Kedim kakasını kapatmıyor. Sebepleri neler olabilir?

kedim kakasını kapatmıyor

Kedim kakasını kapatmıyor diyorsanız bu durumun ciddi bir sorun olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü kedileri diğer hayvanlardan ayıran en temel özelliklerinden bir tanesi kakalarını kuma gömmeleridir. Bunun için çok ciddi bir eğitime bile gerek olmaz. İçgüdüsel olarak çok hızlı öğrenirler. Bazen siz bile hayret edersiniz.

Geçtiğimiz kış karda bir kediyi kış bahçemize almış ve kedimizin kumundan koymuştuk yanına. Hayatında o formda bir kum görmemiş olmasına rağmen anında kumu kullanmaya başlamıştı. Hayran kalmıştım bu özelliğe. Bu yüzden kedi kumda kakasını kapatmıyor diyorsanız hızlı bir şekilde sebeplerini araştırıp çözüm bulmak gerekir.

Kedi kakasını neden örtmez sorusunun cevaplarını almadan önce gelin bu mucizenin sebeplerini öğrenelim.

Kedi kakasını neden örter?

Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır. Kakalarını örtmesinin sebeplerinden bir tanesi hijyendir. Diğer bir konu da güvenliktir. Doğada kaka ve çişlerini gömerler ki diğer hayvanlar onların kokularını alarak yerlerini tespit edemesin.

Kedi kakasını neden örtmez?

Kedilerin tamamı kaka ve çişlerini kuma dikkatlice gömerler. Hatta gömdükten sonra üzerine gelir, koklar ve en ufak bir koku almaya devam ediyorsa inatla üzerine kum atmaya devam eder. Fakat bazı sebeplerden dolayı nadiren de olsa kakasını kapatmayan kediler de olabilmektedir. Psikolojik sebeplerden, fiziksel sebeplere kadar bunun birçok nedeni olabilmektedir. Gelin bu nedenleri detaylıca inceleyelim.

Kedim kakasını kapatmıyor neden?

Kedilerin kakasını kapatmama nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Tuvalet Kabının Durumu – Kedim kakasını kapatmıyor

Belkide kediniz kumunu sevmemiştir. Fazla kokulu kumlar onun kaka ve çiş kokusunu almasını engeller. Bu yüzden de kediniz kakasını kapatma ihtiyacı duymayabilir. Kokulu bir kumunuz varsa değiştirmekte fayda var.

Aynı zamanda tuvaletin yerinden kaynaklı size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Kediler mama kaplarına yakın veya evde çok ortalıkta duran tuvaletlerden hoşlanmazlar. Tuvalet kabını daha sote ve mama kabından uzak bir noktaya koymalısınız.

Kedi tuvaletinin nasıl olması gerektiğine dair bazı bilgilere yer verdiğim yazıma ulaşmak için buraya tıklayın.

Düzenli Temizlik

Kedinizin tuvalet kabını sık sık temizlemelisiniz. Kirli bir kap ile karşı karşıya kaldığında kediniz size bu şekilde mesajlar vermek isteyecektir.

Kıskançlık Durumu

Birden fazla kediniz var ve kediler aynı tuvaleti kullanıyorsa kediniz hem size hem de evdeki diğer kedilere mesaj vermek istiyor olabilir. Kakasını kapatmayıp özellikle kokusunu orda bırakıyor ve “bu tuvalet kabı” benim mesajı veriyordur. Kediler için ayrı tuvaletler belirlemekte fayda var.

Kızgınlık Dönemi

Erkek kediler dişilere kokularını gönderebilmek için etrafa idrar püskürtme yaparlar ve kakalarının üzerini kapatmazlar. Erkek kediniz kakasını kapatmıyor ise muhtemelen kızgınlığa girmiştir. Bu konuya dikkat ederek durumu gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerde kızgınlık dönemi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Aşırı Kilo ve Tembellik

Kediniz aşırı kilolu ve dolayısı ile de tembel bir kedi ise kakasını kapatmıyor olabilir. Çünkü bu iş emek ve efor isteyen bir iş. Kedilerde obezite bununla birlikte birçok sorunu da ortaya çıkaran bir problemdir. Bu yüzden zor da olsa onun kilo vermesi için bir şeyler yapılması gerekmektedir.

İdeal kedi kilosu ne kadar olmalı, kediniz şişman mı öğrenmek için buraya tıklayın.

Yetersiz Kum

Kum kabında yeterince kum yoksa kediniz istese de kakasını kapatamıyor ve bir yerde pes ediyor olabilir. Kum kabı içindeki kum yüksekliği ortalama 7cm civarında olmalıdır. Tasarruf için veya etrafa saçılıyor diye az kum koymaya devam ederseniz hem veya kum yüksekliğini düzenli olarak takip etmezseniz hem kedinizde bu şekilde davranış bozukluklarına sebep olursunuz hem de hijyen sorunları ile baş başa kalabilirsiniz.

Eğitimsizlik – Kedim kakasını kapatmıyor

Belkide kediniz eğitimi geç alıyor ve geç algılıyordur. Eğer böyle bir durum var ise patilerini kuma sürterek orayı kazıyabileceğini göstermeniz bu eğitim için yeterli olacaktır.

Kedi tuvalet eğitiminde 6 basit adımı öğrenmek için buraya tıklayın.

Yardım problemi

Kediler yavruyken kum temizlenmesi sırasında gelip sizi izlerler. Bu o kadar tatlı bir andır ki. Hatta temizlediğini görüp daha siz işinizi bitirmeden hemen gelip çişini kapasını yapar. O sırada onunla oynamak ve yardım edip kakasını kürekle kapatmak çok cazip geliyor biliyorum. İşiniz biran önce bitsin istediğinizden kapatayım da gitsin artık diyor da olabilirsiniz. Ama bu şekilde yapılan sürekli yardımlar kedinizin bu görevin artık size ait olduğunu düşünmesine sebep olur.

Yavru kedi bakımı ile ilgili diğer detaylar için buraya tıklayın.

Yetişkin kedim kakasını kapatmıyor

Yetişkin kedilerin kakasını kapatmama sebepleri yukarıda belirttiğim konularla birebir ilintilidir.

Yavru kedi kakasını kapatmıyor

Yavru kediler tuvalet eğitimini anneden alırlar. Eğer yavrunuz çok küçük yaşta annesinden ayrıldıysa bu eğitimi yeterinde alamamıştır. Bu yüzden kakasını kapatmaması ve kum üzerinde debelenirken üzerine basması çok normal. Korkmayın çok hızlı bir şekilde öğrenecektir.

Kediler neden çişinin üstünü kapatmaz?

Yukarıda kedilerin kakasının üzerini kapatmaması ile ilgili verdiğimiz tüm sebepler çiş kapama konusu için de geçerlidir.

Bu arada bu sebeplerin tamamı kronik olarak kedim kakasını kapatmıyor diyorsanız geçerlidir. Yoksa arada kapatmadığı da olur bazı istenmeyen kazalar da. Hemen üzülmeyin ve minnoşunuzu suçlamayın 🙂 Bebeklerinizle birlikte hijyenik ve kokusuz günler… 🙂 🙂 🙂
Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*