Kediyle araba yolculuğu tavsiyeleri

kedi_ile_araba_yolculugu

Kedilerin araba korkusu tüm kedi anneleri tarafından bilinen bir gerçektir. Bu sebeple de arabada kedi yolculuğu konusunda endişelerinizi giderebilmek için kediyle araba yolculuğu konusunda bir yazı hazırlamak istedim.

Yazının devamında kediyle araba yolculuğu tavsiyelerim olacak ama ondan önce kedi ile seyahat konusunda daha geniş bilgilerin de yer aldığı yazım hakkında da bir yönlendirme yapmak isterim. Yazıyı merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Kedilerin araba korkusu neden vardır?

Kedilerin araba korkusu değil de aslında kedilerin mekan değiştirme korkusu vardır. Ancak tabiki araba ortamında yeni bir eve göre farklılıklar bulunmaktadır. Arabanın hareket etmesi, sallanması, motor sesi, bir anda parlayan sokak lambası ve araba farı yansımaları kedinizi araç içinde huzursuz eden ve strese sokan etmenlerdir.

Yani elektrikli bir araç ile gündüz vakti, yağ gibi bir asfaltta, 50km hızla giderseniz yüksek ihtimalle kediniz çok daha az strese girecektir 🙂

Kediler araba yolculuğunu sever mi?

Eğer kedinizi bebeklikten itibaren sık sık araba yolculuğuna çıkartırsanız yetişkin olduğunda da bu duruma iyice alışmış olur ve hatta araba ile yolculuktan keyif almaya başlar. Bu arada arabanın kapısını açtığında kendiliğinden araca binen kediler de yok değil tabii:)

Kedi yolculuk malzemeleri nelerdir?

Kediyle seyahat etmek çok keyifli bir deneyim evet ama arabada kedi yolculuğu yapacaksanız aşağıdaki malzemelerden bir ya da birkaçını edinmenizde mutlaka fayda var. Bu malzemeleri nasıl kullanmanız gerektiğinden ayrıca bahsediyor olacağım.

Kediyle araba yolculuğu – Kedi yolculuk malzemeleri

 • Taşıma çantası
 • Kedi yolculuk pedi
 • Mama ve su kabı
 • Kedi seyahat kafesi
 • Göğüs tasması
 • Kedi seyahat tuvaleti
 • Araç içi evcil hayvan filesi

Kedi ile uzun yolculuk için taşıma çantası kullanımı

Araba yolculuğunda kedinizi yanınızda götürmek istiyorsanız mutlaka bir kedi taşıma çantası ve/veya kedi yolculuk kafesi edinmeniz gerekmektedir. Çünkü kedi ile araba seyahati kendi içinde birtakım tehlikeler barındırabilmektedir.

Kedinin araç içinde serbest kalması hem onun daha da paniklemesine hem de trafikte seyir halindeyken sizi de tehlikeye sokacak hareketler yapmasına sebep olur. Bu sebeple kediyle tatile gitmek gibi bir planınız varsa ona uygun bir taşıma çantası almanız gerekir. 

Bu arada kediler seyahat edeceklerini anladıkları an sizden köşe bucak kaçarlar ve taşıma çantasına asla girmek istemezler. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak fikirler için mutlaka kediyi taşıma çantasına alıştırmak ve taşıma çantasına sokmak konulu yazıma bir göz gezdirmenizi tavsiye derim. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kedilerle uzun araba yolculuğunda kedinin pozisyonu

Kedi ile seyahat sırasında hem onun hem de kendi güvenliğiniz için taşıma çantasını kucağınızda taşımayın ve arka koltuğa sağlam bir şekilde yerleştirin. Daha sonra mutlaka taşıma çantasını emniyet kemeri ile koltuğa sabitleyin. Kaza anında bebeğinizin zarar görmesini istemezsiniz değil mi?

Kediyle uzun araba yolculuğu sırasında kutusu ön koltuğa da emniyet kemeri ile sabitlenebilir evet ama bu durum da kedinizin yol boyunca dikkatinizi dağıtmasına sebep olacaktır. Kutudan çıkmak istediği için her geçen dakika miyavlamaların tonu değişecek ve desibeli artacaktır. Sebebi stres olabileceği gibi duygu sömürüsü de olabilmektedir 🙂 Bu durum da özellikle direksiyon başındaki sizin refleks olarak dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır.

Kediyle uzun yol sırasında karşılaşılabilecek tehlikeler

Kedi ile araba seyahati sırasında yeterince önlem almazsanız aşağıdaki gibi birçok tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlar birçok kişi tarafından yaşanmış durumlardır bu sebeple mutlaka dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Peki kedi ile araba yolculuğu sırasındaki tehlikeler nelerdir;

Kediyi araç içinde serbest bırakmak

 • Kedinizi araç içinde serbest bırakırsanız karşıdan gelen bir araç farı, yaptığınız bir manevra veya geçtiğiniz bir tümsek sebebi ile ani korkular yaşar. Bu durumda kedinizin saklanmak için arabadaki en kuytu ve size en yakın bölge olan gaz/fren pedalının olduğu bölgeyi seçecektir. 100km hızla gidersen bunu yaşarsanız kaza yapma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Benim kedim uslu diye düşünmeyin. Neye nasıl tepki vereceğini asla bilemezsiniz.

Kızgınlık dönemindeki kedi ile yolculuk

 • Özellikle kediniz kızgınlık dönemindeyken kedi ile araba yolculuğu sırasında verdiğiniz molalarda kedinizi kaçırmanız ve kaybetmeniz çok yüksek ihtimal. Mümkün mertebe kapı ve camları açmadan (veya az açarak) seyahat yapmalı veya kedinizi mutlaka bir tasma ile sabitlemelisiniz. Bu arada kızgın dönemi ile ilgili kritik bilgilere ulaşmak için buraya tıklayınız.

Kediyi arabada tasma ile götürmek

 • Kedi ile araba seyahati sırasında kutu kullanmayıp kedinizi tasma ile bir yere sabitlemeyi de tercih edebilirsiniz. Ama bu yöntemi yanınızda bir yol arkadaşınız daha varsa tercih edin. Kedilerin panik anlarında yaptığı tuhaf hareketler sebebi ile tasmanın bir yerine dolanma ihtimali var. Böyle bir durum araç kullanırken sizin dikkatinizi dağıtabilir ve kazaya sebebiyet verebilir. Bunun yerine arka koltukta kediyi serbest bırakıp araç içi evcil hayvan filesi kullanarak kedinizin ön bölüme etmesini de engelleyebilirsiniz.

Kedi ile uzun yolculuk ipuçları

Kedi ile uzun araba yolculuğu yaparken onun rahatını sağlamak için taşıma kabının içerisine en sevdiği oyuncağı ve sürekli üzerine yattığı bir battaniyeyi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yol boyunca kedinizin birçok ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple mutlaka aşağıdaki ürünlerden edinin. 

Kedi seyahat suluğu

Taşınabilir kedi su kabı oldukça kritik bir ihtiyaçtır. Su kediniz için hayati öneme sahiptir. Birkaç saat mama yemese de olur ama su olmaz olmaz bir ihtiyaçtır. Bu sebeple haraket halindeki araçta dökülmeyi engelleyecek materyallerden yapılmış kedi taşınabilir su kabı seçmenizde fayda var.

Bunun için ikeanın şu ürününü kullanabiliriniz.

Kediyle araba yolculuğu – Taşınabilir kedi mama kabı

Yolculuğunuz 3-4 saat üzerinde ise mutlaka kedinize mama vermeniz gerekecektir. Bunun için de su kabına benzer şekilde taşınabilir kedi mama kabı almanızda fayda var. Yine ikeanın aynı ürününü kullanabilirsiniz.

Kedi seyahat tuvaleti 

Uzun yolculukta kedi tuvaleti çok ihtiyaç değilmiş gibi görünse de çok uzun yolculuk sırasında kediler için seyahat tuvaleti edinmenizde fayda var. Kediler kum bulamadığı ortamda bir sorunu yoksa tuvaletlerini kesinlikle yapmazlar. Ancak çok uzun yolculuklarda tuvaletini tutması da sağlığı açısından sorun yaratacaktır. Bu sebeple bir kaba kumunu dökerek yanınıza alırsanız kediniz rahat edecektir.

Kedi yolculuk kafesi

Kedi yolculuk kafesi maliyetli bir seçenektir. Ancak büyük bir kafes içinde arka koltuğa yerleştirirseniz bu en iyi seçenek olacaktır. Bu sayede kediniz kapalı kalmayıp sizi görür. Buna ek olarak siz de yanına tuvaletini rahatça koyabilirsiniz. Önümüzdeki yaza bu planı uygulayacağım inşallah. Uygulama sonrası yazıya edit getireceğim mutlaka. Örnek olarak şu ürünü verebilirim.

Araç içi evcil hayvan filesi

Bu ürünü çoğunlukla köpek anneleri kullanır. Ancak ürün sayesinde kedinizi arka koltuğa serbest bırakabilirsiniz. Bu şekilde ön tarafa geçmesini engelleyebilirsiniz. Bu durumda kediniz de aydınlık ve geniş bir alanda rahatça seyahat eder. Bu uygulama yolculukta kedi tuvaleti kullanımınızı da kolaylaştıracaktır.

Kediyle araba yolculuğu konusunda tavsiyeler

Kediyle araba yolculuğu güvenliği

 • Öncelikle güvenlik: Kedinizi arka koltuğa kutusu içerisinde yerleştirin. Ek olarak kutuyu emniyet kemeri ile sabitleyin. Kaza anında bu önlem kedinizin hayatını kurtaracaktır.
 • Kutusunu arka koltukta ortaya değil kenarlara konumlandırın. Ortadayken belirip kaybolan sokak lambalarına daha çok maruz kalacaktır ve bu durum stresini arttıracaktır.
 • Eğer mola esnasında kedinizi arabada bırakacaksanız bir camı kedinizin çıkamayacağı ve açamayacağı şekilde açık bırakın. Çünkü park halindeki araçlarda sıcaklık hızla artar. Bu durum da kedinizin sağlığını çok ciddi boyutta olumsuz etkiler.
 • Eğer camı açık bir şekilde kedinizi arabada bırakacaksanız aracı sürekli göz hapsinde tutun. Beklenmedik durumların yaşanmasının önüne geçin.

Kediyle araba yolculuğu – Stresi Engelleme

 • Mümkün ise yolculuk boyunca ya da en azından belirli aralıklarla kedinizin yanında oturun. Beklenmeyen sürprizlere karşı daha kolay müdahalede bulunabilirsiniz.
 • Yol boyunca sık sık hatta miyavladığı tüm anlarda onunla konuşun. Kutu içinde karanlıkta olacağı için sizin sesinizi duymak onu rahatlatacaktır
 • Ara ara kutuya elinizi sokup ona dokunun ve konuşmaya devam edin. Sizi hissetmesi de stresini azaltacaktır bizim kutumuzda böyle bir kontrol bölmesi var. Bebekliğinden beri kullanıyoruz. Hem içine kediyi koymak rahat hem de tepedeki bölmeden sık sık kontrol edebiliyoruz
 • Kutu içerisine mutlaka 1 ya da 2 eğleneceği sevdiği bir oyuncak ekleyin. Mümkünse bu oyuncak ışıklı ve/veya ses çıkaran cinsten olmalı. Olsun ki oyuncak dar alanda dikkatini dağıtabilsin.

Kediyle araba yolculuğu – İhtiyaç giderme

 • İmkanınız varsa geniş bir kafes ile yolculuk yapın ve yol süresi uzun ise kedi yolculuk kafesi içerisine mutlaka mama, su ve kum kabı yerleştirin. Bu sayede kediniz etrafı izleyerek seyahat eder ve arabaya daha rahat alışır.
 • Tedbir olarak kutusunun dibine tek kullanımlık emici hasta bezlerinden serebilirsiniz. Bu sayede kusma veya tuvaletini yapma ihtimaline karşın tedbir almış olursunuz.
 • Yolculuğunuz çok uzun ise mutlaka 2 saat aralıklarla mola vermelisiniz. Aracın çamlarını kapatıp araç içerisinde kedinizi serbest bırakmalısınız. Tuvalet ihtiyacını bu anlarda gidermesini sağlayabilirsiniz
 • Kediniz normalde de dışarı çıkmaya alışık ise mola yerlerinde tasma ile dikkatlice hava almasını sağlayabilirsiniz.

Kedi ile uluslararası araba yolculuğu yapmak

Uluslararası yolculuklar için kedinizin mutlaka pasaportu olması lazım. Aynı zamanda gideceğiniz ülkelerin evcil hayvan kabul kriterlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Aşılarının tam olması da önemli bir kriter.

Kedi aşı takvimi ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili yazıma ulaşmak için buraya tıklayın.

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*