Kedilerde Kısırlaştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kedilerde_kisirlastirma

Kedilerde kısırlaştırma konusuna girmeden önce kısaca kedilerde kızgınlık döneminden bahsetmek daha doğru olur.

Bildiğiniz gibi kediler yılın belirli dönemlerinde kızgınlık dönemine girerler ve bu dönemde çiftleşme arzuları en üst seviyeye gelir. Kendilerine eş bulmak için yüksek sesle miyavlamalar, her yere idrarını bırakmalar veya evden kaçmalar meydana gelebilmektedir. Bir süre sonra bu belirtiler geçer ve bir sonraki kızgınlık döneminde tekrar ortaya çıkar. Maalesef bu döngü kedilerin hayatlarının sonuna kadar devam eder.

Kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın!

Kedilerde kızgınlık döneminin yaygın olarak sadece Mart ayında olduğu düşünülür. Ancak bu bilgi yanlıştır. Kediler yılda birden fazla kez kızgınlık dönemine girebilmektedirler. Hatta ev kedileri bulundukları yaşam koşulları itibarıyla sokak kedilerine nazaran daha fazla kez kızgınlık dönemine girmektedirler.

Her kızgınlık dönemi çiftleşme isteği, her çiftleşme de gebelik riski doğurur. Kızgınlık dönemine girmiş ve çiftleştirilmeyen bir kedinin de psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir. Tabi siz kedi annelerinin de psikolojisini olumsuz etkiler 🙂 . Çiftleştirildiklerinde ise gebe kalma durumu söz konusu olur. Bir kedinin yılda birden fazla kez doğum yapabildiğini de düşünürsek her çiftleşme bir gebelik riski anlamına gelecektir. Kedilerin sayıca fazla doğum yapması ise onun sağlığını olumsuz etkiler.

Bu yüzden kedilerde kısırlaştırma operasyonu bir kedinin hayatı için kritik bir öneme sahiptir. Sürekli olarak doğum yapmak, sahipsiz kalabilecek bir çok yavruya sebep olmaktadır. Eğer siz de bir canın endişesini taşıyorsanız kısırlaştırma operasyonunu düşünmenin vakti geldi demektir. Üstelik bu operasyon sayesinde hem kediniz hem siz daha huzurlu bir hayata merhaba demiş olursunuz.

Şimdi gelin isterseniz kedilerde kısırlaştırma ile ilgili tüm merak ettiklerinizi inceleyelim;

Kısırlaştırma Nedir?

Kısırlaştırma dişi veya erkek hayvanda üremenin operasyonla sonlandırılması anlamına gelmektedir. Bu operasyonun sonucunda artık kediler bebek sahibi olamaz ve yeni bir kızgınlık dönemine girmezler.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu kediniz anestezi altındayken yapılan bir ameliyattır. Erkek ve dişi kedilerde farklı içerikte bir tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu nazaran basit bir operasyondur. Operasyon ile kedinizin testisleri alınmaktadır ve bu işlem sonucunda artık kızgınlığa girip idrar püskürtme veya sperm üretme yetilerini kaybederler.

Operasyonu bir dış operasyon gibi düşünebilirsiniz. Çoğunlukla lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Bu yüzden erkek kedinizi çoğunlukla operasyon ile aynı günde evinize alıp götürebilirsiniz. Ah erkek kedi anneleri… Ne kadar şanslısınız bir bilseniz… 🙂

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu

Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu sırasında kedinizin uterus yani rahim ve yumurtalıkları alınmaktadır. Bunu gerçek bir ameliyat gibi düşünebilirsiniz. İşlem anestezi altında ve kedinizin karnından veya tercihe göre yandan yapılır. Sadece rahmin alınması, dişi kedinin hamile kalmasını önler fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz ise dişi kedi tekrar kızgınlık belirtileri gösterebilmektedir.

Dişi kedilerin operasyonu erkek kedilere nazaran daha ciddi bir işlem olduğundan operasyon sonrasında dişi kedilerin genellikle 1 ila 3 gün arasında değişen sürelerde veterinerde kalması gerekmektedir. Bu operasyonun en zor kısmı bebeğinizi birkaç gece veterinerde bırakmak olacaktır emin olabilirsiniz. 🙁

Dişi kedilerin veterinerde konaklamasının en büyük sebebi karnındaki dikişlerini koparma riskidir. Evde böyle bir durum gerçekleştiğinde acil müdahale edemeyeceğinizden veterinerde kalması her zaman daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bebeğinizi bu riskten dolayı muhtemelen kafasında yakalık (elizabet) ile size teslim edeceklerdir. İşte operasyonun ikinci zor kısmı ise o yakalık (elizabetin) bebeğinizin kafasından çıkmasını beklemek olacaktır.

 

disi_kedilerde_kisirlastirma
disi_kedilerde_kisirlastirma

 

Kedilerde Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalıdır?

5. ayını doldurmuş ve 2.5 kiloya ulaşmış her kediye bu operasyon yapılabilir. Kısırlaştırma operasyonu için kedinizin kızgınlığa girmesini veya bir kez de olsa çiftleşmesini beklemeniz gerekmez. Daha önce kızgınlığa girmemiş veya çiftleşmemiş kedinizi de kısırlaştırabilirsiniz.

1 yaşından önce kedinizi çiftleştirmek onun sağlığı açısından uygun değildir. Çünkü 1 yaşından küçük bir kedinin gebe kalması ve doğum yapması onun ve doğacak bebeklerin hayatı açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ancak maalesef kediler kızgınlığa 1 yaşından önce girerler. Onu çiftleştirmemek mutsuzluğuna sebep olacağından 1 yaşından önce kısırlaştırma operasyonu yaptırmanız kedinizin daha mutlu bir kedi olmasını sağlayacaktır.

Kısırlaştırma operasyonundan önce gelişimi açısından kedinizin en az 1 kez kızgınlığa girmesi gerektiğini savunan veteriner hekimler de bulunmaktadır. Bu yüzden zamanlama için mutlaka en doğru bilgisi veteriner hekiminiz verecektir.

Kısırlaştırma Ameliyatı Yarası Ne Kadar Sürede İyileşir?

Herhangi bir komplikasyon olmadığı takdirde iyileşme süresi bir hafta ila 10 gün arasında değişmektedir. Dişi kedilerde 10 günün sonunda dış dikişler alınmaktadır.

Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma Operasyonu Yapılır mı?

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu yapılmadan önce kedinizin kızgınlık dönemini tamamlaması gerekmektedir. Elbette ki bazı veteriner hekimler bunun tam tersi görüşte de olabilmektedir. Bu yüzden önemli olan veteriner hekiminizin görüşü. Bebeğinizi en iyi tanıyan ve onun için en iyi seçeneği uygulayacak olan hekiminizdir.

Kısırlaştırılan Kediler Kilo Alır mı?

Kısırlaştırılan kedilerin hareketlerinde azalma meydana gelmektedir. Artık eskisi kadar koşup zıplamayacağından beslenme düzeni aynı şekilde devam ederse kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden kısırlaştırılan kedilerde özel bir beslenme programına geçmek gerekmektedir.

Mutlaka ama mutlaka kısırlaştırılmış kedilere özel olan mamalardan kullanmaya başlamalısınız. Bu konuda zaten veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir. Tabiki bu dönemden itibaren öğün kontrollerine de başlamanız gerekmektedir.

Kısırlaştırılmış kediler özel mama alırken onun kedinizin cinsiyetinize ve yaşına uygun olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Her marka bu detayda mama üretmiyor maalesef. Ya da üretse bile ürüne yalnızca veterinerlerden erişebiliyorsunuz. Buna bir örnek Royal Canin Young Female Sterilised Kedi Mamasıdır. 1 yaşından önce kısırlaştırılmış dişi kedilere uygun olan bir mamadır. Ürün sadece veterinerlere özel üretilmiş. Bu yüzden de sadece veterinerlerden satın alabilirsiniz. (Bu arada ürünü tavsiye ederiz 🙂 )

Kedilerde Kısırılaştırma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası kedinizin yara bölgesini korumalısınız. Yarası tamamen iyileşene kadar mümkün mertebe kedinizi kucağınıza almaya çalışmamalısınız. Almak zorunda kaldığınızda ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Erkek kedilerde yakalık (elizabet) şart koşulmasa da dişi kedilerde bir gerekliliktir. Çünkü dişi kedilerin çok daha ciddi bir ameliyat yarası bulunduğu için dikişlerini koparması halinde çok daha ciddi zarar görebilecektir.

Biliyoruz kedinizin yakalık ile yaşamaya çalışması yüreğinizi burkacak. Birşey olmaz diyip çıkartmak isteyeceksiniz. Ama yapmayın! bir iki gün içinde kediniz de bu duruma alışacak zaten. Yakalığı çıkartıp kediniz zarar görürse çok daha fazla üzülürsünüz.

erkek_kedilerde_kisirlastirma

 

 

Kısırlaştırma Kedileri Nasıl Etkiler?

Öncelikle en bilmemiz gereken noktadan başlayalım. Kediler zevk için değil içgüdüsel bir görev olarak üremek için çiftleşirler. Kedileri tamamen hormonlar yönetir ve bu hormonlar sonucunda çiftleşmek isterler. Hatta kedilerin çiftleşme esnasında zevk almaktan ziyade acı çektiğini ortaya koyan çalışmalar dahi bulunmaktadır. Eğer birkaç çiftleşme videosu izlerseniz siz de bu durumu açıkça gözlemleyebilirsiniz.

Kısırlaştırmaya karşı olan kedi annelerinin savunduğu görüşlerden bir tanesi de onların annelik/babalık duygusunu tatmak istemeleridir. Ancak bu durum da yanlış bir düşüncedir. Çünkü kedilerde aile kavramı yoktur. Anne kedi yavrularını emzirmeyi sonlandığı ve yavruların ergenliğe girdiği andan itibaren kendi yavruları ile dahi çiftleşebilmektedir. Aynı durum baba kedilerde de geçerlidir tabii.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları

Doğum yapan kedilerin her doğumda yaşam süreleri kısalmaktadır ve farklı sağlık sorunları baş göstermektedir. Hele ki birden fazla kez doğum yapıyorsa. Bu yüzden dişi kedilere kısırlaştırma operasyonun en büyük faydası ömürlerinin uzamasıdır.

Kısırlaştırma operasyonunun bir diğer faydası ise kızgınlığın kedinizi mutsuz eden semptomlarını artık yaşamayacak olmasıdır.

Ayrıca kısırlaştırılan kediler artık çiftleşme isteğine bağlı problemlerden de uzak kalmış olacaktır. Bu problemleri şu şekilde sıralayabiliriz; evden kaçma, atlama, düşme, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (FIV, AIDS vb.)

Buna ek olarak erkek kedilerde hemcinslerine karşı oluşan agresif tavırları ortadan kalkmaktadır.

Tabi kısırlaştırmanın siz kedi annelerine olan faydasını da unutmamak lazım. Artık kediniz bağırmayacak, idrar püskürtme yapmayacak ve sizi uyutmama huyundan vazgeçecek. 🙂

Kedileri Kısırlaştırmak Günah mıdır?

Birçok kedi annesinin aklına bu soru da gelebileceğinden başlıklarımız arasında bu konuya da yer vermek istedik.

Gerekli ve meşru sebeplerle; toplum menfaati gereği evde beslenen veya sokakta yaşayan kedi veya köpek gibi hayvanların kısırlaştırılmasında ekolojik dengeyi bozacak bir hareket yapılmadığı sürece kısırlaştırılma işleminde dinen bir sakınca yoktur. Bununla ilgili Diyanet’in sayfasındaki açıklamaya da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gerekli ve meşru sebeplerin ne olduğunu ise yazımız boyunca açıklamaya çalıştık.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı Ne Kadar?

Kedi kısırlaştırma operasyonunun fiyatı kedinizin cinsiyetine, ikamet ettiğiniz ile ve gittiğiniz veteriner hekime göre değişiklik gösterebilmektedir. Biz de sizler için 2019 yılı için ortalama kedi kısırlaştırma fiyatlarını araştırdık.

Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu fiyatı ortalama 600 TL iken, dişi kedilerde bu rakam 1,000 TL’lere kadar çıkmaktadır. Tabi bu rakamların içerisine oluşabilecek herhangi bir komplikasyona karşı yapılacak müdahalelerin veya kullanılacak ilaçların tutarları dahil değildir.

Devletin hayvan hastaneleri veya bazı barınaklarda bu rakamlardan daha uygun fiyatlara da kedinizi kısırlaştırmanız mümkün. Ayrıca bazı belediyelerde ücretsiz kısırlaştırma hizmeti de sunulmaktadır.

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*