Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır? Kedi yaşı hesaplama!

kedilerin-yasi-kedi-hayat-dongusu-kedi-ailesi
kedilerin-yasi-kedilerin-kac-yasinda-oldugu-nasil-anlasilir

Barınaktan veya sokaktan bir kedi sahiplendiyseniz muhtemelen kaç yaşında olduğunu bilmiyorsunuzdur. Ancak beslenme şeklinden onunla geçireceğiniz vaktin içeriğine, yaptırmanız gereken veteriner kontrollerinden alması gereken vitaminlere kadar her türlü bakımı için kedilerin yaşı oldukça kritik bir bilgidir. Peki bir kedinin kaç yaşında olduğu nasıl anlaşılır? Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır?

Kedi yaşı hesaplama – Kedinin kaç haftalık olduğunu nasıl anlarız?

Kedinizi veterinere götürün!

Öncelikli olarak kedinizi sahiplendiğinizde ilk işiniz onu bir veterinere götürmek olmalıdır. Veterineriniz kedinizin kaç yaşında olduğunu tahmini olarak size söyleyecektir. Peki veteriner hekimler bir kedinin kaç yaşında olduğunu nasıl anlar?

kedilerin-yasi-nasil-anlasilir-kedilerin-dis-yapisi
kedilerin-yasi-nasil-anlasilir

 

Kedinin kaç haftalık olduğunu nasıl anlarız sorusunu 2 başlık altında gruplayabiliriz.

Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? – Dişleri önemli bir gösterge

Veteriner hekimler kedilerin yaşını anlayabilmek için önemli birkaç noktayı kontrol ederler. En birinci kontrol noktaları ise kedinizin dişleri olacaktır. Özellikle minnoşunuz genç bir kedi ise veterineriniz diş yapısından yaklaşık yaşını kolayca anlayacaktır.

Yavru kedilerin dişleri ne zaman çıkar?

Yavru kedilerin dişleri 3 haftalık olduklarında çıkmaya başlar. 3.ayından sonra ise 6. ayına kadar tıpkı insanlarda olduğu gibi bebek dişlerini düşürerek yerine kalıcı yetişkin dişlerini çıkartır. Yani kedinizin kalıcı dişleri çıktıysa bebeğiniz minimum 6 aylık bir hınzır demektir.

Dişler hala keskin ve temiz görünüyor ise bu durum 2 yaşından daha küçük olduğunu işaret eder. Evet kedinizin dişleri için “temiz” ifadesini kullandık. Çünkü diş bakımı insanlarda olduğu kadar kedilerde de önemlidir ve doğru bakım sağlanmaz ise kedinizin dişleri çürüme gösterir. Kedilerde diş bakımı için ilgili yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Yazımıza ulaşmak için tıklayın!

 

bir-kedinin-kac-yasinda-oldugu-nasil-anlasilir
kedilerin-yasi-nasil-anlasilir

 

Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? – Yaşlı kediler için kas yapısı önemli

Eğer 2 yaşından daha büyük bir kediniz var ise yaşını dişlerinden tahmin etmek zorlaşır. Bu durumda veterinerinizin kontrol edeceği ikinci nokta kedinizin kas sistemidir.

Genç kedilerin bacak ve sırt kasları oldukça güçlüdür. 10 yaşından sonra ise kas kütlesinde ciddi azalma meydana gelir. Çünkü artık sindirim sistemi eskisi kadar güçlü çalışmaz ve kediniz eskisi kadar fazla hareket etmez. işte 10 yaşından büyük kediler de bu şekilde tespit edilebilmektedir.

2-10 yaş arasındaki kedilerin yaşı ise ancak ek muayeneler ve laboratuvar testi ile anlaşılabilmektedir.

 

bir-kedinin-kac-yasinda-oldugu-nasil-anlasilir
bir-kedinin-kac-yasinda-oldugu-nasil-anlasilir

Kedi yaşı hesaplama

Kediler insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu merak ediyorsanız şu şekide bir hesaplama yapabilirsiniz;

Bir kedinin doğumundan itibaren geçirdiği ilk 12 ayı insanın 10 yaşına eşittir. 24. ayını doldurduğunda ise insan yaşının 20. yılına denk gelir. iki yaşından sonra ise kedinizin büyümesi yavaşlar. 2 yaşından sonra ise her yılı 5 yıl olarak kabul edip insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Örneğin kediniz 3 yaşında. İlk iki yıl için 20, diğer 1 yıl için de 5 yıl ekleyerek kedinizin insan yaşına göre 25 yaşında olduğunu hesaplayabilirsiniz.

 

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*