Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?

kedilere ev yemeği

Kedilerde beslenme konusunda tüm kedi annelerinin ilk aklına takılan soru budur. Kimi zaman mamaların masrafı, kimi zaman bebeğinize çeşit olsun diye kendinize mutlaka kedilere ev yemeği verilir mi sorusunu sormuşsunuzdur. Aslında bu sorunun cevabı basit. Kedilere ev yemeği verilmez. Ama kedilere neden ev yemeği verilmez, kedilere ev yemeği vermenin zararları nelerdir, ev yemeği vermek zorundaysak kedilere hangi ev yemekleri verilebilir gibi soruların cevaplarını dilerseniz gelin birlikte inceleyelim;

Bu arada evde kedi maması yoksa kediye ne verilir diye merak ediyorsanız da bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Ama unutmayın bu besinleri düzenli kullanmamakta ve daha besleyici olan kedi mamaları kullanmakta fayda var. Çünkü kedi mamaları çok daha besleyicidir. Bu besinler sadece günü kurtarmak için.

Kedilere ev yemeği vermek – Kedilere ev yemeği verilir mi?

Kedilere ev yemeği vermek belki de kedi anneleri tarafından yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Ev yemekleri baharatlı ve tuzlu olduklarından bebeğiniz için zararlıdır. Tabiki yağsız, tuzsuz, baharatsız, ona zarar vermeyecek içerikte yiyecekler de hazırlayabilirsiniz ama yine de ihtiyacı olan tüm vitaminlari evde yapacağınız kedi mamaları ile karşılamanız mümkün olmaz. Kuru mama bunun için en ideal çözüm. Kedi maması firmaları kuru mama üretiminde bir kedinin ihtiyacı olan tüm besinleri o minik mama parçacıklarına sığdırıveriyorlar. Sizin yapmanız gereken tek şey; bebeğiniz için en faydalı kuru mama marka ve modelini seçmek.

Bu arada fiyat performans açısından en uygun bulduğumuz Royal Canin ürünlerini tavsiye ettiğimizi söylemeden geçmeyelim. Markanın, birçok kedinin ihtiyacını karşılayacak mama çeşidi olduğundan siz de mutlaka kendinize ve kedinize uygun olanı bulacaksınızdır.

Peki kedilere ev yemeği verilir mi? Kedilerin yiyebileceği şeyler nelerdir? 

Ev yemeğinin kedilere zararları nelerdir?

Ev yemeklerinin kedilere zararları ona verdiğiniz ev yemeğinin içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sosis, salam gibi çiğ etler parazit oluşturabileceği gibi yağlı veya fazla baharatlı ev yemekleri de sindirim problemlerine sebep olabilmektedir.

Kediye süt verilir mi? Yavru kediye süt verilir mi?

Süt bir ev yemeği olmasa da sütün kedilere zararından bahsetmeden geçmeyelim. Kedilere süt verilir mi sorusunun cevabı hayır. Çünkü kediler inek sütünü hazmedemezler. Bu yüzden de yavru ya da yetişkin farketmez kedilere süt verilmez.

Süt kedilere zararlı mı?

Süt içeriğindeki laktoz midelerine oldukça zararıdır. Kedinize süt yerine kaymaksız yoğurt veya tuzsuz peynir vermeyi deneyebilirsiniz.

Peki kedilere ev yemeği verilmemeli ise kedi beslenmesi nasıl olmalı? Bunun için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kedilere hangi ev yemekleri verilebilir? Kedilere verilebilecek yiyecekler nelerdir?

Az önce kedinize zarar vermeyecek yiyecekleri evinizde hazırlamanızın mümkün olduğundan bahsetmiştik. Eğer bunu yapmak istiyorsanız kedinizi ev yemeğine çok küçük yaşlarda alıştırmanız gerekmektedir. Ona vereceğiniz yemekler et, tavuk, balık, haşlanmış yumurta vb gibi protein ağırlıklı yiyecekler olmalıdır ve içeriğinde tuz ya da baharat olmamalıdır. Et ve tavuğu tuzsuz bir şekilde haşlayarak vermeniz en sağlıklısı.

Kediler protein ağırlıklı beslenmeli diye onu sadece et ile beslersiniz bu da farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Bu yüzden haşlanmış sebze (patates, kabak, havuç vb.), et ve kalsiyum için yoğurt kombinasyonu sağlıklı bir beslenme şeklidir. İnsanlara ne kadar da çok benziyorlar değil mi?  🙂

Eğer kedinize kendi hazırladığınız ev yemeklerini vermek istiyorsanız menünüzü öncelikle veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Kedi yumurta yer mi? Kedilere yumurta verilir mi?

Yumurta protein açısından zengin içeriğe sahip olduğundan kediye haşlanmış yumurta vermenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak bunu yaparken yağ, tuz, baharat vb. katkı maddeleri olmayan bir yumurta vermelisiniz. Tuz ve baharat kediler için zararlıdır. Özetle kediler yumurta yer mi sorusunun cevabı “evet”tir. Tabi kedinize yumurta vermeden önce yumurtaya karşı herhangi bir hassasiyeti olup olmadığı konusunda veterinerinizden görüş almanızda fayda var.

Peki kediye çiğ yumurta verilir mi? Çiğ herhangi besin vermemek kediniz için en sağlıklısı. Kedilere haşlanmış yumurtayı parçalayarak verebilirsiniz.

Kedi tavuk yer mi

Tavuk eti kediler için sağlıklı ev yemekleri kategorisinde bulunmaktadır. Ancak kendiniz için pişirdiğiniz tavuktan ona vermemelisiniz. Kedinize vereceğiniz tavuk yağsız, tuzsuz, baharatsız sadece haşlanmış formda bir tavuk olmalıdır.

Kedilere yoğurt verilir mi? Yavru kedilere yoğurt verilir mi?

Yoğurt kedilerin yiyebileceği ev yemekleri kategorisindedir. Ancak yoğurdun çok ekşi olmaması ve az miktarda tüketiyor olması önemli. Unutmayın ekşi ve fazla yoğurt tüketimi insanlara dahi zararlıyken kedilerin minicik midesine çok daha fazla zarar verebilir. Özetle doğru içerik ve miktar belirlendiği sürece yavru kediler yoğurt yer mi sorusunun cevabı da “evet”tir.

Kediler için zararlı yiyecekler nelerdir ? Kediler ne yememeli?

Kedilere zararlı yiyecekler aşağıdaki gibidir. Bu yiyecekler kedilere kesinlikle verilmemelidir.

 • Tuzlu, yağda kızarmış yiyecekler
 • Çikolata, dondurma gibi şekerli yiyecekler
 • Ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren yiyecekler
 • Sucuk, pastırma gibi aşırı baharatlı yiyecekler
 • İnek sütü
 • Asit içeren içecekler

Kediler çikolata yer mi? Kediler çikolata yerse ne olur?

Aranızda kedim çikolatayı çok seviyor diyen kedi anneleri vardır. Mutlaka seviyordur ama çikolata kedilere insanlara verdiğinden daha fazla zarar verir. Kedinizin sağlığını düşünüyorsanız onun çikolata yemesine izin vermesiniz iyi olur.

Kedi ekmek yer mi?

yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler kedilerin sağlığı için zararlıdır. bu yüzden kedinizi ekmek ile beslemek yerine karbonhidrat oranı düşük hazır mamaları tercih etmelisiniz.

Kedilere ev yemeği verilir mi?kedilere ev yemeği verilmez?

Kedi patates yer mi? Kediye haşlanmış patates verilir mi?

Patates de tıpkı ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin bir yiyecektir. Bu yüzden kediyi patates ile beslemek onun sağlığı açısından iyi bir davranış değildir. Ancak protein ve bazı faydalı sebzelerle kombinasyon yapıp bir miktar patates yiyip karbonhidrat almasında sakınca yoktur.

Kedi makarna yer mi?

Makarna da tıpkı ekmek ve patates gibi yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. Bu yüzden kedilerin makarna yemesi uygun değildir.

Bu gibi yiyecekler kedinize zarar verip hasta olmasına neden olabilir. Bu yüzden kedinizi bunlarla beslememenizi tavsiye ederiz.

Bu arada kedilerde sık karşılaşılan hastalıklar konusunda ilgili yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kedi annelerinin en merak ettiği konulardan bir tanesi de kedilere çiğ et verilmesi konusudur. Gelin birkaç önemli konuda bilgi sahibi olmaya devam edelim.

Kediler çiğ et yer mi? Kedilere çiğ et verilir mi?

Kediler et yer mi sorusunun cevabı evet ancak kedilere çiğ et verilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayır! Çünkü çiğ et kedilerde iç parazit oluşumuna sebep olmaktadır. İç parazit de hem kediniz hem de sizin için ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Aynı cevabı kedi kıyma yer mi sorusuna da verebiliriz. Kediye kıyma vermek istiyorsanız pişmiş ve baharatsız/tuzsuz kıyma vermelisiniz.

Kediler sosis yer mi? Kedilere sosis verilir mi? 

Az önce bahsettiğimiz gibi kedilere çiğ et vermek iç parazit oluşumuna sebep olur. Verdiğiniz et sosis dahi olsa mutlaka onu bebeğinize pişirerek servis edin.

Kedi salam yer mi? Kedilere salam verilir mi?

Salamlar da kedinizde parazit oluşumuna sebep olabileceğinden salamı kedinize pişirerek vermeniz sağlığı açısından faydalı olacaktır. Onun dışında kedinize salam vermenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Kedilere ciğer verilir mi?

Pişmiş, yağsız ve tuzsuz olduğu sürece kedinize o bayıldığı ciğeri verebilirsiniz. Ancak her besinde olduğu gibi kedinizi ağırlı olarak ciğer ile beslemek de yanlıştır. Böylesi tek yönlü bir beslenme kedilerde ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Ciğer, A vitamini açısından çok zengin bir yiyecek olup aşırı tüketimi halinde kedilerin kemik yapılarında lezyonlara yol açabilmektedir.

Peki yavru kedi ciger yer mi? Çok bebek olmadığı sürece yer evet. ama en azından bir 2-3 aylık olmasında fayda var. Ve yine tuzsuz baharatsız iyi parçalanmış bir ciğer olmasına ve özellikle pişmiş ciğer olmasına özen göstermek lazım.

Kedi köfte yer mi? Kediye köfte verilir mi?

Kedi köfte yer mi sorusunun cevabı tabiki evet. Kedilerin köfte yemesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak çok tuzlu, çok baharatlı ya da acı olmayan köftelerin kedilere verilmesi gerekir. Aksi halde onlara iyilik yapmak isterken kötülük yapmış olursunuz.

Kedi peynir yer mi? Yavru kediye peynir verilir mi?

Kedi peynir yer mi sorusunun cevabı evet. Hem de bayıla bayıla yer. Kedilerin en çok sevdiği besinlerin ilk sıralarında kendine yer bulabilir peynir. Ancak yine daha az tuzlu peynirler vermeye özen göstermek lazım.

Peki yavru kedi peynir yer mi? Yine en az 3 ayını doldurmuş kedilere tuzsuz iyice parçalanmış peynirler verirseniz afiyetle yiyeceklerdir.

Kediler ekmek yer mi?

Kediler ekmek yer mi sorusunun cevabı beslemek istediğiniz kedinin ne kadar aç olduğuna göre değişir. uzun süredir beslenmemiş bir kedi iyi parçalanmış bir ekmeği yiyebilir. Ama bu durum tıpkı insanlarda olduğu gibi sadece açlığını giderir. Çünkü ekmeğin herhangi bir besin değeri yoktur. Kedilere ekmek vermek konusunda kararlıysanız en azından iyi bi et veya tavuk suyunda ekmeği ıslayıp parçalayarak verebilirsiniz.

Kediler sütlü ekmek yer mi?

Kedilere sütlü ekmek vermeseniz daha iyi olur. çünkü ekmeğin bedin değeri olmadığı bir yana sür zaten kediler için zararlı bir besindir. Onun yerine tavuk suyuna ekmek vermeyi deneyebilirsiniz.

Ev kedisine ev yemeği verilir mi? Kedilere ev yemeği verilir mi?

Yukarıda kedilere verilebileceğinden bahsettiğimiz yiteceklerin tamamı ev kedilerine de verilebilir tabiki. Ancak bunun şöyle bir zararı var; kediniz tavuk, balık, kırmızı et yemeye alışırsa siz yemek yerken sofranızı asla rahat bırakmazlar. Böyle bir durumda bebeğinizle birlikte yaşam zorlaşabilir. Ondan sonra kedim ev yemeği istiyor diye yakınmaya başlarsınız muhtemelen. Onun yerine ev kedisini sağlıklı kuru ve yaş mama kombinasyonları ile beslerseniz hem daha dengeli vitamin almış olurlar hem de evde herkesin yemeği ayrılmış olur ve rahat rahat evde yemeğinizi yersiniz.

Content Protection by DMCA.com

7 yorum

 1. merhaba
  yeni bir kedi annesi olarak merak ediyorum acaba kedim havuc salatalik yada elma gibi cig sebze yiyebilir mi ona zarari varmi? kemirmek hosuna gidiyo belki havuc ile mutlu olur diye dusundum .

 2. Merhaba 4 aylık bir scottisch yavrum var.ben sahipleneli daha 1 hafta olacak belki. Veterinerim ek gida verme kesinlikle mama yesin onlatn besin degeri daha fazla dedi. Ama kedim 1 günde toplasaniz tek bir avuc kadar bile mama yemiyor.. ac kaliyor gibi hissediyorum ve uzuluyorum. Yazilarinizdaki gibi yagsiz tuzsuz ek gida vermeli miyim? Yoksa sadece mamaya devam mi?

  • evde hazılayacağınız mama gerçekten sağlığını riske atabilir. bu konuda oldukça bilgili olmanız lazım ki ona faydalı besinleri hazırlayabilesiniz. Bazen bu zibidiler mamaları beğenmeyebiliyor. Mamayı değiştirerek seveceği bir mamayı bulmaya çalışabilirsiniz. bir de belki aldığınız mamanın taneleri iri ise yemekte zorlanıyor olabilir. Sadece içerik değil farklı büyüklükteki mamaları da denerseniz mutlaka seveceği bir mamaya denk gelirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*