Kedi davranışları ve yüz ifadesinden onu anlamanın yolu

kedi davranislari

Kedi davranışları ve onların yüz ifadelerinden tüm kedi anneleri bir anlam çıkartmaya çalışıyor farkındayız. Bu yüzden bu konuda sizlere yardımcı olmak istedik. Bu yazımız ile birlikte kedileri anlamanın yolunda sizi minik bir yolculuğa çıkartmış olacağız.

Hepinizin bildiği gibi kediler ifadesiz yaramazlardır. Tıpkı iyi bir poker oyuncusu gibi neşeyi, hüznü, kızgınlığı bir bakışta kedilerin yüz ifadelerinden anlamanız mümkün değildir. Doğaları gereği bu gizemi bilinçli bir şekilde yaratırlar. Duyguları belli etmek zayıflığın bir göstergesi değil mi zaten? Bizim güçlü ve akıllı bıdıklarımıza da bu gizem yaraşırdı… :):):)

Kedi davranışları ve kedilerin yüz ifadeleri

Kedilerin davranışlarını en iyi onların yüzünü okuyarak anlayabilirsiniz. Bu yüz okumayı 3 ana başlıkta toparlayabiliriz;

  • Gözler
  • Kulaklar
  • Bıyıklar

Şimdi gelin kedi davranışları ve anlamları hakkında biraz detay bilgiye sahip olalım;

KEDİLERİN GÖZLERİ

Kedilerin gözleri ve gözlerinin farklı şekilleri bize o kadar çok şey anlatır ki… Kedi suratı üzerindeki bu 2 boncuğun bu yazımızdan sonra daha fazla dikkatinizi çekeceğinden emin olabilirsiniz;

Kedilerin göz kırpması ne anlama gelir? Kedilerde tek göz kırpma ne anlama gelir?

Bebeğinizin zaman zaman 2 gözünü yavaşça kırptığını ya da tek gözünü kırparak size selam çaktığını gözlemlemişsinizdir. Tek gözünü kırpması bir çok kedi annesine tesadüf gibi gelsene oldukça yüklü anlamlar taşır.

Kedilerin yavaşça göz kırpması kendini çok rahat hissettiği ve sizinle olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etmektedir. Kedilerin göz kırpması aynı zamanda onların öpücüğü gibidir.

Kedinizin sakin olduğu ve size baktığı bir anda ona doğru yaklaşıp, ona doğru gözlerinizi dikip, yavaşça gözlerinizi kırptığınızda onun da size aynı şekilde karşılık verdiğini yani size öpücük attığını gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerin gözlerini fal taşı gibi açması ne anlama gelir?

Tüm kediciklerin renk görüşleri zayıftır. Bütün renkleri bulanık görürler. Hatta çoğu zaman sizi bile. Bu bulanıklık ancak kedilerin atılma mesafesi içerisinde netleşmektedir. Yani özetle bir nesne kedinizin av mesafesine girerse gözleri kolaylıkla odaklanabilir ve o nesneyi net bir şekilde görebilirler.

Eğer kediniz bir anda gözlerini fal taşı gibi açtıysa bu etrafında bir nesnenin, bir kuşun, bir sineğin ya da bir farenin dikkatini çektiği anlamına gelmektedir. Tabi bu nesne hareket ettirdiğiniz parmaklarınız ya da boynunuzda sallanan bir kolye de olabilir. Bu odaklanmanın bir sonraki adımı atılmadır. Bu yüzden dikkatini çeken şey sizseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz 🙂

Kedilerin göz bebekleri neden çizgi gibi olur?

Kedilerin göz bebekleri ışığa aşırı derece duyarlıdır. Bu sayede insanlara nazaran karanlıkta daha iyi görürler ve kolayca avlanabilirler.

Kedilerin göz bebeklerinin büyümesi ya da çizgi olması da tamamen ortam ışığı ile alakalıdır. Bilirsiniz, bu durum insanlarda da aynı şekildedir. Çizgi gibi olan göz bebekleri ortamdaki ışığın fazla olduğu anlamına gelmektedir.

Peki bu durumun duygularla ne ilgili var? Eğer ortamda fazla ışık olmasına rağmen kedinizin göz bebekleri çizgi halini almamışsa yani olması gerekenden daha büyükse dikkat etmenizde fayda var. Kediniz ya avlanacak bir nesne gördü ya da birşey fena halde onu kızdırdı demektir.

Kedilerin göz kapakları neden kısık ya da sarkık olur?

Aşırı ışığa maruz kaldığında kedilerin göz bebeklerinin küçülüp dikey birer çizgi olduğundan bahsetmiştik. Bu kedilerin gözlerini fazla ışıktan koruma yöntemleridir. Tıpkı bunun gibi göz kapakları kısık bir şekilde bakması da yine aşırı ışığa karşı aldıkları bir önlemdir.

Özetle kedilerin göz kapaklarının kısık olması sadece onun uykulu ya da tembel olduğu anlamına gelmez 🙂

Kedilerin gözlerini dikip size bakma sebebi nedir? 

Tüm kedi anneleri bilir bu durumu. kediniz karşınıza geçer ve öylece dakikalarca size bakar. Bu durum çok uzadığında rahatsız olursunuz hatta. “ Kedim bana neden dik dik bakıyor? “ dersiniz. Hatta siz de ona dik dik bakmaya başladığında rahatsız olur ve kalkıp gider.

Kediler, dik bakışlarını avlarına ya da onu rahatsız eden varlıklara tehdit unsuru olarak kullanırlar. Önce oturup onu rahatsız eden varlığı iyice izler. Yeterince dik bakışlardan sonra ya onun kaçmasını sağlar ya da kaçması için hamle yapar.

Eğer evin en rahat köşesine serilmiş uzanıyorken karşıdan kediniz size dik dik bakıyorsa muhtemelen oradan kalkmanız gerektiğini anlatıyordur. Sonuçta evin en rahat köşesi ona ait olmalı değil mi? 🙂

KEDİLERİN KULAKLARI

Kedilerin kulaklarından bahsetmeye gerek yok sanırım. Kulakların radar gibi olan hareketlerinin dikkatinizi çekmemiş olması imkansız. Kedi gözleri gibi kedi kulakları da kedilerin davranışları ile ilgili bizlere birçok ipucu verir. Dilerseniz gelin bu kulaklar nelere kadirmiş hep birlikte öğrenelim;

Kedilerin kulaklarını dikmesi ne anlama gelmektedir?

Kedilerin kulakları avları için en az gözleri kadar önemlidir. Dikkatini çeken en ufak bir ses duyduğunda gözlerini odaklaması ile birlikte kulaklarını da dikiverirler. Daha sonra o kulaklar sesin geldiği yöne doğru bir radar gibi hareket eder.

Kedilerin kulakları oldukça hassastır. Sizin duymadığınız bir sesi dahi duyarlar. Kulaklar dikilmiş ise sizi asla dinlemez sadece duyduğu sese odaklanırlar. Siz başta bir ses duymazsınız ama onu biraz izlediğinizde aslında etrafta bir takım sesler olduğunu kedinizin ona odaklandığını anlayabilirsiniz.

Kedilerin kulak hareketleri daha önce dikkatini çekmediyse size bir ipucu verelim ve bu muhteşem anı gözlemleyin. Kediniz bir nesneye dikkat kesilmişken arkasına geçin ona ismi ile seslenin. Ya da bir hışırtı ile ses yapın. Kafasını size çevirmeden sadece kulaklarını size doğru döndürerek sesi algılamaya çalıştığını göreceksiniz. 

Kedilerin kulaklarını geriye yatırması ne anlama gelmektedir?

Korkmuş bir kedi kendini tehlike altında hisseder. Kediniz yere çökmüş ve kulaklarını geriye doğru yatırmışsa etrafınıza dikkat edin. Mutlaka birşey onu korkutmuş ya da rahatsız etmiş demektir. Bu hareketinden kısa bir süre sonra da bulunduğu ortamdan kaçacaktır zaten.

Kulaklar uzun süre yatık kalmaz. Çünkü bu pozisyonda duyma yetileri azalır. Bu da onları korumasız hale getirir. Bu yüzden yatık kulak durumu oldukça kısa sürelerde gözlemlenebilir.


Küçük bir bilgi: Kedilerin kulaklarını yatırma hareketi scottish fold cinsi kedilerde gözlemlenemez. Çünkü scottish fold cinsi kedilerin kulakları zaten doğuştan yatıktır.


Kediler kulaklarını neden titretir? 

Kedilerin kulaklarının seğirmesi genel olarak stres veya duyduğu tuhaf, irite edici seslerden kaynaklanmaktadır.

Kedilerin kulakları insanlara göre 3 kat daha iyi duyar. Genelde sizin duyamadığınız tiz seslere oldukça duyarlıdır (Örn; fare veya sinek sesi) Kendisine tehlike yaratabilecek bi ses duyduğunda kediniz uykuda dahi olsa kulakları seğirebilmektedir.


Küçük bir bilgi daha: Kulakları tiz seslere aşırı duyarlı olduğundan kediler, erkek sesine nazaran kadın sesine daha çok tepki verirler. Eeee sitemizin adına boşuna kedi annesi demedik 🙂


Kedilerde yan dönmüş kulaklar ne anlama gelir?

Kediler yalnızca öfkeli olduklarında kulaklarını yana çevirirler. Kedinizi seviyorken bir anda gözlerini kısıp kulaklarını yana çeviriyorsa anlayın ki artık sevmeyi durdurma zamanınız geldi. Israrla devam ederseniz vücudunuzdaki o muhteşem pati izlerine bir yenisini daha katacaksınız demektir.

KEDİLERİN BIYIKLARI

Birçok vahşi kedide de bulunan kedi bıyıkları bebeğinize ne kadar da çok yakışıyor değil mi? Ona ayrı bir hava katıyor. Fakat bıyıklar sadece ona estetik bir görünüm vermek için bulunmazlar.

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar? Kedi bıyığı ne işe yarar?

Bolca sinir ucu bulunan bir doku içinde bulunur bıyıklar. Kedi bıyıklarının kökleri normal bir kıl kökünden 3 kat daha derindedir. Kalın bir kıl parçası gibi gördüğünüz kedi bıyıkları kedinizin yolunu bulmasına, avını yakalamasına ve duygularını ifade etmesine yardımcı olur.

Peki birbirinden bağımsız hareket ettirmeyi dahi başarabildikleri kedi bıyıkları duyguları bize nasıl ifade eder?

Kedilerde yan dönmüş bıyıklar ne anlama gelir?

Kedinizin bıyıkları yanlarda ve olması gerektiği gibi görünüyorsa bu kedinizin son derece huzurlu, çevresinde herhangi bir tehdit unsuru olmadığı anlamına gelmektedir.

Kedilerin bıyıklarını geriye yatırması ne anlama gelir?

Kedi bıyıkları geriye çekilmişse bu maalesef korku ve saldırganlığa işarettir. Korkutucu bis ses duymuş ya da ortama bir yabancı girmiş olabilir. Bu hareketi yapıyorsa ortamdan kaçıp gitmek istediği anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ona müdahale etmeyip serbest bırakmanız en doğru yaklaşım olur.


Küçük bir bilgi: İran kedileri suratlarının aşırı düz olmasından kaynaklı bıyıklarını diğer kediler gibi oynatamazlar.


Kedilerin bıyıklarının öne uzaması ne anlama gelmektedir?

Kedinizin bıyıklarının öne doğru uzaması onun bir şeye aşırı heyecan duyduğu anlamına gelmektedir.

 

Bıyıkların öne uzamasını ve diğer birçok göz/kulak hareketini gözlemlemek istiyorsanız bunun için en kolay yardımcınız iyi bir kedi oltası. Dikkat ekici bir renk ve desene sahip bir adet kedi oltasını sallamaya başladığınızda yazımızda bahsettiğiniz tüm hareketleri aynı anda gözlemleyebilirsiniz. Bu da size bizden bir ipucu olsun 🙂

 

Kedi davranışları ve kedileri anlama konusunda daha fazla yol kat etmek istiyorsanız Kedilerin Vücut Dili ve Onu Anlama Yolları yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*