Kedilerin Vücut Dili ve Onu Anlama Yolları

kedilerin vücut dili

kedilerin pati hareketleri

Kedi davranışları ve anlamları – Kedilerin beden dili

Kedilerin vücut dili kediden kediye bazı ufak değişiklikler gösterse de temelde aynıdır. Malum bu minnoşların dili yok. Bu yüzden onları anlayabilmek için kedi davranışları uzmanı olmamız gerekiyor. Kedilerin davranışları ne anlama gelir, hangi hareketi ile ne anlatmak istiyor genel bir bilgi sahibi olarak kedilerin vücut dilini kolayca çözebiliriz. Bu dili çözdüğünüzde ise onlarla yaşam çok daha kolay bir hale gelecektir.

Kedicikler köpek dostlarımıza göre farklı görünür ve onlara göre çok daha farklı davranırlar. Bu farklı düşünme özelliklerinin temel sebebi kedilerin köpeklere göre çok daha geç evcilleştirilmiş olmalarıdır. Köpek dostlarımızın evcilleşmesi 12,000 yıl öncesine dayanırken kedilerin evcilleşme geçmişi 4,000 yıl önce başlamıştır. Yani arada koca bir 8,000 yıl var. Bu yüzden de kediler vahşi iç güdülerini hala tam anlamıyla yok edemediler diyebiliriz.

Evcilleşme konusunda evrimlerini hala tam anlamıyla tamamlayamadıklarından kediler daha çok kendi kendilerine yetinmeye çalışıp köpeklere nazaran insanlara daha az ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden de insanlarla iletişim kurmaya çalışmazlar. Sizin kedilerin vücut dilini çözerek onların duygularını anlamaya çalışmanız gerekmektedir.

Peki bir kedi annesi olarak kedi davranışları ve bu davranışların anlamları konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu yazımız sayesinde kedi vücut dili konusudaki bilginizi test edebilirsiniz;

Kedilerin hareketlerinin anlamları – Kedilerin vücut dili

Kediler neden yüksek yerlere tırmanır?

Kedileri ağaç dalları, dolap veya duvar üzerlerinde çokça görmüşsünüzdür. Bazen “Bu kedi buraya nasıl çıktı?” diye bile düşündüğünüz olmuştur. Çok yüksek yerlere tırmanması normal. Çünkü ortalama bir kedi kendi boyunun beş ila yedi katı kadar yüksekliğe zıplayabilmektedir. Yeteneklerine göre bu oranın çok daha üzerinde yüksekliklere tırmanan minnoşlarda var tabii. Peki neden kediler yüksek yerlere tırmanırlar?

Biliyorsunuz kediler oldukça meraklı hayvanlardır. Hatta bunun için “kediyi merak öldürür” diye bir atasözümüz dahi var. Çünkü merakları yüzünden başlarına oldukça dert açarlar. Bu merakı ise en iyi giderebileceği alanlar yüksek yerlerdir. Yüksek bölgelerden çevreyi çok daha iyi gözlemleyebilir ve çevresindeki her olaya hakim olurlar.

İkinci bir neden ise güvenlik. Yüksek yerlerde çevreye daha hakim olabildikleri için nereden ne şekilde bir zarar gelebileceğini rahatlıkla kontrol edebilirler. Bu durum vahşi doğada dahi böyledir. Belgesellerde leoparların ağaçlarda gezdiğini çokça görmüşsünüzdür. Bu yüzden de bir kedinin en ihtiyacı olan şey yüksekte bulunan dinlenme alanlarıdır. Bu yüzden evinizde onlara oturup etrafı izleyebilecekleri yüksek alanlar yaratmanız kedinizin kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Kediler neden hareket etmeden bir şeyi izlerler?

Kediler sabırlı birer avcılardır. İsteklerine ulaşmak için gerekirse saatlerce gözlerini hedefine dikip bekleyebilirler. Bu özellikleri genlerindeki avcı ruhtan gelmektedir. İyi bir gözlemci avına en doğru anda ve en doğru şekilde atakta bulunur. Bu atağın sonunda da başarılı olur. Pusuya yatmak kedilerin avlanma şekillerinin en ayırt edici özelliklerindendir.

Eğer kediniz sabit ve dikkatli bir şekilde bir şeye bakıyorsa bilin ki karşısında yakalamak istediği ve doğru zamanda atakta bulucanacağı bir canlı veya bir obje var demektir. eğer bu şekilde size bakıyorsa birazdan bacağınıza ya da kolyenize ya da tokanıza saldıracak demektir. Bu can atıcı olabilir. Hemen üzerinizdeki onun dikkatini çeken objeden kurtulun 🙂 Kedinizin bu özelliğini gözlemlemek istiyorsanız elinize bir kedi oltası alın ve hareketlerini inceleyin.

Kedim yere yapışıp poposunu havaya kaldırıyor neden? Kediler neden poposunu kaldırır?

İşte kedilerde avlanmanın son aşaması. Kediniz başını ön ayaklarının üzerine koyup göz bebeklerini büyüttüyse ve bunu yaparken de poposunu havaya kaldırdıysa avına karşı doğru zamanlamaya saniyeler kalmış demektir. Her an bir atılma hamlesiyle avını yakalayabilir.

Elinize aldığınız bir kedi oltasını sürekli ordan oraya harekete ettirin ve kedinizin dikkatini çekin. sonra oltanın ucunu ani bir hareket ile bir yere getirin ve sabit bırakın. ondan sonra kedinizdeki o doğru zaman anını keyifle izleyin. Gözbebekleri büyüdüğünde ne kadar tatlı olduklarına inanamayacaksınız. tabi olta ucunu kucağınızda ya da bacağınıza yakın bir yerde durdurmamaya özen gösterin. Yoksa istemeden bir tırnak darbesiye karşı karşıya kalabilirsiniz 🙂

Kediler neden kıçını kaldırır?

Kediler neden poposunu kaldırır sorusunun bir cevabı da kediniz dişi ise kızgınlık dönemidir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedi hareketleri ve anlamları nelerdir?

Kedilerin sırt üstü yatıp yuvarlanmaları – Kedilerin vücut dili

Sanıyoruz kedilerin vücut dili konusunda en belirgin ve en tatlı konumuz budur. Sırtüstü yatıp size doğru bakarken ne kadar sevimli göründüklerini anlatmaya gerek yok sanıyoruz. Kediler kolay kolay göbeklerini elletmezler. Kedilerin sırt üstü yatması sizi sevdiği, size güvendiği ve sizin onu okşamanızı istediği anlamına gerekmektedir. Minnoşunuz bu şekilde davranıyorsa hemen işi gücü bırakın ve onun o yumuş yumuş göbeğini sevmeye başlayın.

Bu aynı zamanda kediler neden bizi görünce sırt üstü yatar sorusunun da cevabıdır. Sizi görünce kedi sırt üstü yatıyorsa onunla ilgilenme, onu mıncırma ve onunla oynama saatiniz gelmiş demektir.

Kediler neden saklanır? Kedilerin vücut dili

Kedilerin vücut dili konusunda en belirgin ve ortak özelliklerinden biri de saklanma huylarıdır. Kutu, dolap içleri, koltuk altları veya arkaları ve ev içerisindeki bilimum kapalı alanlar… Kediniz bu bölgelerden birine girdiyse o anda hoşlanmadığı ve onu mutsuz eden bir durumla karşılaşmış demektir. Eğer ev kalabalıksa, onu rahatsız edecek bir gürültü varsa (örneğin elektrikli süpürge) ya da onu tehdit edecek çocuk veya yeni bir evcil hayvan evinize geldiyse muhtemelen minnoşunuz kendini en güvenli gördüğü bir alana saklanacaktır.

Özellikle yavru kedinizi bazen evde ararsınız ve bulamazsınız. Kısa süreli kalp krizi geçirirsiniz ama sonra bir şekilde ortaya çıkar. İşte bu zamanlarda muhtemelen minnoşunuz kendini güvende hissettiği bir deliğe saklanmıştır.

Eğer “ kedim saklandığı yerden çıkmıyor “ diyorsanız sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Kediler depresyon anında koltuk veya yatak altı gibi alanlara girerler ve stres durumu düzelene dek oradan çıkmazlar. Bu gibi durumlarda stres sebebini tespit edip onu rahatlatmak oldukça önemlidir.

Kediler neden bacaklara sürtünür? Kediler neden insanlara sürtünür?

Kediniz sürekli bacaklarınıza sürtünüyor ve neredeyse sizin yürümenize izin vermiyorsa sevinebilirsiniz. Bu hareket kedinizin seni seviyorum deme şekillerinden sadece bir tanesi. İzin verin bir süre size sürtünsün ve duygularını ifade etsin.

Kedim beni seviyor mu? Bu gerçek olabilir mi?“ diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. O zaman miniğinizi iyi izleyin. Size sürtünme hareketini en çok işten eve geldiğinizde veya sabah uyandığınızda yapar. Hatta sürtünürken söyleniyormuşçasına sesler de çıkartır. Bu anlarda kedi sürtünme hareketinin anlamı çok açıktır: “Seni seviyorum ve yokluğunda seni çok özeldim. Şimdi benimle ilgilenme zamanı!”

Bu arada kedilerin insanlara ya da etraftaki eşyalara sürtünme sebebi kızgınlık dönemine girmiş olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumu iyi anlamalı ve kızgınlık dönemindeki kediniz için ona ihtiyacı olan aksiyonları almalısınız. Kedilerde kızgınlık dönemi ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedilerde kafa toslama – Kedilerin vücut dili

Bu hareketi her kedi yapmıyor ama sizin kediniz yapıyorsa şanslısınız. Çünkü kedilerde kafa tokuşturma hareketi de sevgilerini göstermenin bir parçası.

Kediler neden insanları yalar?

Birden fazla kedisi olan ya da kedisi doğum yapmış kedi anneleri bilirler ki kediler birbirini yalamaktan oldukça fazla keyif alırlar. Bu alışkanlığın bir amacı birbirini temizlemek ve birbirine keyifli anlar yaşatmaksa diğer amacı ile birbirleri arasındaki duygusal bağı arttırmaktır. Annelerin yavrularını sıkça yalamasının en temel sebebi de aralarındaki bağı arttırmaktır.

Bu arada kedilerde doğum ile ilgili detaylı bilgiye erişmek için buraya tıklayın!

Kedim beni neden yalıyor? ” diye soruyorsanız bunun da cevabı yukarıdakilerle benzer aslında. Bu keyiften sizin de faydalanmanızı istiyor hem de minnoşunuz sizinle arasındaki duygusal bağı güçlendirmeye çalışıyor.

Kediler neden burnunu insanlara sürter?

Kediler neden burnunu sürter diye merak ediyorsanız, burnunu size doğru uzatması size merhaba deme şeklidir. Bu hareketi sırasında aynı zamanda sizi koklar ve kokunuzun hala bildiği koku olup olmadığını kontrol eder. Eğer sizden baharat, alkol, sarımsak vb ağır bir koku alıyorsa bu koklamayı biraz daha uzun tutar ve sizdeki bu yeni kokuyu tanımaya çalışır. Koku kedilerde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden istediğinde sizi koklamasına izin verin ki sizinle arasındaki bağı güçlendirsin.

Kedilerin ayak hareketleri – Kedilerin pati hareketleri – Kedilerin vücut dili

Kediler arka patilerini neden vurur? Kediler neden arka ayaklarıyla hızlı hızlı tepiyor?

Kedilerin arka ayaklarıyla vurması doğada genlerine işlenmiş bir harekettir. Doğada kendinden büyük bir canlı ile karşı karşıya kaldıklarında arka patilerindeki tırnakları ile rakibinin karnını deşmek için bu hareket ile savunmaya geçerler. Bu raketi çoğunlukla sizinle oyun oynadıkları zaman yaparlar ama onunla oyunu devam ettirdiğinizde darbelerin sertleştiğini ve canınızı acıttığını fark edersiniz. İşte bu anda oyun içgüdüsel bir harekete dönüşür. Aman diyim dikkat edin 🙂

Kediler patilerini neden açıp kapatır?

Kedilerin patilerini açıp kapamasının birçok sebebi olabilir. Anlayabilmek için kedinizin patilerini açıp kapama hareketini ne zaman yaptığını incelemeniz gerekir. Eğer sırt üstü yatıp patilerini açıp kapatıyorsa ve gözlerini size dikmişse oyun oynamak istiyordur. Bu aynı zamanda yavru kediler neden patilerini açıp kapatır sorusunun da cevabıdır.

Eğer kediniz arka ayaklarının üzerinde kalkıp 2 patisini açıp kapatıyor ve bu anda size bakıyorsa sizden bir şey istiyor demektir. Bu isteği elinizdeki topu atıp onunla oynamanız olabileceği gibi, yediğiniz leziz yemeği onunla paylaşmanız anlamına da gelebilir.

Kediler patilerini neden yere sürter? Kedilerin vücut dili

Kedilerin patilerini yere sürtmesi yani tuvaletini kapar gibi yapıyor olması bu hareketi yaptığı yerde onu rahatsız eden bir koku olduğunu ya da saklamak istediği bir şey olduğu anlamına gelir. Yanına gidip sebebini anlamaya çalışın.

kediler neden patilerini yere sürter sorusunun bir diğer cevabını da genelde kediniz doyduğunda ve kabında mama kaldığında görürsünüz. Kalan fazla mamayı zor zamanlarda yemek üzere saklamak için bu hareketi yaparlar.

Kediler neden ön patilerini kaldırır? Kediler neden tek patilerini kaldırır?

Kediniz arka ayakları üzerine oturup ön patilerini havaya kaldırıyorsa bu durum kedinizin sizinle iletişim kurmaya çalıştığı anlamına gelir. Kedim ön patisini kaldırıyor diyorsanız sizinle oyun oynamak istiyor korkmayın. Ya da evde uzun süredir onunla ilgilenmediniz ve bu yüzden sizin dikkatini çekmeye çalışıyor yaramaz.

Kediler tek ayağını neden kaldırır sorusunun bir cevabı da sizden bir şey istiyor olmasıdır. Mutlaka dikkatinizi çekip size bir şey anlatmaya çalışıyordur. Bu istediği şey çoğunlukla elinizdeki lezzetli yemektir 🙂

Kedilerin patilerini kaldırıp indirmesi ve kedinin tek patisini kaldırması da benzer bir sebeple yaptığı hareketlerdendir.

Ayrıca kedi davranışları ve yüz ifadeleri ile ilgili diğer yazıma göz gezdirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

2 yorum

    • Kedilerde malum çok fazla tuhaf hareketler olabiliyor. en tuhaf hareketleri de kızgınlık dönemlerinde yapıyorlar. fiziki bir problemi olup olmadığını enerjisinden, iştahından ve ona dokunduğunuzda verdiği tepkilerden anlayabilirsiniz. Fiziki bir problem olmadığı sürece sorun olmaz. Malum “kediler uzaylıdır” 🙂 Umarım bir sorunu yoktur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*