Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?

Kedilerde beslenme konusunda tüm kedi annelerinin ilk aklına takılan soru budur. Kimi zaman mamaların masrafı, kimi zaman bebeğinize çeşit olsun diye kendinize mutlaka kedilere ev yemeği verilir mi sorusunu sormuşsunuzdur. Aslında bu sorunun cevabı basit. Kedilere ev yemeği verilmez. Ama kedilere neden ev yemeği verilmez, kedilere ev yemeği vermenin zararları nelerdir, ev yemeği vermek zorundaysak kedilere hangi ev yemekleri verilebilir gibi soruların cevaplarını dilerseniz gelin birlikte inceleyelim;

Kedilere ev yemeği vermek – Kedilere ev yemeği verilir mi?

Kedilere ev yemeği vermek belki de kedi anneleri tarafından yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Ev yemekleri baharatlı ve tuzlu olduklarından bebeğiniz için zararlıdır. Tabiki yağsız, tuzsuz, baharatsız, ona zarar vermeyecek içerikte yiyecekler de hazırlayabilirsiniz ama yine de ihtiyacı olan tüm vitaminlari evde yapacağınız kedi mamaları ile karşılamanız mümkün olmaz. Kuru mama bunun için en ideal çözüm. Kedi maması firmaları kuru mama üretiminde bir kedinin ihtiyacı olan tüm besinleri o minik mama parçacıklarına sığdırıveriyorlar. Sizin yapmanız gereken tek şey; bebeğiniz için en faydalı kuru mama marka ve modelini seçmek.

Bu arada fiyat performans açısından en uygun bulduğumuz Royal Canin ürünlerini tavsiye ettiğimizi söylemeden geçmeyelim. Markanın, birçok kedinin ihtiyacını karşılayacak mama çşidi olduğundan siz de mutlaka kendinize ve kedinize uygun olanı bulacaksınızdır.

kedilere-ev-yemegi-verilir-mi

 

Ev yemeğinin kedilere zararları nelerdir?

Ev yemeklerinin kedilere zararları ona verdiğiniz ev yemeğinin içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sosis, salam gibi çiğ etler parazit oluşturabileceği gibi yağlı veya fazla baharatlı ev yemekleri de sindirim problemlerine sebep olabilmektedir.

Kediye süt verilir mi? Yavru kediye süt verilir mi?

Süt bir ev yemeği olmasa da sütün kedilere zararından bahsetmeden geçmeyelim. Kediler inek sütünü hazmedemezler. Bu yüzden de yavru ya da yetişkin farketmez kedilere süt verilmez.

Süt kedilere zararlı mı?

Süt içeriğindeki laktoz midelerine oldukça zararıdır. Kedinize süt yerine kaymaksız yoğurt veya tuzsuz peynir vermeyi deneyebilirsiniz.

Peki kedilere ev yemeği verilmemeli ise kedi beslenmesi nasıl olmalı? Bunun için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kedilere hangi ev yemekleri verilebilir?

Az önce kedinize zarar vermeyecek yiyecekleri evinizde hazırlamanızın mümkün olduğundan bahsetmiştik. Eğer bunu yapmak istiyorsanız kedinizi ev yemeğine çok küçük yaşlarda alıştırmanız gerekmektedir. Ona vereceğiniz yemekler et, tavuk, balık, haşlanmış yumurta vb gibi protein ağırlıklı yiyecekler olmalıdır ve içeriğinde tuz ya da baharat olmamalıdır. Et ve tavuğu tuzsuz bir şekilde haşlayarak vermeniz en sağlıklısı.

Kediler protein ağırlıklı beslenmeli diye onu sadece et ile beslersiniz bu da farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Bu yüzden haşlanmış sebze (patates, kabak, havuç vb.), et ve kalsiyum için yoğurt kombinasyonu sağlıklı bir beslenme şeklidir. İnsanlara ne kadar da çok benziyorlar değil mi?  🙂

Eğer kedinize kendi hazırladığınız ev yemeklerini vermek istiyorsanız menünüzü öncelikle veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Kedi yumurta yer mi?

Yumurta protein açısından zengin içeriğe sahip olduğundan kediye haşlanmış yumurta vermenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak bunu yaparken yağ, tuz, baharat vb. katkı maddeleri olmayan bir yumurta vermelisiniz. Tuz ve baharat kediler için zararlıdır. Kedinize yumurta vermeden önce yumurtaya karşı herhangi bir hassasiyeti olup olmadığı konusunda veterinerinizden görüş almanızda fayda var.

Kedi tavuk yer mi

Tavuk eti kediler için sağlıklı ev yemekleri kategorisinde bulunmaktadır. Ancak kendiniz için pişirdiğiniz tavuktan ona vermemelisiniz. Kedinize vereceğiniz tavuk yağsız, tuzsuz, baharatsız sadece haşlanmış formda bir tavuk olmalıdır.

Kedilere yoğurt verilir mi? Yavru kedilere yoğurt verilir mi?

Yoğurt kedilerin yiyebileceği ev yemekleri kategorisindedir. Ancak yoğurdun çok ekşi olmaması ve az miktarda tüketiyor olması önemli. Unutmayın ekşi ve fazla yoğurt tüketimi insanlara dahi zararlıyken kedilerin minicik midesine çok daha fazla zarar verebilir.

Kediler için zararlı yiyecekler nelerdir ? Kediler ne yememeli?

Kedilere zararlı yiyecekler aşağıdaki gibidir. Bu yiyecekler kedilere kesinlikle verilmemelidir.

  • Tuzlu, yağda kızarmış yiyecekler
  • Çikolata, dondurma gibi şekerli yiyecekler
  • Ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren yiyecekler
  • Sucuk, pastırma gibi aşırı baharatlı yiyecekler
  • İnek sütü
  • Asit içeren içecekler

Kediler çikolata yer mi?

Aranızda kedim çikolatayı çok seviyor diyen kedi anneleri vardır. Mutlaka seviyordur ama çikolata kedilere insanlara verdiğinden daha fazla zarar verir. Kedinizin sağlığını düşünüyorsanız onun çikolata yemesine izin vermesiniz iyi olur.

Kedi ekmek yer mi?

yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler kedilerin sağlığı için zararlıdır. bu yüzden kedinizi ekmek ile beslemek yerine karbonhidrat oranı düşük hazır mamaları tercih etmelisiniz.

Kedi patates yer mi? Kediye haşlanmış patates verilir mi?

Patates de tıpkı ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin bir yiyecektir. Bu yüzden kediyi patates ile beslemek onun sağlığı açısından iyi bir davranış değildir. Ancak protein ve bazı faydalı sebzelerle kombinasyon yapıp bir miktar patates yiyip karbonhidrat almasında sakınca yoktur.

Kedi makarna yer mi?

Makarna da tıpkı ekmek ve patates gibi yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. Bu yüzden kedilerin makarna yemesi uygun değildir.

Bu gibi yiyecekler kedinize zarar verip hasta olmasına neden olabilir. Bu yüzden kedinizi bunlarla beslememenizi tavsiye ederiz.

Bu arada kedilerde sık karşılaşılan hastalıklar konusunda ilgili yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

kedilere-cig-et-verilir-miv

 

Ayrıca kedi annelerinin en merak ettiği konulardan bir tanesi de kedilere çiğ et verilmesi konusudur. Gelin birkaç önemli konuda bilgi sahibi olmaya devam edelim.

Kediler çiğ et yer mi? Kedilere çiğ et verilir mi?

Kedilere çiğ et verilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayır! Çünkü çiğ et kedilerde iç parazit oluşumuna sebep olmaktadır. İç parazit de hem kediniz hem de sizin için ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

Kediler sosis yer mi? Kedilere sosis verilir mi? 

Az önce bahsettiğimiz gibi kedilere çiğ et vermek iç parazit oluşumuna sebep olur. Verdiğiniz et sosis dahi olsa mutlaka onu bebeğinize pişirerek servis edin.

Kedi salam yer mi? Kedilere salam verilir mi?

Salamlar da kedinizde parazit oluşumuna sebep olabileceğinden salamı kedinize pişirerek vermeniz sağlığı açısından faydalı olacaktır. Onun dışında kedinize salam vermenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Kedilere ciğer verilir mi?

Pişmiş, yağsız ve tuzsuz olduğu sürece kedinize o bayıldığı ciğeri verebilirsiniz. Ancak her besinde olduğu gibi kedinizi ağırlı olarak ciğer ile beslemek de yanlıştır. Böylesi tek yönlü bir beslenme kedilerde ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Ciğer, A vitamini açısından çok zengin bir yiyecek olup aşırı tüketimi halinde kedilerin kemik yapılarında lezyonlara yol açabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*