Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

yasli-kedi
yasli-kedi

“Hesaplamaya gerek mi var zaten elime doğdu hınzır” dediğinizi duyar gibiyiz :). Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bebeğiniz tam da sizin bildiğiniz yaşta. Biz bu yazımızda minnoşunuzun yaşının insan yaşındaki karşılığının nasıl hesaplandığını inceleyeceğiz. Peki kedi yaşı nasıl hesaplanır?

Biliyorsunuz insanlar ortalamada doğumundan ancak 1 yıl sonra kendi kendilerine yürümeye başlayabilirler. Ama kedicikler öyle mi? Birkaç gün içinde yürümeye başlayıp size doğru minnoş minnoş koşar bu bıdıklar. Bu da demek oluyor ki insan oğlunun 1 yılda kat ettiği yolu pisicikler sadece birkaç gün içinde kat edebiliyorlar.

Bu durum da kedinizin yaşının insan yaşı karşılığının kaç olduğu sorusunu getiriyor aklınıza.

 

kedi-ve-bebek

 

Peki kedi yaşı nasıl hesaplanır?

Bilinen en yaygın yöntem minnoşunuzun yaşını 7 ile çarparak insan yaşı karşılığını hesaplamaktır. Ancak bu hesaplamanın %100 doğru bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü az önceki yeni doğan bebeklerin yürüme hızı örneğimizden de anlayabileceğiniz gibi pisicikler en hızlı gelişimi doğumundan itibaren ilk 2 yıl içerisinde gerçekleştirirler.

Bir kedi 1. yaş gününü kutlarken insan yaşı karşılığında ortalamada 14. yaş gününü kutluyor demektir. 2. yaş günlerinde ise yaklaşık 25 insan yaşına eşit olurlar. 2. yaş günlerinden itibaren ise büyümeleri yavaşlar. zaten bunu göz ile de gözlemleyebilirsiniz. Özellikle ilk 6 ay neredeyse akşam işinizden evinize döndüğünüzde bile onu büyümüş olarak bulursunuz.

2. yaş gününün ardından ise yaşadığı her yıl 4-5 insan yaşına eşit olur.

 

kedi-ve-kadin

 

Örnek vermek gerekirse

5 yaşında bir kediniz var ise yaşının insan yaşındaki karşılığı 37 olur ve şu şekilde hesaplanır;

  • Yaşını 2 ve 3 olarak 2’ye bölün
  • İlk 2 yaşını doldurduğunda 25 yaşında olduğunu varsayın
  • 2 yaşından sonra geçen her bir yılı 4 ile çarpın (3 X 4 = 12)
  • Daha sonra hesapladığınız 2 yaşı toplayın (25 + 12 = 37)

Peki ya kediniz doğumundan bu yana sizinle değilse ve onun hangi yıl doğduğunu bilmiyorsanız? Bunun için ilgili yazımıza buradan göz atabilirsizin.

 

kedi-ve-yasli-adam

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*