Kedilerde Özel Beslenme Gerektiren Durumlar Nelerdir?

kedilerde-ozel-beslenme-gerektiren-durumlar

Kedi beslenmesi konusunda birçok özel durum bulunmaktadır. Kediniz hayatının farklı evrelerine geçtiğinde sizin de onun beslenmesinde birtakım değişikliğe gitmeniz gerekmektedir. Peki kedilerde özel beslenme gerektiren durumlar nelerdir?

 

kedilerde-kisirlastirma-kedilerde-ozel-beslenme-gerektiren-durumlar

 

Kısırlaştırılan kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

Kısılarştırma kedilerde özel beslenme gerektiren durumlar sıralamasında belki de en başta gelmektedir. Kısırlaştıran kedilere; kısırlaştırılmış kedilere özel olarak satılan, sterilize edilmiş, kaliteli mamalardan alınmalı ve kuru mamanın yanında mutlaka taze su bulundurarak kedi su tüketmeye teşvik edilmelidir. Aksi halde kedinizin idrar yollarında kuru mama beslenmesine bağlı olarak kristaleşme veya tıkanma meydana gelebilir.

 

kedilerde-hamilelik-kedilerde-ozel-beslenme-gerektiren-durumlar

 

Hamile kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

Kedilerin ihtiyacı olan protein, kalsiyum, vitamin ve minerallere hamile kediler çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden hamile kedilerin beslenmesi dikkat isteyen bir iştir. Bu dönemde hazmı zor yiyeceklerle beslenmemelilerdir (çiğ besinler gibi). Hazır mama kullanmıyorsanız hamile kedinizi peynir, balık, tavuk vb protein içerikli ürünlerle besleyebilirsiniz. Aynı zamanda anne ve yavru için kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından zengin içerikli besinler vermeye özen gösterilmelidir.

 

sut-icen-yavru-kedi-kedilerde-ozel-beslenme-gerektiren-durumlar

 

Yavru kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

Yavru kedilerde beslenme oldukça detaylı bir konudur. Bu konuda bilgi sahibi olmak için yavru kedi beslenmesi konusundaki yazımızı ayrıca okumanızı tavsiye ederiz. Yavru kedi bakımı nasıl olur?

 

kedilerde-yaslanma-kedilerde-yaslilik

 

Yaşlı kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

10 yaş ve üzerindeki kedileri yaşlı kedi kategorisinde değerlendirmek gerekmektedir. Bu yaşlarda harcadıkları kalori seviyesi düşmekte ve ,ihtiyacı olan besin içerikleri değişmektedir. Bu yaştai kedilerde sindirim kapasitesinde azalma, tat ve koku kayıpları, çiğneme zorluğu ve böbrek yetmezliği gibi sorunlar görülebilmektedir. 10 yaş ve üzeri bir kediniz var ise beslenmesi konusunda mutlaka veteriner hekiminizden destek ve yönlendirme almanız gerekmektedir.

Kedinizin yaşını bilmiyor musunuz? Kedi yaşı hesaplama konulu yazımızdan minnoşunuzun yaşını hesaplayabilirsiniz.

Minnoşlarınızın bol sağlıklı gıdalarla beslenmesi dileği ile…

 

 

Content Protection by DMCA.com

2 yorum

    • Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Faydalı içeriklerimiz durmaksızın devam edecek. Siz de bir kedi sever olarak deneyimlerinizi veya yazmak isterseniz yazılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sokak kedilerine destek bizim için çok kıymetli. Bu yüzden var ise yazılarınızı isminizle yayınlamak isteriz. [email protected] mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*