Kedi bağırması ne anlama gelir?

Kedi bağırması

Özellikle geceleri ve çoğunlukla sokak kedileri tarafından çıkartılan yüksek tonda kedi sesine maruz kalmışsınızdır mutlaka. İşte bu ses bizim miniklerimizin çıkardığı belki de tek yüksek tonlu ve kimilerine göre de rahatsız edici sestir ( bence çok tatlı 🙂 ) Peki kedi bağırması ne anlama gelir hiç düşündünüz mü?

Kediler neden bağırır?

Kedi bağırmasının birçok farklı anlamı bulunmaktadır. Kedi neden bağırır diye düşünüyorsanız muhtemel cevapları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Kızgınlık döneminde (Kızana girdiklerinde)
  • Canları yandığında
  • Yönlerini kaybettiklerinde
  • Farklı bir kedi tarafından tehlike algıladıklarında
  • Bir eşi diğer kedi ile paylaşmak zorunda kaldıklarında

Şimdi gelin kedi uluması da denilen bu kedi bağırması sebeplerini detaylıca inceleyelim;

Kediler neden gece bağırır?

Doğada kediler çoğunlukla gece avlanırlar. Bu durum evdeki kediler de dahil olmak üzere tüm mırnavlar için evrimsel bir gerçektir. Dolayısı ile geceler minnoşlarımızın en aktif olduğu zamanlardır. Bu yüzden de aktif oldukları gece saatlerinde yukarıda belirttiğim tüm sebepler için daha çok bağırırlar. Tabi buna gecenin sessizliği de eklendiği için siz de bu sesleri daha çok duyarsınız. 

Özetle kediler gece neden bağırır sorusunun cevabı geceleri daha aktif olmalarıdır. Yoksa kedi bağırmasının sebeplerinde gece ve gündüz saatleri için bir fark bulunmamaktadır.

Kediler neden ağlar gibi ses çıkarır?

Birçok insanın kedi ağlaması olarak algıladığı bu ses aslında kedi ağlama sesi değildir. Çünkü kediler insanlar gibi ağlamazlar. Bu sesler daha çok kızgınlık dönemlerinde kedilerin birbirlerine çıkardığı kedi uluması seslerdir.

Bu arada kızgınlık dönemi detayları için ilgili yazıma mutlaka göz gezdirmelisiniz. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Erkek kedilerin birbirine bağırması

Kızgınlık döneminde kedilerin birbirine bağırması oldukça normal bir durumdur. Bu bağırmalar 2 erkek kedinin dişi kedi için birbiri ile kavgasını temsil eder. Çünkü kim daha çok bağırır ve karşıdaki erkek kediyi korkutursa dişi kedi ile çiftleşme hakkına o sahip olacaktır. Bu yüzden de eğer taraflar birbirini korkutamazlarsa her defasında ses tonunu biraz daha yükseltirler.

Ses tonu iyice rahatsız edici bir hal aldığı zaman hala taraflardan biri kaçmamış ise bağırma saldırı ile sonuçlanır. Ve işin sonunda bir taraf dişi kedi ile çiftleşme hakkı kazanır.

Bu arada kedilerde çiftleşme ile ilgili diğer tüm ilginç detaylar için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Dişi kedi bağırması ne anlama gelir?

Tıpkı erkek kedilerde olduğu gibi dişi kedinin sürekli bağırması da kızgınlık dönemi ile alakalıdır. Dişi kedi neden bağırır diyorsanız öncelikle kedide kızgınlık belirtisi olup olmadığını inceleyin. Kızgınlık döneminde dişi kediler eş bulmak için sürekli olarak yüksek tonla bağırırlar. Seslerini erkek kedilere duyurur ve erkek kedileri kendilerine çekerler. Bu arada bu konuda daha detaylı bir yazım mevcut. Bu detaylara ulaşmak için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Sokak kedileri gece neden bağırır? Bebek ağlamasına benzer kedi bağırması

Kedi aglamasi olarak düşünülen bu kedi bağırması sesini çoğunlukla sokak kedilerinden duyarsınız. Bu kadar yüksek tonlu bağırmalara ev kedilerinde nadir olarak karşılaşılır. Bu bebek ağlamasına benzer kedi sesi oldukça tuhaf bir sestir ve çoğunlukla çiftleşmek veya kavga etmek isteyen kediler tarafından çıkarılır.

Kedi neden sürekli bağırır? Kedi bağırması sürekliliği neden olur?

Kedilerin bağırması yukarıda da anlattığım gibi oldukça doğal bir süreçtir. Ancak kedim sürekli bağırıyor diyorsanız burada bir problem var demektir. Kediniz kızgınlık döneminde değil ama yine de bu şekilde kedi sesi çıkartıyorsa onu düzenli olarak izlemelisiniz. Bu sesleri ne zaman çıkardığını analiz edip kedinizin neyden rahatsız olduğunu anlamaya çalışmalısınız. Ardından da sorunu çözerek bu kedi uluması sesine son vermelisiniz. Sorun devam ederse de mutlaka bir veteriner hekimle görüşmelisiniz.

Bu şekilde kedinizi izleyerek onunla iletişim kurmak en sağlıklı ve en faydalı çözümdür. Kedilerle iletişimin birçok farklı yöntemi de bulunmaktadır. Siz de kedinizle doğru ve etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki yazılarıma da göz gezdirmenizi ve bu sayede bebeğinizle olan bağınızı arttırmanızı tavsiye ederim;

Kedi mırlaması ne anlama gelir?

Kedileri hareketlerinden nasıl anlarız?

Kediler miyavlayarak ne anlatır?

Kuyrukları ile iletişim kuran kediler

Kedinizin yüzü size ne anlatır?

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*