Kediler kaç yıl yaşar? Uzun bir ömür için ne yapmalı?

kediler kaç yıl yaşar
kedi-ailesi

Kediler kaç yıl yaşar, kedi ömrü ne kadardır, kedilerin ortalama ömrü nedir gibi sorular belki de kedi annelerinin cevabını en merak ettiği sorulardır. Bebeğiniz sizinle kaç yıl daha yaşayacak merak ediyorsunuz ve bu konuda çok endişelisiniz biliyorum. Bu yazımda merakınızı gidermeye çalışacağım. Peki kediler kaç yaşına kadar yaşar?

Kediler kaç yaşına kadar yaşar? Kediler kaç sene yaşar?

Kedilerin ömrü yaşadığı ortama, beslenme şekline, karşılaştığı tehlikelere, ırkına, cinsine göre oldukça farklılık gösterir. Dolayısı ile burada ortalama kedi ömründen bahsetmek daha doğru olacaktır. Bu süre de de yaklaşık olarak 15 yıldır. Şimdi gelin yaşam şekillerine göre kediler kaç sene yaşar, kedilerin yaşam süresi ne kadardır bunu inceleyelim.

Sokak kedileri kaç yıl yaşar? Kediler ortalama kaç yıl yaşar?

Maalesef sokak kedilerinin ömrü ev kedilerinin ömürüne göre daha kısadır. Çünkü sokak kedileri kötü beslenirler ve sokakta birçok tehlikeye açıktırlar. Hatta bir çoğu hiç beslenemez bile. Büyük bir kısmı da araba çarpması veya yüksekten düşme gibi kazalar sonucunda hayatını kaybeder. Vicdansız insanlar tarafından eziyete uğrayan kedilerden bahsetmek dahi istemiyorum 🙁 

Tüm bu sebeplerden dolayı sokaklarda yaşayan kedilerin ömrü evimizdekilere göre daha kısa oluyor. Birçok yavru 1 yaşını dahi göremiyor. Yetişkinliğe erişenlerden ise 2 yaşını geçebilenler şanslı olan sokak kedileri arasına giriyor. Bu yüzden onları korumalı, beslemeli ve sahip çıkmalıyız. Kapınızın önüne koyacağınız bir kap mama ve bir kap su ile onların hayatını bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Bu arada benim evimde bir kızım var ama bahçemizde beslediğim yaklaşık 12 kedim daha var. Hepsini eve almam imkansız olduğundan bahçede devam ediyoruz hayatımıza :). Hepsinin de bir ismi var. Onları besleyip sevip okşadıkça dünyalar benim oluyor inanın. Birkaç tanesini sizinle tanıştırıp hemen konuya geri dönüyorum;

sokak_kedileri

Bu arada bu Behlül’lerden 8 tane falan var. Biraz baskın geni var sanırım. Bizde hepsine beyaz gıdılı behlül, şaşı behlül, tombul behlül, çirkin behlül gibi ayırt edici özellikleri ile sesleniyoruz. Ama hepsi Behlül. Yanlışlık olmasın 🙂

Ev kedileri kaç yıl yaşar? Evcil kediler kaç yıl yaşar? Cins kediler kaç yıl yaşar?

Kediler evde kaç yıl yaşar diye merak ediyorsanız cevaplayalım. Evde yaşayan kedilerin ortalama ömrü 15 yıldır. Bu süre 20 yıla kadar uzayabilmektedir. Yani bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ömrünüzün minimum üçte birini onunla geçireceksiniz demektir. Bu yüzden kedi sahiplenmek çocuk yapmak kadar sorumluluk isteyen ve üzerine düşünülüp karar verilmesi gereken bir konudur.

Kedi sahiplenmeye karar vermeden önce kendinize buradaki yazımda bahsettiğim soruları mutlaka sormalısınız! Bu soruların kararınıza büyük etkisi olacak emin olun!

Sokak kedileri evde kaç yıl yaşar?

Sokak kedilerinin evde kaç yıl yaşayacağı sahiplendiğiniz kedinin durumuna göre değişir. Tabi eve aldığınızda sonra ona nasıl baktığınız da önemli. Eğer sahiplendiğiniz kedide fip hastalığı varsa ömrü maalesef çok uzun olmayacaktır :(. Ama sağlıklı bir kedi ise ve siz de sağlık kontrollerini düzenli yaptırıyorsanız uzun yıllar size yarenlik edeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu arada kedilerin en belalı hastalığı fip hastalığı ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

Tekir kediler kaç yıl yaşar? Sarman kediler kaç yıl yaşar?

Kedinizi sokaktan sahiplendiniz ve tekirler kaç yıl yaşar diye merak ediyorsunuz. Kedinizin tüm aşılarını yaptırıyor, düzenli sağlık kontrollerini aksatmıyor ve onu iyi besliyorsanız endişe edecek bir durum yok demektir. Tekir kediniz sizinle cins ev kedileri kadar uzun bir süre yaşayacaktır.

Brisitsh shorthair kaç yıl yaşar? British kedi kaç yıl yaşar?

Evde beslenen british shorthair kedilerin ortalama yaşam süresi tüm ev kedilerinde olduğu gibi 15 yıldır ve 20 yıla kadar uzayabilmektedir. 

Ayrıca british shorthair cinsi kedilerle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazımı okuyabilirsiniz.

Van kedisi kaç yıl yaşar?

Evde beslenen van kedisinin ortalama ömrü tüm ev kedilerinde olduğu gibi 15 ila 20 yıl arasında değişebilmektedir.

Smokin kediler kaç yıl yaşar?

Evde beslenen smokin bir kedinin ortalama ömrü tüm ev kedilerinde olduğu gibi 15 – 20 yıl arasındadır.

Chinchilla kedi kaç yıl yaşar?

Evde beslenen chinchilla cinsi kedilerin ortalama yaşam süresi tüm ev kedilerinde olduğu gibi 20 yıla kadar uzayabilmektedir.

Exotic shorthair kaç yıl yaşar?

Evde beslenen exotic shorthair kedilerin ortalama yaşam süresi tüm ev kedilerinde olduğu gibi 15 yıldır ve 20 yıla kadar uzayabilmektedir.

Ayrıca exotic shorthair kedilerle ilgili daha fazla detaya buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış kediler uzun yaşar mı?

Kısırlaştırılmış kediler birçok hastalığa karşı daha korunaklı hale gelecekleri için kısırlaştırılmamış olanlara oranla daha uzun bir ömür yaşarlar. Özetle kısırlaştırılmış kedilerde ortalama kedi ömrü 20 yıla kadar uzayabilmektedir.

Kedilerin ömrünü uzatmak için neler yapabiliriz?

Kediler en fazla kaç yıl yaşar ve kedi ömrü kaç yıl sürer sorularının cevabını merak ediyorsunuz değil mi? Buna bir cevap veremem belki ama kedinizin ömrünü daha da uzun kılmak için ona nasıl bakmanız gerektiği ile ilgili birkaç tüyo verebilirim. Peki kedilerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

  • Her gün gözünüz bebeğinizin üzerinde olsun. Minik burnundan kuyruğunun ucuna kadar tüm bedenini ezbere bilin. Böylece davranışlarında ya da derisinde bir farklılık gördüğünüzde sağlık problemlerini erken teşhis etme fırsatı yakalamış olursunuz.
  • Düzenli veteriner kontrollerini aksatmayın. Aşılarını düzenli yaptırırsanız düzenli hekim kontrolünü de otomatik sağlamış olursunuz. Zorunlu kedi aşıları ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın!
  • Kedinizin stresten uzak durmasını sağlayın. Canını sıkan, onu strese sokan durumları mümkün mertebe engelleyin.
  • Kaliteli mamalarla besleyin. İçeriğinden emin olmadığınız hiçbirşeyi bebeğinize yedirmeyin. Besinlerini kendi besinlerinizden ayırın. Kediler sizin yemeğinizi yemezler unutmayın! Kedi beslenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu yazımdan faydalanabilirsiniz.
  • Yedikçe yiyor diye mama kabını sürekli mama ile doldurmayın. Günlük tüketmesi gereken gramaja uygun besleme yapın ve bebeğinizin kilo kontrolünü sağlayın. Kediniz ideal kilosunda mı anlamak için bu yazımdan, kilosunu kontrol altına almak için de bu yazımdan faydalanabilirsiniz.
  • Su tüketimine özen gösterin. Kediler akar sudan su içmeye bayılırlar. Eğer az su içtiğini farkederseniz kediler için üretilmiş su sebillerinden faydalanabilirsiniz. Bu yazımda su sebili için bir örnek paylaşmıştım.
  • Uygun dozda beslenmenin dışında kilosunu egzersizlerle dengeleyin. Birkaç oyuncak ile günlük olarak onunla oyunlar oynamaya özen gösterin.
Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*