Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Resimli anlatım

kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır

Sürekli olarak karşınıza çıkan ve artık ailenizden birisi olan minnoşu severken oğlum diye mi sevmelisiniz yoksa kızım diye mi? Buna karar vermek için kedilerin cinsiyetini anlamak şart. Ya da kedi sahiplenirken özellikle belirli bir cinsiyetten minnoş sahiplenmek isteyebilirsiniz. Peki kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır biliyor musunuz? Kedi cinsiyet özellikleri hakkında bilgi sahibi misiniz? Ya da kedi cinsiyeti ne zaman belli olur hiç düşündünüz mü? Gelin bu yazımda birlikte öğrenelim…

Kedinin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Yeni doğmuş kedilerin cinsiyetini belirleme oldukça zor bir iştir. Çünkü cinsiyet organları henüz tam gelişmemiştir. Tabiki bir veteriner hekim bunu kolayca anlayabilir ama sizin anlamanız oldukça zordur. Bu yüzden bebeğiniz henüz ilk haftalarındaysa kedinin cinsiyetini anlama kısmını hekimlere bırakın.

Peki 2 ayını doldurmuş yavru kedi cinsiyeti nasıl anlaşılır? Eğer kediniz 2 ayını doldurdu ise (takriben 400-600 gram ağırlıkta olması lazım) bu durumda cinsiyeti siz de aşağıdaki adımları uygulayarak kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kedinin cinsel organı nerede?

Kuyruğunu kaldırdığınızda kedinin cinsel organını görebilirsiniz. Bu bölgede 2 tane açıklık vardır. Üst taraftaki açıklık anüstür. Yani kedinizin kakasını yaptığı bölgedir. Alttaki açıklık ise idrar deliğidir. Bu delik aynı zamanda kedilerin cinsel organıdır. Bunun dışında anüsün alt kısmında erkek kedilerin testislerini ifade eden yuvarlak bir bölge vardır.

Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Kedinin cinsiyeti nasıl anlaşılır sorunun cevabı kedinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Yavru kedilerde bu durum daha zor iken yetişkin kedilerde anlamak daha kolaydır.

Yetişkin kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Erkek kedinin cinsiyetini anlamak oldukça kolaydır. Kuyruğunun arkasında oldukça belirgin testisler vardır. Testisi olmayan kedileri ise dişi kedi olarak kabul edebilirsiniz. Kısır kedilerde testis görüntüsü oldukça küçükken kısır olmayan erkek kedilerde testisler daha büyük ve belirgin olarak gözlemlenmektedir.

 

kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır

 

Yavru kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Yeni doğan kedinin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Yavru erkek kedilerde testisler henüz yeterince gelişmediği için kedi cinsiyetini anlama konusunu testislerden yapamazsınız. Bu durumda kedi cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna cevap almak için anüs ve idrar deliklerini incelemek gerekmektedir. Dişi kedilerde bu delikler birbirine oldukça yakınken erkek kedilerde daha uzaktır. Bu mesafeye bakarak kedilerin cinsiyetini anlayabilirsiniz.

 

kedi cinsel organı

 

Kedilerin cinsel organı nasıldır? Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Aşağıdaki görsel basitçe kedilerin cinsel organının nasıl göründüğünü anlatmaktadır.

Erkek yavru kedi pipisi nasıl görünür? Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Erkek yavru kedilerin pipisini görmeniz oldukça zordur. Bu yüzden kedilerde cinsiyet belirleme için ya açıklıklar arasındaki mesafeleri incelemelisiniz ya da testisleri kontrol etmelisiniz.

Erkek kedinin memesi olur mu?

Erkek kedilerin memesi olur mu sorusunun cevabı “Evet”. İnsanlarda olduğu gibi erkek kedilerde de meme bulunmaktadır. Ancak dişilerde olduğu gibi işlevsel değildir. Bu arada benim kızım bebekken memesini sivilce gibi bir şey zannedip apar topar veterinere götürmüştüm. Veteriner hekim onun memişleri olduğunu söylediğinde nasıl utandım anlatamam 🙂

Kedi rengine göre cinsiyet belli olur mu?

Tersi durumlarla karşılaşmanız nadiren mümkün olsa da kedinin rengi de kedi cinsiyeti konusunda ipuçları verir. Bu yöntemi kuyruğunu kaldırıp inceleme fırsatı bulamadığınız kediler için uygulayabilirsiniz. Şu an için bu yöntem benim Çevremde %100 çalışıyor diyebilirim 🙂

Eğer karşısınızda turuncu bir kedi varsa büyük ihtimalle erkektir. Kedinin 3 farklı rengi varsa da dişidir. 3 renki kedilerin dişi olması oldukça yaygın bilinen bir gerçektir.

Kediler cinsel olgunluğa ne zaman ulaşır?

Kedilerin cinsel olgunluğa ulaşması erkek kedilerde 10-14. aylara denk gelirken, dişi kedilerde 7-12. aylara denk gelmektedir. Tabiki bu dönemlerin dışında cinsel olgunluğa ulaşan kediler nadir de olsa mevcuttur. Ergenlik ise 5. Ayın tamamlanması ile başlar. Bu yüzden kediniz diğer kriterleri sağlıyorsa 6.aydan itibaren kısırlaştırma operasyonuna uygun hale gelir.

Kısırlaştırma operasyonu ile ilgili detaylara buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kedilerde cinsel olgunluk konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin aşağıdaki yazılarıma göz gezdirmesini tavsiye ederim.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi

Kedi cinsiyet özellikleri nelerdir?

Bariz bir ayrım olmasa da dişi kediler erkeklere oranla daha sakin canlılardır. Erkek kediler daha özgür ruhlu ve yalnız kalmayı severken dişi kediler size daha çok bağlı olurlar. Bu arada erkek kediler kızgınlık döneminde bulunduğu bölgeyi işaretlemek için eve idrar püskürtürler. Dişi kediler ise bu dönemlerinde geceleri çok bağırırlar. Yani iki cinsin de kızgınlık döneminde olumsuz özellikleri mevcuttur. Dolayısı ile en garanti ve aynı zamanda sağlıklı olan yöntem kedinizi kısırlaştırmaktır.

Kedilerde hangi cinsiyet daha iyi?

Hangi cins kedi daha iyi gibi bir soru bence oldukça lüzumsuz. Kedi kedidir ve kedi olması yeterlidir. Hepsi çok tatlıdır ve her cinsin birbirine göre pozitif veya negatif özellikleri mevcuttur. Bu yüzden evde hangi cinsiyet kedi almalıyım diye endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. 2 cins de evde yaşamaya oldukça uygundur. Ancak eğer evinizde bir kedi varsa ve ikinci bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ikinci kedi cinsiyeti kritik hale gelmektedir.

Bu arada ilk kez bir kedi sahipleneceksiniz kendinize mutlaka şu soruları sormalı ve kararınızı tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz. Çünkü bir kedi sahiplenmek demek dünyanızı yeni bir canlı ile uzun yıllar paylaşmak anlamına gelmektedir.

İkinci kedi cinsiyeti ne olmalı?

İkinci bir kedi sahipleniyorsanız en garanti yöntem evdeki kedinin tersi cinsiyetinde sahiplenmektir. Bu konunun detaylarına iki kediyi birbirine alıştırma konulu yazımda değindim. Bu yüzden burada uzun uzun anlatmayayım. İlgilenenler buraya tıklayarak yazımı inceleyebilir.

Kediler cinsel organlarını neden yalar?

Aslında kedilerin cinsel organlarını yalaması oldukça normal bir durumdur. Kediler vücutlarının her türlü bölgesini yalayarak temizler. Bunu genel olarak yalanırken yapıyorsa herhangi bir sorun yok demektir.

Ancak kediniz cinsel organını yalarken huzursuz oluyorsa, siz ona yaklaştığında kaçıyorsa, takıntılı şekilde sürekli cinsel organını yalıyorsa, tuvalet alışkanlığında bir değişiklik varsa veya kumu dışına işemeye başladıysa idrar yolu enfeksiyonu veya başka bir idrar yolu sorunu yaşıyor olması mehtemeldir. Bu durumda vakit kaybetmeden veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekmektedir.

Kedinin cinsel organından kan gelmesi neden olur?

Bu durumun ciddi bir enfeksiyon, böbrek taşı veya çok daha büyük bir hastalığın habercisi olması mümkün. Bu sorunu evde çözmeniz mümkün değildir. Mutlaka veteriner hekim muayenesi gerekmektedir.

Kediler insanların cinsiyetini anlar mı?

Bu konuda kesin bir çalışma bulunmamakta. Ancak yaşadığımız deneyimlere dayanarak söyleyebilirim ki kesinlikle anlıyorlar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi dişi kediler erkeklere, erkek kediler de kadınlara çok daha fazla ilgi ve sevgi dolu oluyorlar. 

 

Erkek, dişi farketmeksizin tüm kediciklerin mutlu olduğu bir dünya dileğiyle…

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*