Kediler nasıl çiftleşir? Tüm detaylar burada!

Kediler nasıl çiftleşir

Şehirlerde kediler çoğunlukla kısırlaştırıldığından çiftleşme hakkında kedi anneleri çok fazla bilgiye sahip olamıyorlar. Kediler nasıl çiftleşir, kedilerin çiftleştiğini nasıl anlarız, kedi çiftleşmesi hakkında detaylar nelerdir, kediler ne zaman çiftleşirler gibi birçok konu bebeğini çiftleştirmek isteyen kedi annelerinin aklını kurcalar durur.

Bu yazımızda sizlere kediler nasıl çiftleşir ve kedilerde çiftleşme olgusu hakkında bildiğimiz, gördüğümüz, duyduğumuz ve okuduğumuz tüm detayları paylaşacağız. Bu yazımızdan sonra kedinizi çiftleştirme konusunda son derece bilinçli bir kedi annesi olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kedilerde çiftleşme

Kediler nasıl çiftleşir?

Kediler cinsellik konu olduğunda son derece gürültülü ve heyecanlı olurlar. Kedilerde çiftleşme zor bir dönemdir. Bir dişi kedi annesi olarak bu anı gözlemlemenin zor bir süreç olduğunu size söyleyebilirim. Peki kedi ne zaman çiftleşir?

Kediler ne zaman çiftleşir?

Öncelikle kedi çiftleşmesi için minnoşların kızışma dönemine girmiş olmaları şart. Aksi halde onları çiftleştirmeniz mümkün olmaz. Taraflardan biri kızışmada diğeri değilse de bu çok anlamlı ve faydalı bir birleşme olmayacaktır. Zaten kızışmada olmayan taraf buna izin de vermeyecektir.

Kedilerde çiftleşmenin ana kahramanı dişi kedidir. Dişi kedi duygusal ve biyolojik olarak çiftleşmeye hazır olmadığı durumda erkeğe asla çiftleşme izni vermez. Bu yüzden zamanlama dişilerin elindedir. Bu birleşme için duygusal boyut önemlidir. Kediniz duygusal olarak hazır değilse kızışmada olsa dahi çiftleşmeyecektir.

Kedilerin çiftleşmesi ne kadar sürer

Dişi kedi çiftleşmeye hazır ve erkeğine çiftleşme izni veriyor ise birleşme başlar ve kedilerde çiftleşme gün boyu devam eder. Gün boyu birkaç kez çiftleşme dişi kedinin yumurtalarının yumurtalıktan inmesi için gereklidir.

Kediler ne zaman çiftleşir – Kedilerin çiftleşme zamanı

Kedilerin çiftleşmesi konusunda anahtarın dişi kedide olduğunu anlatmıştık. Bu yüzden ilk adım çiftleşecek her iki tarafın da kızgınlığa girmesidir. Bu yüzden de Mart ayı gibi kedilerin çiftleşme ayı için spesifik bir tarih bulunmamaktadır.

Bu arada kızışma ile ilgili tüm detaylı bilgilere aşağıda linkini paylaştığım 3 yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kedilerde kızgınlık

Erkek kedilerde kızgınlık

Dişi kedilerde kızgınlık

Kediniz kızıştı ve artık çiftleşme zamanının geldiğini tespit ettiniz. Bunun için ilk adım çiftleşecek erkek bir kedi bulmaktır.

Dişi kediler nasıl çiftleşir

Dişi kedi ne zaman çiftleşir?

Kediniz kızgınlığa girdiğinde huzursuzlanır, bağırma yöntemi ile cinsel çağrılara ve sık bir şekilde idrarını yapmaya başlar. Ayrıca siz de dahil bulduğu her tür canlı ve cansız nesnelere sürtünmeye başlar.

Bu dönem geldiğinde dişi kedinizin kuyruk sokumuna dokunursanız poposunu kaldırdığını, kuyruğunu yana çevirdiğini, çiftleşme pozisyonunda çömeldiğini gözlemlersiniz. Bu hareketin ardından mırlamaya, ön pari masajı yapmaya ve vücudunu germeye başlar.

Bu an geldiğinde onu çiftleştirip çiftleştirmemek sizin elinizde. Kedinizin sağlığı için çiftleşmeye en uygun yaşı beklemelisiniz. Bu detayı yine kızgınlık ile ilgili yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. O yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kızgınlık dönemi ile ilgili detaylı bilgiler

Dişi kedi çiftleşmek istemezse ne yapmalıyım?

Dişi kedi çiftleşmeye izin vermiyor diyorsanız kediniz çiftleşmeye hazır değil demektir. Onu bir erkek kedi ile baş başa bırakıp çiftleşmeye zorlamanız psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Böyle bir durumda sabır ile hazır olduğu diğer çiftleşme dönemini beklemeniz faydalı olacaktır. Kedinize bu gibi durumlarda zaman tanımanız önemli.

Dişi kedi erkek kediye tıslıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum kedinizin psikolojisinin şu an için çiftleşmeye uygun olmadığını gösterir. Evinize gelmiş erkek kediden ya da çiftleşmek için götürdüğünüz yeni evden hoşlanmamış olabilir veya rahatlayıp stresini atmak için ona zaman tanımanız gerekmektedir.

Dişi kediler çiftleşirken neden bağırır? Kedilerin ciftlestigini nasıl anlarız?

Boşalma sırasında erkek kedi vajina iç duvarlarını tahriş eder. Bu durum dişinin canının yanmasına sebep olur. Bu boşalma anında da dişi kedi bağırır, tıslar, tükürür ve erkek kediye tepki verir. Hatta ısırmaya çalışır. Bu an yaşandığında çiftleşmenin tamamlandığını anlarsınız. Özetle bu durum “dişi kediler çiftleştikten sonra neden bağırır” , “kedilerin çiftleştiğini nasıl anlarız” ve “kedimin çiftleştiğini nasıl anlarım” sorularının da cevabıdır.

Dişi kedi birden fazla erkek kedi ile çiftleşir mi?

Evet çiftleşir. Hatta bu durum doğada dişinin yavruları için en doğru geni bulması için önemlidir. Bu arada bir batımda doğan 6 yavrudan her birinin babasının farklı bir erkek kedi olması da muhtemeldir.

Dişi kedi çiftleştikten sonra ne yapar?

Bunun için söyleyebileceğim özel bir durum bulunmuyor. Kediden kediye değişir ama canı ne isterse onu yapar diye özetleyebiliriz 🙂

Kedinin hamile kalması için kaç kere ciftlesmesi gerekir?

Bunun için özel bir sayı bulunmuyor. Ancak gebelik yaşanabilmesi için birden fazla kes çiftleşme olması gerekmektedir.

Hamile kedi çiftleşirmi?

Teknik olarak evet çiftleşir. İlk dönemlerinde hamile kedinin kızgınlığa girmesi dahi mümkündür. Ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde fiziksel sıkıntılar da çekmeye başlayacağı için çiftleşmeye izin vermeyecektir.

Erkek kediler nasıl çiftleşir

Erkek kedi ne zaman çiftleşir

Çiftleşmeye her zaman hazır olan cins erkek kedilerdir. Dişilerde olduğu gibi duygusal hazırlık ihtiyacı yoktur. Adeta bir fırsatçı gibi ortamda sürekli çiftleşmeye hazır dişi kediler arar (Feminist bir açıklama olacak ama belirtmeden geçemeyeceğim: Tıpkı insanlarda olduğu gibi 🙂 )

Çiftleşmeye uygun bir dişi kedi bulduklarında hayvani dürtüleri açığa çıkar. 2 kediyi çiftleşirken gözlemlediyseniz ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Erkek kedi yavru kediyle çiftleşir mi?

Bu hem döllenme hem de yavru kedinin hayatı için çok sağlıklı bir çiftleşme olmasa da maalesef zaman zaman bu durum gerçekleşir. Bu yüzden evinizde erkek yetişkin ve dişi yavru kedi varsa kızgınlık döneminde onları gözetim altında bulundurmanızda fayda var.

Çiftleşme hakkında merak edilen diğer detaylar

Kediler çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi?

Kedim çiftleşti ama hala miyavlıyor, kedim çiftleştikten sonra tekrar kızgınlığa girdi gibi sorular yorum bölümünde çokça karşımıza çıkıyor. Bunun en temel sebebi çiftleşme anında sık çiftleşme olmaması ve dişi kedinin yumurtalarını yumurtalıklarından indirememesidir. Yani kediniz bir kez çiftleşti ve bir daha birleşme olmadıysa tekrar kızgınlığa girmesi oldukça olası bir durum.

Kediler nasıl çiftleşir? Kedi çiftleşmesi nasıl olur?

 • Öncelikle erkek kedi dişi kedinin kulak arkasını yalar. Dişi bu duruma tepki vermediği zaman çiftleşmeye hazır olduğunu anlar.
 • Bu adımın ardından dişi kedi yere yatar, gövdesini uzatır, erkeğin kendisini koklamasına izin verir
 • Bu adımın ardından erkek kedi dişinin üzerine çıkar, çenesiyle ensesinden dişiyi ısırır ve işlemin onun yönetimine geçmesini sağlar (dişi kedi anneleri için gözlemlemesi en zor anlardan biri budur)
 • Erkek kedi dikenli penisini dişinin içine sokar ve çiftleşme saniyeler içinde sona erir.
 • Çiftleşme sırasında erkek kedi dikenli penisi ile boşalırken vajinanın iç duvarlarını tahriş eder. Bu da dişinin yumurtalarının inmesini sağlar.
 • Çiftleşme sona erse de erkek kedi dişiyi bırakmaz. Çünkü bırakırsa dişi ona doğru dönüp hamla yapacaktır. amacı dişinin sakinleşmesini bekleyerek kendisine zarar vermesini engellemektir

Kediler çiftleşirken neden ısırır?

Bu eylemi erkek kedi dişi üzerinde hakimiyet kurmak için, dişi kedi de erkek kediden kurtulmaya çalıştığı için yapar.

Kedi kendi yavrusu ile çiftleşir mi? Erkek kediler annesi ile çiftleşir mi?

Kedi yavrusuyla çiftleşir mi sorusunun cevabı maalesef evet. Yavrular sütten kesilip ergenliğe ulaştıklarında yani çiftleşmeye hazır hale geldiğinde birbirlerine artık potansiyel eş gözü ile bakmaya başlarlar. Eğer aynı evde kediniz ve onun yavruları ile birlikte yaşıyorsanız onlarca yeni yavru sahibi olmanız muhtemel. Bu sebeple kısırlaştırmayı değerlendirmeniz önem arz ediyor. Operasyon ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmanız da kritik. Bu bilgiler için kısırlaştırma operasyonunu detaylı olarak anlattığımız aşağıda linkini paylaştığım yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu

Bu arada belki aynı anlama gelecek ama bazılarınızın aklında anne kedi yavrusuyla çiftleşir mi sorusu hala bir muamma biliyoruz. Maalesef bu sorunun da cevabı da evet. Hem anne hem baba kedi yeterli olgunluğa eriştiklerinde kendi yavrularıyla çiftleşebilmektedirler.

Kardeş kediler çiftleşir mi?

Bu sorunun cevabı da maalesef evet. Bu yüzden aynı evde yaşayan ve farklı cinsiyetlerde kardeş kedileriniz var ise dikkatli olmakta fayda var.

Kedilerin çiftleşmesi kaç gün sürer?

Kedilerin çiftleşmesi için 24 saat birlikte olması yeterlidir. Bu 24 saat içinde kediler birkaç kez çiftleşecek ve döllenmeyi sağlayacaklardır. Tekrarlayan çiftleşmeler olmadan dişi kedi yumurtalarını bırakmaz ve döllenme gerçekleşmez. Çiftleşmenin ardından döllenme 24 saat sonra gerçekleşir.

Farklı cins kedilerin çiftleşmesi neden önemlidir?

Hepimizin kısaca tekir olarak adlandırdığı sokak kedileri kedi cinsinin en sağlıklı ırklarından kabul edilir. Bunun temel sebebi sürekli olarak farklı cins ve ailelerden kedilerin çiftleşerek dünyaya gelmeleridir. Bu sayede bir ırkta bulunan genetik bir rahatsızlık farklı cinslerle çiftleştiğinde yavrularda ortaya çıkmaz ve daha sağlıklı kediler dünyaya gelir.

Bu durumun en belirgin örneği ise Scottish Fold kedilerle British Shorthair kedilerin çiftleştirilmesidir. Çünkü Scottish kedilerde ırklarına özgü genetik hastalıklar bulunur. Tekrar bir Scottish ile çiftleştiğinde yavruların büyük bir bölümü maalesef yaşayamaz.

Kedi çiftleşme sesi nasıldır? – Kediler nasıl çiftleşir

Kediler çiftleşirken tuhaf sesler çıkartırlar ve bu durum oldukça normaldir. Dişi kedi çiftleşme sesi duyarsınız çoğunlukla. Dişiler çiftleşme sırasında sürekli olarak mırıldarlar. Kedi çiftleşme sesi daha önce hiç duymadıysanız aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

 

 

Kedi nasıl çiftleştirilir? Kedilerin ciftlesmesi için ne yapmalı?

Evde kedi çiftleştirme istiyorsanız bunun için sizin özel bir aksiyon almanıza gerek bulunmamaktadır. Sadece dişi ve erkek kedinin birkaç gün aynı ortamda yaşamasını sağlamanız yeterlidir. Onlar doğaları gereği bir şekilde yolunu bulup çiftleşeceklerdir. Dolayısı ile kediler nasıl çiftleştirilir diye bir endişeniz varsa bu endişeden uzaklaşıp sadece kedileri bir araya getirmeniz yeterli olacaktır.

Kedi çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi?

Kızgınlık kedilerde hormonal bir dönem. Bu yüzden de kediler çiftleştikten sonra kızgınlıkları geçmez. Hormonal dönemin tamamlanması gerekmektedir. Dişi kedi çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi sorusunun cevabı da aynı şekildedir.
Kediler nasıl çiftleşir konusunu en kritik noktalarla özetlemeye çalıştım. Umarım faydası olmuştur. Kediler nasıl çiftleşir konusunda sizin de farklı deneyimleriniz var ise yorumlara beklerim 🙂
Content Protection by DMCA.com

67 yorum

  • kediler birbirlerini pek sevmezler malum. Bu yüzden alışana kadar yalnız kalmamaları önemli. Yoksa sıkıntılı durumlar yaşanabilir 🙂
   Çiftleşme konusuna gelince sakin onları geröeyen bir ortam ararlar ama siz yanındasınız diye çiftleşmekten vazgeçmezler. gürültü, kalabalık vb onları tedirgin edecek bir durum olmadığı sürece sorun olmaz.

 1. Şu anda kızgınlıkta olan nerdeyse 8 aylık bir Scotish kırması normal kulak kedimiz var ve kız kardeşiyle işini görmeye çalışıyor. Halimi bir görseniz, her sese yanlarına koşuyorum, gece ikisini ayrı odalara koyuyorum, erkeğin çıkardığı her değişik sese gidip bakıyorum yanlış bişeyler mi yapıyor bir yerde. Eş bulmak istiyoruz ki artık bıraksın yasak aşkın peşin. Ne cins olması gerek gelinimizin?

  • scottish kedilerde genetik problemler olması sebebi ile genellikle british cinsi kedilerle çiftleştirşlir ki yavruların yaşama şansı yüksek olsun. belirli bir ırkta yavrularınızn olması önemli değilse herhangi bir cins ile de çiftleştirebilirsiniz. benim kızımın babası scottish fold ve annesi chinchilla. çok sağlıklı bir tosun. arkadaşlarımızın yavrusunu sahiplenmiştik.

   • Benim kızım da chinchilla dün başla bir chinchilla ile çiftleşti ama çok tosladıysa yanına yaklaştırmadı bir daha ben de erkek kediyi eve gönderdim. Kızımın kızgınlığı hala geçmedi. Sizce bir daha çitfleşmesine izin vermeli miyim? Bir adayımız daha var Scottish o da?

 2. Merhaba erkek tekir kedimiz var 10 aylık şimdi yine tekir kapkara bir dişi kız misafirimiz var. Karakedi çiftlesme ile ilgili her hareketi gösteriyor fakat ev sahibi erkeği hiç bir şekilde yaklaştırmıyor.ne yapmalıyız istiyorlar ama yakinlastirmiyor.

  • ev sahibi kedi şu an evde bir yabancının olmasından hoşnut değil belli ki. öncelikle kendi mekanında yeni bir kedinin varlığına alışması lazım. kendini rahat hissettiğinde izin verecektir.

 3. Kırma bir tekir kedimiz var. Kedimiz dişi. Komşumuzun kedisiyle çiftleştirmek istiyoruz. Komşumuzun kedisinin ırkı İran kedisi. İkisinin çiftleşmesi mümkün olur mu? Çok merak ediyorum. Yakın bir zamanda bir araya getireceğiz onları. Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

 4. Merhabalar şuan 10ay 20 günlük brithish bir kızım var ve kızgınlık döneminde eş adayım yok nasıl eş bulabilirim ayrıca gebelik ve doğumda nasıl bir süreç beni bekliyor açıkçası korkuyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 5. 10ay 20 günlük brithish bir kızım var ve kızgınlık döneminde eş adayım yok nasıl eş bulabilirim ayrıca gebelik ve doğumda nasıl bir süreç beni bekliyor açıkçası korkuyorum yardımcı olabilirmisiniz. İyi akşamlar

 6. Site konunuza bayıldım öncelikle❤️
  Bende tüylü tekir var dişi kızgınlık döneminde—British Blue point erkek adayımız var birleştirmeyi düşünüyoruz sizce yanruları nasıl cins olur

 7. Site konunuza bayıldım öncelikle❤️
  Bende tüylü tekir var dişi kızgınlık döneminde—British Blue point erkek adayımız var birleştirmeyi düşünüyoruz sizce yanruları nasıl cins olur

 8. Benim bir kedim tekir diğer kedimiz alacalı. Şimdi biz kedilerimizi bahçede besliyoruz ve her zaman yanlarında olamıyoruz. Alacalı kedimiz kız sitemizde beslediğimiz tekir kedi kız kedimizin ensesini ısırıyor ama beslemediğimiz başka bir tekir kedide alacalı kedinin ensesini ısırıyor. Zannedersem ikisiyle çiftleşiyor. Ancak her zaman onları göremediğimiz için iki kediden birinin alacalı kediyi yaladığını göremedik. Eve de alamadığım için nasıl yapacağımı bilmiyorum. O nedenle çiftleşip çiftleşmediklerinide bilmiyorum. Ama bu sitede ki ilk fotoğrafta olduğu gibi 2 tekir kedide alacalı kediyi ısırıyor. Acaba çiftleşmişler mi? Bana yardım edebilir misiniz?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   muhtemelen çiftleşmişlerdir. sokakta yaşayan kedileri çiftleşme konusunda kontrol altına almanız imkansıza yakın bir durum. dişi kediler birden fazla erkek kedi ile çiftleşebilirler. hatta tek seferde birden fazla erkek kediden gebe kalabilirler ve yavruların babaları farklı olabilir. normal bir durum.

 9. Benim dişi Ankara kedim var kızgınlık dönemine girdi bir arkadaşımın Scottish fold kedisi var. Kedimi onlara bıraktım erkek yanaşıyor ama kız pati vuruyor 1 hafta oldu bir sonuç yok. Acaba uygun değiller mi

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   farklı cins kedilerin çiftleşmesinde herhangi bir sorun olmuyor. sadece birbirlerine alışamamış olabilirler.
   bir de dişi kediler zaten çiftleşme esnasında çok istekli görünmezler. erkekle sürekli bir dalaşma haline girerler. çok normal bir durum. biraz sabır gerekiyor.

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu konuda kesin bişi söylemek zor. veteriner hekime danışmak gerekir. bazen kediler doğuştan kısır olabiliyorlar ama geçen sene yavruladı dediğiniz için bu durum imkansız oluyor.
   bir de her sene doğurtmak dişi kedinin sağlığı için hiç iyi değil. her doğum dişi kedinin ömründen alıyor. kısırlaştırmayı düşünmelisiniz.

 10. 3 yaşında erkek kedimiz için 1 yaşında bir eş bulduk.Dişi de kızgınlık dönemindeymiş gelir gelmez kısa bir alışma döneminden sonra çiftleştiler..bugün 3. Gün..dişi çok istekli değil artık.ama bizim erkek kedi hiç rahat bırakmıyor.Başında bekkiyor o uyumaya çalışırken filan…sürekli çiftleşmek istiyor.Dişi kediyi de sahiplendiğimiz için evine gönderme şansımız da yok artık.Ne kadar sürecek bu böyle?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   erkek kedilerde bu istek maalesef çok uzun sürüyor. bir süre sonra geçecektir ama belirli periyotlarda bu durum tekrar eder. kısırlaştırılmadığı sürece bu durumu sık sık yaşayacaksınız maalesef 🙁

 11. Merhaba kızım 10 aylık british shorthair ve oğlumuz 1 yaşında british shorthair çiftleşmesi için evimize erkek geldi kızım da erkek de kızgınlık dönemindeydiler fakat kızım kesinlikle izin vermiyor yaklaşmasına ne yapabiliriz acaba

 12. merhaba 9 aylık erkek kedim var babası van annesi tekir kırma bembeyaz tüylü bir kedi (hafif kafasıında grilikler var) ankara bir dişi kedi geldi kedi kızgınlıkta erkek kedim olmayınca arıyor onu birde ensesini tuttum direk posizyon alıyor ve erkek kedimin arkasını kokluyor ; bu eve getirdiğimiz 3. dişi kedi ama erkek kedim çifleşme sesi çıkarıyor ama dişi kediden korkuyr pati attığı için atik değil ensesini kavradığını görmedim şu güne dek dişi kedi geleli 1 gün oldu ama erkek kedimin önünde yuvarlanıyor felan ev sahibi erkek kedi hiçbir şekilde yadırgamadı gelen dişiyi ikiside istiyor ama vaziyet bu (ikisinin de ilk çiftleşmesi) bana yardımcı olurmusunuzz ne yapmalıyım

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu konuda pek yapacak bişi yok maalesef. sabredip kendi yollarını bulmalarını beklemeniz gerek. müdahale ile kedileri çiftleştiremezsiniz 🙁

 13. Merhaba erkek iran kedimle scotish cinsi kediyi 2 kez bir araya getirdik.İlki 10 gündü çifleşmediler.(dişi kızgınlıktaydı)Şimdi aynı kediyle yine bir araya getirdik ama yine olmuyor hatta dişi kediyle aynı ortamdayken erkek kedim koku bırakmak istiyor.Neden kaynaklı acaba bu durum.Arkadaş gibi dolaşıyorlar 🙂 erkek kedim geceleri hep peşinde dişinin

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   maalesef bazı kediler çiftleşme konusunda uyuşamıyorlar. yeterince birlikte zaman geçirdikten sonra eni sonu çiftleşirler ama bu kadar sabrınız var mı bilemiyorum 🙂

 14. Kedim erkek kız kedi bizim eve geldi ama kedim çiftleşmiyor kız kedi yakınlaşıyor benimki tıslıyor hiç dişiye yaklaşmıyor dişi tüm gün çiftleşme pozisyonunda oturuyor benimki uyuyor ikisininde ilk tecrübesi ne yapmalıyız 3 gündür beraberler ikiside kızgınlıkta

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   maalesef kediler çok sosyal canlılar değiller. yabancı bir kediye alışmaları bazen çok kolay olmuyor. böyle durumlarda alışmaları için biraz sabır gerekiyor sadece.

 15. Merhabalar Scottish Fold veya British Shorthair sahiplenmek istiyorum uzun zamandır fakat ücret karşılığı veriyorlar ücretsiz bir şekilde sahiplendiricek biri varsa lütfen benimle iletişime geçebilirmi ailecek çok istiyoruz ve içiniz rahat olabilir çok iyi bir şekilde bakımı yapılıcaktır. Numaram : 0535 712 7538

 16. Merhaba sokak kedisi çiftleşme döneminde yalnız dişi kediye bir kaç kedi aynı anda saldırıyor kedi kaçıyor yemek yiyemiyor sokakta beslediğim kediler rahat bırakmıyor napmam gerek halsiz ve bişey yiyemiyor rahat bırakmadıkları için

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   maalesef sokak kedilerinde bu durum çokça yaşanıyor. aynı kediye birden fazla erkek kedi saldırıyor. Bu da dişi kedinin huyunun suyunun değişmesine neden oluyor. Bu dönemde dişi kedi biraz kilo kaybedecek ama korkmayın. erkek kediler onu rahat bıraktığında birkaç gün içinde eski haline dönecektir.
   benim de sokakta beslediğim kedilerimde çokça yaşanan bir durum bu. maalesef buna yapılabilecek bir müdahale bulunmuyor 🙁

 17. merhaba, kedimiz kızgınlığa girdi ve 3.günü bir erkek kedi misafir ettik. Geldilten sonra 3.günde bi kaç kez çifteşme oldu. Veteriner arkadaşımız aynı odada kalmalarını yoksa çiftleşmeyeceklerini söyledi, gerçekten de ilk gün erkek kedi biraz da korktu sanırım odada hem köşelere sindi, hem biz gidip ilgilenene kadar doğru dürüst mama yemedi ki bizim dişi kedimiz de kızana girdiğinden beri daha az yemeye başladı. İlk iki gün bizim dişi, erkeği tokat manyağı yaptı resmen, sürekli peşinde dolandı erkeğin. Ama yorumlara baktım da öyle erkek kedi başını yaladı gibi bir durum olmadı (odaya kamera koyduk:) ama çiftleşme oldu. Acaba bu durum zorla olmuş olabilir mi? Yani böyle bir şey mümkün olabilir mi? Dişi istemezse olmaz demişsiniz ama acaba yanlış bir şey mi yaptık? Benim evham yaptığımı, bunların normal olduğunu söylüyorlar ama ben ilk kez böyle bir duruma şahit olduğum için kedimden, hatta iki kediden de daha çok stres oldum. Umarım ne demek isterdiğimi anlatabilmişimdir. Teşekkürler şimdiden 🙂

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   bu davranışlar çok çok normal. kediler çok sosyal hayvanlar değiller. birbirlerine alışmaları zaman alır.
   başka kedilerin varlığı diğerini strese sokar. çiftleşme esnasında da herşey güllük gülistanlık olmaz 🙂
   dalaşmalar, tıslamalar, bağırmalar çok normal. endişe etmeyin.
   birbirlerine zarar verecek noktaya gelmedikleri sürece bir sorun olmaz.

 18. Merhaba. Bizim Scootish Straight kırması kızımız ve British Fold bir erkeğimiz var. Bir gün önce getirdik erkeği ve daha ilk günden 4 kere çiftleştiler. Kızımız her erkeğin yakınlaşmasında tıslıyor, gürlüyor vs. ama kendisi çiftleşme moduna girince yine zorla hırlayarak erkeğin her mırlamasında pozisyona giriyor ve sonunda çiftleşiyorlar. Ama kızımızın çiftleşmeden sonra dili dışarı çıkıyor ve hıçkırıyormuş gibi şoka giriyor. Çok korkuyorum bir şey oldu diye. Lütfen yardım edin

  • maalesef kediler çiftleşirken pek minnoş olmuyorlar. tuhaf sesler, tuhaf hareketler, bağırma, tıslama çok normal.
   dişi kediler genelde erkek kediye çiftleşmek isteseler dahi karşı çıkıyorlar. bazen saldırıyorlar.ama işin sonunda birleşme oluyor.
   endişe etmeyin. birbirlerine zarar verecek boyuta gelmiyorlarsa sorun yok. zaten zarar vermeye kalksa diğeri kaçar. çok nadirdir karşılıklı dalaşmaları.

   • Dediğim gibi dişi kedimiz çiftleşmeden sonra dili dışarı çıkıyor ve hıçkırıyormuş gibi şoka giriyor. Nedeni ne olabilir? Bu ilk çiftleşmesi idi ve erkek tecrübeliydi. Aslında istemeyipte çiftleştiği için mi oldu yoksa? Çok kötü hissediyorum böyle düşündükçe. Bir fikriniz var mı?

 19. Dün brithish shorthair kedimi siyam blue point kediyle çiftleşmesi için götürdüm ancak kapağını açar açmaz erkek, kızıma saldırdı.İkiside kızgınlıkta ancak daha tanışmadan neden böyle oldu anlamadım.Zarar verir diye hemen ayırdım.Ne yapmam gerek acaba bırakamıyorum kedime saldırır diye korkumdan.

  • maalesef kediler çok sosyal hayvanlar değil. Hatta bazı kediler başka kedilerin varlığına tahammül edemez. benim kızım da bu tahammülsüz zibidilerden 🙁
   bu yüzden birbirlerine saldırmaları çok normal. demekki 2si de çok sosyal kediler değiller. birbirlerine alıştırmak için aşağıda linkini paylaştığım yazımdan faydalanabilirsiniz.

   İki kediyi birbirine alıştırma ipuçları

 20. Eve bir erkek kedi getirdik.1 gün bizde kaldı ve benim gördüğüm 10 kere falan çiftleştiler ama kedim hala bağırıyor. Kuyruk kaldırıyor. Ne yapmalıyım ? Yine erkek kedi getirmeli miyim ? Yoksa bir kaç güne geçer mi ?

  • kızgınlık dönemi çiftleşmenin hemen sonrasında geçmiyor maalesef. bu bebeğinize özel bir dönem. kendine özgü bir süresi vardır. o süre dolduğunda kızgınlığı da geçecektir. birkaç gün sabır gerekiyor.

 21. Merhaba kedim 1 yasinda british shorthair ilk ciftlesmesi olacak. iki gundur scotish bir disi kediyle ciftlesmeye calisiyor. Disi kedi oglumdan daha iri. Sanki boyu yetmiyor gibi disi kedinin ancak sirtinin ortasina kadar gelebiliyor. Ne yapmaliyiz.

  • kendi hallerine bırakmaktan başka bir çare yok maalesef. kedilerin çiftleşmesine müdahale etmeniz pek mümkün değil. eğer becerebilirlerse eni sonu doğru yola ulaşacaklardır. bazen de çiftlerin ten uyumu olmuyor ve hiç çiftleşmeyebiliyorlar.

 22. Selamlar. Lilak british kedim var. 14 aylık. 12 aylıkken Bi ciftlestirdik. Ama hamile kalmadı. Kilosu 2,400 civarlarında. Şimdi aynı kediyle tekrar ciftlestirmeye gönderdik. Ve bolca cifltesmisler. 3 gün boyunca. Saatte belki 10 defadan fazla. Bu kedimin hamile kalmasına ya da başka sıkıntılara sebep verir mi? İlkinde de aynı şekil 2 gün kaldı ve defalarca yapmışlar. Ama hamile kalmadı. Bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

  • bazen kedilerde doğuştan kısırlık sorunları gözlemlenebiliyor. Bunun birçok farklı sebebi olabilir. en doğru cevap veteriner hekim kontrolü ile anlaşılabilir. teknik olarak birkaç gün birden fazla kez çiftleşmesi hamile kalması için yeterli çünkü. yalnız özellikle dişi kedilerde çok fazla ve uzun süre çiftleşmeye maruz kalmaktan dolayı psikolojik bozukluklar yaşanabiliyor. bu konuda dikkatli olmak lazım. gerçi psikoloji bozulsa ile endişe etmeyin. kediler bu tarz travmaları çabuk atlatıyorlar allahtan

 23. Merhabalar kedim Dişi Tekir İran kırması. British ile ciflesmesi için onların evine bıraktım henüz üçüncü günü ama erkek kedinin sahibi üç günden fazla kalırlarsa zarar verirler zaten artık ciflesmezler kedinizi alın dedi. Gerçekten böyle mi yoksa biraz daha beklemek mi gerekiyordu ?

  • çiftleşmesi için birleştirilen kediler birbirine zarar verebilir evet ama bunu ilk 3 gün yapmadılarsa daha da yapmazlar. birbirlerine genelde ilk temaslarda saldırırlar. Açıkçası kedi çiftleşme tecrübem oldukça az. kedinizi bıraktığınız kişi bu işi sürekli yapıyorsa bir bildiği olabilir 🙂 Biraz daha da beklenebilirdi ama bence.

 24. merhaba çok zor durumdahyız erkek fold kedim kızgınlıkta geceler kabus artık herkese..brith dişi getirdik eve bir gündür aynı oaday sokmadım ikisinide.sadece bir kaç saat dişi kedi cantasında benimkini odaya aldım kokulardan alışsımlar diye ama dişi çok fena tıslıuor.kedimi başka odaya biraktim misafir kediyi çıkardım çantadan ama bana saldıracak gibi odaya giremiyorum.1 gündür yemedi içmedi tuvalatini yapmadı.onun adına tedirginim.yanında odada oturuyorum alışsın diye ama yok koltuk altından çıkmıyor elimi surmeye çalışırken dilerini çıkarıyor..kedime zarar veriri diye karşılaştırmadım daha..ne yapmalıyım direk ikisinmide odada bırakayım mı önce dişi bize mi alışşsın?

  • farklı cinslerin çiftleşmesi normalde yavru sağlığı açısından faydalıdır. ancak dediğiniz gibi scotish ve van kedisi çiftleşmesi konusunda bir sakınca var mı yok mu bu konuda hiçbir bilgi duymadım şimdiye kadar. Veteriner hekimler daha iyi bilgi verebilir.

   bir de van kedisi koruma altında olan ve özel yetiştiriciliği bulunan bir cins malum. dolayısı ile bu yetiştiricilikle ilgilenen yerlere de danışabilirsiniz (van kedi evi gibi)

  • yani allah onları yaratırken bu şekilde yaratmış. Sokakta kontrol edilebilir bir durum değil mesela bu. o yüzden günah olduğunu sanmıyorum ama din alimi de değilim tabi. Kati bir yorum yapmam pek doğru olmaz 🙂 sadece fikir…

 25. British shorthair oğlum 2 buçuk yaşında çiftleşmesi için fold gelinimiz geldi. İlk gün olacak gibiydi üstüne falan da çıktı fold çok tepki de vermedi ama sonrasında saklanmaya çıkmamaya başladı oğlumu yaklaştırmadı hatta oğlumun kafasında yaralar oldu 🙁 yine de peşinden ayrılmayıp bekledi oğlum. Özellikle sabahları inanılmaz kavgalar ettiler. Fold ben severken de kuyruk kısmına dokununca da kızmaya başladı tısladı. 1 hafta kaldı acaba çiftleşme olmuş mudur? Böyle bir durumda hemen ayırmak mı gerekir? Oğlumun daha önce tecrübesi yok

  • Çiftleşme maalesef böyle bir durum. biraz acılı biraz sancılı oluyor. Hemen ayırmak gerekir gibi bir durum yok tabii ama minnoşların zarar görmemesi için dikkatli olmakta fayda var. Çİftleşme olmamış olabilir. biraz daha beklemek lazım. Dişi tepkiliyse çiftleşme biraz uzun sürebiliyor.

 26. Merhaba benim kızım Ankara kırma ama 8 yıldır benimle ama şimdiye kadar hiç ciftlesmedi bugün cins erkek kedi misafir geldi ciftlesirlermi bide kızım yastan dolayı bir sıkıntı yaşarmı merak ediyor ve korkuyorum da açıkçası yardımcı olursanız sevinirim

  • çiftleşmeleri için öncelikle kızınızın kızgınlık döneminde olması gerekiyor. Aksi halde zaten erkek kediye izin vermez. Kızgınlık dışında bir de erkek kediyle anlaşmaları gerekiyor. Bazen kediler birbirlerinden hoşlanmıyorlar ve asla çiftleşmiyorlar. Evcil kediler 12-15 yıl arası yaşarlar. 8 yaş genç sayılmasa da aşırı yaşlı da sayılmaz. Ama kedinizin bilmediğiniz sağlık problemleri olabilir tabi. Düzenli veteriner hekim kontrolüne götürüyorsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Eğer götürmüyorsanız öncesinde mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye ederim.

 27. Merhaba, benim british shorthair 10 buçuk aylık erkek kedim var. Henüz kızgınlığa girmedi fakat kızgınlığa giren dişi kediyle bir araya getirdik.dişi kedi bir kez başka kediyle çiftleşmiş fakat benim oğlum tecrübesiz. Dişi kedi 3 gündür bizim evimizde ve onlara özel minik bir alanları var. İlk gün çok kavga ettiler fakat şu an kavga etmiyorlar ama erkek kedim çiftleşmek istemiyor. Dişi kedinin organını kokluyo yalıyo ama çiftleşmiyor. Bir kaç defa çiftleşmeye çalıştı ama bir türlü yapamadı acaba kaç gün daha beklemeliyiz? Bu durumu yaşamış erkek anneleri varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Kaç gün daha beklersek çiftleşirler veya çiftleşebilirler mi?

  • Merhaba, erkek anneler de yardımcı olurlar umuyorum ama ne yazık ki şu kadar gün sonra kesin birleşme olur gibi bir cevap oldukça zor. Beklemekten başka bir yöntem bulunmuyor maalesef. Bu arada kedinizin henüz kızgınlığa girmemiş olması da bir etken. Eğer kızgınlığa girseydi mutlaka bulurdu bir yolunu. biraz daha beklemekten başka bir çare yok maalesef. Yine de olmazsa bir sonraki kızgınlık döneminde tekrar denersiniz.

 28. Kızgınlıkta bir dişi kedim var. Kuyruğunu kenara çekiyor poposunu kaldırıyor.. Erkek kedinin evine götürdük ortama alıştı bu hareketleri yapıyor gene.. Ama erkek kedi çiftleşmiyor. Sorun hangi kedide?..

1 geri izleme / bildirim

 1. kedilerin ciftlesmesi için ne yapmalı #2023

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*