Kedilerin ideal kilosu nasıl anlaşılır?

kedilerin ideal kilosu
kedilerin ideal kilosu

Kedi kilosunda en önemli konulardan biri kedinizin vücut kondüsyon skorudur. Onları tartmanıza gerek kalmadan okşama ve dikkatlice inceleme sayesinde kedilerin ideal kilosu konusunda hangi noktada olduğunu anlayabilirsiniz.

Kedilerin çoğu ideal kilosuna 8 ila 12. aylarında ulaşırlar. Bu dönemindeki kilosunu kediniz kaç yaşında olursa olsun ideal kilosu için referans noktası olarak alabilirsiniz.

Obezite daha çok dışarıya pek çıkmayan ev kedilerinde görünmektedir. Bu yüzden evinizde beslediğiniz ve dışarı çıkmayan kediniz için kedi ağacı, kedi oyuncakları ve sizin ilginiz çok önemlidir. Özellikle kedinizi kısırlaştırdıysanız enerji tüketimi eskiye nazaran daha da azalacaktır. Bu yüzden kısırlaştırılmış kedilerde kilo kontrolü çok daha kritik hale gelmektedir.

Kedilerin ideal kilosu basit birkaç yöntem ile kolayca anlaşılabilmektedir. Kedinizin hangi kilo grubunda olduğunu ise aşağıdaki tablodan gözlemleyebilirsiniz. Tabi bu tablo sayesinde kedinizin sadece görünümü konusunda yorum yapabilirsiniz. Görünüm testi dışında mutlaka el ile muayene etmeniz de faydalı olacaktır.

Kedi Kilo Çizelgesi

Kedinizde ani kilo kayıpları yaşanıyor ise ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Bu durumda onu derhal bir veteriner hekime göstermelisiniz. Öncesinde de yaygın kedi hastalıkları nelerdir? içerikli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerde obezite için kaburgalarını kontrol edin!

Minnoşunuz 4 ayağının üzerinde otururken boynundan karın boşluğuna kadar olan bölgeyi sağ ve sol taraftan olmak üzere 2 elinizle kontrol etmelisiniz. Hefif bir şekilde dahi dokunduğunuzda her bir kaburgasını eliniz ile hissedebiliyor olmanız gerekmektedir. Hissedemiyorsanız küçük paticiğin kiloları fazla demektir. Kaburgaları hissetmeye çalışırken üzerilerindeki yağ tabakalarının kalınlığına da dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Kedilerde obezite için belini kontrol edin!

Kedinizin kaburgalarının bitiminden kuyruk sokumuna doğru devam ettiğiniz zaman kaburgasının bittiği bölgede bel oyuntu bölgesine ulaşırsınız. Bu bölgenin bir kum saati gibi kıvrımlı olması yani iki yandan içeriye doğru bir girinti olması gerekmektedir. Kilolu kedilerde bu kıvrımlar yok olmakta hatta obez kedilerde aksine şişkinlik gözlemlenebilmektedir.

Kedilerde obezite için karnını kontrol edin!

Kısa tüylü bir kediniz var ise gün içinde evde gezinirken bile bu kontrolü yapabilirsiniz. Ama kediniz uzun tüylü ise bu konuda el kontrolü zorunluluk haline gelmektedir. Kaburgalarının bitiminden itibaren kedinizin hafif bir karın çöküntüsü olması gerekmektedir. Kedilerin ideal kilosu bu şekilde kolayca anlaşılmaktadır. Eğer burada çöküntü yerine şişkinlik hissediyorsanız kedinizin maalesef fazla kiloları var demektir. Ayrıca bu bölgedeki yağ yastıkları yürürken sağa sola sallanmayacak seviyede olmalıdır.

 

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*