Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

kedilerde beslenme

Hepiniz belgesellerde izlemişsinizdir. Kedicikler avcı ve etobur hayvanlardır. Doğal ortamlarında, avladıkları hayvan ve haşerelerle beslenmektedirler. Yarı evcilleşmiş sokak kedileri ise bu iç güdülerini devam ettirerek kuş, fare, solucan, böcek vb hayvanları avlayarak beslenirler. Bunun dışında insanların onlarla paylaştığı yiyecekleri tüketir veya çöpleri karıştırarak besin ararlar 🙁 . Su ihtiyaçlarını ise cadde ve sokaklarda oluşan su birikintilerinden gidermeye çalışırlar. Böylece kedilerde beslenme ihtiyaçlarını karşılayıp, hayatta kalmaya çalışırlar. Hayatta kalmaya çalışırlar diyoruz çünkü besin bulmak her zaman düşündüğünüz kadar kolay olmuyor.

Unutmayın ki kediler açlığa ve susuzluğa dayanıklı canlılar değillerdir. Yani minnoşunuzun beslenmesine her şeyden daha da çok özen göstermelisiniz. Bunu yapacağınızdan tabiki şüphemiz yok. Biz de bu yazımızda size destek olmak için kedilerde beslenme/kedi nasıl beslenir konusundaki kritik noktalardan bahsedeceğiz. Ama ona geçmeden önce sokak kedilerinin beslenmesi için yapabileceğiniz sizin için basit, onlar için hayati öneme sahip birkaç maddeyi öğrenelim. Peki yiyecek olarak sokak kedisine ne verilir?

 

sokak-kedileri-nasil-beslenmeli

Sokak Kedilerinin Beslenmesi Konusunda Yapabileceğiniz 4 İyilik

  1. Yasal olarak tüm belediyeler sokak kedileri için kedi beslenme ve kedi sığınma evi yapak zorundadırlar. Öncelikle oturduğunuz muhite bağlı belediyenizde böyle bir hizmet olup olmadığını kontrol edip yok ise talep etmelisiniz. Peki sokak kedilerine ne verilir?
  2. Özellikle yaz aylarında olmak üzere evinizin çevresine, hatta mümkün ise mahallenizdeki belirli bölgelere, -çevreye zarar verecek plastik kaplarda olmamak koşulu ile- temiz içme suyu koymalısınız.
  3. Kediler etçil oldukları için evinizin çevresinde belirli kuytu bölgelere et/protein içerikli yiyecekler ya da yemek artıkları bırakmalısınız. Unutmayın kuru ekmek kedileri beslemez. Sadece o an açlıklarını giderir ama gelecekte sağlıklarının bozulmasına sebep olur.
  4. Onlar için uygun bir mama alıp, mahallenizde belirli kuytu bölgelere hazır mamalar bırakmalısınız. Kuytu köşeler diyoruz çünkü kediler ürkek hayvanlardır. Açıkta beslendikleri sırada dış etkenler onları korkutur ve beslenmelerini engeller.

Uzunca zamandır bahçedeki kedilerim için severek kullandığım, hem içerik olarak kaliteli hem de uygun fiyatlı, hem de bizim zibidilerin kendini kaybedercesine yediği şu mama markasını özellikle tavsiye etmek istiyorum. Fiyatları kaliteli bir mama için oldukça uygun. Üstelik yeri üretim. Link

Kedi neyle beslenir? Sokak kedilerine ne verilir? Kedi besleme nasıl yapılmalıdır?

Tavuk suyunda haşlanmış pirinç ve iyice tavuk suyuyla ıslanmış ekmek parçaları enfes bir akşam yemeği demektir. Hele ki içinde bir miktar tavuk parçası varsa. Ama onlara balık, tavuk vb. yiyecekler vereceğiniz zaman verdiğiniz besinin kılçık/kemik durumunu dikkatli bir şekilde kontrol etmenizde fayda var. Küçük kemikler midesine batabilir ve bu durum da ona zarar verir.

Kediler kemik yer mi?

Maalesef kediler kemik yer mi sorusunun cevabı hayır. kediler köpekler gibi kemik yemezler. Diş ve çene yapıları buna uygun değil. Ancak kemik etrafındaki besin değeri olan birçok dokuyu afiyetle temizlerler. Özellikle kemik uçlarındaki kıkırdak bölgeleri oldukça severek tüketirler.

Ev kedisi sokakta beslenebilir mi?

Bu sorunun basit ve kısa bir cevabı var: Hayır! Bu güne kadar evinizde beslediğiniz kediniz sokakta yaşamaya başlarsa, çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki kısa zaman içinde hayatını kaybeder. Çünkü kuru mama ve ev şartlarına alışmış bir kedi çöpten beslenemez ya da sokakta avlanamaz.

 

kedilere sut verilir mi

Kedilere süt verilir mi?

“ Kedilere süt verilir mi sorusu da nereden çıktı tabiki verilir “ demeyin! Kedi beslenmesi hakkında en yanlış bilinen gerçeklerden bir tanesi kedilere süt verilmesi konusudur. “ Kedilere süt verilir mi ? ” sorunun cevabı kesinlikle HAYIR VERİLMEZ’dir. Çünkü sütün içinde bulunan laktoz vb maddeler kedilerin mideleri için uygun değildir. Kedilerde süt tüketimi sonrasında ciddi oranda ishal ile karşılaşılmaktadır. Fazla tüketim ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Kedilere süt verilmeli mi? Kedilere süt nasıl verilmeli?

Kedilere süt vermenin içeriğindeki laktoz sebebi ile zararlarından bahsetmiştik. Süt yerine minnoşunuza kedilere özel üretilen süt tozlarından verebilirsiniz. Tozları kedinize suya karıştırarak vermeniz gerekmektedir.

kedilerde-su-tuketimi

Kedilerde su tüketimi ve faydaları nelerdir?

Kedilerde su tüketimi oldukça önemlidir. Tükettiği besinleri parçalayıp vitaminlerinden faydalanabilme, kendilerini yalarken ihtiyaçları olan ağız nemi, vücut ısısının dengelenebilmesi, boşaltım sistemi ve böbrek gibi sebeplerde ciddi oranda su tüketmeleri gerekmektedir. Ancak kedilerde su içme dürtüsü malesef çok azdır. Bu yüzden de sıvı kaybı nedeni ile sağlık sorunları yaşayabilirler. Bunun yaşanmaması için kedinizi su içme konusunda sürekli motive etmeniz ve ona belirli aralıklarla içeriğinde bol su bulunduran gıdalar vermeniz önemlidir.

Kediler Ne Yer? Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı? 

Kedilerin doğalarında avlanmak olduğundan bahsetmiştik. Siz her ne kadar onu kuru mama, yaş mama ve türevleri ile besleseniz de o iç güdüsel olarak avlanmaya devam eder. Bu yüzden evinizde ya da bahçenizde kedi besliyorsanız zaman zaman öldürülmüş kuş veya sineklerle karşılaşabilirsiniz. Hatta avladıkları canlıları ağızları ile tutup size getirirler. Endişelenmeyin, kediniz doyumsuz değil 🙂 ! Bu hareketi kedilerde beslenme amaçlı görmeyiz. Çoğu zaman onları yemezler bile. Amaçları sadece avlanmaktır.

Kedi neyle beslenir?

Beslenme konusuna gelince; kuru mama, yaş mama, ödül maması, vitamin, malt vb gibi detaylardan da anlayabileceğiniz gibi kedilerde besin ihtiyacı çok çeşitlidir. Kedinizi bu tarz bir beslenmeye alıştırırsanız hem kendisine zararlı olan ev yemeklerini yemek istemeyecektir, hem de siz yemek yerken size rahatsızlık vermeyecektir. Kedilerde beslenmeyi destekleyecek ek gıdalar hakkında bilgi sahibi olma için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedinize düzenli olmadan ara sıra dahi olsa ev yemeği veriyor ya da vermek istiyorsanız kedilere ev yemeği verme konusunda detaylara hakim olmanız önemlidir. Ev yemeği kediye zarar verebileceğinden neyi verip neyi vermeyeceinize dikkat etmelisiniz. Bunun için ” kedilere ev yemeği verilir mi ? “ başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Content Protection by DMCA.com

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*