Sokak kedileri ne yer?

sokak kedileri ne yer

Hepiniz belgesellerde izlemişsinizdir. Kedicikler avcı ve etobur hayvanlardır. Doğal ortamlarında, avladıkları hayvan ve haşerelerle beslenmektedirler. Yarı evcilleşmiş sokak kedileri ise bu iç güdülerini devam ettirerek kuş, fare, solucan, böcek vb hayvanları avlayarak beslenirler. Bunun dışında insanların onlarla paylaştığı yiyecekleri tüketir veya çöpleri karıştırarak besin ararlar 🙁 . Su ihtiyaçlarını ise cadde ve sokaklarda oluşan su birikintilerinden gidermeye çalışırlar. Böylece kedilerde beslenme ihtiyaçlarını karşılayıp, hayatta kalmaya çalışırlar. Hayatta kalmaya çalışırlar diyoruz çünkü besin bulmak her zaman düşündüğünüz kadar kolay olmuyor. Peki sokak kedileri ne yer?

Pandemi döneminde bahçeli bir eve taşınmamla birlikte o kadar çok sokak kedisi deneyimi yaşadım ki… Artık hepsinin ne istediğini gözünden anlıyorum diyebilirim. Şu an aktif olarak düzenli baktığım 7 sokak kedim mevcut. Gelip giden veya yollarda görüp beslediklerimin sayısını bilmiyorum tabi 🙂 Yazı başlığında ve birçok yerinde benim zibidilerin fotolarını da paylaşıyorum. Başlıktaki zibidinin adı Müezza mesela.

 

sokak kedileri ne yer

 

Peki yiyecek olarak sokak kedisine ne verilir? Sokak kedileri nasıl beslenir? Gelin birlikte inceleyelim.

Sokak kedileri besleme tavsiyeleri? Sokak kedileri ne yer?

 • Belediyenizin sokak hayvanları için sunduğu hizmetleri araştırın

Yasal olarak tüm belediyeler sokak kedileri için kedi beslenme ve kedi sığınma evi yapak zorundadırlar. Öncelikle oturduğunuz muhite bağlı belediyenizde böyle bir hizmet olup olmadığını kontrol edip yok ise talep etmelisiniz.

 • Arabanızda düzenli olarak kuru mama bulundurun

Çoğu zaman araba ile gezerken o kadar zor durumda hayvanlarla karşılaşabiliyoruz ki. Her zaman bir market bulup bir paket salam almak da mümkün olmuyor. Sürekli bagajda mama tutunca gördüğünüz an canlara yardım etme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

 • Boş yoğurt kaplarını biriktirin

Çevreyi kirlettiği için plastik kaplarla beslemeyi doğru bulmuyorum ama her zaman yanınızda düzgün mama kabı bulundurmanız imkansız. Arabayla gezerken gördüğünüz canları beslemek için boş plastik kaplarını yıkayıp bagajda biriktirirseniz besleme anında bu mamayı nereye dökeceğim derdinden kurtulursunuz.

 • Yağmurdan etkilenmeyecek kuydu bir köşe bulun

Kediler ıslanmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden de koyduğunuz mamaların ilgisini çekebilmek için mutlaka mamayı kuru ve yağmurdan etkilenmeyecek bir bölgeye koymalısınız. Yüzeyin de kuru olması gerekir. Çünkü kuru mamalar ıslanınca şişer ve yumuşar.

 • Rüzgardan uçmayacak bir mama ve su kabı edinin

Plastik kaplar doğaya zararlı malum. Köpük kaplar ise üflesen uçup gidiyor. Bu yüzden ağır ve kolay kolay rüzgardan uçmayacak mama kaplarını tercih edin.

 • Mama kabını kuytu ve kenar köşelere koyun

Sokak kedileri güvenliğe önem verir. Eğer mama kabı çok ortada ise mamayı rahat yiyemezler. Sürekli arkalarına bakıp tedirgin olurlar. Bu yüzden mama yerken kendilerini güvende hissetmeleri kritik.

 • Temiz içme suyu koyun

Özellikle yaz aylarında olmak üzere evinizin çevresine, hatta mümkün ise mahallenizdeki belirli bölgelere temiz içme suyu koymalısınız. Su kedi sağlığı için olmazsa olmazdır.

 • Besleyici yiyecekler verin

Kediler etçil oldukları için evinizin çevresinde belirli kuytu bölgelere et/protein içerikli yiyecekler ya da yemek artıkları bırakmalısınız. Unutmayın kuru ekmek kedileri beslemez. Sadece o an açlıklarını giderir ama gelecekte sağlıklarının bozulmasına sebep olur.

 • Hazır kuru mama satın alın

Her ne kadar onu ev yemekleri ile beslediğinizi düşünseniz de kuru mamalar hem daha ekonomik olurlar hem de daha besleyici. Tabi sağa sola dökerek kedilere ulaşmak da daha pratiktir.

 • Hazır yaş mama satın alın

Her ne kadar onu kuru mama ile besliyor da olsanız zaman zaman mutlu etmek için yaş mama, salam gibi kedilerin sevinçten çıldıracağı besinler vermekte fayda var.

Sokak kedileri için mama önerileri

Sokak kedisine ne verirsen yer diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2 yıldır çok fazla mama deneme fırsatım oldu. İnanın sokak kedilerinin dahi yemediği mamalar mevcut. Benim deneyip memnun kaldığım ve bıdıklarımın da bayıla bayıla yediği mamaları aşağıda sıralıyorum. Kalın işaretlediklerim %100 yenme garantisi içermektedir 🙂

 1. Whiskas
 2. Felix
 3. Bonnie
 4. Friskes
 5. BonaCibo
 6. Micho
 7. Mito
 8. Enjoy
 9. Proline

Sokak kedileri için ucuz mama tavsiyesi

Yukarıda bahsettiğim 9 mama içindeki en birinci favorim BonaCibo (REKLAM DEĞİLDİR) Hem içerik olarak kaliteli hem de uygun fiyatlı, hem de bizim zibidilerin kendini kaybedercesine yediği şu mama markasını özellikle tavsiye etmek istiyorum. Fiyatları kaliteli bir mama için oldukça uygun. Üstelik yeri üretim. Ürünü kendi sitelerinden satın alabiliyorsunuz. Sitenin linkini paylaşıyorum Link  Bu sitede aynı zamanda Mito ve Micho markası da mevcut. Diğer markalar tüm mama sitelerinde var zaten.

Sokak kedileri ne yer? Sokak kedisi besleme ile ilgili sorular

Birçok kedi sever her gün besleme yapsa da bazen aklımıza takılan ve tıkanıp kaldığımız sorular olabiliyor. Bu bölümde zamanında benim de çok aklımı kurcalayan soruların cevaplarına yer vermeye çalıştım. Bunun dışında yavru kedi beslenmesi ile ilgili merak edilenler için buraya tıklayarak ilgili yazıma da ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında kedilere ev yemeği vermek konuşu yazımda aşağıda bahsettiğim yiyeceklerin dışında da birçok ev yemeğinin değerlendirmesi mevcut. Yazıya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sokak kedisine süt verilir mi?

Sokak kedilerine süt verilmez. Aslına bakılırsa hiçbir kediye süt verilmez. Çünkü sütün içinde bulunan laktoz vb maddeler kedilerin mideleri için uygun değildir. Bu yüzden kedilere süt vermekten kaçınmalısınız.

Sokak kedileri için evde mama nasıl hazırlanır?

Tavuk suyunda haşlanan pirinç ve iyice tavuk suyuyla ıslanan ekmek parçaları enfes bir akşam yemeği demektir. Hele ki içinde bir miktar tavuk parçası varsa. Çoğu zaman tavuk haşladığımızda suyu fazla gelir. Bu fazla suyu mutlaka sokak kedileri ile paylaşıp onları mutlu etmek lazım.

Sokak kedileri kemik yer mi?

Sokak kedileri kemik yemez. Ancak sizin tahmin edebileceğinizden çok daha iyi kemik sıyırırlar. Bu sayede de sizin için çöpe gidecek kemikler kediler için besin olur. Kemik etrafındaki besin değeri olan birçok dokuyu afiyetle temizlerler. Özellikle kemik uçlarındaki kıkırdak bölgeleri oldukça severek tüketirler.

Sokak kedileri ekmek yer mi?

Açlıktan ölmek üzere değilse kuru ekmeği hiçbir sokak kedisi yemez. Ancak yumurta, peynir veya tavuk suyu gibi onların seveceği ve besin değeri yüksek yiyeceklerle evdeki bayat ekmekleri ıslatarak kedilerin beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Sokak kedilerine kılçık verilir mi?

Her ne kadar kılçık boğazlarına batacak gibi gelse de kediler kılçıkları afiyetle yerler. Dolayısı ile kılçık kedilere zarar verir mi sorusunun cevabı “hayır”dır. Her defasında çok endişe ediyorum ama hiçbir sorun yaşamıyoruz. Hele ki balığın kafa kısmı için deliriyorlar adeta. Tabi boş kılçık yememeleri için balığımı yarım yamalak yediğimi ve üzerinde birçok et parçası bıraktığımı itiraf etmeliyim 🙂

Sokak kedilerine salam verilir mi?

Her ne kadar düzenli salamla beslemek zararlı olsa da zaman zaman yaş mama niyetine salam vererek kedileri mutlu edebilirsiniz. Zaten sizin vermenize gerek kalmadan elinize atlayıp alırlar merak etmeyin 🙂

Sokak kedilerine yaş mama tavsiyesi

Aslında sokak kedileri için en popüler ve kolay bulunabilir yaş mama Whiskas. Ancak fiyatları son yıllarda o kadar çok arttı ki alternatif bir mama bulmak şart oldu. Ben bu eksiği yine temizmama sitesindeki BonaCibo markasının yaş maması ile giderdim. gerçekten çok severek yiyor tüm kediler. Satın almak için buraya tıklayarak sitelerine gidebilirsiniz. BU BİR REKLAM DEĞİLDİR TAMEMEN DENEYİMDİR 🙂

Açık kedi maması alınır mı?

Birçok petshop hatta bazen veterinerler dahi açık kedi maması satabiliyor. Evet ekonomik koşullar dolayısı ile buna mecbur kalabiliyoruz ama bu mamaların içinde ne var biliyor muyuz? Açık kedi maması güvenilir mi gerçekten?

Ben de benzer sebeplerden üstelik bir veteriner hekimden uygun fiyatta sattığı açık mamalardan almıştı. Ucuz olduğu için de yüklüce aldım açıkçası. Ama bırakın güvenli olup olmamasını kediler mamayı gördüğü an kaçmaya başladılar. Gelip koklayıp kaçıp gidiyorlardı.

Benim kediler iyice sosyete oldu diyip yollarda gerçekten ne kadar aç olduğu gözünden belli olan kedilere vermeyi denedim. onlar da aynı tepkiyi verdiler. O noktadan sonra tüm mamalar doğru çöpün yolunu tuttular. Bir daha da asla kediler için açık mama almadım. Hatta ne olduğu belirsiz o mamayı satan veteriner hekimden ilaç dahi almıyorum artık.

Sokak kedileri için mama kabı tavsiyesi

İnternet sitelerinde satılan kedi mama kapları zaten çözümlerden bir tanesi. Ancak ben bahçe ile de uyumlu olan ve doğaya zarar vermeyen içi cilalı toprak kapları tercih ediyorum. Bu sayede hem rüzgardan uçmuyor, hem doğaya zarar vermiyor hem de iç cilası sayesinde suyu daha az emiyor.

 

sokak kedileri ne yer

 

Plastik şişeden mama kabı yapımı

Tavsiye etmesem de mecburiyetten bu yöntemi kullananlar vardır. Özellikle youtube’da bu konuda birçok video mevcut. Benim Burada vereceğim en büyük tavsiye herhangi bir pet şişeyi keserek mama veya su kabı yapıyorsanız şişenin kestiğiniz alanların keskinliğini almalısınız. Bu keskin yüzeyler bebişlere zarar verebilir çünkü.
Tüm kediler için sizler gibi ilgili, sevgi dolu insanlarla karşılaşmasını diliyor ve bızdıklardan biri ile fotoğrafımı bırakıyorum 🙂
Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*