Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Hakkında Tüm Detaylar

kedilerde kısırlaştırma ameliyatı

Kedilerde kısırlaştırma ameliyatı konusuna girmeden önce kısaca kedilerde kızgınlık döneminden bahsetmek daha doğru olur.

Bildiğiniz gibi yılın belirli dönemlerinde kediler kızana girerler ve kedinin kızana girmesi çiftleşme arzusunu en üst seviyeye getirir. Kendilerine eş bulmak için yüksek sesle miyavlamalar, her yere idrarını bırakmalar veya evden kaçmalar meydana gelir. Bir süre sonra bu belirtiler geçer ve bir sonraki kızgınlık döneminde tekrar ortaya çıkar. Maalesef bu döngü kedilerin hayatlarının sonuna kadar devam eder. Bu konuyu buradaki yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. 

Her kızgınlık dönemi çiftleşme isteği, her çiftleşme de gebelik riski doğurur. Kızgınlık dönemine girmiş ve çiftleşmeyen bir kedinin de psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir. Tabi siz kedi annelerinin de psikolojisini olumsuz etkiler 🙂 . Çiftleştirildiklerinde ise gebe kalma durumu söz konusu olur. Bir kedinin yılda birden fazla kez doğum yapabildiğini de düşünürsek her çiftleşme bir gebelik riski anlamına gelecektir. Kedilerin sayıca fazla doğum yapması ise onun sağlığını olumsuz etkiler.

Bu arada kedinizin hamile olup olmadığını merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı kedi kısırlaştırma ameliyatı bir kedinin hayatı için kritik bir öneme sahiptir. Sürekli olarak doğum yapmak, sahipsiz kalma ihtimali olan bir çok yavruya sebep olmaktadır. Eğer siz de bir canın endişesini taşıyorsanız kısırlaştırma ameliyatını düşünmenin vakti geldi demektir. Üstelik bu operasyon sayesinde hem kediniz hem siz daha huzurlu bir hayata merhaba demiş olursunuz.

Şimdi gelin isterseniz kedilerde kısırlaştırma ameliyatı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi inceleyelim;

Kedilerde Kısırlaştırma Nedir?

Kedi kısırlaştırma dişi veya erkek hayvanda üremenin operasyonla sonlandırılması anlamına gelmektedir. Bu operasyonun sonucunda artık kediler bebek sahibi olamaz ve yeni bir kızan dönemine girmezler.

Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu kediniz anestezi altındayken yapılan bir ameliyattır. Erkek ve dişi kedilerde farklı içerikte bir tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

Basit bir operasyon olan Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı  ile kedinizin testisleri alınmaktadır ve bu işlem sonucunda artık kızgınlığa girip idrar püskürtme veya sperm üretme yetilerini kaybederler.

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası detaylar

Operasyonu bir dış operasyon gibi düşünebilirsiniz. Çoğunlukla lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Bu yüzden erkek kedinizi çoğunlukla operasyon ile aynı günde evinize alıp götürebilirsiniz. Ah erkek kedi anneleri… Ne kadar şanslısınız bir bilseniz… 🙂

Erkek kedi kısırlaştırma fiyat tarifesi – Kedilerde kısırlaştırma ücreti

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı fiyat tarifesi İstanbul için minium 890 TL olarak belirlenmiştir. Tabiki bu klinikten kliniğe veya şehirden şehire bir takım farklılılar gösterebilmektedir. Ancak sabit olan konu erkek kedi kısırlaştırma ameliyatının dişi kedi kısıtlaştırma ameliyatına göre daha uygun fiyatlı olmasıdır.

Fiyat tarifeleri inguinal kriptorşit veya intraabdominal kriptorşit durumlarında bir miktar değilmekte ve artmaktadır. Bu 2 durum kedinin testislerinin bulunduğu pozisyonla alakalı tıbbi terimlerdir. Veteriner hekiminiz böyle bir durumda muayene ardından size bilgi verecektir.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı

Dişi kedilerde kısırlaştırma ameliyatı sırasında kedinizin uterus yani rahim ve yumurtalıkları alınmaktadır. Bunu gerçek bir ameliyat gibi düşünebilirsiniz. İşlem anestezi altında ve kedinizin karnından veya tercihe göre yandan yapılır.

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası detaylar

Sadece rahmin alınması, dişi kedinin hamile kalmasını önler fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz ise dişi kedi kısırlaştırma sonrası tekrar kızgınlık belirtileri gösterebilmektedir.

Dişi kedilerde kısırlaştırma ameliyatı erkek kedilere nazaran daha ciddi bir işlem olduğundan operasyon sonrasında dişi kedilerin genellikle 1 ila 3 gün arasında değişen sürelerde veterinerde kalması gerekmektedir. Bu operasyonun en zor kısmı bebeğinizi birkaç gece veterinerde bırakmak olacaktır emin olabilirsiniz. 🙁

Dişi kedilerin kısırlaştırma sonrası veterinerde konaklamasının en büyük sebebi karnındaki dikişlerini koparma riskidir. Evde böyle bir durum gerçekleştiğinde acil müdahale edemeyeceğinizden veterinerde kalması her zaman daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bebeğinizi bu riskten dolayı muhtemelen kafasında yakalık (elizabet) ile size teslim edeceklerdir. İşte operasyonun ikinci zor kısmı ise o yakalık (elizabetin) bebeğinizin kafasından çıkmasını beklemek olacaktır.

Dişi kedi kısırlaştırma fiyat tarifesi – Kedilerde kısırlaştırma ücreti

Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı fiyat tarifesi İstanbul için minium 1,300 TL olarak belirlenmiştir. Tabiki bu da klinikten kliniğe veya şehirden şehire farklılık göstermektedir. Ancak gördüğünüz gibi dişi kedi kısırlaştırma ameliyatının erkek kedi kısıtlaştırma ameliyatına göre çok daha yüksek fiyatlıdır. Çünkü Dişi kedilerin ameliyatı çok daha detaylı gerçek bir ameliyattır.

Kedinizin obezite durumuna göre de fiyata ek tarifeler uygulanabilmektedir. Bu arada kedinizin kilosunun fazla olup olmadığını anlayabilmek için buraya tıklayarak ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.

 

disi_kedilerde_kisirlastirma
disi_kedilerde_kisirlastirma

Kediler ne zaman kısırlaştırılır? Kedi kısırlaştırma yaşı kaçtır?

5. ayını doldurmuş ve 2.5 kiloya ulaşmış kedilere bu operasyonun yapılması mümkündür. Kısırlaştırma ameliyatı için kedinizin kızgınlığa girmesini veya bir kez de olsa çiftleşmesini beklemeniz gerekmez. Daha önce kızgınlığa girmemiş veya çiftleşmemiş kedinizi de kısırlaştırabilirsiniz.

1 yaşından önce kedinizi çiftleştirmek onun sağlığı açısından uygun değildir. Çünkü 1 yaşından küçük bir kedinin gebe kalması ve doğum yapması onun ve doğacak bebeklerin hayatı açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ancak maalesef kediler kızgınlığa 1 yaşından önce girerler. Onu çiftleştirmemek mutsuzluğuna sebep olacağından 1 yaşından önce kısırlaştırma ameliyatı yaptırmanız kedinizin daha mutlu bir kedi olmasını sağlayacaktır.

Kısırlaştırma ameliyatından önce gelişimi açısından kedinizin en az 1 kez kızgınlığa girmesi gerektiğini savunan veteriner hekimler de bulunmaktadır. Bu yüzden zamanlama için mutlaka en doğru bilgiyi veteriner hekiminiz verecektir.

Kısırlaştırma Ameliyatı Yarası Ne Kadar Sürede İyileşir?

Herhangi bir komplikasyon olmadığı takdirde iyileşme süresi bir hafta ila 10 gün arasında değişmektedir. Bu durum dişi ve erkek kedi kısırlaştırma ameliyatına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin dişi kedi kısırlaştırma sonrası geçen 10 günün sonunda dış dikişlerin alınması gerekmektedir.

Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma Ameliyatı Yapılır mı?

Kedilerde kısırlaştırma ameliyatı yapılmadan önce kedinizin kızgınlık dönemini tamamlaması gerekmektedir. Elbette ki bazı veteriner hekimler bunun tam tersi görüşte de olabilmektedir. Bu yüzden önemli olan veteriner hekiminizin görüşü. Bebeğinizi en iyi tanıyan ve onun için en iyi seçeneği uygulayacak olan hekiminizdir.

Kısırlaştırılan Kediler Kilo Alır mı?

Kısırlaştırılan kedilerin hareketlerinde azalma meydana gelmektedir. Artık eskisi kadar koşup zıplamayacağından beslenme düzeni aynı şekilde devam ederse kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden kısırlaştırılan kedilerde özel bir beslenme programına geçmek gerekmektedir.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının önemi – Kedilerde kısırlaştırma bakımı

Kedi kısırlaştırma sonrası mutlaka ama mutlaka kısırlaştırılmış kedilere özel olan mamalardan kullanmaya başlamalısınız. Bu konuda zaten veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir. Tabiki bu dönemden itibaren öğün kontrollerine de başlamanız gerekmektedir. Öğün kontrolü konusundan bu linkteki yazımda bahsetmiştim.

Kısırlaştırılmış kediler özel mama alırken onun kedinizin cinsiyetinize ve yaşına uygun olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Her marka bu detayda mama üretmiyor maalesef. Ya da üretse bile ürüne yalnızca veterinerlerden erişebiliyorsunuz. Buna bir örnek Royal Canin Young Female Sterilised Kedi Mamasıdır. 1 yaşından önce kısırlaştırılmış dişi kedilere uygun olan bir mamadır. Ürün sadece veterinerlere özel üretiliyor. Bu yüzden de sadece veterinerlerden satın alabilirsiniz. Bu arada ürünü 1 yaşını geçene kadar kullanabiliyorsunuz. Hatta bizim hekimimiz 1.5 yaşına kadar kullanabileceğimizi söylemişti. Bıdığım da çok tatlı ve çok sağlıklı maşallah… 🙂

Kedi Kısırılaştırma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedinizin yara bölgesini korumalısınız. Yarası tamamen iyileşene kadar mümkün mertebe kedinizi kucağınıza almaya çalışmamalısınız. Almak zorunda kaldığınızda ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Erkek kedilerde yakalık (elizabet) şart koşulmasa da dişi kedilerde bir gerekliliktir. Çünkü dişi kedilerin çok daha ciddi bir ameliyat yarası bulunduğu için dikişlerini koparması halinde çok daha ciddi zarar görebilecektir.

Biliyoruz kedinizin yakalık ile yaşamaya çalışması yüreğinizi burkacak. Bir şey olmaz diyip çıkartmak isteyeceksiniz. Ama yapmayın! bir iki gün içinde kediniz de bu duruma alışacak zaten. Yakalığı çıkartıp kediniz zarar görürse çok daha fazla üzülürsünüz.

erkek_kedilerde_kisirlastirma

 

Kısırlaştırma Ameliyatı Kedileri Nasıl Etkiler?

Öncelikle en bilmemiz gereken noktadan başlayalım. Kediler zevk için değil içgüdüsel bir görev olarak üremek için çiftleşirler. Kedileri tamamen hormonlar yönetir ve bu hormonlar sonucunda çiftleşmek isterler. Hatta kedilerin çiftleşme esnasında zevk almaktan ziyade acı çektiğini ortaya koyan çalışmalar dahi bulunmaktadır. Eğer birkaç çiftleşme videosu izlerseniz siz de bu durumu açıkça gözlemleyebilirsiniz. Çiftleşme ile ilgili tüm detayları bu linkte bulunan yazımda incelemiştim.

Kısırlaştırmaya karşı olan kedi annelerinin savunduğu görüşlerden bir tanesi de onların annelik/babalık duygusunu tatmak istemeleridir. Ancak bu durum da yanlış bir düşüncedir. Çünkü kedilerde aile kavramı yoktur. Anne kedi yavrularını emzirmeyi sonlandığı ve yavruların ergenliğe girdiği andan itibaren kendi yavruları ile dahi çiftleşebilmektedir. Aynı durum baba kedilerde de geçerlidir tabii. Kısırlaştırma karşıtı bir okuyucumun değerli görüşlerine ve bu görüşlere verdiğim cevabıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları – Kedilerde kısırlaştırma

Doğum yapan kedilerin her doğumda yaşam süreleri kısalmaktadır ve farklı sağlık sorunları baş göstermektedir. Hele ki birden fazla kez doğum yapıyorsa. Bu yüzden dişi kedilere kısırlaştırma ameliyatının en büyük faydası ömürlerinin uzamasıdır.

Kısırlaştırma ameliyatının bir diğer faydası ise kızgınlığın kedinizi mutsuz eden semptomlarını artık yaşamayacak olmasıdır.

Ayrıca kısırlaştırılan kediler artık çiftleşme isteğine bağlı problemlerden de uzak kalmış olacaktır. Bu problemleri şu şekilde sıralayabiliriz; evden kaçma, atlama, düşme, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (FIV, AIDS vb.)

Buna ek olarak erkek kedilerde hemcinslerine karşı oluşan agresif tavırları ortadan kalkmaktadır.

Tabi kısırlaştırmanın siz kedi annelerine olan faydasını da unutmamak lazım. Artık kediniz bağırmayacak, idrar püskürtme yapmayacak ve sizi uyutmama huyundan vazgeçecek. 🙂

Kedileri Kısırlaştırmak Günah mıdır?

Birçok kedi annesinin aklına bu soru da gelebileceğinden başlıklarımız arasında bu konuya da yer vermek istedik.

Gerekli ve meşru sebeplerle; toplum menfaati gereği evde beslenen veya sokakta yaşayan kedi veya köpek gibi hayvanların kısırlaştırılmasında ekolojik dengeyi bozacak bir hareket yapılmadığı sürece kısırlaştırılma işleminde dinen bir sakınca yoktur. Bununla ilgili Diyanet’in sayfasındaki açıklamaya da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gerekli ve meşru sebeplerin ne olduğunu ise yazımız boyunca açıklamaya çalıştık.

Kedi Kısırlaştırma Ücreti Ne Kadar?

Kedi kısırlaştırma ücreti 2022 kedinizin cinsiyetine, ikamet ettiğiniz ile ve gittiğiniz veteriner hekime göre değişiklik gösterebilmektedir. Ben de sizler için 2022 yılı için ortalama kedi kısırlaştırma fiyatını araştırdım. Ben kızımı 2019 yılında kısırlaştırdığım için ödediğim ücret çoook eskilerde kaldı 🙂

Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı ortalama 890 TL iken, dişi kedi kısırlaştırma fiyatı 1,300 TL’lere kadar çıkmaktadır. Tabi bu rakamların içerisine oluşabilecek herhangi bir komplikasyona karşı yapılacak müdahalelerin veya kullanılacak ilaçların tutarları dahil değildir.

Devletin hayvan hastaneleri veya bazı barınaklarda bu rakamlardan daha uygun fiyatlara da kedinizi kısırlaştırmanız mümkün. Ayrıca bazı belediyelerde ücretsiz kısırlaştırma hizmeti de sunulmaktadır.

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*