Kedilerde Diş Bakımı Neden Önemlidir?

kedilerde-diş-bakimi
kedilerde-diş-bakimi

Diş bakımı kedi annelerinin pek önemsediği bir konu değildir ancak bunun için yeterince emek harcanmazsa tıpkı insanlarda olduğu gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yani kedilerin dişleri çürür mü sorusunun cevabı maalesef evet! Hatta dişlerinin çürümesi dışında kedilerde ağız kokusu ile karşı karşıya bile kalınabilir ve bu durum dişlerin kaybına bile sebep olabilir. Üstelik kedi diş problemleri sebebi ile besinleri yeterince parçalayamayacakları için bu durum sindirim problemlerine bile sebep olabilir. Peki bunu önlemek için kedilerde diş bakımı nasıl yapılmalıdır? Kedilerin dişleri nasıl temizlenir? sorularının cevabını gelin birlikte inceleyim;

Kedilerde en sık görünen hastalıklar

Kedilerin dişleri fırçalanır mı?

Kedilerin dişi fırçalanır mı sorunun cevabı kesinlikle evet! Evet kedilerin dişleri fırçalanır ama bir kedinin dişini fırçalamak çok vakit isteyen ve zor bir iş değildir korkmayın. İnsanlarda olduğu gibi dişlerini yemeklerden sonra günde 3 kez fırçalamanız da gerekmez 🙂 . Ancak diş bakımı konusunda yeterince başarılı olursanız kedinizle aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz bile. Peki kedilerde diş bakımı nasıl yapılır?

Kedinizin diş bakımına başlamadan önce mutlaka veteriner hekiminize bu konuyu danışmalı, diş bakım yöntemleri ve kedinize uygun ürünler hakkında kendisinden bilgi almalısınız.

Kedi diş fırçalama – Kedilerin dişi nasıl fırçalanır?

Kedi dişi nasıl fırçalanır sorusu hepinizin aklını kurcalıyor biliyoruz. Bunun en basit yöntemlerini araştırdığınızı da biliyoruz ama kedilerde diş bakımı ve kedilerde diş temizliği bir süreç işidir. Yani öncelikle kedinizi bu duruma alıştırmanız gerekmektedir. Çünkü kedinizin ağzına bir fırça sokmak sandığınız kadar kolay bir iş değildir. Üstelik kediniz bundan bir kez korkarsa bir daha fırçayı ağzına sokamayabilirsiniz.

Korkutmadan ve alıştırarak kedi dişi fırçalamak istiyorsanız şu adımları uygulamanız gerekmektedir;

Kedilerde Diş Bakımı – Adım 1

İlk adım elinizi minnoşunuzun ağzına sokmak. Bu sizin için de endişe verici bir adım olabilir. Ayırca onu da yavaş yavaş alıştırmanız gerekeceğinden elinizi ağzına soktuğunuzda bu işlemi kısa tutmalısınız. Arka arkaya birkaç kez bu adımı deneyebilirsiniz. Kediniz, parmağınızın ağzına girmesi fikrine alışmalı.

Eğer bu konuda başarılı olamadıysanız parmağınızı yaş mamaya veya çok sevdiği bir yiyeceğe batırıp işlemi tekrar denemelisiniz. Bunu yaptığınızda parmağınızı ağzına sokmanız kolaylaşacaktır.

Eğer parmağınızı ağzına sokmayı başarabildiyseniz parmağınızı yavaşça kedinizin dişlerine ve diş etlerine sürtmeniz gerekmektedir. Bu adımı mümkün olduğunda kısa tutmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kediniz bu hareketi bir tehdit olarak algılamayacak ve bir dahaki sefere bu işlemi yapmanıza izin verecektir. Tabi bu işlemi yapmadan önce ellerinizi yıkamanız gerektiğini söylememize gerek yok diye düşünüyoruz 🙂 .

 

kedilerde-dis-bakimi

 

Kedilerde Diş Bakımı – Adım 2

İkinci adım parmağınızın üzerine bir sargı bezi dolayıp adım 1’i tekrarlamaktır. Bezi yabancıladığı için ağzını açmazsa bezi de sevdiği yiyeceğe batırmayı deneyebilirsiniz. Başarılı olduğunuzda sargı bezi doladığınız parmağınızla kedinizin dişlerine ve diş etlerine hafifçe masaj yapın. Yine bu işlemi de kısa tutmaya özen gösterin.

 

kedilerde-dis-fircalama

Kedi diş fırçası  – Kedilerde Diş Bakımı – Adım 3

Kediniz ilk 2 adıma alıştıysa bu işlemi bir kedi diş fırçası ile gerçekleştirmenin vakti geldi demektir. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi kedilerde de parmak üzerine takılan kedi diş fırçalarından fayalanabilirsiniz. Kedi dişi fırçalamak kolay bir iş değil. Bu yüzden fırçaya alışma evresinde yine sevdiği yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Bu aşamaya geldiğinizde diş macunu olarak herhangi bir ürün kullanmadan sadece fırça ile temizlik yapmalısınız.

kedi-dis-macunu

Kedilerde Diş Bakımı – Adım 4

Bebeğiniz kedi diş fırçasına alıştıktan sonra artık bu işlemi kedilere özel olarak üretilen diş macunları ile yapma vakti geldi demektir.  Unutmayın! Kedilerin dişleri insanların kullandığı diş macunları ile temizlenmez ve insanların kullandığı diş macunları kediler için zararlıdır. Kesinlikle kendi diş macununuzu kullanmamalısınız ve ona özel bir kedi diş macunu satın almalısınız.

Evde kedi diş macunu yapımı

1 çay kaşığı kabartma tozu ile yarın çay kaşığı suyu karıştırarak bir doğal kedi diş macunu yapmanız mümkün. Ancak bu karışımı kullanmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Kedinizin bilmediğiniz özel bir durumu olabilir ve bu konuda veterineriniz sizi mutlaka yönlendirecektir.

Kedi dişi fırçalama işlemi hangi sıra ile yapılmalıdır?

Fırçamalama işlemine kedinizin üst öndeki iki uzun dişinden başlayabilirsiniz ve becerebildiğiniz ölçüde arka dişlere doğru ilerleyebilirsiniz.

 

kedi-dis-bakimi

Kedilerin dişi dökülür mü?

Bebeklikten ergenliğe geçişte (kediniz takriben 5 veya 6 aylıkken) tıpkı çocuklarda olduğu gibi kedinizin de dişleri dökülür ve yerine yetişkinlikte kullanacağı yeni dişleri çıkar. Yani kedilerde diş dökülmesi bu yaşlarda son derece normal bir durumdur.

Kedilerin dişi çürür mü?

Bu sorunun cevabı maalesef evet. Eğer kedi diş bakımını sağlıklı bir şekilde yapamazsanız kedinizin dişi çürüyebilir. Böyle bir durumda veterineriniz kedinizin dişini çekmek zorunda kalabilir 🙁

Kedilerde diş taşı olur mu?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde diş taşı oluşabilmektedir. Ancak kedilerde diş taşı temizliği evinizde yapabileceğiniz bir tedavi yöntemi değildir. Kedi diş tartarı temizliği için mutlaka veteriner hekiminizden destek istemelisiniz.

Diş bakımı hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Bazı yazılarda kedilerde diş bakımı işlemini günlük olarak yapmanız gerektiğini okumuş olabilirsiniz. Ama bu işlemi bu kadar da sık yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Kedilerin dişleri ne zaman fırçalanır?

Haftada birkaç kez tekrarlayarak da bakteri oluşumu ve ağız kokusunu engellemeniz mümkün. Hatta kediniz çoğunlukla kuru mama ile besleniyorsa bu işlemi çok daha seyrek bile yapabilirsiniz. Kuru mama kedinizin diş sağlığı için faydalı olmakla birlikte diş taşı oluşumunu engellemede önemli bir yere sahiptir.

Kedilerde ağız temizliği – Kedi ağız bakımı

Yukarıda detaylandırdığımız kedi diş bakımı ritüellerine ek olarak kediniz için kedi ağız bakım suyu veya kedi ağız spreyi kullanabilirsiniz. Bu ürünler kedinizin suyuna katılarak tüketilmektedir ve ağız kokusunu engellemede önemli bir yere sahiptir. Bazı kedi ağız spreyleri ise direkt olarak sprey şeklince kedinizin ağzına sıkılarak kullanılmaktadır.

Kedi ağız spreyinin tadından bizim kızımız nefret etti. Şişesini gördüğünde dahi ağzını kilitlemeye başladı. Bunun için kedi ağız bakım spreyini satın almadan önce mümkünse bir arkadaşınızdan ödünç alıp deneyebilirsiniz. Aksi halde asla kullanamayacağınız bir ürün için boşa para vermemiş olursunuz bizim gibi 🙂

Minnoşunuzun diş bakımı konusunda başarılı olmanız dileği ile….

 

kedi-dis-bakimi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*