Kedi mırlaması ne anlama gelir?

kedi mırlaması

Kedinizle vakit geçirirken bir anda farkettiniz ki tuhaf sesler çıkartıyor. Adeta kendini rolantiye almış bir araba motoru, kaynayan bir su veya çalışan bir jenaratör gibi bir kedi sesi duyuyorsunuz. İşte kedi mırlaması dediğimiz bu ses size o kadar çok şey anlatıyor ki… Bu yüzden bence kedi mırlama sesi tam anlamıyla bir mucize. Zaten bu sesin nasıl bir mucize olduğunu kucağınıza çıkıp mırlamaya başladığında anlıyorsunuz. Suratınızda oluşan o tatlı gülümseme, içinize dolan o huzur bu sesin ne kadar değerli olduğunu ve kedinizle aranızda ne kadar büyük bir bağ oluşturduğunu ortaya koyuyor. Peki kediler neden mırlar gelin bu yazımda aklınıza takılan bu sorunun cevabını bulalım.  

Kediler neden mırlar? Kedi mırlamasının anlamı nedir?

Kedilerin mırlaması için bir çok insan farklı tabirler kullanır. Kedi hırlaması, kedi gırlaması, kedi guruldaması vb. tüm ifadeler aynı anlama gelmektedir aslında. Tamamı kedinizin derinliklerinden gelen o ince motor sesini tasvir eder. Peki kediler neden hırlar?

Kedilerin mırlaması ne anlama gelir?

Kedi mırlaması çoğunlukla memnuniyet ve mutluluğu ifade eder. Bazen oransal olarak daha az da olsa mutsuzluğunu belirtme yöntemi olarak da kullanılır. Hastalık veya stres belirtisi olması da mümkündür. Bu yüzden aslına kedi mırlamasını bir çeşit arkadaşlık ve/veya yardım isteği olarak adlandırabiliriz. Tabi bunların hepsi kedi davranışlarını inceleyerek ortaya atılan teorilerden ibarettir. Yoksa kediler neden mırıldar ve kediler nasıl mırlar henüz net olarak ortaya koyulabilmiş değil. Özetle bu mucizenin çözülen yanları olsa da hala içerisinde birçok sır barındırıyor.

Sıradaki video daha önce hiç kedi mırlaması duymayanlar için gelsin 🙂

 

 

Kedinin sürekli mırlaması ne anlama gelir?

İnsanlar mutluyken de mutsuzken de bu anını paylaşacağı arkadaşlar ararlar. Kedileri de böyle düşünebilirsiniz. Bu mırlamaları kedinin size arkadaşlık talebi göndermesi olarak var sayabilirsiniz. Bu talebe karşılık verir onu okşar, patisini tutar ve beslersiniz kedilerde mırlama sesi size de huzur ve mutluluk verir. Yani kedinin sürekli mırlaması onunla aranızda ciddi bir arkadaşlık ve büyük bir bağ olduğu anlamına gelir. Bu mırlama hastalık mırlaması da olabilir evet ama korkmayın. Eğer kediniz hasta ise mırlama dışında başka belirtiler de gösterir ve bu durumu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Kedi mırlamasının insanlar üzerindeki etkisi

Kedi mırlaması üzerine yapılan bazı araştırmalar mırlamanın insanlardaki mutluluk hormonunu arttırdığını, stresi azalttığını ve hatta tansiyonu düzenlediğini ortaya koyuyor. Bunun dışında bazı bilimsel çalışmalar, kedi sahibi olan insanların kan basıncının daha düşük olduğunu ve pet sahibi olmayan insanlara göre daha uzun yaşadığını da ortaya koymuştur. Hatta kedi sahibi insanların kalp krizi yaşama riskinin diğer insanlara göre %40 daha az olduğunu ortaya koyan çalışmalar da mevcut. Kedi mırlamasının insanlar üzerinde ciddi bir antidepresan etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Benim de sanırım bu hayatta duymayı en sevdiğim ve beni en mutlu eden sestir kedi mırlaması.

İngilizce bilenler için buraya tıklayarak bu etki ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kedi mırlamasının kediler üzerindeki etkisi

Tüm bu gerçeklerin dışında bazı bilim insanları kedilerin mırlamasının kendilerini de iyileştirici ve sağlıklı kalması yönünde etkisi olduğunu da ortaya koymuştur. Yani kedi mırlamasının, kedilerin kendi kendine uyguladıkları bir fiziksel terapi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu mırlamanın kemikleri hareketli tuttuğu, bir çeşit egzersiz yöntemi gibi kemik yapısını sağlıklı kalmasını sağladığı düşünülüyor. Bu sebeptendir ki yaralı veya hasta kediler de en az mutlu olanlar kadar mırlarlar.

İngilizce bilenler için aşağıdaki ilginç videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. 

 

Kediler nasıl mırlar? Kedi mırlaması nasıl olur?

Neden mırladığından özetle bahsettik. Peki bu mucize kedi sesi olan kedi mırlaması nasıl oluşuyor? Kediler mırlama sesini nasıl çıkartıyor? Kediler nasıl mırlar sorusunun birçok farklı cevabı mevcut. Bu konu mırlamanın henüz tam olarak çözülememiş derinliklerini oluşturuyor diyebiliriz. Uzmanlar bu konuya net bir cevap aramaya devam ederken gelin biz de ortaya atılmış farklı teorileri inceleyelim;

Kedi mırlaması – Teori 1

Bu teoriye göre kedi hırlama sesi, kedinin diyaframından geçen geniş bir damardan ortaya çıkmaktadır. Kediler kaslarını kasıp gevşeterek damarların titreşmesini ve kedi mırlama sesinin ortaya çıkmasını sağlar.

Kedilerin mırlaması – Teori 2

Kedi mırlaması kedilerin ses tellerinde titreşen kaslardan gelir. Bu kedi mırlama sesi de 2 sebepten ortaya çıkar. Bir tanesi mutluluk mırlamasıyken diğeri de talep mırlamasıdır. Yani kedi mırlarken beni besle mesajı gönderir.

Kediler neden mırlar – Teori 3

Kedi mırlama sesi gırtlağın arkasındaki nefes borusunun içinde bulunan ses teli benzeri organların titreşmesiyle oluşur. Kalbe kan taşıyan ana atardamarlarda oluşan hava nefes borusuna titreşimler yaratır

Tüm bu teoriler bir yana dursun ben kedim mırlarken onu sürekli inceliyorum. Vücudunun tamamını nasıl titreştiriyor anlam veremiyorum. Dokunduğum her noktasında işte ses buradan geliyor diyor ve sonra başka noktasına dokununca kendi tezimi çürütüyorum. Gerçekten enteresan bir mucize. Ahhhh kediler… kedilerimiz!

Kedi mırlaması neden olur? Durum bazlı inceleme

Bıdıkların bulunduğu ruh hali, ortam ve yaşa göre mırlamalarının farklı sebepleri de mevcut tabi. Şimdi gelin kedi mırlaması ne anlama gelir konusunu kedilerin içinde bulunduğu duruma göre inceleyelim;

Yetişkin kediler neden mırlar?

Kediler yalnızca insanlarla iletişim kurarken mırlarlar. Birbirleri ile olan iletişimlerinde mırlama gözlemlenmez. Tıpkı miyavlamada olduğu gibi. Bunun sebebi bazen memnuniyetlerini ve mutluluklarını ifade etmek için olurken bazen de yardım istemek için olabilir. Ancak çoğunlukla mutlu olduklarında mırladıklarını varsayabiliriz. Uzun süredir aç kalmış bir kediye sevgi gösterip ona mama verirseniz çılgınca mırladığına şahit olabilirsiniz mesela. Ya da evdeki kediniz keyifle uyurken en sevdiği bölgelerini okşamaya başlarsanız yine mırlamalarına şahit olursunuz. 

Anne kediler neden mırlar?

Anne kediler, yeni doğmuş ve henüz gözleri görmeyen/kulakları duymayan yavrularıyla titreşim yolu ile iletişim kurmak için mırlarlar. Bu sayede anne bulunduğu yeri yavrulara belli eder ve minnoşları kendine doğru çeker. Anne kediler çoğunlukla yavruları emzirirken yavru kediler de çoğunlukla annelerini emerken mırıldarlar. Bu arada kediler doğum yaparken yaşadığı acıyı bastırmak amacı ile de mırlarlar. 

Mırlama konusuna devam ederken eğer ki yeni doğum yapmış bir kediniz var ise mutlaka ilgili yazıma da göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kedilerde doğum süreci ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için ise buraya tıklayın.

Yavru kediler neden mırıldar?

Kedi yavruları neden hırlar sorusunu cevaplamadan önce kediler ne zaman mırlar sorusunu cevaplayalım. Yavru kediler bir haftalık olduklarından itibaren mırlamaya başlarlar ve bu yavru kedi mırlaması sayesinde annelerine her şeyin normal olduğunu, güvende ve mutlu olduklarını anlatırlar.

Bu arada yeni doğmuş yavru kedileriniz var ise mutlaka ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kediler uyurken neden mırlar?

Kediler uyurken neden hırlar diye merak ediyorsunuz ama aslında kediler uyurken hırlamaz. Onlar mırlama anında tetikte ve uyanıktırlar. Muhtemelen siz onu okşuyor veya onun yanına yaklaşıyorsunuzdur. Kediniz de bunu hissedip size mutluluk tepkisi veriyordur. Yani size olan duygularını belli etmek için mırlıyordur. Eğer kendi kendine sizinle hiçbir iletişimi yokken mırlıyorsa da kediniz stres altında olabilir. Bu yüzden stres yaratacak bir durum olup olmadığını inceleyebilir ve varsa da buna çözüm arayabilirsiniz..

Kediler sevilirken neden hırlar? Kedi mırlaması mutluluk belirtisi mi?

Kediniz siz onu seviyorken hırlıyorsa sizinle arkadaşlık bağı kurduğu anlamına gelir. Bu ilişki aynı zamanda size de çok iyi gelecektir. Dolayısı ile kediniz onu severken kedi mırlaması olarak size tepki veriyorsa durmayıp devam edin ve kedinizle olan bağınızı daha da arttırın. Zaten bu güzel hediyeye karşılık onu sevmeye devam etmemek mümkün mü? 🙂

Kediler sabahlar neden mırlar? Sabah sabah kedi mırlaması

Kediler biz geceleri uyurken bizi çok özlerler. Evdeyizdir ama uyuduğumuz için onunla ilgilenmiyoruzdur. Gece belki çok kudurmuştur ama yalnızdır. Sabah olduğunda uyanırsınız ve bingo! Artık bızdık sizinle iletişim kurabilecektir. Tabi aynı zamanda sizi koca bir mama tabağı olarak görüyor olmasının da etkisi var. Dolayısı ile hem sevilecek hem mama yiyecek saate gelinmiştir. Bir kedi için bundan daha mutlu nasıl bir an olabilir ki? Bu yüzden de kediler en çok sabahları mır mır mırlarlar.

Kedi mırlaması frekansı kaçtır?

Bir kedinin mırlaması genellikle 20-150 Hz aralığındadır. İlginç olan konu şudur ki ses terapilerinde bu frekansların yaraları iyileştirdiğine ve ağrıyı hafiflettiğine inanılır. Bu arada bu titreşimlerin kemik yoğunluğunu arttırdığını ve enfeksiyonu iyileştirdiği de ortaya koyulmuştur. Yazımın başında kedi mırlamasının bir mucize olduğundan bahsetmiştim. Şimdi beni daha iyi anlıyorsunuz değil mi? 🙂

Daha ilginç bir gerçek de Nasa’nın bile kedi mırlaması üzerine çalışmalar yapıyor olması. Şu anda astronotların yer çekimsiz ortamda kas ve kemik yoğunluklarını dengeleyebilmek için kedi mırlamasından faydalanma yönünde bazı çalışmalar yapılıyormuş. Bizim fıstıklar bilime de yön veriyor 🙂

Yazıma son vermeden önce şu ilginç bilgiyi de paylaşmak isterim. Dünyada 2 tip kedi türü mevcutmuş. Mırlayanlar ve kükreyenler. Aslan gibi türler kükredikleri için mırlayamıyorlarmış. Tabi bizim mırmırlar da kükreyemiyorlar. Evde kükreme triplerine de maruz kalabilirdik. Her halimize şükretmeliyiz bence 🙂

Kedi mırlaması ile ilgili olan aşağıdaki kısa videoyu da ilginizi çekebileceği düşüncesi ile sizlerle paylaşıyorum;

 

 

Sevdiceklerinizle sağlıklı, mutlu mırlama seansları dilerim…

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*