Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Onu Rahatlatma Yolları

kedilerde-kizginlik-donemi-kizginlik-donemi-nasil-atlatilir-kiginlik-donemi-nedir
kedilerde-kizginlik-donemi

Eğer kediniz kızgınlık dönemindeyse, yana yakıla google’da “ Kızgınlık dönemi nedir? Kedim kızıştı ne yapabilirim? Kızgınlık dönemi nasıl geçer? Kızgınlık dönemindeki kedimi nasıl rahatlatırım? Kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır? “ gibi soruları mutlaka aratıyorsunuzdur. Korkmayın! Bu yazımızda tüm sorularınıza cevap bulacağız.

Kedilerde kızgınlık dönemi bir kedinin en çok bakıma ihtiyacı olan ve bir kedi annesinin en dikkatli olması gereken dönemlerden bir tanesidir. Özellikle çiftleştirilmeyen kedilerde; bu dönemin, kedi anneleri için çok zor ve rahatsız edici geçtiğini de mutlaka duymuşsunuzdur.

Kedilerin çiftleşme döneminde kızgınlığa girdiğini bilirsiniz. Ama bu minnoşları çiftleştirsen bir dert çiftleştirmesen ayrı bir dert 🙂 . Çiftleştirmezseniz kızgınlık dönemi çok zor geçiyor evet ama çiftleştirirseniz de torun sahibi olmaya, hatta birden fazla torun sahibi olmaya hazır olmanız gerekecektir. Üstelik bir kedinin yılda 2 kez doğum yapabildiğini düşünürseniz evdeki kedi sayısındaki artış sebebi ile bir anda kendi evinizde misafir statüsüne geçebilirsiniz 🙂 .

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kedilerde-ciftlesme-kedilerde-kisirlastirma-kedilerde-ciftlesme-donemi
kedilerde-kizginlik-donemi-kedilerde-ciftlesme

 

Bu söylediklerimizden dolayı hemen gözünüz korkmasın. Kızgınlık döneminde kediyi sakinleştirme yöntemleri tabiki mevcut. Bu dönem ile ilgili yeterince bilgi sahibi olduğunuzda ve alınması gereken bazı önlemleri aldığınızda kızışma dönemini daha kolay atlatacağınızın garantisini verebiliriz. Ama isterseniz gelin öncesinde kızgınlık dönemi nedir ne değildir daha fazla bilgi sahibi olalım;

Kızgınlık dönemi nedir?

Kedilerin üreme dönemi, kızgınlık dönemi (Östrus) olarak adlandırılır. Bu dönemde minnoşunuz çiftleşecek bir karşı cins arayışında olur. Cinsel olgunluğa ulaşmış kedilerde kızgınlık dönemi ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gerçekleşir.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi, belirtileri ve kedinizi sakinleştirmenin yolları

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi, belirtileri ve kedinizi sakinleştirmenin yolları

Kediler kızgınlık dönemine hangi yaşta girer?

Kediler ilk kızgınlık dönemine yaklaşık olarak 6 aylık olduğunda girerler. Tabi bazı kediler cinsel olgunluğa erken girebilir. Böyle bir durumda 4 aylık minnoşunuz bile kızgınlık dönemine girebilmektedir.

Kedinizin tüm aşıları tamam mı? Bu yazıyı mutlaka inceleyin!

Kediniz ilk kez kızışma dönemine girdikten sonra kısırlaştırma operasyonu yapılmaz ise belirli aralıklarla hayatı boyunca bu döneme girmeye devam eder. Bu yüzden kısırlaştırma operasyonu her minnoş için kaçınılmaz ve en doğru sondur.

Kızgınlık dönemi kedinizin ırkına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman geçer?

Kedilerde kızgınlık dönemi kaç gün sürer merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Kızgınlık süresi birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ancak standart kızgınlık dönemi süresinin 4 ila 7 gün arasında olduğunu belirtmek isteriz.

Ayrıca kızgınlık döneminin süresi kedinizin cinsine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; American Bobtail Cinsi Kedilerde ortalama 5 gün sürerken Van Kedilerinde kızgınlık dönemi 4 gün sürmektedir. 

Kızgınlık dönemi davranışları nasıldır? Kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Kızgınlık döneminde kediler tuhaf sesler çıkarmaya başlar ve sürekli dikkatinizi çekmeye çalışır. Her zamankinden daha cana yakın ve daha sevecen olurlar. “Benim kedim zaten çok sevecen. Daha ne kadar sevecen olabilir ki?” demeyin. O gün geldiğinde farkı anlayacaksınız 🙂 .

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kedim-neden-bacaklarima-surtunuyor-kizisma-donemi
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Kediler bu dönemde mobilyalara, duvarlara ve hatta size sürekli olarak sürtünme hareketi yaparlar. Bu hareketi özellikle arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak yaparlar ve hareket esnasında her zamankinden farklı sesler çıkartırlar. Sürekli miyavlar ve size bir türlü rahat vermezler.

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kedilerde-kizisma-donemi-kizginlik-donemindeki-kedi
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Evde yaşayan kediler ısrarcı bir şekilde dışarı çıkmaya çalışırlar. Kapı ve pencerelere saldırırlar. Bu davranıştaki amacı, dışarı çıkıp kendine eş bulmaktır 🙂 . Bu yüzden kızgınlık döneminde evinizdeki kapı ve pencere kontrolünü arttırmanız önemlidir. Evden kaçıp kaybolmalar en çok bu dönemde yaşanmaktadır.

 

kedilerde-kizginlik-donemi-evden-kacan-kediler-kedilerde-kizginlik-belirtileri
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Tabiki kedinizin cinsiyetine göre kızgınlık belirtileri de farklılık göstermektedir.

Kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır? Kızgınlık sürecinde kedi nasıl rahatlatılır?

Kedim kızgınlık döneminde nasıl yardımcı olabilirim ? ” diyorsanız aşağıdaki maddeler sizin için faydalı olacaktır.

 • Onunla yeterince oyun oynayıp enerjisini atmasını sağlayın
 • Oyun oynadıktan sonra minnoşunuzu besleyin ve beslenmenin rahatlığı ile uyumasını sağlayın
 • Son mama öğününü siz gece yatağa gitmeden hemen önce verip uyku saatini sizinki ile paralel olacak şekilde ayarlayın
 • Kediniz için rahatlatıcı müzikler açarak onun sakinleşmesini sağlayın. Youtube üzerinde bir çok kedi sakinleştirme müziği mevcut. Aşağıda sizin için paylaştığımız linkten de faydalanabilirsiniz.

Kedi rahatlatıcı müzik tavsiyesi

Kedi sakinleştirme müziği tavsiyesi

Kediler için uyku müziği tavsiyesi

Kediler için müzik tavsiyesi

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kizisan-kediyi-rahatlatma-yollari-kedilerde-kizisma-donemi
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Tüm bunların yanı sıra kızgınlık dönemini atlatmanın en sağlıklı, en güvenli, en rahat ve en önemli çözümü kedinizi kısırlaştırmaktır.

Kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili merak edilenler

Kedim sürekli kızgınlığa giriyor, Kedimin kızgınlık dönemi geçmiyor.

Kediler bir yıl içinde birçok kez kızgınlık dönemine girerler. Bu çok normal. Eğer bu durum size rahatsızlık veriyor ise kedinizi kısırlaştırmanız gerekmektedir.

Eğer normal seviyeden daha fazla ” kedim sürekli kızgınlığa giriyor ” ve normal sürenin farkındayım ama ” kedimin kızgınlık dönemi geçmiyor ” diyorsanız sizin için en doğru adres veteriner hekim!

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kedim-surekli-poposunu-aciyor-kedileri-kizginlik-doneminde-rahatlatma-yollari
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Kediler kızgınlık döneminde acı çeker mi?

Kediler insanlarla konuşup dertlerini anlatamadıkları için yaşadıkları şey acı çekmek midir bilmiyoruz ancak kızgınlık döneminde çok mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamadıklarından eminiz. Bunu eğer kediniz kızgınlık dönemine girdiyse siz de çok net gözlemleyebilirsiniz.

Emziren kedi kızgınlığa girer mi?

Emzirme dönemindeki kediler de kızgınlığa girebilirler. Bu süreçte yavru kedilerinizi yavaş yavaş anneden ayırıp mamaya geçişini başlatmanız faydalı olacaktır. Anne kedinin kızışma döneminin sonlanması ile de kısırlaştırma operasyonu yaptırabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda yavrularınızın sağlığı ve psikolojisi için mutlaka veterinerinize başvurmalısınız.

Eğer yeni doğmuş yavru kedileriniz var ise yavru kediler ne yer? başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

kedilerde-kizginlik-donemi-emziren-kediler-kizginliga-girer-mi
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Kulak çubuğu ile kızışan kediyi rahatlatmak

Bazı insanlardan kızgın döneminde kedilerini rahatlatmak için kulak çöpü vb malzemeler ile kedilerine cinsel tatmin yaşatmaya çalışır. Kedinize zarar verebileceğiniz için kesinlikle böyle bir uygulamaya başvurmamanız gerekmektedir. Ayrıca bu tatmin yöntemi kedinizin sizinle olan duygusal bağını farklı bir boyuta taşıyacaktır ve bundan sonra hayat sizin için daha zor hale gelecektir.

Eğer kedinizi çiftleştirmeyecekseniz sabırlı olup kızgınlık döneminin geçmesini beklemeniz ve bu sürede ona ihtiyacı olan şefkati vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca kedinizin tüylerini hafifçe ıslatarak kendini yalamaya zaman harcamasını sağlayabilir ve yaşadığı duyguları bir süre unutmasını sağlayabilirsiniz.

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kizginlik-donemindeki-kediyi-rahatlatmanin-yollari
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Kızgınlık döneminde hormon iğnesi kullanımı

Kızgınlık dönemi için kullanılan hormon iğnesini belki duymuşsunuzdur. Bu iğnelerin zararlarını düşündüğümüzde duymamış olmanızı tercih ederiz tabi. Ama önce gelin kedilerde hormon iğnesinin ne olduğunu öğrenelim.

Kedilerde hormon iğnesi nedir?

Kedilerde hormon iğnesi kızgınlık döneminin ertelenmesini sağlar. Tamamen kimyasal içeriği sebebi ile de veteriner hekimler tarafından önerilmemektedir. Bu iğneler kedinizin doğal hormon yapısını bozarak kızgınlıktan çıkmasını sağlar. Bunu sağlar ancak yan etkileri de maalesef uzunca bir süre devam eder.

Hormon iğnesi zararlı mı? Hormon iğnesi zararları nelerdir?

Hormon iğneleri kedinizin doğal hormon yapısını bozduğundan, minnoşunuzun daha çabuk haslanmasına sebep olabilmektedir. Sürekli kullanımı ise kedinizde kalıcı hasarlara dahi sebep olabilmektedir. Çünkü hormon yapısının bozulması direkt olarak kedinizin beynine hasar vermektedir.

Bu sebeple zorunlu olmadıkça ve veteriner hekiminiz önermedikçe hormon iğnelerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Kedi sakinleştirici ilaç

Kediniz için veteriner hekiminizden onay almak koşulu ile kızgınlık döneminde kullanabileceğiniz bitkisel bir ilaç mevcut. Aslında bu ürüne ilaç dememek lazım çünkü tamamen bitkisel içerikli. İsmi Kot Bayoun. Peki nedir bu Kot Bayoun?

Veteriner hekimlerden temin edebileceğiniz ve Veda markasının Kot Bayoun Tableti aslında strese karşı kullanılan bitkisel bir sakinleştirici. Kullanıldığı durumlar ise şu şekilde;

 • Çiftleşme stresi
 • Kedilerde kızışma dönemindeki Östrus çığlıkları
 • Eve idrar ve dışkı bırakma
 • Aşırı endişe ve stres durumu

Tabletin resmi websitesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

kedilerde-kizginlik-donemi-kizisma-donemi-kizginlik-donemindeki-kedi-nasil-davranir
kedilerde-kizginlik-donemi

 

Bu zor dönemi kolayca atlatmanız dileği ile…

 

 

84 yorum

  • Özellikle ev kedileri yılda birden fazla kez kızgınlık dönemine girebilmektedirler. Maalesef çiftleştirmek kızgınlığın kesin çözümü olamayabiliyor. Kediniz tek çiftleştirme ile hamile kalmayadabilir. Çiftleştirme işlemini birkaç kez denemeniz gerekebilir. Bu yüzden hamile kalmaması ve tekrar kızgınlığa girmesi oldukça normaldir.

    • kediler için de insanlarda olduğu gibi doğum kontrol yöntemleri mevcut. Bu yöntemlerden bazıları ağız yolu ile uygulanırken bazıları da direkt olarak damar yolu ile sağlanıyor. Ancak bu uygulamaların kullanılmasının kedinizin sağlığı açısından bazı zararları da olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir veteriner hekim tavsiyesi almanızı öneririz.

   • Benim 7 aylik erkek kedim var. Kizana girdive cok mutsuz, disarida cikiyor ama sanirim kimseyi bulamiyor hatta bugun ve dun hic cikmadi hergun duzenli cikan kedi birde,4 ile 7 gun surer diyor, evde hep kolumagelior miyavlayarak var gucuyle isiriyor, ilgileniyorum sayfadakidenilen seyleri yapiyorum ama gecmedi birturlu,,,, Peki sokaktan bir disikedi alsam ona, disi kedi kabul eder mi yoksa onunda mi kizginlikta olmasi gerek,,, kedime cok uzuluyorum

    • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
     benzer bir yoruma dönüş yapmıştım. diğer yorumlardan cevabıma ulaşabilirsiniz.

  • bazı kedilerde maalesef bu durum yaşanabiliyor. kızgınlık döneminde bu davranışları alışkanlık hailine getirebiliyorlar. aslında kızgınlığa girmeseler de kızgınlığa girmiş gibi davranıyorlar. operasyon yapıldıysa yavrusu olma imkanı yok. hormonu fazla bir kedi ise bu durum bir süre daha devam edecektir. zamanla geçer ama. eğer çok uzun zaman geçiyor ama bu tavırlarda iyileşme olmuyorsa mutlaka veterinerinize danışın.

 1. Kedim su an emzirme doneminde, ilk defa ciftlestirmistik yavrular bir aylık kadar oldu ve kedim tekrar sesi kısılana kadar miyavlamaya basladı. Kısırlaştırmayı kesinlikle bir secenek olarak bile dusunmuyoruz ama daha hâla süt yuzunden gogusleri sarkarken tekrar kızgınlık donemine girmesine cok sasırdık. Ne yapmalıyız boyle her seferinde ciftlestirmeli miyiz o kadar kotu mıyavlıyor ki sanarsınız bogazı yırtılıyor. Sakince atlatalım dedik ama kendimi suclu hissediyorum. Kedimi hayal kırıklıgına ugratmıs olur muyum, bize olan guven/sevgisi azalır mı cifleştirmeli miyiz yavru işini ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

  • Maalesef yeni doğum yapan kediler kızgınlığa girebiliyorlar. Bir kedi yılda 3-4 kez doğum yapabiliyor. Her kızgınlığa girdiğinde onu çiftleştirmeniz ona daha fazla zarar verecektir. Kedilerin sayıca fazla doğum yapması onların sağlığını ve yaşam sürelerini olumsuz etkiliyor. Zaten dünyaya onlarca yavru getirmeyi de tercih etmezsiniz diye düşünüyoruz. Hepsine aynı kalitede bakamayacağınızdan dünyaya gelecek yavrulara da yazık olur.

   Bu yüzden çiftleştirmemeniz en iyisi. Kızgınlık dönemleri zor geçer ama dönemi tamamladığında herşey normale döner merak etmeyin. Bu durum size olan tavrını ve sevgisini etkilemez. Ancak belirtmekte fayda var; kediler çiftleşmek için akrabalık ilişkilerini dikkate almazlar. Yavrular ergenliğe girdiğinde birbirleriyle ve anneleriyle çiftleşebilirler. Aynı evde bu kontrolü sağlamak oldukça güç olur. Bu yüzden hem sizin, hem kedinizin hem de yavruların iyiliği için kısırlaştırma operasyonunu bir kez daha değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

 2. Merhaba
  Kızım bir hafta önce kızgınlıga girdi ve 4-5 gün içinde atlattı. Yaklaışık 1 hafta sonra tekrar kızgınlıga girdi bu kadar sık bi şekilde yaşanması norma mi?

  • Bazı kedilerin hormonal yapısı sebebi ile belirttiğiniz durum yaşanabiliyor. Farklı bir hastalık yok ve belirtiler tamamen kızgınlığa işaret ise korkup endişelenecek herhangi bir durum olmaz.

  • Merhabalar. Kedim hamile doğumuna az kaldı evde 3 erkek kedimiz var 2 si kızımın 6 aylık yavruları. Kızım hamile olduğu halde kızgınlık dönemi geldi kendi yavrusuyla çiftleşmeye çalışıyor neden böyle oldu anlamıyorum baş edemiyorum hamile oldugu için bebeklere zarar gelir diyede çok korkuyorum saatlerdir aralıksız miyavlıyor

   • nadir de görülse hamile kedilerde kızgınlık tekrar tekrar seyredebiliyor. bu normal bir durum. sizin şansızlığınız evde başka erkek kedilerin olması. Tekrar çiftleştiğinde bebeklere zarar gelir mi konusuna yorum yapamıyorum çünkü bu çok tıbbi bir durum. Konuyu bir veteriner hekime danışmanız hem kızınızın hem de bebeklerin sağlığı açısından önemli. Sizi bu konuda yanlış yönlendirmek istemeyiz.

    • Cevabınız için teşekkür ederim bu sabah dogum başladı 3 yavru oldu. Sanırım sancısından dolayı iç güdüsel bir şeyler yapmaya çalışmış. Çitleşmeye çalıştıgında hep sırt üstü yatıyordu tuhaf bir şekilde. Sancıdan dolayıydı sanırım emin değilim ama genede 🙂

  • Benim erkek kedim kızgınlığa girdi kaçtı her halde ciftlesti ve geri geldi ve hala dışarıyı istiyorum bu durum geçermi yada kisirlastirsam geçermi acaba

   • bu soruya net bir cevap vermem çok zor. bazı bıdıklar kızgınlıktan bağımsız illa dışarı çıkmak istiyorlar. Şurada anlattığım deneyime göz atabilirsiniz mesela.
    ama kızgınlıktan da olabilir tabi. sadece dışarı çıkma isteği azalsın diye kısırlaştırmak istiyorsanız çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır çünkü bu isteği geçmeyebilir.

 3. Merhaba öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim. Kedim yaklaşık 6,5 aylık ve kızgınlığa girmiş durumda. Kısırlaştırmak istedim hemen fakat veterinerim bir süre daha beklemesinde fayda var diye kısırlaştırmadi. Bu süreçte internetten çeşitli araştırmalar yaptım. Kendimi bu süreçte sakinlestirmek için ensesinden tutup kuyruk sokumuna baskı uygulamak kedimi rahatlatir mı? Eğer bu doğru bir yöntemse bunu sık sık yapmakta bir sakınca var mıdır? Araştırma yaparken bu tarz tavsiyelere denk geldim, bu konuda aydınlatırsanız bizi çok mutlu oluruz, teşekkürler.

  • merhaba, bu tarz uygulamalarla kedinize zarar verme veya canını acıtma ihtimaliniz yüksek. birkaç gün içinde kızgınlık süreci sona erecektir. Zaten henüz çok küçük kısa sürecektir kızgınlık dönemi. Bu yüzden kendi haline bırakmanızda fayda var. risk almaktansa bebeğinize zaman tanıyıp bu süreci atlatmanızı tavsiye ederiz.

 4. Dişi kedimi yaklaşık 2 hafta önce ciftlestirdim. Erken bi süreç olduğu için hamile kaldı mi,kalmadı mi henüz bilemiyorum ama bugün tekrar kızgınlığa girmis gibi ara ara yüksek sesle miyavliyor. Hamile kaldiysa da kızgınlığa girer mi yoksa hamile kalmamis midir merak ediyorum.

  • tek çiftleşmede hamile kalmayabilir. zaman içerisinde hal e hareketlerinden de hamile kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz. kedinizin hormonlarına bağlı olarak tekrar kızgınlığa girmesi de normal bir süreç endişelenmeyin.

 5. Merhaba benim 5 aylık dişi kedim var sanırım kızgınlık dönemine girdi ben ilk başta dişlerinden dolayı sandım huzursuzluğu çünkü geçen hafta dişlerini döktü. Yeterince ilgi gösteriyoruz oyun oynuyoruz fakat sürekli poposunu havaya kaldırarak sallıyor çok küçük olduğu için çiftleştirmekte istemiyoruz birde kucağımıza aldığımızda elimize damlalar halinde birşeyler geliyor idrarını yapıyor olabilir mi elimize yapıyorsa evin içine de yapabilir mi tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim

  • Bazı kediler kızgınlığa erken girebiliyor. Ama 5 ay kızgınlık için çok erken. Elinize gelen damlalar çişini yaptıktan sonra tüylerine bulaşan damlalar da olabilir. Renkli bir sıvı ise mutlaka veteriner kontrolüne götürün. Kediler bazen çişini eve de yapabiliyor. Bu gerçekle de yüzleşmeniz mümkün. Ama bir kedi çişini kum dışında bir yere yapıyorsa umutmayın ki ya idrar yolları ile ilgili bir sağlık problemi vardır ya strese girmiştir ya da hoşlanmadığı bir durum ile karşılaştığı için size bir mesaj vermeye çalışıyordur. Bu 3 durumun dışında bir kedi hiçbir zaman kumu dışında bir yere çişini yapmaz.

 6. Merhaba kedim 1 aylık hamile karnida çıktı ama kızgınlık belirtileri var sevdiğinize hemen çöküp pozisyon alıyor bu normal mi, bi huzursuz sürekli camda ,kapıyı gözetliyor.

  • Hamile kalması sebepli hormonal bir değişim geçiriyor olabilir. Çok nadir olsa da bazı kediler hamile kaldığında da kızgınlığa girebiliyor. Yakın zamanda gebeliği sebebi ile mutlaka doktora kontrole götürün ve bu durumu da veterinerinize anlatın. Tavsiyesi olacaktır.

 7. Yorumlarınız çok faydalı oluyor sonsuz teşekkürler.İki adet siyah bir erkek bir dişi kedim var onları çok seviyorum .Erkek bir yaşında dişi 5 aylık.dişi kedim çok ürkek .ölmek üzereyken buldum aldım çok iyi baktım.oyun oynarken saklandı bende canını yakmadan masanın altından yavaşça çeldim ama baktım ki topallıyor.Aldığımdada tıpalıyordu veteriner sol ayağı sakat düzelir demişti .Düzelmişti hopluyor zıplıyor su ama bugün topallaması beni çok üzdü.ne yapabilirim.Veterinere salı günü götürebileceğim .Bandaj yapabilirmiyim.Faydalı olur mu.

  • Merhaba, öncelikle güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Sorunuz konusunda yardımcı olmayı da çok isterdik ama bu artık tıbbi bir tavsiyeye girdiğinden bebeğinizin sağlığına olumsuz etki etmek istemeyiz. Salı gününe kadar veterinerinize telefonla ulaşıp danışmanız faydalı olur. Mutlaka acil durumlar için ulaşabileceğiniz bir numarası vardır. Şahsi fikrimiz ise bandaj vs gibi tıbbi bir müdahalede bulunmayın. Doktoru görene kadar koşturmamaya zıplatmamaya özen gösterin. Bacağının üzerine mümkün mertebe az baskı yapsın. Sonra veterineri en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

 8. 8 aylık erkek bir kedim var 2 haftadır sürekli miyavliyor boş odalarda miyavliyor camın önünde miyavliyo dış kapının önünde vs. Bir türlü geçmiyor bunun nasıl geçirebilirim çünkü hiç durmuyor

  • Kızgınlık dönemi bir süre sonra sona ermeli. eğer uzun zaman geçti ve hala miyavlıyorsa size başka birşey anlatmaya çalışıyor olabilir. Kızgınlık döneminde miyavlamaktan çok kedilerin anlayacağı şekilde daha farklı bir ses çıkartırlar. Bebek sesine benzer hatta. Eğer direkt miyavlıyor ise size birşey anlatmaya çalışıyor olabilir. Bir sağlık sorunu olabilir. Veteriner hekim kontrolü faydalı olacaktır.

  • Bu durum kediden kediye, ortamdan ortama değişiklik gösterebilmektedir. Çiftleştirmeyeceksiniz sürekli bu rahatsızlığı yaşamasın yazık. olgunluğa erişince kısırlaştırırsanız herhangi bir problem yaşamazsınız.

 9. Merhaba benım kedımde 1 yasına gırdı. 10 gun arayla 3. Kez kızgınlık dönemine girdi. Bu dönemdede çok zayıfladı. Ve aşırı fazla tüy döküyor. Bu normalmidir?yemek yemediği için islak mama veriyorum . Onu yiyor . Çiftleştirmek için erken bir dönemmi? Kızgınlık dönemini beklememiz mi gerekiyor?

  • kızgınlık döneminde zayıflaması normal. genelde zayıflıyorlar. kısırlaştırınca da aşırı kilo alıyorlar hatta. 1 yaşını doldurduysa çiftleşebilir. Genelde 1 yaşından önce çiftleşmeyi önermiyor veteriner hekimler.

 10. Merhabalar iki kedim var dişi olanı kısırlaştırdım erkek olanı kısırlaştırmadım. Erkek olan kedim çiftleşmek istiyor. Kısırlaştırdığım kedim müsade etmiyor kısırlaştırılan kedilerde çiftleşe olmuyormu?

  • Kisirlastirilan kedini. Ciftlesmek istememesi normal bir durum. Zaten operasyonun bir amaci da bu isteklerini ortadan kaldirip psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerini de engellemek.

 11. 1 yaşından erkek british shorthair cinsi bir kedim var. Yaklaşık iki haftadır ( özellikle akşamları saat 23.00 gibi ) daire kapısının önünde garip sesler çıkartıyor. Bu süreç kızgınlıkktan kaynaklı mıdır başka bir sorun olabilir mi?

  • Muhtemelen kızgınlıktandır. bir süre sonra idrar püskürtmeye başlaması lazım tabi. Bunu yapmıyorsa kapı bölgesinden farklı bir koku ya da ses alıyor olabilir ve ona sesleniyor olabilir. Sebep kızgınlık değilse mutlaka o bölgede (ya da kapının ardında) henüz fark edemediğiniz birşey olmalı.

 12. Merhabalar 2,5 ay önce sahiplendim kedimi sokaktan komşum almişti tahminen 4 aylik oldu demişti aldiğjmda bana geldi 1 haftalıkken kızan oldu 2 gün normale dönmeden dönmeden yeniledi yaklaşik 15 gündür hiç geçmedi imdatt diyorum artik kısırlaştirmak istiyorum biraz daha zaman geçmesimi lazım

 13. kedim 6 aylık ve kızgınlığa girdi dün kakasının üstünü kapatmadı ve kakası patilerine bulaştı nedeni ne olabilir bu arada sayfanız çok güzel çok yararlı emeğinize sağlık

  • öncelikle güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. sayfamın sizlere minicik dahi faydası oluyorsa ne mutlu bana.
   kakasını kapatmamasının kızgınlıkla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen denk gelmiştir. kakası olması gereken katılıkta olsaydı patisine çok kolay bulaşmazdı. Belli ki biraz yumuşak dışkılamış. Yaş mamayı fazla kaçırmış olabilir 🙂

 14. Kedim henüz 3 aylık ancak 2 gündür garip şekilde miyavlıyor ve keyifsiz gibi bu sabah da koluma sarilip uzun bir sure hareketsiz bekledi baktigimda cinsel organini disarda gördüm bu kadar erken kızgınlığa girebilir mi ?

 15. Merhaba yakşalık bir buçuk yıl falan oldu sokaktan erkek bir kedi sahiplendim daha yavruydu önceleri hep evde kaldı daha sonra sokaga çıkmaya alıştı şuan evde tutmakta zorlanıyoruz ama cadde üzerinde oturduğumuz için mecburuz artık kedimi kısırlaştırmadım kısırlaştırmalı mıyım yada nasıl baş edebilirim yardımcı olurmusunuz küçük bir ilçede yaşıyorum ve ilgili bir hekim yok.

  • Dışarı çıkmıyorsa, kızgınlık dönemini rahat geçiriyorsa kısırlaştırmanıza gerek yok aslında. Hep eş arıyor ce bu durum onun paikolojisini etkiliyorsa değerlendirin kısırlaştırmayı

 16. merhaba kedim 6 aylık felen 1,5 aydır kızgınlıkta iki gün geçiyor yine başlıyor çok ağlıyor ama sessizce yuvarlanıyor sürekli yanıma gelip yalvarıtcasına gözlerini kısıyor çok üzülüyorum geçincemi gitmeliyim veterinere hiç geçmiyorli🙄

  • kısırlaştırma operasyonu kızgınlık sona erdiğinde yapılıyor. ama minnoşunuzun anlatamadığı br derdi de olabilir. Çok uzun sürdüyse siz yine de hekim tavsiyesi alın.

 17. Merhaba 6 aylık dişi bir kediye bakıyorum tuvalet için arada dışarı gidip geliyo yaklaşık 1 ay önce kızgınlık dönemine girdigini fark etmiştik ama dısarı cikmasını önleyemedik şimdi memeleri cok belirginlesti ve karnı yanlara doğru şişti büyük ihtimal hamile. En fazla 3,5 kilodur diye tahmin ediyorum doğum yaparken sorun yaşar mı

  • bir problem olacağını zannetmiyorum. sokakta baktığım çok minik kedilerin dahi doğum yapabildiğini gördüm. ama tabiki siz risk almamak adına doğuma kadar en azından bir kez veteriner hekime görünün. farklı bir durum oluşursa hekiminiz sizi yönlendirecektir.

 18. Merhaba 7,5 aylık bir kedim var ve bu akşam kızgınlığa dair belirtileri başladı ancak emin olamıyorum. Kızgınlığa giren kediler gibi miyavlamıyor mırlamaya dair sesler çıkartıp yatıyor. Bu kızgınlık mıdır sizce? Bir de daha önceleri sürekli balkona bakan cama çıkıp miyavlıyordu bunun onunla bir ilgisi var mıdır?

  • kapı önleri veya pencere kenarlarında dışarı çıkmak ister gibi miyavlıyorsa belirttiğiniz gibi kızgınlığa girmiş olabilir. geceleri falan miyavlaması ya da hareketliliği arttıysa bu da belirtilerden bir tanesidir.

 19. merhaba,
  2,5 yaşında dişi kedim var. kızgınlığa girip çıktıktan 4-5 gün sonra tekrar kızgınlığa girdi. çok bağırıyor ama benim asıl sorunum yataklara çişini bırakıyor olması. sürekli yağıyor bunu. önceden nedenini aradım tuvaletinin yanında elektrikli süpürgenin olduğu için yaptığını fark ettim ve tuvaletinin yerini değiştirdim. bir ara tergedi gibi oldu. şimdi kızgınlığa girince tekrar yapmaya başladı. çok az şekilde çiş bırakıyor sürekli yatağıma genellikle. yardımcı olursanız çok sevinirim. kısırlaştırsam normale döner mi acaba?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   dişi kedilerde kızgınlıkta bu pek rastlanan bir durum değil aslında. Bu yüzden biraz şaşırdım. kızgınlık dışında farklı bir sorun da olabilir. tuvaleti ve maması birbirine yakın mı şu an? bu durumda ya mamasını yemez ya da tuvaleti kullanmak istemez mesela.

 20. Merhaba dişi kedim yaklaşık 4 buçuk 5 aylık çok fazla miyavlamiyor ama sürekli ağzını eşyalara sürtüyor ve yaklaşıp ona ses verince miyavliyor sevgi istiyor sürekli kediyi de yaklaşık bir ay önce sahiplendim sizce kızgınlık mıdır yoksa bize alışmaya mi çalışıyor lütfen yardımcı olun🙏🙏

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   belirttiğiniz durum kızgınlığa benzemiyor. muhtemelen size alışmaya çalışıyor hınzır 🙂

 21. Selam, faydalı bilgiler için teşekkürler.
  Tesadüfler 😻 sonucu 2 yavru kediyle yaşıyorum 3 aydır. Dişi tahminen 4,5 aylık, erkek ise 6 aylık; birbirleriyle çok güzel oynarken ve daha çok erken derken bugün sürekli çiftleşme pozisyonu almaya başladılar!? Bu ergenlik öncesi olabilir mi? Dişi henüz ergenliğe gşrmediyse bile çiftleşme olabilir mi? Dişi bundan fiziksel bir zarar görür mü? Ve sağlıklı önerilen kısırlaştırma zamanı kaç aylıkkendir?
  Çok teşekkür ederim.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. güzel yorumunuz için de teşekkür ediyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   4 aylıkken dahi kızgınlığa girebilen kediler olabiliyor. ama bu işin ortalaması 6-8 aydır. 1 yaşından önce çiftleşmeleri çok sağlıklı değil. gebelik durumunda dişi kedi zarar görebilir. kızgınlık için ise min 6 ayını ve 2.5 kiloyu doldurması gerektiğini söylüyor veteriner hekimler. biz de kızımızı 7. ayında kısırlaştırdık ve çok şükür herhangi bir sorun yaşamadık.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   çiftleşince kızgınlık hemen sonlanmaz. kızgınlık dönemi bir süreç. bir süre sonra normale dönecekti merak etmeyin.

 22. Kızım 20 gün içeresin de 2 defa kızgınlık dönemine girdi veteriner 7 aylık olduğu ićin kısırlaştırma erken dedi aşıları tam o yönden ićim rahat
  Kısrlaştırmak ićin 7 ay erkenmi teşekür ederim

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   tıpkı doktorlarda olduğu gibi veteriner hekimlerde de farklı görüşler olabiliyor. genelde 6 ayını doldurup 2.5 kiloya erişen kedilerin kısırlaştırabildiği görüşünü verirler. biz kızımızı 7 aylıkken kısırlaştırdık ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık. çok sağlıklı çok şükür.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   erkek kediler birbiri ile çiftleşmez. oyun oynuyorlardır diyeceğim ama hareketlerini de tam görmediğim için kesin bir yorum da yapmak istemiyorum.
   bu hareketleri engellemeniz aynı ev içinde çok çok zor 🙁

 23. Merhaba benim de dişi kedim kızgınlığa girdi onu daha çiftleştirmeyi düşünmüyorum veteriner hekimimiz şuan böyle bir şey olmasını önermiyor 8 ay kadar beklememiz gerek onu bu dönemde rahatlatmak için BioFeline in relax paste ürününü denemek istiyorum sizce bir faydası olur mu kullanıcı yorumlarında kızgınlık döneminde iyi geldiğini okumuştum

  • biofeline relax paste konusunda bir bilgi ya da deneyimim yok maalesef. veteriner hekim görüşü faydalı olabilir. ya da kullanıp memnun kalanlar var ise yorumlarda bize destek olacaktır.

 24. Merhaba benim de dişi kedim kızgınlığa girdi onu daha çiftleştirmeyi düşünmüyorum veteriner hekimimiz şuan böyle bir şey olmasını önermiyor 8 ay kadar beklememiz gerek onu bu dönemde rahatlatmak için BioFeline in relax paste ürününü denemek istiyorum sizce bir faydası olur mu kullanıcı yorumlarında kızgınlık döneminde iyi geldiğini okumuştum

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu ürünle ilgili herhangi bir duyumum yok açıkçası. belki kullanan kedi anneleri ya da kedi babaları varsa biofeline konusunda bizi bilgilendirebilir.
   eğer siz kullanır da memnun kalırsanız bizi buradan bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

 25. ACIL LTFEN OKUYUN…!!! 7 aylik erkek kedim kizanda. 4 hafta oldu gecmedi. Disari bahcede dolasiyor. Fazla uzaga gitmiyor. Her zaman da hergun disari cikardi 3 gundur cikmiyor hic [email protected] gorunuyor devamli kolumuza geliyor. ne yapabilirim kisirlastirmaya karsiyim istemiyorim yani. Sokaktan bir disi kedi alsam onundami kizginlikta olmasi gerek. Gecmedi de 4 ile 7 gunyaziyor Ne olur yardim edin cevremde kimse benim gibi dusunmuyor [email protected] lutfen yardimci’

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bazı kedilerin kızgınlık dönemi çok uzun sürebiliyor endişe etmeyin. tuhaf hareketleri de kızgınlıktan oluyor genelde.
   dişi kedi alır da çiftleşirse de bebekleriniz olur. Kısırlaştırmaya karşısınız anlıyorum ama çiftleşme sonrası doğacak bebeklerin sağlığını ve yaşamını da düşünmek gerekir. birçok yavru bu şekilde sokaklarda telef oluyor. hepsine bakmanız mümkün olmaz 🙁

 26. İyi akşamlar kedim 19gün önce doğum yaptı ve bugün tekrar kızgınlığa girmek istiyor.Yavruları çok küçük ve emziriyor.Bir yere kapattım.Tekrar hamile kalır mı ne yapmalıyım bu süreçte

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu dönemde çiftleştirmek iyi bir fikir değil. zaten her kızgınlığa girdiğinde kedinizi çiftleştirirseniz yüzlerce yavrunuz olur. tüm yavruların bakımı üstlenmeniz ya da hepsine bir sahip bulmanız da teknik olarak mümkün olmaz. biraz sabır ile kızgınlık döneminin bitmesini beklemek ve bir süre sonra da kısırlaştırmak en sağlıklısı.

 27. Merhaba sayfanızı denk geldim ve çok güzel yorumlamışsınız benim kedim 1 yaşında dişi british shothair hem erkek de scottish fold birbiri çiftleştirdi daha yeni 2 nisanda doğum yaptı fakat 8 günlük birer birer bebeği öldü ve cok üzüldük şimdi de dişi british shothair kızgınlık döneminde yine tuhaf sesler çıkarıyor yine tekrar erkek fold çiftleştirme sorunu olur mu endişeliyim yoksa ayrı mı tutmalıyım ?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Güzel yorumlarınız için de teşekkür ediyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   doğumdan bu kadar kısa süre sonra çiftleşmese daha iyi olur. bir süre beklemekte fayda var.

 28. Merhaba benim kedim 1.5 yaşında nerdeyse ve 15 günde bir kızgınlığa giriyor, ailem bir türlü kısırlaştırma ameliyatına götüremedi. çok üzülüyorum kedimin bu durumu normal mi, internette kist olabilir yazdığını gördüm çok korktum

  • kist vb değerlendirmeler ancak hekim kontrolünden sonra anlaşılabilir. ancak bazı kediler sık kızgınlığa girebilir. hekim kontrolü olmadan endişe etmeyin. mümkün olan en kısa sürede kısırlaştırmakta fayda var.

 29. Merhaba sokakta bir kutunun içine bırakılan anne ve erkek yavru daha annesini emiyo anne hastaydi ne gerkiyosa yapdik şu an daha iyi enfeksiyon kapmış. Sorun kizisma dönemine girdi bieakamiyorumda dışarı yavrusu da var sürekli bir değişik sesler. Cikariyor. Ne zaman kisirlasdirma yapdira bilirim disariyi çok isdiyor.sokak kedisi

  • Bu konuda bir veteriner hekim desteği almanız en doğrusu olur. hem yeni anne olduğu için hem de farklı hastalıkları olduğu için hekim en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

1 geri izleme / bildirim

 1. Kedim hamile mi? - kediannesi.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*