıyor bunu hergün yapıyor..mudale ediyorum ama o yine gelip aynısını yapıyor ve pipisinden koluma sürtünce bi ıslaklık oluyor ne yapabilirim kizgınlığa girdi çiftlestirdik ama bişiy değişmedi sürekli bunu yapıyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*