Kediler nasıl çiftleşir? Tüm detaylar burada!

kediler_nasil_ciftlesir

Şehirlerde kediler çoğunlukla kısırlaştırıldığından çiftleşme hakkında kedi anneleri çok fazla bilgiye sahip olamıyorlar. Kediler nasıl çiftleşir, kedilerin çiftleştiğini nasıl anlarız, kediler ne zaman çiftleşirler gibi birçok konu bebeğini çiftleştirmek isteyen kedi annelerinin aklını kurcalar durur.

Bu yazımızda sizlere kediler nasıl çiftleşir ve kedilerde çiftleşme olgusu hakkında bildiğimiz, gördüğümüz, duyduğumuz ve okuduğumuz tüm detayları paylaşacağız. Bu yazımızdan sonra kedinizi çiftleştirme konusunda son derece bilinçli bir kedi annesi olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kedilerde çiftleşme

Kediler nasıl çiftleşir?

Kediler cinsellik konu olduğunda son derece gürültülü ve heyecanlı olurlar. Kedilerde çiftleşme zor bir dönemdir. Bir dişi kedi annesi olarak bu anı gözlemlemenin zor bir süreç olduğunu size söyleyebilirim. Peki kedi ne zaman çiftleşir?

Kediler ne zaman çiftleşir?

Öncelikle kedi çiftleşmesi için minnoşların kızışma dönemine girmiş olmaları şart. Aksi halde onları çiftleştirmeniz mümkün olmaz. Taraflardan biri kızışmada diğeri değilse de bu çok anlamlı ve faydalı bir birleşme olmayacaktır. Zaten kızışmada olmayan taraf buna izin de vermeyecektir.

Kedilerde çiftleşmenin ana kahramanı dişi kedidir. Dişi kedi duygusal ve biyolojik olarak çiftleşmeye hazır olmadığı durumda erkeğe asla çiftleşme izni vermez. Bu yüzden zamanlama dişilerin elindedir. Bu birleşme için duygusal boyut önemlidir. Kediniz duygusal olarak hazır değilse kızışmada olsa dahi çiftleşmeyecektir.

Kedilerin çiftleşmesi ne kadar sürer

Dişi kedi çiftleşmeye hazır ve erkeğine çiftleşme izni veriyor ise birleşme başlar ve kedilerde çiftleşme gün boyu devam eder. Gün boyu birkaç kez çiftleşme dişi kedinin yumurtalarının yumurtalıktan inmesi için gereklidir.

Kediler ne zaman çiftleşir – Kedilerin çiftleşme zamanı

Kedilerin çiftleşmesi konusunda anahtarın dişi kedide olduğunu anlatmıştık. Bu yüzden ilk adım çiftleşecek her iki tarafın da kızgınlığa girmesi. Kızışma ile ilgili tüm detaylı bilgilere aşağıda linkini paylaştığım 3 yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kedilerde kızgınlık

Erkek kedilerde kızgınlık

Dişi kedilerde kızgınlık

Kediniz kızıştı ve artık çiftleşme zamanının geldiğini tespit ettiniz. Bunun için ilk adım çiftleşecek erkek bir kedi bulmaktır.

Dişi kediler nasıl çiftleşir

Dişi kedi ne zaman çiftleşir?

Kediniz kızgınlığa girdiğinde huzursuzlanır, bağırma yöntemi ile cinsel çağrılara ve sık bir şekilde idrarını yapmaya başlar. Ayrıca siz de dahil bulduğu her tür canlı ve cansız nesnelere sürtünmeye başlar.

Bu dönem geldiğinde dişi kedinizin kuyruk sokumuna dokunursanız poposunu kaldırdığını, kuyruğunu yana çevirdiğini, çiftleşme pozisyonunda çömeldiğini gözlemlersiniz. Bu hareketin ardından mırlamaya, ön pari masajı yapmaya ve vücudunu germeye başlar.

Bu an geldiğinde onu çiftleştirip çiftleştirmemek sizin elinizde. Kedinizin sağlığı için çiftleşmeye en uygun yaşı beklemelisiniz. Bu detayı yine kızgınlık ile ilgili yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. O yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kızgınlık dönemi ile ilgili detaylı bilgiler

Dişi kedi çiftleşmek istemezse ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda kediniz çiftleşmeye hazır değil demektir. Onu bir erkek kedi ile baş başa bırakıp çiftleşmeye zorlamanız psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Böyle bir durumda sabır ile hazır olduğu diğer çiftleşme dönemini beklemeniz faydalı olacaktır. Kedinize bu gibi durumlarda zaman tanımanız önemli.

Dişi kedi erkek kediye tıslıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum kedinizin psikolojisinin şu an için çiftleşmeye uygun olmadığını gösterir. Evinize gelmiş erkek kediden ya da çiftleşmek için götürdüğünüz yeni evden hoşlanmamış olabilir veya rahatlayıp stresini atmak için ona zaman tanımanız gerekmektedir.

Dişi kediler çiftleşirken neden bağırır?

Boşalma sırasında erkek kedi vajina iç duvarlarını tahriş eder. Bu durum dişinin canının yanmasına sebep olur. Bu boşalma anında da dişi kedi bağırır, tıslar, tükürür ve erkek kediye tepki verir. Hatta ısırmaya çalışır. Bu an yaşandığında çiftleşmenin tamamlandığını anlarsınız. Özetle bu durum “kedilerin çiftleştiğini nasıl anlarız” ve “kedimin çiftleştiğini nasıl anlarım” sorularının da cevabıdır.

Dişi kedi birden fazla erkek kedi ile çiftleşir mi?

Evet çiftleşir. Hatta bu durum doğada dişinin yavruları için en doğru geni bulması için önemlidir. Bu arada bir batımda doğan 6 yavrudan her birinin babasının farklı bir erkek kedi olması da muhtemeldir.

Erkek kediler nasıl çiftleşir

Erkek kedi ne zaman çiftleşir

Erkek kediler çiftleşmeye her zaman hazırdır. dişilerde olduğu gibi duygusal hazırlık ihtiyacı yoktur. Adeta bir fırsatçı gibi ortamda sürekli çiftleşmeye hazır dişi kediler arar (Feminist bir açıklama olacak ama belirtmeden geçemeyeceğim: Tıpkı insanlarda olduğu gibi 🙂 )

Çiftleşmeye uygun bir dişi kedi bulduklarında hayvani dürtüleri açığa çıkar. 2 kediyi çiftleşirken gözlemlediyseniz ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Erkek kedi yavru kediyle çiftleşir mi?

Bu hem döllenme hem de yavru kedinin hayatı için çok sağlıklı bir çiftleşme olmasa da maalesef zaman zaman bu durum gerçekleşir. Bu yüzden evinizde erkek yetişkin ve dişi yavru kedi varsa kızgınlık döneminde onları gözetim altında bulundurmanızda fayda var.

Çiftleşme hakkında merak edilen diğer detaylar

Kediler çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi?

Kedim çiftleşti ama hala miyavlıyor, kedim çiftleştikten sonra tekrar kızgınlığa girdi gibi sorular yorum bölümünde çokça karşımıza çıkıyor. Bunun en temel sebebi çiftleşme anında sık çiftleşme olmaması ve dişi kedinin yumurtalarını yumurtalıklarından indirememesidir. Yani kediniz bir kez çiftleşti ve bir daha birleşme olmadıysa tekrar kızgınlığa girmesi oldukça olası bir durum.

Kediler nasıl çiftleşir? Kedi çiftleşmesi nasıl olur?

 • Öncelikle erkek kedi dişi kedinin kulak arkasını yalar. Dişi bu duruma tepki vermediği zaman çiftleşmeye hazır olduğunu anlar.
 • Bu adımın ardından dişi kedi yere yatar, gövdesini uzatır, erkeğin kendisini koklamasına izin verir
 • Bu adımın ardından erkek kedi dişinin üzerine çıkar, çenesiyle ensesinden dişiyi ısırır ve işlemin onun yönetimine geçmesini sağlar (dişi kedi anneleri için gözlemlemesi en zor anlardan biri budur)
 • Erkek kedi dikenli penisini dişinin içine sokar ve çiftleşme saniyeler içinde sona erir.
 • Çiftleşme sırasında erkek kedi dikenli penisi ile boşalırken vajinanın iç duvarlarını tahriş eder. Bu da dişinin yumurtalarının inmesini sağlar.
 • Çiftleşme sona erse de erkek kedi dişiyi bırakmaz. Çünkü bırakırsa dişi ona doğru dönüp hamla yapacaktır. amacı dişinin sakinleşmesini bekleyerek kendisine zarar vermesini engellemektir

Kediler çiftleşirken neden ısırır?

Bu eylemi erkek kedi dişi üzerinde hakimiyet kurmak için, dişi kedi de erkek kediden kurtulmaya çalıştığı için yapar.

Kedi kendi yavrusu ile çiftleşir mi?

Kedi yavrusuyla çiftleşir mi sorusunun cevabı maalesef evet. Yavrular sütten kesilip ergenliğe ulaştıklarında yani çiftleşmeye hazır hale geldiğinde birbirlerine artık potansiyel eş gözü ile bakmaya başlarlar. Eğer aynı evde kediniz ve onun yavruları ile birlikte yaşıyorsanız onlarca yeni yavru sahibi olmanız muhtemel. Bu sebeple kısırlaştırmayı değerlendirmeniz önem arz ediyor. Operasyon ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmanız da kritik. Bu bilgiler için kısırlaştırma operasyonunu detaylı olarak anlattığımız aşağıda linkini paylaştığım yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu

Bu arada belki aynı anlama gelecek ama bazılarınızın aklında anne kedi yavrusuyla çiftleşir mi sorusu hala bir muamma biliyoruz. Maalesef bu sorunun da cevabı da evet. Hem anne hem baba kedi yeterli olgunluğa eriştiklerinde kendi yavrularıyla çiftleşebilmektedirler.

Kedilerin çiftleşmesi kaç gün sürer?

Kedilerin çiftleşmesi için 24 saat birlikte olması yeterlidir. Bu 24 saat içinde kediler birkaç kez çiftleşecek ve döllenmeyi sağlayacaklardır. Tekrarlayan çiftleşmeler olmadan dişi kedi yumurtalarını bırakmaz ve döllenme gerçekleşmez. Çiftleşmenin ardından döllenme 24 saat sonra gerçekleşir.

Farklı cins kedilerin çiftleşmesi neden önemlidir?

Hepimizin kısaca tekir olarak adlandırdığı sokak kedileri kedi cinsinin en sağlıklı ırklarından kabul edilir. Bunun temel sebebi sürekli olarak farklı cins ve ailelerden kedilerin çiftleşerek dünyaya gelmeleridir. Bu sayede bir ırkta bulunan genetik bir rahatsızlık farklı cinslerle çiftleştiğinde yavrularda ortaya çıkmaz ve daha sağlıklı kediler dünyaya gelir.

Bu durumun en belirgin örneği ise Scottish Fold kedilerle British Shorthair kedilerin çiftleştirilmesidir. Çünkü Scottish kedilerde ırklarına özgü genetik hastalıklar bulunur. Tekrar bir Scottish ile çiftleştiğinde yavruların büyük bir bölümü maalesef yaşayamaz.

12 yorum

  • kediler birbirlerini pek sevmezler malum. Bu yüzden alışana kadar yalnız kalmamaları önemli. Yoksa sıkıntılı durumlar yaşanabilir 🙂
   Çiftleşme konusuna gelince sakin onları geröeyen bir ortam ararlar ama siz yanındasınız diye çiftleşmekten vazgeçmezler. gürültü, kalabalık vb onları tedirgin edecek bir durum olmadığı sürece sorun olmaz.

 1. Şu anda kızgınlıkta olan nerdeyse 8 aylık bir Scotish kırması normal kulak kedimiz var ve kız kardeşiyle işini görmeye çalışıyor. Halimi bir görseniz, her sese yanlarına koşuyorum, gece ikisini ayrı odalara koyuyorum, erkeğin çıkardığı her değişik sese gidip bakıyorum yanlış bişeyler mi yapıyor bir yerde. Eş bulmak istiyoruz ki artık bıraksın yasak aşkın peşin. Ne cins olması gerek gelinimizin?

  • scottish kedilerde genetik problemler olması sebebi ile genellikle british cinsi kedilerle çiftleştirşlir ki yavruların yaşama şansı yüksek olsun. belirli bir ırkta yavrularınızn olması önemli değilse herhangi bir cins ile de çiftleştirebilirsiniz. benim kızımın babası scottish fold ve annesi chinchilla. çok sağlıklı bir tosun. arkadaşlarımızın yavrusunu sahiplenmiştik.

   • Benim kızım da chinchilla dün başla bir chinchilla ile çiftleşti ama çok tosladıysa yanına yaklaştırmadı bir daha ben de erkek kediyi eve gönderdim. Kızımın kızgınlığı hala geçmedi. Sizce bir daha çitfleşmesine izin vermeli miyim? Bir adayımız daha var Scottish o da?

 2. Merhaba erkek tekir kedimiz var 10 aylık şimdi yine tekir kapkara bir dişi kız misafirimiz var. Karakedi çiftlesme ile ilgili her hareketi gösteriyor fakat ev sahibi erkeği hiç bir şekilde yaklaştırmıyor.ne yapmalıyız istiyorlar ama yakinlastirmiyor.

  • ev sahibi kedi şu an evde bir yabancının olmasından hoşnut değil belli ki. öncelikle kendi mekanında yeni bir kedinin varlığına alışması lazım. kendini rahat hissettiğinde izin verecektir.

 3. Kırma bir tekir kedimiz var. Kedimiz dişi. Komşumuzun kedisiyle çiftleştirmek istiyoruz. Komşumuzun kedisinin ırkı İran kedisi. İkisinin çiftleşmesi mümkün olur mu? Çok merak ediyorum. Yakın bir zamanda bir araya getireceğiz onları. Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*