Anne kedi ve yavrular hakkında bilinmesi gerekenler

anne kedi

Bebeğiniz artık bir anne kedi. Ve artık tatlı mı tatlı torunlarınız var. Ya da mahallenizde bakımını üstlendiğiniz minnoşlar doğum yaptı ve anne kedi oldu. Artık kedilerde annelik ve anne kedilerin yavruları ile ilişkileri hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Peki nedir bu detaylar? Gelin birlikte öğrenelim…

Kedilerde annelik duygusu nasıldır? Kedilerin annelik duygusu nasıldır?

İyi annelik kedinin kendi annesinden annelik eğitimini nasıl aldığı ile birebir alakalıdır. Duygusal olgunluk ve genetik yapısı anne kedinin yavrularına aktaracağı deneyimi en üst noktaya taşır.

En korkulması gereken saldırganlık biçimi anne kedinin saldırganlığıdır. Bir anne kedi yavrularını koruyabilmek için olabileceği en vahşi pozisyonunu alacaktır ve bu durum sizin için çok tehlikeli olabilir. Bu sebeple doğum yapmış sokak kedilerinden mümkün mertebe uzak durmalı, kendi kedinize ise eskisine nazaran biraz daha temkinli yaklaşmalısınız.

Anne kedi ve yavrusu ile tanışma

Kedinizin bu yeni sürecine ve yeni psikolojisine dahil olmadan önce biraz doğum süreci hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Bunun için kedilerde doğum ile ilgili yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Bu yazımda doğum yapan kedilerin psikolojisi, doğuma destek, yavruların temizlenmesi vb detaylara yer verdim. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Anne kedi yavrusunu neden başka yere taşır?

Anne kedilerin ana amacı doğum sonrasında tüm yavrularını bir arada tutmak ve yavrularını tüm tehlikelerden korumaktır. Kediler kendilerini güvende hissettikleri bir noktada doğumunu gerçekleştirir ve doğumdan yaklaşık 4 gün sonra güvenlik için yuvanın yerini değiştirmek ister.

Eğer kediniz sürekli yavrularını ordan oraya taşıyor ise anlayın ki yavrularını güvene hissetmiyor. Belki bulundukları bölgede siz veya başka bir canlı onları rahatsız ediyor. Evdeki kediniz bu şekilde davranıyor ise yavrulardan biraz uzak durmanız onların kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Anne kedi yavrusunu nasıl taşır?

Anne kedi taşımak için yavrularını enselerinden ağzıyla kavrar. Enseden kavranan bir yavru içgüdüsel olarak zarar görmemek için kıpırdanmayı bırakır ve bacaklarını gövdesine doğru çeker. Bu taşıma esnasında anne kedi bazen yavruları düşürmek suretiyle küçük kazalar yaşanabilmektedir. Bu korkulacak bir durum değil ama. Düşe kalka büyüyecekler 🙂

Kedilerin yavruları ile ilişkileri

Kedi yavrularının anneleri ile ilişkilerini anlamak onların bakımının %50si anlamına gelmektedir. Bu yüzden de oldukça önemlidir. Tabikiki yavru kedi bakımında bilinmesi gereken çok daha fazla detay bulunmaktadır. Bu detaylar için ilgili yazımı inceleyebilirsiniz. Yazıma ulaşmak için buraya tıklayın.

Anne kedi yavrularını neden döver? Anne kediler yavrularını neden döver? Kedim yavrularını neden ısırıyor?

Kedim yavrularını ısırıyor veya kedim yavrularını dövüyor diyorsanız bu sorunun cevabı için doğru yerdesiniz. Bu korkulacak ya da anormal bir durum değil aslında. Bunun 2 sebebi var. Birincisi anne kedinin yavrularına kendilerini tehlikelerden korumayı öğretmesi, Bir diğeri de artık anne-yavru ilişkisini sonlandırmaya çalışmasıdır.

Her iki durumda da anne kedi sınırını bilir. Yavrularına kaldırabileceği kadar baskı yapar ve bir yerde durur merak etmeyin.

Bu arada tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı zamanlarda anne kedi sıkıldığı için de yavrularını emzirmek istemeyebilir. Her annenin biraz kendine zaman ayırması lazım öyle değil mi? 🙂

Anne kedi yavrusunu neden istemez? Anne kediler yavrularını neden reddeder?

Anne kedi yavruları ile ilgilenmiyor diyorsanız, öncelikle erken anne olmanın kedilerdeki en büyük sorun olduğunu bilmelisiniz. Anneliğe hazır olmama veya genç kedilerdeki konsantrasyon eksikliği yavrularla yeterince ilgilenmenin önündeki en büyük engeldir. Büyük çoğunluğu zaman içerisinde anneliğe alışacaktır.

Anne kedinin yavrularla ilgilenmemesinin bir diğer sebebi ise meme ucu iltihabı. Mastisis de denilen denilen bu hastalık sebebi ile yavrular emerken annenin canı acır ve anne yavrularını emzirmeyi reddeder. Dolayısı ile kediniz yavruları emzirmek istemiyorsa memelerini kontrol etmekte fayda var.

Eğer anne kedi çok sayıda yavru doğurdu ise sütü her yavruya yeterli gelmeyebilir. Unutmayın anne kedinin en önemli görevlerinden biri yavrularını beslemek. Bu sebeple sütünü yavrularına yetirebilmek için yavrulardan bazılarını reddetmek isteyebilir. Bu durumda yavrular emerken iyi gözlemlemeli ve tüm yavruların anne sütünden faydalanmasını sağlamalısınız.

Kedim yavrusunu istemiyor diyorsanız bunun bir sebebi de o yavruda bir hastalık, deformasyon veya fiziksel olarak diğer yavrulardan bir farklılık olabilir. Bu durumda anne kedi diğer yavruların zarar göreceği endişesi ile o yavruyu çevresinden uzaklaştırmak istiyor olabilir.

Yavrularını terkeden kedi bir sokak kedisi ise aslında terketmemiş de olabilir. Yavrulara besin bulmaya gitmiş olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden anne kedinin yavruları terkettiğini düşünmeden önce emin olun. Sonra anne kediyi üzmeyin 🙁

Kedi yavrusunu yer mi? Kediler yavrularını yer mi?

Kedilerin yavrusunu yemesi maalesef yaşanabilen bir durum. Eğer yavru ölü doğduysa diğer yavrular ölü bebeği görmesin veya onun çürümesi ile oluşabilecek mikroplardan etkilenmesin diye yavruyu yiyebiliyorlar.

Bir rivayete göre anne kedinin yavrusunu yemesinin sebeplerinden biri de yavruya insan kokusunun sinmiş olmasıdır. Bu sebeple yeni doğan yavrulara dokunmamak sadece anne kedinin kontrolüne bırakmak gerekmektedir.

Son olarak kedilerin yavrularını yemesinin bir sebebi de yavrunun güçsüz olmasıdır. Güçsüz yavrunun bakımı oldukça zordur ve diğer sağlıklı yavruların sütünden, ilgisinden alırlar. Ne kadar korkunç olsa da güçsüz yavruyu öldürüp yiyerek diğer yavruların yaşama şansını arttırmak bir annelik içgüdüsüdür.

Yavru kedi annesinden ne zaman ayrılır? Kedi yavruları ne zaman anneden ayrılır?

Kedi annesinden ne zaman ayrılır sorusunun cevabı çok net değildir. Bu süre kediden kediye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yavru kedilerin annesinden ayrılması en fazla 4 ay sürmelidir. Bir yavruyu sahiplenmek istiyorsanız ve 4 aylık olduysa yavru kediyi annesinden ayırmak konusunda endişe etmenize gerek kalmamış demektir.

Bu arada yavrular anneden 2 aylıktan önce ayrılmamalıdırlar. Ayrılma için ideal zaman ise 3-3.5 aydır.

Minnoş torunlarınız ile mutlu günler diliyorum…

2 yorum

    • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
      kendini güvende hissetmediklerinde yavrularını başka yerlere taşır anne kediler. ve götürdükleri yeri bilirler merak etmeyin.
      tabi yavrular bulundukları yerde güvendelerse 🙁

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*