Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler

disi-kedilerde-kizginlik-donemi-disi-kedilerde-kizisma-donemi-kizginlik-doneminde-disi-kediyi-rahatlatma-yolları
disi-kedilerde-kizginlik-donemi

Kızgınlık dönemi ile ilgili tüm detayları daha önceki yazlarımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise dişi kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili detayları inceleyeceğiz. “ Dişi kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri nelerdir? Kızgınlık dönemi dişi kedilerde nasıl geçer? Kızgınlık döneminde dişi kediler nasıl rahatlatılır? “ gibi sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

Kızgınlık nedir?

Eğer kızgınlık dönemi ne anlama gelmektedir? diyorsanız bunu için konu ile ilgili önceki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Dişi kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir?

Bildiğiniz gibi kedilerde kızgınlık dönemi bir kedinin en çok bakıma ihtiyacı olan ve bir kedi annesinin en dikkatli ve en sabırlı olması gereken dönemlerden bir tanesidir.

Özellikle bizim gibi bir dişi kedi annesiyseniz kızgınlık dönemi, sizler için çok daha önemli bir hale gelecektir. Çünkü ya bebeğinizi çiftleştirip onun yavrularının yolunu gözlemeye başlayacaksınız ya da kızışma dönemi sonunda kısırlaştırma operasyonuna başvurup minnoşunuzun bir daha böyle zor bir dönem yaşamamasını sağlayacaksınız.

Bu çok zor bir karar farkındayız. Çünkü her kedi annesinin torun sahibi olmanın hayalini kurduğunu biliyoruz. 4-5 minik yavru kediye sahip olup kedi anneliğinde zirveye ulaşmak çok keyifli olurdu değil mi? 🙂 Ama yavru kedi bakımı oldukça zor ve zaman isteyen bir iş. Böyle bir vaktiniz yok veya maddi durumunuz bu kadar çok sayıda kedinin bakımına el verişli değil ise sizin için en uygun yol bir an önce kedinizi kısırlaştırmak.

Bu arada kedilerde doğumla ilgili detaylara ulaşmak için buraya, yavru kedi bakımı ile ilgili detaylara ulaşmak için de buraya tıklayabilir ve bu konularda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

disi-kedilerde-ciftlesme-donemi-kedi-ailesi
disi-kedilerde-ciftlesme-donemi-kedi-ailesi

Peki bu dişi kediler kızışma dönemine ne zaman girer? Bu konuda yeterli bilgiye sahip misiniz?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman başlar?

Kızgınlık dönemi dişi kedilerde çoğunlukla 5-8 aylıkken başlamaktadır.

Dişi kediler ortalama olarak yılda 3 kez kızgınlık dönemine girerler. Çok sık değil mi? Her yıl dişi kedinizi yılda 3 kez çiftleştirseniz evinizde yavru kediler için yer kalmaz. Üstelik bir minnoşun bu kadar çok doğum yapması hiç de sağlıklı değil. Bu yüzden tekrar belirtmekte fayda var. Kısırlaştırma operasyonu en sağlıklı çözümdür!

Kedilerin kızgınlık dönemi herkesin bildiği üzere çoğunlukla bahar ve yaz aylarına denk gelmektedir. Ancak ev ortamında yaşayan kediler kış dönemlerinde de kızgınlığa girebilmektedirler. Kızışma yıl boyu belirli aralıklarla devam eder. Sıkça çiftleşme eğilimi ( kızgınlık ) gösterirler. Çünkü eviniz doğa gibi değil. Ona hep sıcak ve aydınlık bir ortam sunuyorsunuz. Ayrıca sokak kedilerine nazaran iyi ve dengeli besleniyorlar. Bu yüzden de doğalarının ve üreme fizyolojisinin şaşıp değişiklik göstermesi çok normal.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi kaç gün sürer?

Dişi kedilerin kızgınlık belirtileri gösterdiği bu döneme östrus denir. Ötrus yani kızgınlık dönemi süresi ortalama 6-7 gündür.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi davranışları nasıldır?

Kızgınlık döneminde dişi kediler sık sık miyavlayıp tuhaf sesler çıkartmaya başlar. Ayrıca eşyalara, duvarlara ve hatta size ve bacaklarınıza sıklıkla sürtünmeye başlarlar. Bu sürtünmenin sebebi buldukları her yere kokularını bırakıp eş bulmaya çalışmalarıdır.

disilerde-kizginlik-donemi-disi-kedilerde-kizisma-donemi-esyalara-surtunme
disilerde-kizginlik-donemi-esyalara-surtunme

Ayrıca yerlerde yuvarlanıp kıvranmaya benzer hareketler yapmaya başlarlar. Bu belirtilerin neredeyse tamamı erkek kedilerin kızgınlık döneminde de yaşanmaktadır. Peki kızgınlık döneminin dişi kedilere özel belirtileri nelerdir?

Dişi kedilere özel kızgınlık belirtileri nelerdir?

Dişi kediler çiftleşme için erkek kedilerin dikkatini çekmeye çalıştıklarından kızgınlık dönemlerinde bulundukları yeri erkek kedilere belli edebilmek amacı ile yüksek sesle ve sürekli olarak miyavlar ve ulumaya benzer sesler çıkartırlar. Üstelik bu yüksek sesle miyavlamaları çoğunlukla sizin uyku saatiniz olan gece vaktine denk gelir 🙂 .

 

disi-kedilerde-kizginlik-donemi-kediler-surekli-miyavlar
disi-kedilerde-kizginlik-donemi-kediler-surekli-miyavlar

Ayrıca dişi kediler erkek kedilere oranla sahiplerinden çok fazla ilgi beklerler. Sık sık sahiplerinin kucağına giderek kendilerini sevdirmek ve güvende olduklarını bilmek isterler.

Bu arada erkek kedilere özel kızgınlık belirtilerine ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

disi-kedilerde-ilgi-bekleme-durumu
disi-kedilerde-ilgi-bekleme-durumu

 

Kediler bu dönemde mobilyalara, duvarlara ve hatta size sürekli olarak sürtünme hareketi yaparlar. Bu hareketi özellikle arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak yaparlar ve hareket esnasında her zamankinden farklı sesler çıkartırlar. Buradaki amaç dişi kedilerin bulunduğu her bölgeye kokusunu bırakıp erkek kedilerin ona ulaşmasını sağlamaktır. Özetle kızınız koca bulmak için elinden gelen her şeyi yapar. Aman kedi babaları duymasın 🙂 .

 

kedilerde-kizisma

 

Bu arada belirtmeden geçmeyelim. Dişi kedilerde evden kaçma veya yüksekten düşme vakaları en çok kızışma döneminde görülmektedir. Bu yüzden bu dönemde dikkatli olmak minnoşunuz için hayati öneme sahiptir.

 

disi-kedilerde-evden-kacma
disi-kedilerde-evden-kacma

 

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl sakinleştirilir?

Dişi kedilerde kızgınlık döneminin atlatılması erkek kedilerden çok da farklı değildir. Bunu kızgınlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattığımız yazımızda paylaşmıştık. Ama burada da kısaca özetleyelim.

 • Onunla yeterince oyun oynayıp enerjisini atmasını sağlayın
 • Oyun oynadıktan sonra minnoşunuzu besleyin ve beslenmenin rahatlığı ile uyumasını sağlayın
 • Son mama öğününü siz gece yatağa gitmeden hemen önce verip kedinizin uyku saatini sizinki ile paralel olacak şekilde ayarlayın
 • Kediniz için rahatlatıcı müzikler açarak onun sakinleşmesini sağlayın.

Kısırlaştırmadan önce kedinin doğum yapması gerekir mi?

Bu sorunun cevabı çok net: Hayır gerekmez! Biliyoruz minnoşunuz bir kez de olsa anneliği tatsın istiyorsunuz ama minik yavrularla yeterince ilgilenebilecek misiniz? Ya da sahiplendirdiğiniz kişiler torunlarınıza sizin kadar iyi bakabilecek mi? Sizce de en iyisi bu riski hiç almamak değil mi?

Kedilerde annelik güdüsü tamamen hormonların denetimi altındadır. Yavrular sütten kesildikten kısa bir süre sonra bu hormonal denetim ortadan kalkar ve kedinizin anneliği sona erer. Yani kedilerde, insanlardaki gibi ömür boyu süren bir annelik duygusu bulunmamaktadır.

Bu arada kedilerde doğum da oldukça detaylı ve ilginizi isteyen bir süreçtir. Bu sürecin detaylarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca kediniz çiftleşti ve hamile olup olmadığını merak ediyorsanız da buraya tıklayarak sizler için faydalı olan yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

kedi-ve-kedi-yavrusu-yavru-kedi
kediler-kisirlastirilmadan-once-dogum-yapmali-mi

Yavru kedi sütten ne zaman kesilir? Bu sorunun cevabına yavru kediler ne yer? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kediler kendi yavrularıyla çiftleşir mi? Kediler kardeşleri ile çiftleşir mi?

Az önce de belirttiğimiz gibi yavrular sütten kesildikten kısa bir süre sonra anne kedinin annelik duyguları ortadan kalkar. Yavruları cinsel olgunluğa eriştiklerinde onlar artık anne kedi için potansiyel bir eş adayıdır. Yani kediniz doğum yaptıktan sonra onu ve yavrularını kısırlaştırmazsanız yeni bebeklere hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Tabi bir kediyi kendi yavrusu veya kendi kardeşi ile çiftleştirmek, kedinizin çekinik olarak taşıdığı genetik hastalığını, yavrularına baskın gen olarak aktarmasına ve hasta yavruların doğmasına sebep olabilir. Bunu insanlardaki akraba evliliklerine benzetebilirsiniz.

Kedilerde çiftleşme ile ilgili tüm detaylar için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

 

kedilerde-ciftlesme
kedilerde-ciftlesme

Bu arada belirtmeden geçmeyelim. Kısırlaştırılmamış ve sürekli çiftleşip doğum yapan kedilerde zamanla ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bebeğinizin böyle bir duruma düşmesini istemezsiniz değil mi? Bu yüzden kısırlaştırmanın tüm detaylarına hakim olmanız kritik. Detaylar için ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Dişi kedinin hamile kalmaması için ne yapılmalı?

Dişi kedinin hamile kalmaması için yapılacak tek şey onu çiftleştirmemektir. Ancak kızgınlık döneminde buna engel olmak hem zor hem de acı çekiyor yavrucak. Bu yüzden de kedinizin hamile kalmasını istemiyorsanız mutlaka onu kısırlaştırmanız gerekmektedir. Kısırlaştırma operasyonu ile ilgili merak ettikleriniz için buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Doğum yapan kedi ne zaman kızgınlığa girer? Kediler doğumdan sonra ne zaman kızgınlığa girer?

Doğum yapan kedinin kızgınlığa girmesi minimum 6 hafta sonra gerçekleşir. Ancak bu süre kedinizin durumuna, yavruların emme süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Normal şartlarda yavrular emmeye devam ettiği sürece kedinizin kızgınlığa girmemesi beklenir.

Kızgın dişi kedi sesi nasıl olur?

Sokakta sürekli duyduğunuz “bebek agusu”na benzeyen kedi sesi kızgın kedi sesidir aslında. Bu şekilde kediler diğer kedilere çiftleşme talebini iletirler. Daha önce hiç duymayanlar için aşağıdaki videoyu paylaşıyorum.

 

Content Protection by DMCA.com

89 yorum

 1. Evimizde bize sığınan dişi bir kedi var.yaklaşık 6 ay önce kısırlaştırdık.4 ayın sonunda 10 gün arayla iki kez kızgınlığa girdi.
  Şu an 6 aydayız 3 defadır kızgınlığa girdi.
  Ameliyatı üniversite hastanesinde yaptık,bize ameliyatı yumurtalık ve rahmi alarak yaptık.dediler
  Belki bir ihtimal çok küçük bir parça kalmıştır,bunu bulma şansımız yüzde bir tekrar ,ameliyata gerek yok dediler.
  Bu konuda kime başvurabiliriz.
  Oldukça zor durumdayız.

 2. Mrblar sokaktan bi kedi sahiplendik tahmini 4aylik falan erkek tabiki 3 qun oncede mavi rus kedimiz qeldi oda kiz 6aylik ilk basta anlasamadilar tislamalar falan suan birbirlerine alistilar qibi rus kedimiz kizqinlik doneminde yavru kedimizle ciftlesme soz konusu olabilir mi bilqi alabilirmiyim

  • 4 aylık kediniz henüz çok küçük. Dolayısı ile henüz çiftleşmesi mümkün değil. Dişi kediniz de teknik olarak kızgınlığa girmek üzere ancak bu yaşta çiftleşmemesi gerekir. eğer bu yaşta gebe kalırsa ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden dişi kedilerde çiftleşmeyi mümkün mertebe 1 yaşından sonraya ertelemek faydalı olacaktır.

   Bu arada çiftleşmede teknik olarak aksiyon alan taraf erkek kedi olduğundan ve erkek kediniz de henüz çok küçük olduğundan bir sorun olmayacaktır.

 3. Merhaba, dişi kedim 4 yaşında ve ergenliğe ilk girdiği yaşlarda bulunduüumuz şehirde ameliyat edecek vet olmadığı için kısırlaştıramadık sonraki yıllarda da zayıf olduğu için vetimiz kilo almasını beklememizi söylemişti. Kızım 4 aydır kızgınlıkta 4 aydır kızgınlıktan çıkamadı ve veterinerimiz beklememizi söylüyor ama çok üzülüyoruz haline 4 ay çok uzun bir süre. Ne yapacağımızı bilmiyoruz bizim için bir öneriniz var mı?

  • Evet 4 ay gerçekten uzun bir süre. Ve kızınızı o halde gördüğünüzde çok üzüldüğünüzden eminiz. Ancak kızgınlık dönemini geçirici bir aksiyonu evde almanızı tavsiye etmeyiz. İnternette bu konuda çok fazla yazı ile karşılaşacaksınız. Ama unutmayın ki bu uygulamalar sırasında kedinizin sağlığına zarar verebilirsiniz. Bu yüzden vetinizin önerileri ile ilerlemeniz en doğrusu. Kısırlaştırma için kedinizin min 2.5 kilo olması yeterli. 4 yaşında ve henüz bu kiloya ulaşmasıysa beslenmesi ile ilgili aksiyon almanız daha doğru olur. Anladığım kadarıyla biraz zayıf kalmış. Yaş mama ve ekstra vitamin/malt ile beslenmesini destekleyebilirsiniz.

   Bu arada kızgınlaştırmayı rahatlatan ilaçlar da mevcut. bu konuda vetinizden bilgi isteyebilirsiniz. Birkaç farklı yöntemi de aşağıda linkini bıraktığım yazımızda yayınlamıştık. Bu yazı da sizin için faydalı olacaktır;

   https://www.kediannesi.com/kedilerde-kizginlik-donemi/

  • Merhaba cins bi kızım var.Su an 10 aylik fakat 7 ayliktan itibaren bir hafta ara ile kizginliga giriyor cok yipraniyor yavrum onu oyle gormek cok uzuyor beni.Sakinlestirici birseyler veriyorum.Fakat bu kadar sık araliklarla kizhinlga girmesi rahim iltihabina yol acabilir eslestirin diyorlar.Bazıları da yasindan once yapmayin zor dogum olur diyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Eslestirmek istiyoruz ama ne yapalim bekleyelim mi yaşına kadar yoksa hemen mi gerekli.Cvplarsaniz cok sevirinim

   • 1 yaşını doldurmadan doğum yapması sakıncalı bir durum gerçekten. Bu dönemi nasıl atlatacağınız ile ilgili veteriner hekim en doğru yolu gösterecektir size. ullandığınız sakinleştiricileri danışmadan vermeyin sakın. allah korusun bebeğiniz zarar görebilir.

  • merhaba, eğer çiftleştirmediyseniz bu süre normalden biraz daha uzun sürebiliyor. bazı kedilerin hormonları diğerlerine göre daha yoğun seyrettiği için kızgınlık dönemi süresi uzun sürebiliyor maalesef. Şu an sıkıntılı bir durum olduğunu düşünmüyorum ama daha da uzun sürerse mutlaka bir veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

   • evet kızgınlık dönemi standartta tam da sizin belirttiğiniz gibi sürüyor ama çok istisnai durumlarda süreler aşırı uzayabiliyor. Gamze hanımın minnoşununki çok çok daha uzun sürmüş tabi… Umarım yorumlaşmamızdan sonra sona ermiştir 🙁

 4. Merhabalar kedim bu ay 12 mayis da tam 1 yaşına girdi.
  Ve 3. Kez kızgınlik yaşıyoruz.
  Önceki durumlarda 1 yaşını doldurmadığı icin ciftlestirmedik. Bu kizinligini da beklersek onun icin sağlık problemi yaratır mı ?

  • Merhaba,

   Kedinizi çiftleştirmemeniz herhangi bir sağlık problemi yaratmaz ama sizin için zor günler yaratabilir 🙂
   kızgınlık döneminde çiftleştirilmeyen kediler malumunuz oldukça huzursuz oluyorlar ve annelerini de huzursuz etmeye bayılıyor hınzırlar :):):)

   Ama hiçbir sıkıntı yok. bir sonraki kızgınlık dönemini bekleyebilirsiniz.

 5. Merhaba benim kızım 1 yaşında yaklaşık 4 aydır aralıklarla gelip giden Bi kızgınlık dönemi yaşadı. 2 hafta önce çiftleşmesi için başka Bi eve gönderdim orada gergin olduğu için kızgınlığı gitti çiftleştiler mi bilmiyorım. Erkek kedinin sahipleri muhtemelen çiftleşti diyor. Kızım eve geldi 1 hafta sonra yine kızgınlık belirtileri gösterdi. Normal mi sizce çiftleşmeden hemen sonra da kızgınlığa girebiliyor mu

  • Evet girebilir. Bu durum kedinizin hormon seviyesine göre değişiklik gösterebiliyor. Uzun bir süre yalnız kalmadılarsa zaten çiftleştiklerinde çıkarılan seslerden anlarsınız çiftleşip çiftleşmediğini. Yanında hep biri varsa ve yüksek sesler çıkardıklarını duyan yoksa muhtemelen çiftleşmemişlerdir. Farklı bir evde belirttiğiniz gibi strese girdikleri için çiftleşmemiş olma ihtimalleri yüksek. Bebeğinizin gebe kalmasını istiyorsanız bir süre daha zaman verin. Eğer gebelikle ilgili bir durum gözlemlemediyseniz aynı işlemleri birkaç kez daha deneyebilirsiniz. ikinci kez o yabancı eve gittiğinde kendini biraz daha rahat hissedecektir. bir de o evde biraz uzun süre durmasında fayda var. eve iyice alıştıktan sonra kendini daha rahat hissedecektir. Bir de kedinizi hemen yabancı bir kedi ile yan yana koymak yerine önce birbirine alıştırmayı deneyin. O zaman gerginlik seviyesi düşecektir. Bunun için şu yazımızı okuyabilirsiniz: İki kediyi birbirine alıştırma ipuçları

 6. Merhabalar benım persıan cınsı dısı bır kedım var 1 hafta once kızgınlıga gırdı ben ona uygun bır es adayı buldum ve goturdum erkek kedının de benım kedımın de ılk cıftlesmesı olacak kızımı bıraktıktan sonra kızgınlık belırtılerı yok olmus 45 gun erkek kedının evınde kalacak bu sute ıcınde kızgınlıgı olmasa bıle cıftlesıp hamıle kalma olasılıgı varmı cok acele cevap verırsenız cok mutlu olurum teşekkürler sımdıden

  • Kedilerin çiftleşmesi sandığınız kadar hızlı gerçekleşmez. Özellikle ev kedileri tanımadıkları bir kedi ile karşılaştıklarında strese girerler. Kızgınlık belirtisi büyük ihtimalle bu sebepten dolayı yok olmuştur. Çiftleşmeleri için zaman tanımanız gerekiyor. Kızınızın hem yeni girdiği ortama hem de yabancı bir kediye alışması lazım. Alışma evresini geçtikten sonra çiftleşeceklerdir.

  • 3 aylık bir kedinin kızgınlığa girmesi mümkün değil. Girdiyse de bu normal bir durum olmaz. Mutlaka bebeğinizi bir veteriner kontrolüne götürün. Veterineriniz bu durumun sebeplerini araştırıp sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

    • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
     5 ay kızgınlık için çok erken bir zaman evet ama maalesef bazı kedilerde bu durum yaşanabiliyor. 4 aylıkken kızgınlığa girenler dahi var. istisna olsa da yaşanabiliyor yani.

 7. Merhabalar
  Benim şuan 2.5 aylık bir kedim var. Yanına arkadaş olması için yine 2.5 aylık bir erkek kedi almak istiyorum. Kedimin bir kere de olsa annelik duygusunu tatmasını istediğim için bir gebelikten sonra kısırlaştırmak istiyorum. Sorum şu kızgınlık dönemine girdikleri zaman yan yana oldukları halde bu kadar ağır geçermi, yani miyavlama ve idrar sıçratma gibi?

  • Bir önceki yorumunuza cevap yazmıştım ama ekleme yapayım. Miyavlama ve idrar sıçratma kedilerin eş aradığının göstergesidir ve birbirlerine bu şekilde mesaj vermektedirler. Bu yüzden çiftleşmedikleri sürece bu olgularla karşılaşabilirsiniz

 8. Merhaba.Kizim 9 aylik oldu ancak geceleri miyavlama bagirma vb. Gibi davranislar sergilemedigi icin kizginliga girip girmedigini de bilmiyorum gerci normal sartlarda da pek miyavlayan kedi oldugu soylenemez bu yuzden de bir turlu anlayamiyorum kizisip kizismadigini. Diger belirtileri de cok yapmiyor ev halkindan bir tek bana surtunme harketi yapip benim bulundugum yerde bulunmak istiyor sadece anlayamamin bir diger nedeni de o. Yardimci olabilecek biri var midir ? Yada hic ses çıkarmadan da kizginlik donemine giren kediler oluyor mu aydinlatirsaniz sevinirim

  • Bacaklara surtunme hareketini her kedi yapar. Genelde sevilmek istedikleri zaman bu hareketi sergilerler. Bu arada her kizginliga giren kedi bagirmayadabilir. Henuz 1 yasindan kucuk oldugu icin cok hafif atlatiyor da olabilir. Parazit asilari icin sikca veterinere goturuyor olmalisiniz zaten. Ilk asinizda veterinerinize durumu iletirseniz muayene edip size bilgi verecektir.

 9. Bir yaşında dişi kedimiz var ikinci kızgınlık doneminde bir erkek geldi eve 10 gün dür hiç yanına yanaştırmıyor o kadar kızgınlığı varken bu durum normalmidir ne yapmalıyız?

  • Anladığım kadarıyla gelen erkek kedi yabancı ve kızınız ilk kez görüyor kendisini. Eğer böyle ise bu durum çok normal. Kediler kendi alanlarına giren yeni kediden hiç hoşlanmazlar ve strese girerler. Şu an stresli olduğu için de yanaşmasına izin vermiyordur. Bu durum için iki kediyi birbirine alıştırma başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Sizin kızınız normalden biraz daha fazla strese girmiş olabilir.

  • Kediler eve gelen yeni kedilerden hoşlanmazlar. Alanlarına saldırıda bulunulduğunu düşünürler. Kediniz hassas bir kedi olabilir. Bu yüzden de alışma evresi de uzun sürmüş olabilir.

 10. Merhaba 1 yaşında dişi kedim var.
  3. Kez kızgınlığa girdi diğer ikisi 3 gün sürdü cok zorlanmadik ama bu sefer 5.gün yaş mama dahil ağzına bir şey sürmüyor suyu bile cok nadir içiyor.Evde kısırlaştırılmış erkek kedimiz var o yüzden mi bilmiyorum bizden kaçıyor kucağımıza alamiyoruz.15 gun sonraya randevusu var karşılaşacak ama cok zayıfladı 2.5 kilo altına düştü normaldede elimizle yedirrirsek ancak yiyebilen bir kedi anesteziyi kaldirabilir mi ? Ne yapabiliriz ?

  • merhaba,

   öncelikle çok geçmiş olsun zor bir durum gerçekten. Ama kediniz 2.5 kilonun altındaysa doktor zaten operasyonu yapmayacaktır. Operasyon için minimum 2.5 kilo olması gerekiyor. Muhtemelen veterineriniz de bekleyelim diyecek ama tabi onun muayenesi önemli. Bu süre içerisinde mutlaka vitamin takviyesi yapın. Hiçbir kedi gimcat multivitami’e hayır diyemez. En azından alamadığı vitaminlerin bir kısmını oradan alacaktır. Onun dışında sabredip stresinin azalmasını beklemekten fazla çok da bir seçenekyok maalesef.

 11. Merhaba lar 20 aylık fold kizim var 5. Kizanına girdi ve ciftlesrirmek için erkek kedinin evine götürdük orda 3 gün kaldı ciftlestiklerini görmemişler fakat geldikten sonra inanılmaz derecede agresif ve hircin oldu ısırmaya kedim ısırmaya başladı sizce bu neden olabilir

  • Kediler çok çabuk strese girebiliyorlar. Hele ki evlerinden ayrıldıklarında veya kendi evinde olsa dahi yabancı bir kedi gördüklerinde agresiflikleri tavan yapabiliyor. Sizin bebeğiniz de belli ki bu konularda oldukça hassas. Çiftleşmeleri için onlara zaman tanımalısınız. Böyle bir durum yaşandıysa ancak birbirlerine alıştıklarında çiftleşme durumununa geçebilirler. Endişe etmeyin. Zamanla normale dönecektir.

  • kızgınlık dönemlerinde sürekli çiftleşmek istiyor olması normal. çünkü bebeklerin olabilmesi için birleşmenin birden fazla kez olması lazım. bebeğiniz de içgüdüsel olarak üremeye çalıştığı için bulduğu her fırsatta çiftleşmeye çalışıyor.

 12. 9-10 aylık british dişi kedim 10 ar gün arayla 3. kez kızgınlığa giriyor acaba bu normalmi uykuları haram ediyor tabi bu süreçte 😅 her 10 günde bi giricekmi yoksa bu sonmu en azındn bi kaç ay bi rahat nefes aldırırmı ki

  • henüz kızgınlık sürecini tamamlamamış olabilir. endişe etmeyin. yani 3.kez girmiyordur da süreç biraz uzun sürmüştür demek istedim. korkmayın birkaç güne geçer birkaç ay nefes alırsınız 🙂

 13. Merhaba,
  6 aylik disi kedim ve 5,5 aylik erkek kedim var. Kardesler ve bebeklikten beri birlikte olduklari icin gayet iyi anlasiyorlar. Yaslari geregi kizginlik donemi gelmek uzere diye düşünüyorum. İkisini de kisirlastirmak istiyorum ozellikle ayni evde yasadiklari icin her an ciftlesirler mi ciftlesirlerse saglikli olur mu erkek kedi yavrulara zarar verir mi gibi korkularim var. Erken yasta kisirlastirmanin da zararlarini okudum. Nelere dikkat etmeliyim yardimci olabilir misiniz?

  • kedilerin yavrulara zarar vereceği ile ilgili bir endişeniz olmasın. Bu konuda evham yapmaya gerek bulunmuyor. 6 aydan sonra belirttiğiniz gibi çiftleşme ihtimalleri her geçen gün artacak. aynı evde olmaları eğer bebek istemiyorsanız büyük risk. erken kısırlaştırma konusunda da bir endişeniz olmasın. sizin kedilerinize özel bir durum varsa veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir ancak 6 ayını ve 2.5 kilosunu doldurmuş her kedi kısırlaştıtılabilir. Benim kızımı 6 ayını doldurduğunda kısırlaştırmıştık. allahıma şükür herhangi bir sağlık sorunu yaşamadık. Hatta erkenden yaptırmak hem onun hem de bizim psikolojimiz için oldukça iyi oldu.

 14. Merhabalar,
  7 aylık dişi kedim var kızgınlığa girdi 4-5 gündür asla uyutmadı beni.Veterineriyle iletişime geçtiğimde kızgınlık bittikten 1 hafta sonra için tarih verebileceğini söyledi kısırlaştırma için.Bittikten hemen sonra yapılması bir sıkıntı yaratır mı?Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler.Bir de bu dönemde rahatlamasını nasıl sağlarım?

  • evet malesef kızgınlık bittikten bir süre sonr a yapılması gerekiyor operasyonun. biraz beklemek gerekecek. onu rahatlatma konusunda da bazı kulaktan dolma bilgileri uygulamamak en iyisi. Rahatlatmak isterken zarar verebilirsiniz. Biraz daha dayanın birkaç güne geçecektir zatem.

 15. Merhaba 6 aylık dişi kedim var kızgınlık döneminde. Kıyamet kopuyor gibi sesler çıkarıyor. Oyun oynatıyoruz oynamıyor yani onu yormak ve uyutmak çok zor. Ne yapabilirim artık şikayete gelmeye başladılar

  • yapacak birşey yok maalesef 🙁 ya çiftleştireceksiniz ya da döneminin geçmesini bekleyeceksiniz ve ardından tekrar bu duruma düşmemesi için kısırlaştırma seçeneğini değerlendireceksiniz. Bazı bıdıklar bu dönemi daha şiddetli geçirebiliyor maalesef 🙁

 16. Merhaba, 1.5 yaşında dişi mavi rus kedim var. Yaklaşık 3-4 hafta önce sahiplendim. Sahiplendiğimde sütünün olduğunu fark ettim ama bana yeni doğurduğunu söylememişlerdi. Yaklaşık 2 hafta önce kedim acı acı ciyaklamaya başladığında alıp veterinere gittim. Kızgınlık dönemine girdiğini bu sürenin ortalama 1 hafta süreceğini söylediler. Yaklaşık 10 gün sonra kedim normale döndü. Fakat bugünden beri yine kuyruğu dik bir şekilde geziyor, bize sürtünüyor, kendini çok fazla sevdirmeye çalışıyor ve otururken hafif eğilimli bir şekilde oturuyor(arka kısmı havada kalıyor.) Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kısırlaştırmak istiyorum fakat bu dönemin geçmesi gerektiğini biliyorum. Bir ayda 2 defa kızgınlık dönemine girmesi normal midir?

  • muhtemelen 2 defa girmedi kızgınlığı çok uzun sürdü ve arada belirtileri azalıp daha sonra yeniden çoğaldı. Bazı minnoşlarda bu süre çok uzun sürebiliyor. ama birkaç gün içinde artık bitmesi lazım tabi. 1 haftadan daha da uzun sürerse bir hekim kontrolüne götürmenizde fayda var.

 17. Merhaba benim kızım 9 ayını bitirecek bir tekir kedi ve kızgınlığa hiç girmedi. Son 1 aydır hareketleri değişti daha hareketli bir kedi olmaya başladı geceleri hiçbir sebep yokken miyavlıyor ama uluma şeklinde değil daha çok canı sıkılmış gibi. Bu ayda kızgınlığa hiç girmemiş olması normal mi?

  • Henüz hiç kızgınlığa girmemiş olabilir. Bazı bıdıklar 1 yaşından sonra yaşıyor bu durumu. Ya da kızgınlığa girdi ama o kadar hafif geçiriyor ki farketmiyorsunuz bile. Her kedi bu döneminde ortalığı yıkmıyor. Bazı şanslı anneler kolay atlatabiliyor kızgınlık dönemini 🙂

 18. Merhaba,

  İki dişi kedim var, yaklaşık 7 aylıklar. Kısırlaştırmadan önce bir kez kızgınlık dönemi geçirmeleri gerekiyor mu vücutlarının tam gelişimi için? Yoksa ilk kızgınlık göstermeden kısırlaştırmalı mıyım?

  • Biz kızımızı 6 aylıkken kısırlaştırdık ve öncesinde farklı hekimlerden görüş aldık. Bizim görüştüklerimiz hiçbir şekilde gelişimine etki etmeyeceğini iletti. Biz de hiç çiftleştirmek istemediğimiz için o mutsuzluğu yaşamadan operasyonu olsun istedik. Gelişimi ile ilgili de herhangi bir sorun yaşamadık çok şükür. hatta biraz fazla gelişti. Keşke artık yavaşlasa 🙂 6 ayda kısırlaştırdık ve şimdi 2 yaşında bir tombalak kendisi.

   Dolayısı ile biraz tercih meselesine kalıyor durum.

 19. 2 dişi kedim var. biri 9 aylık diğeri 3 yaşında. küçüğümüz ilk defa kızgınlık dönemine girdi ve diğer dişi kediyle çiftleşmek istiyor gibi. ona karşı sürekli çiftleşme hareketleri yapıyor.diğeri de bu yüzden sürekli strese giriyor. bu durum normal mi? ilk defa böyle bir şeye tanık oluyorum. ne yapmalıyım?

  • iki dişi birbiri ile çiftleşmek istiyor durumu söz konusu olamaz. Muhtemelen kızgınlık dönemini ağır geçiriyor ve diğer kedinizin ilgisini sevgisini istiyor. Bu dönemde dişi kediler çok fazla sevgi isterler. bu ihtiyacını siz karşılamaya çalışın.

 20. merhaba, 9 aylık bi kedimiz var yaklaşık bir bucuk ay kadar önce hasta olduğu için bakımlarını yaptırmak ve sonrasında da bizimle kalması için evimize aldık kendisi de çok istekliydi zaten apartmanımızda doğup büyüdü bizi de tanıyor ve seviyordu. yaklaşık 3 hafta kadar önce sürekli miyavlamaya, sürekli evden çıkmaya çalışmaya ve kumunun yerini bilmesine rağmen çişini dışarılara yapmaya başladı (bu durum geldiğinde yoktu iki hafta sonra başladı) bizimle iletişiminde ve ilişkisinde hicbir sıkıntı yok gayet iyi anlaşıyoruz kendini sevdiriyor ama hic de susmuyor. ilk asıları daha tamamlanmadığı için henüz kısırlastıramadık ve su an da kızgınlık dönemine girdi. Acaba bu son üç haftadır olan miyavlamaları ve dışarıya çiş yapmaları kızgınlık dönemiyle alakalı olabilir mi yani kızgınlık döneminin habercisi gibi olabilir mi? kızgınlığı geçip kısırlaştırılınca bu sıkıntılarımız geçer mi yoksa bize ve eve alışamadığı için sokağı özlüyor ve bu durum asla geçmez mi? Cevaplarsanız çok sevinirim, sevgiler.

  • Hareketleri 2 durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Sokaktan aldığınız bir bebeği kızgınlık döneminde evde tutmanız imklansıza yakın bir durum. Sürekli dışarı çıkmak isteyecektir. Ama sebebi kızgınlıksa 1-2 hafta içinde normale döner ve kısırlaştrma sonrası da bidaha aynı durumu yaşama ihtimaliniz azalır.

   ancak sizin bebeğiniz sokağı seviyor olabilir. Sebebi bu ise işte o zaman sokağa çıkmasına izin vermekten başka şansınız kalmayabilir. Ben bu durumu hiç yaşamadım ama nlşattığınız sebepten dolayı kedisinin dışarı çıkmasına izin veren birçok arkadaşım var. Hatta bir tanesi asla kuma tuvaletini yapmıyor. Tuvalet için sürekli dışarı çıkıyor ve ihtiyacını köpek gibi evin dışında halledip geliyor 🙂

 21. Merhaba,
  11 aylık kızımız kızgınlığa girdi, bir erkek evinde misafir oldu 7 gün kaldı. Son 4 gün çiftleştiler ve artık birbirlerinden uzak durunca aldık evimize getirdik. Fakat kızgınlığı devam ediyor. Sebep ne olabilir ve kızımız gebe kalmadığına delil midir?

  • bu durum gebe kalmadığına bir delil olmaz. gebelik durumunu mutlaka hekim kontrol etmelidir. onlar da el ile muayene ile henüz anlayamacaklardır. bu yüzden beklemekte fayda var.

 22. Merhabalar 4 aylık bir kedim var normalde hiç miyavlamaz arada mik mik sesler çıkarır sadece ama bir iki gündür tam kızgınlık dönemi belirtilerindeki gibi miyavlıyor çok yüksek bi şekilde özellikle geceleri zaten ilgi seven bi kedi ama bi kaç gündür ilgi manyağı oldu acaba kızgınlığa girmiş olma ihtimali var mıdır?

  • 4 ay kızgınlık için çok erken aslında. siz yanındayken onunla ilgilenirken miyavlaması geçiyorsa yine ilgi için yapıyordur hınzır. ama siz onunla ilgileniyorken de miyavlıyorsa bir derdi olabilir. belirttiğim gibi 4 ay kızgınlık için çok erken olduğundan belki başka bişi anlatmaya çalışıyordur yavrucak. Veteriner hekim görüşü almakta fayda var.

 23. Merhaba benim 4 aylık dişi kedim kendini yerlerde yuvarlayıp değişik sesler çıkarıyor ve mırlıyor onu taradığımızda tüm vücudunu yere yatırıp poposunu ayaklarıyla beraber yukarı kaldırıyor ilk defa böyle bişey yaşadık evde sürekli gezip miyavlıyor (bağırma yok) daha kendisi yavru olduğu için kızgınlık dönemi diyemiyorum dilim varmıyor 😢 sizce ne olabilir kendisi normalde asla miyavlayan bi kedi değil di ( konuşur şekilde miyavlıyor bi şeyler anlatıyor gibi )

  • belirttiğiniz gibi 4 ay kızgınlık için çok erken. belki ayaklarında ya da poposunda bir derdi olabilir ve onu anlatmaya çalışıyor olabilir yavrucak. veteriner hekim görüşü almakta fayda var.

 24. İyi günler 3 hafta önce anneannemlerin bahçede baktığı kediyi eve aldık.Bugün veterinere götürdüğümde hamile olabileceğini söyledi ama kedimde belirti göremiyorum üstüne kızgınlık dönemine girdiğini belirten seslerde olmadı. Bu mümkün olabilir mi?

 25. merhaba kedım 10 aylık 1 hafta önce kızgınlıga girdi ve 3 gün önce cıktı ama suan tekrar aynı belirtiyi gösteriyor kısırlastırmak istiyoruz ama böyle olunca bu ertelenmek zorunda kalıyor. kediler 3 gün içinde tekrar girebilir mi

 26. Kedim 4 aylik ve iki oldu kızgınlık dönemi belirtileri gösteriyor ama ben büyümesini bekliyorum kısırlaştırmak için dişi bir kedinin 4 aylıkken kızgınlık dönemi normal mi?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   nadiren de olsa 4 aylık kedilerde kızgınlık görülebiliyor. ama kısırlaştırma için çok erken. min 6 ayını doldurması gerektiğini söylüyor veteriner hekimler. tabi kilosu da önemli.

 27. Merhabalar,benim kedim dişi 7 aylık sokaktan sahiplendim benimle daha 20 gündür beraber. 3 gündür konuşur gibi miyavlıyor gece uyutmuyor sıpa ilk aşısını oldu ikinci aşısı üç hafta sonra olucak bu ara zamanda kısırlaştırsam bir sorun olur mu ? (Arkasına bir yere dokununca yerde yuvarlanıyor birde hareketleri seri olmaya başladı) 😊

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   siz kedilerin bug’ını bulmuşsunuz 🙂
   kedilerin sırtında kuyruğun bittiği noktayı biraz okşadığınızda kitlenip kendilerini hemen yere atarlar. biz de bizim kızımızda bunu keşfettiğimizde çok tuhafımıza gitmişti. bunun kızgınlıkla bir alakası yok. bu bölge nedense hemen yere deviriyor sıpaları 🙂
   6. ayını dolduran kediler yeterli kiloya geldiyse kısırlaştırılabilir. herhangi bir sorun olmaz. zaten hekiminiz de sizi yönlendirecektir.
   biz de kızımızı 7 aylıkken kısırlaştırdık. (tabş sokaktan sahiplendiğiniz için 7 aylık olduğundan emin olmak da gerekebilir)

 28. Merhaba mart 2021 de kızım Luna 1 yaşına girdi ve doğum yapalı da 3.5 ay oldu. Yavrulardan sadece 1 tanesi bizde kaldı, ama bıraksam hala emiyor 😅. Luna da doğumdan sonra ilk defa bugün kızgınlık belirtileri gösterdi. Kısırlaştıracağım ama yavruların memeyi bırakmasını bekledim, şimdi kedim tekrar kızgınlığa girdi 🤦‍♀️ Ne önerirsiniz? Kısırlaştırmak için kızgınlığın geçmesini mi beklemelim? Bir de yavrunun memeyi tamamen bırakması için bir öneriniz var mı? O emiyor, Luna da izin veriyor, 4 aylık oldu neredeyse yavrusu 😅

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   veteriner hekimler kısırlaştırma için kızgınlık döneminin bitmesini beklemeyi tavsiye ediyorlar. meme emme konusuna gelince. 4 ay çok büyük değil. bazı zibidiler çok uzun emebiliyorlar. 8 aylıkken annesini emmeye çalışan koca bebek görmüşlüğüm var 🙂
   bu durumu müdahale ile engellemeniz zor olur. zaten bir süre sonra anne izin vermeyecek merak etmeyin. kendiliğinden çözülebilecek bir konu.

 29. Merhaba kızım doğum yaptı ve bebeleri yanındayken 58 günlükken kızgınlığa girdi ve bebeleri sütten kesti erkek kedilerden daha kötü bağırıyor bir önceki kızgınlığını boş geçtiğimde 16 gün sürmüştü yine aynı olur mu ve bu ona zarar verir mi kendini toplaması için eşini getirmek istemiyorum( tek o eşi kabul etmesi normal mi?)

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu durum için kesin bişi söylemek zor. birkaç gün içinde kızgınlık geçecektir endişe etmeyin.
   eşini getirseniz tekrar çiftleşirler ve yeni bebeler gelebilir 🙁
   tek eşi kabul eder gibi bir durum olmayacaktır. tabiki bazı kedilere daha sıcak kanlı davranabilir ama mutlaka başka kedilerle de benzer ilişkileri kuracaktır.

 30. Benim kızım Coco pazar günü kızgınlık dönemine girdi 1 yaşında ertesi günü arkadaşımın kedisi ile çiftleşmesi için kızımı arkadaşıma emanet ettim. İki gündür kızım onlarda ama vicdanen rahat değilim acaba çiftleşmesi için bekleseydim daha mı iyi olurdu çok mu acele ettim bilemedim. Kızım smokin kedi cinsi erkeğin cinsi british shorthair farklı cins kedilerin ciftleşmesinde tehlike var mı ? Şimdiden çok teşekkürler iyi günler 🤗

  • cevabımı biraz geç yazıyorum öncelikle kusura bakmayın lütfen.
   farklı cins kedilerin çiftleşmesi genetik olarak taşıdıkları hastalıkların yavrularda gözlemlenmesini engellemek açısından faydalı bile sayılabilir.
   bu sayede daha sağlıklı yavrular dünyaya gelir.
   ama hamile kalana kadar başında beklemeniz çok zor. çünkü gebelik olabilmesi için birden fazla kez çiftleşme gerekiyor. Bu kadar süre beklemeyi tercih etmezdiniz sanıyorum.

 31. Merhaba 8 aylık dişi kedim var. Yaklaşık 2 ay oldu,uluma gibi sesler çıkarıp her yere sürünüyor. Kızgınlığı geçmedi hâlâ. Kısırlaştırma operasyonu sağlıklı olur mu kızgınlık gecmeden yapılırsa?

  • veteriner hekimler kısırlaştırmayı kızgınlık döneminin sonlanmasından sonra öneriyorlar. ancak gerçekten çok uzun sürüyorsa hekime danışmakta fayda var. bazen sakinleştirici ilaçlar ile kızgınlığı sonlandırıp operasyona alabiliyorlar. tabi bebeğinizin sağlığı buna uygunsa bu kararı alacaktır.

 32. Merhaba, kedim 7-7,5 aylık ve iki hafta önce kızgınlığı başladı biraz sakinleştikten dört beş gün sonra tekrar aynı belirtiler başladı bu sefer biraz daha şiddetli şekilde. İlk yavrularını doğurmasını istiyoruz ama diğer yorumları da okuyarak bir senede ikiden fazla kızgınlık dönemine girdiğini öğrenince kısırlaştırmayı düşünmeye başladım başta kısırlaştırmak istemiyordum çünkü. Ve kedimiz norveç orman kedisi cinsi hangi cinsle çiftelişirse hem anne hem baba hem de yavrular için daha sağlıklı olur?

  Sizce ilk yavruları doğurduktan sonra kısırlaştırılırsa ilerleyen zamanlarda tekrar kızgınlık dönemine göre mi?

  Teşekkür ederim :’)

  • Normal şartlarda kısırlaştırılan kediler kızgınlığa girer mi sorusunun cevabı “hayır”dır. ancak istisnai durumlar yaşanabiliyor maalesef. Ama siz bir daha kızgınlığa girmeyeceğini kabul ederek operasyonu yaptırabilirsiniz. çiftleşmeye uygun cins konusunda ise maalesef bir fikrim bulunmuyor. Özel bir yerden sahiplendiyseniz sahiplendiğiniz kişiler sizi daha iyi yönlendirecektir

 33. Merhabalar 9 aylık Scottish kedim var kızgınlığa girdiği ciftleşmesi için bir başkasına verdim ev sahibi görmüş ama çok kısa oldu dedi fakat eve geldi kısır erkek kedimin dişi kedinin üstünde olduğunu gördüm dişi kedim değişik sesler çıkarıyor yerde sev beni diye sırt üstü yatıyor hala tahminim kızgınlıkta merak ettiğim çok kısa olan çiftleşmede hamile kalabiliri mi bu değişik sesleri yuvarlanmalar neyi delalet eder şimdiden teşekkür ederim

  • kısa çiftleşmede kedi hamile kalır mı çok detay bir soru olmuş aslında. buna ancak allahın işi belli olmaz diyebilirim 🙂 yeterli birleşme sağlandıysa süre önemli değil ama çoğunlukça bu şekilde gebelik mümkün olmuyor. Bu arada kediniz sizi özlediği için de bu hareketleri yapıyor olabilir

 34. kedim 8 aylıkken bi kızgınlığa girdi aldığımız kişiye sorduk bunun geçici olduğunu söyledi ve geçti sonra 10 aylıkken tekrar kızgınlığa girdi bu sefer çok daha şiddetliydi ve bizde çiftleştirdik(heryerde erkek kedi aradık) bazı sebeplerden dolayı kedim erkek kedinin evinde kaldı ve ilk iki gün erkek kediyi kendinden hep uzaklaştırmaya çalışmış erkek kediyi ıdadan aldıklarında da kızgınlık belirtileri gösteriyormuş (yani sürtünmeler arka tarafını kaldırmalar ve ağlamalar) 2. günün sonun da çiftleşmişler biz de 3. gün öğlene doğru kedimizi aldık ama kızgınlık devam ediyordu bize 1-2 güne geçiceğini söylediler geçti de şimdi çiftleştirdiğimizden beri 18 gün geçti biz hamile olduğunu düşünüyorduk ama tekrar kızgınlığa girdi tekrar çiftleştirelim mi yoksa bu normal ve zamanla geçicek birşey mi (2 gündür böyle

 35. KEDİM 20 GÜN ÖNCE DOĞUM YAPTI AMA YAVRU ÖLDÜ VE ŞU AN KIZGINLIK DÖNEMİNE GİRDİ KISIRLAŞTIRMAK İSTİYORUM NE ZAMAN YAPABİLİRİM BİR BİLGİNİZ VAR MI KEDİM 1 YAŞINDA+ 2 AYLIK CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*