Kedilerin kuyruğu ne işe yarar?

Kedilerin kuyruğu ne işe yarar

Canımız, ciğerimiz bir tanemiz kedilerimizin güzelliklerini asla tartışmam kimseyle. Güzellikte tüm canlılarla yarışan bebeklerimizin bizi hayran bırakan o kadar çok özelliği var ki. Bu özelliklerden bir tanesi de bıdıklarımızın kuyrukları. Zaman zaman kabarır, zaman zaman sallanır, bazen gizlenir, bazen de dikelir. Peki kedilerin kuyruğu ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Gelin bu yazımda birlikte inceleyelim;

Kedi kuyruğu anatomisi

Kedilerin kuyrukları ne işe yarar kısmına gelmeden önce kedilerin kuyruk yapısını incelemekte fayda var. Evet veteriner hekim değiliz biliyorum. Ama kedi kuyruk yapısını öğrenmek ve bebeğinizi daha da yakından tanımak size de iyi hissettirmiyor mu?

Kedilerin kuyruk yapısı nasıldır? Kedi kuyruğu kemik mi?

Kedilerin kuyrukları omurgalarının bir parçası ve son bölümüdür. Birçok açıdan oldukça önemli bir organdır. Kuyruklarında 14 ila 28 adet arasında kemik bulunmaktadır (farklı kaynaklarda farklı rakamlar görebilirsiniz. Veteriner hekim olmadığımız için bizim için önemsiz bir detay diyebilirim). Bu kemikler omurgalarındaki kemiklerin büyük bir bölümünü oluşturur. 

Kuyruk hem omurgaya bağlı olması açısından hem de idrar yapma ve dışkılama sırasında fonksiyonu bulunduğundan oldukça önemli bir organdır. Kediniz tuvaletini yaparken onu izlerseniz tuvaleti kullanırkenki kuyruk hareketlerini farkedeceksiniz. Dolayısı ile kuyruğa gelecek bir zararın tuvalet alışkanlığını da etkileme ihtimali mevcut.

Bu arada kedilerde tuvalet eğitimi ile ilgili yazıma da göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kedilerin kuyruğu ne işe yarar?

Kedilerin kuyruğunun ne işe yaradığı ile ilgili birçok sebep sıralanabilir. Bu sebeplerden en belirgin olanı denge sağlayan orta kulağa yardımcı olmasıdır. İnce dallar, çitler veya çatılarda yürürken dengesini büyük çoğunlukla kuyrukları sayesinde sağlarlar. Kuyruğu denge için kullanılan bir ağırlık gibi düşünebilirsiniz.

Kuyruk aynı zamanda hızlı koşarken ani yön değişimine de yardımcı olur. Yani virajı sağlam almaya yardımcı olur 🙂

Kedi kuyruğu ne işe yarar sorusunun cevaplarından bir tanesi de sıçramaya yardımcı olmasıdır.

Bunun dışında kediler kuyruklarını iletişim için de kullanırlar. Kuyruklarının bulunduğu pozisyon, sallama şekilleri vb durumlar size sürekli olarak bir şeyler anlatıyordur. Kedilerin kuyrukları ile sağladığı iletişimleri ve kuyruk hareketlerinin anlamlarını ayrı bir yazıda detaylıca inceledik. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedilerde kuyruk kırılması – Kedilerin kuyruğu ne işe yarar?

Kedilerde kuyruk kirilmasi belirtileri

Kedinizin kuyruğunun kırılıp kırılmadığını evde muayene ile tespit etmeniz imkansız. Ancak ön bir inceleme ile bir sorun olup olmadığını anlayıp onu hemen veteriner hekim kontrolüne götürebilirsiniz. 

Kedilerde kuyruk yaralanmasını sadece kırık olarak düşünmeyin. Ezilme, çekilme, kesilme gibi yaralanmalar da mümkündür. Sebebi her ne olursa olsun bu gibi durumların tespitinde mutlaka veteriner hekim kontrolü gereklidir. Çünkü kuyruk yaralanmaları psikolojiden dışkılamaya, dengesizlikten iştahsızlığa birçok probleme sebep olabilmektedir.

Peki Kedilerde kuyruk kirilmasi belirtileri nelerdir? 

Kedinizi veterinere götürmeli misiniz? Bir problem mi var? Bunu anlamak için öncelikle kuyruğu izleyin. 

  • Kediniz kuyruğunu eskisi kadar rahat hareket ettiremiyorsa, 
  • Kuyrukta daha önce farketmediğiniz bir bükülme varsa,
  • Kediniz kuyruğunu sürüklüyor ve kaldıramıyorsa,
  • Sürekli olarak kuyruğu yere yakın tutma eğilimi gösteriyorsa bir sorun var anlamına gelme ihtimali vardır.

Belirtilerden bazıları da şu şekildedir;

  • Kediniz tuvaletini yaparken kuyruğunu kaldıramıyorsa,
  • Bu yüzden de tuvaletini yapamıyorsa ve tuvaletini kaçırdıysa,
  • Sürekli olarak acı acı miyavlıyorsa,
  • Ayaklarının koordinasyonunu kaybetmiş ve dengeli yürüyemiyorsa yine bir sorun olduğu anlamına gelir.

Kedilerde kuyruk çıkması belirtileri

Kedilerde kuyruk kırılması ile kedilerde kuyruk çıkması belirtileri benzerdir. Yukarıda anlattığım kontrolleri yaparak da kuyrukta bir çıkma olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Kedilerde kuyruk yaralanması – Kedilerin kuyruğu ne işe yarar?

Kedinizin kuyruğunu incelerken ekstra hassasiyet gösterdiğini, kuyruğuna dokunmanızı istemediğini farkederseniz sakin bir anını kollayıp kuyruğu detaylıca inceleyin.

Uzun tüylü kedilerde tespit etmesi daha da zor olsa da kuyrukta şişme, hassasiyet, yaralanma, kızarıklık veya sabit bir kıvrılma gördüyseniz yine acil olarak bir veteriner hekim kontrolüne götürmelisiniz. Bu yaralanmaları anlamak için kuyruğun tüm alanlarında elinizi gezdirmelisiniz. 

Kuyruk ile ilgili bu kontrolleri bir sorun yokken de düzenli yaparsanız bu kontroller sorun yaşandığında sorunu kolaylıkla tespit edebilmenize imkan tanır. Bu yüzden kedilerde düzenli ev muayenesi de en az veteriner hekim muayenesi kadar önemlidir.

Kedilerin kuyruğu neden kesilir?

Bazen sokaklarda kuyruğu kesilmiş kediler görürüz. Bir kısmımız bunun kısırlaştırma sonrası hayvana konulmuş bir işaret gibi düşünür ama bu bilgi tamamen yanlıştır. Peki kedilerin neden kuyruğu kesilir?

Kedilerin kuyruğunda ortaya çıkan ciddi yaralanmalar sonucu kuyruğun kesilmesi gerekebilir. Buna ameliyat sırasında veteriner hekim karar verir. Bu karar ya kedinin hayatını kurtarmak veya hayatına rahatça devam edebilmesi için alınır. 

Kediler kuyrukları olmadan yaşayabilirler mi?

Kuyruğun kesilmesi gerekiyorsa endişelenmeyin. Hekim operasyonu sonucu kesilen bir kuyruğa sahip olan kedi zamanla bu duruma adapte olacaktır. Biraz zaman alacaksa da kedi zamanla kendi dengesini sağlayacaktır.

Ancak kuyruk allah korusun bir zorba tarafından veya bir kaza sonucu kesilmişse acil olarak veteriner hekim müdahalesi gerekir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hızlı aksiyon almanız o bebeğin hayatı için oldukça önemlidir.

Kedinin kuyruğunu çekmek zararlı mı? Kedilerin kuyruğu ne işe yarar?

Tabiki zararlı hem de çok! Kedilerin kuyruğunu genelde küçük çocuklar çeker. Bu yüzden küçük çocukların kedilerle olan iletişimine dikkat etmek oldukça önemlidir. Çekilen bir kuyruğun kırılma veya kedinizin bağırsak işlevini bozan bir sinir hastalığına sebep olma ihtimali vardır.

Kuyruk omurganın bir parçasıdır ve kedilerin omurları birbirine çok gevşekçe bağlıdır. Bu sayede ciddi bir esnekliğe sahiptirler. Özetle kedilerin kuyruğu ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da kediye esneklik sağlamasıdır. Bu gevşeklik sebebi ile de omurlar yerlerinden çok kolay çıkabilirler. Bu da kedinin kuyruğu neden çekilmez sorusunun cevabıdır.

İşte bu yüzden hem kendi çocuğunuza hem de çevrenizdeki diğer çocuklara kuyrukların (sadece kedi değil tüm hayvanların) bir oyuncak olmadığını, onların hayvanların bir parçası olduğunu ve ona zarar verdiklerinde hayvanların canlarının acıyabileceğini ve onlara kalıcı zarar verebileceklerini ÖĞRETİN!

Kedilerin kuyruğunu çekmeyen, tüm canlara en az kendi canı kadar saygı ve sevgi duyan nesiller yetiştirin! İnanın o zaman dünya çok daha yaşanılır bir yer olacak!

Sevgilerimle…

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*