Kedilerde Ek Gıda

kedi-vitaminleri

Kedilerde ek gıdalar nelerdir? Kedilerde ilaç niteliğindeki besinler nelerdir?

Kedilerde beslenme konusunda kuru mama, yaş mama ve suyun dışında çok sayıda ek gıda ve ilaç niteliğinde besin bulunmaktadır. Kedi vitaminleri, kedi maltı, ödül maması vb. birçok ek gıda bulunmaktadır. Peki kedilerde ek gıdalar nelerdir? Kedilerde ek gıda ne işe yarar?

 

kedi-odul-maması

Kedilerde ödül maması – Kedilerde ödül maması ne işe yarar?

Ödül mamaları genelde kedileri eğitmek amaçlı kullanılır. Hepsi o kadar lezzetlidir ki kediniz elinizde onu gördüğü an üzerinize atlayacaktır. Tane, çubuk veya tüp şekilde farklı tipte ödül mamaları satılmaktadır. Tabiki ödül maması vermeyi çok abartmamak lazım. Yoksa kedinizi ne eğitebilirsiniz ne de kilosunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Kedi ödül maması, kedi vitamini, kedi maltı vb. ek gıdalar konusunda kesinlikle gimcat ürünlerini tavsiye ederiz. Kediniz bu markanın tüm ürünlerine bayılacak!

 

kedi-vitamini

Kedi Vitamini – Kedi vitamini ne işe yarar?

Kedilere özel olarak üretilen vitaminler, özellikle yavruluk dönemlerinde ciddi fayda sağlarlar. Tüp şeklinde satılan vitaminlere kediniz bayılacak. Ancak herşeyin olduğu gibi vitaminin de fazlası zararlıdır. Kedinize hergün bir çimdik kadar tutar vitamin verebilirsiniz. İlk deneyim olarak gimcat multivitamin ürününü deneyebilirsiniz.

Kedi çimi ve kedi maltı – Kedi çimi ne işe yarar? – Kedi maltı ne işe yarar?

Biliyorsunuz kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve günlerinin büyük bir bölümü bu işlemi yaparak geçer. Kendilerini yalama sırasında da çok fazla tüy yutarlar ve bu tüyler midelerinde tüy yumakları oluşturur. Bu yumakların midelerinde kalması bir süre sonra sindirim problemlerine yol açacağından bunların belirli aralıklarla midelerinden çıkartılması gerekmektedir. Bu işlemin 2 tür yolu bulunmaktadır; kedi maltı ve kedi çimi.

 

kedi-cimi

Kedi çimi,

kediniz için özel olarak üretilmiş bir çimendir. İnternette veya petshoplarda kolayca bulabilisiniz. Kediniz bu çimleri yiyip kusma yolu ile tüy topaklarını midesinden atmaktadır.

 

kedi-malti

Kedi maltı

ise tüp haline macuna benzer bir besin türüdür. Kedinize günlük belirli bir miktarda malt vererek tüy topaklarının oluşumunu engelleyebilir, yuttuğu kılların da  doğal yollarla midesinden atılmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi çimi ve kedi maltı tüy topakları için yardımcı ürünler olsa da diğer bir yöntem kedinizi düzenli taramak ve ölü tüyleri üzerinden toplamaktadır. Unutmayın, kedi çimi veya kedi maltı tek başına hiçbir işe yaramaz. Kedinizin herzaman size ihtiyacı var!

Ayrıca kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri konuu yazımızı okuyarak bebeğiniz tüyleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Content Protection by DMCA.com

2 yorum

    • Biz gimcat’in neredeyse her ödül mamasını dönem dönem kullanıyoruz. Gimcat iyi bir marka. Vitaminini de kullandığımızı söylediğimizde çok iyi yaptığımızı belirtmişti. Dozunu fazla abartmadığınız sürece hiçbir sorun olmaz. Afiyet olsun şimdiden :))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*