Kediyle uçak yolculuğu hakkında tüm detaylar

kediyle ucak yolculugu

Kediyle uçak yolculuğu prosedürü oldukça fazla olan bir yolculuk biçimidir. Kedi ile uçak yolculuğuna hazırlanıyorsanız aklınızda kediler uçağa binebilir mi, kediye uçak bileti alınır mı, uçakta evcil hayvan ile yolculuk nasıl yapılır gibi birçok soru işareti barındırıyorsunuz demektir. Bu yazımda kafanızdaki birçok soruya cevap bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Eğer uçakla kedi yolculuğu konusunda endişeleriniz olduğundan yolculuğunuzu farklı bir araç ile de sürdürmeyi seçerseniz kedi ile yolculuk konulu yazıma göz gezdirebilirsiniz. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Şimdi gelelim kediyi uçağa bindirmek konusu ile ilgili detaylara.

Kediyle uçak yolculuğu

Uçakta kedi taşınır mı?

Evcil hayvan uçak yolculuğu ile ilgili birçok prosedüre yazımın bundan sonraki kısmında detaylıca deyineceğim. Umarım sizler için faydası olur. Ancak en temel kuralı şu şekilde özetleyebilirim; kediyle uçak yolculuğu yapabilmeniz için öncelikle kedinizin sağlıklı olması ve sağlıklı olduğunu belgeleyebilmeniz gerekmektedir.

Uçağa kedi alınır mı? Uçakta kedi taşınır mı?

Uçağa kedi alınıyor mu sorusunun cevabı genel olarak evet. Ancak her durumda değil maalesef. Yalnızca evcil hayvanla uçak yolculuğuna izin veren uçuşlarda evcil hayvanınız da uçuşa uygun ise alınıyor. Dolayısı ile biletinizi almadan önce buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kedinin uçağa alınabilmesi için gerekli kurallardan bir tanesi de taşıma çantası ile birlikte kedinizin 8 kiloyu geçmiyor olmasıdır. Dolayısı ile yolculuk önesi mutlaka kedinizi kullanacağınız çanta ile birlikte tartmanız gerekiyor.

Ek olarak Ankara kedisi ve Van kedisi gibi özel ırk evcil hayvanlar ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınabilecek özel izin ile uluslararası yolculuk yapabiliyorlar.

Yavru kedi uçağa binebilir mi?

Kediniz hamile ise veya 3 aydan küçük ise uçağa alınmıyor. 3-7 ay arasındaki kediler ise henüz aşıları tamamlanmamış olduğu için birçok ülkeye alınmayabiliyor. Dolayısı ile nereye gidiyor olduğunuz da kritik bir bilgi haline geliyor.

Yeri gelmişken aşağıdaki yazılarıma da göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Kedim hamile mi?

Yavru kedi bakımı nasıl olmalı?

Kedi uçak yolculuğu nasıl yapılır?

Kediyle uçak yolculuğu için 2 yöntem bulunmaktadır. Birisi kedinizi yanınızda yani kabin içinde taşımak. Diğeri de kargo bölümünde taşımak. Kargo bölümü sadece kediler için değil tüm canlılar için tehlikeli bir yolculuktur. Havasızlık, stres ve korku sebebi ile kargodan cansız olarak annelerine teslim edilen o kadar çok evcil hayvan bulunuyor ki 🙁 Bu yüzden mümkünse kabin için uçuşları tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

Kediyle uçak yolculuğu için taşıma çantası

Kediyle uçak yolculuğu yapabilmek için mutlaka bir kedi taşıma çantası edinmeniz gerekmektedir. Uçakta kedi taşıma çantası boyutları kurallarından ayrıca bahsedeceğim fakat yeri gelmişken kediyi taşıma çantasına alıştırmak konulu yazıma da göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Yolculuk esnasında ihtiyacınız olacak 🙂 Yazıya gitmek için buraya tıklayınız.

Kediyle uçak yolculuğu için rezervasyon

Bu arada kediyle uçak yolculuğu yapacaksanız bunu önceden hava yolu şirketine bildirmeli ve ek rezervasyon yaptırmalısınız. Havayollarına ait detay kurallardan yazının ilerleyen bölümlerinde ayrıca bahsedeceğim. Çünkü uçak tipine, havayolu şirketine ve gidilecek ülkeye göre hem taşınabilecek evcil hayvan sayısı değişiyor hem de gerekli prosedürler farklılaşabiliyor. Birçok sebepten dolayı ülkeler dönemsel olarak evcil hayvan kabul kriterlerini de değiştirebildiği için gideceğiniz ülkeye göre ilgili hava yolu şirketinden telefon ile güncel bilgileri edinebilirsiniz.

Türk havayolları en geniş destinasyon yelpazesine sahip olduğu için sizin için en faydalı bilgileri thy evcil hayvan prosedürlerini inceleyerek edilebilirsiniz. Aşağıda bir özetinden ayrıca bahsedeceğim.

Uçakla kedi gönderme – Uçakla evcil hayvan gönderme

Uçak ile evcil hayvan göndermek maalesef mümkün değil. Bir kedinin uçakla seyahati için mutlaka yanında bir insan refakatçisi olması gerekmektedir. Kediler uçak ile yalnız başlarına seyahat edemezler.

Uçakta kedi taşıma çantası nasıl olmalıdır?

Uçakta kedi taşıma çantası ile ilgili prosedürler oldukça basit aslında. Uçak için uygun kedi taşıma çantası almak istiyorsanız alacağınız çantanın boyutunun uçuş yaptığınız şirketin kurallarına uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Kurallar ise şu şekilde;

 • Thy kedi taşıma çantası boyutları 23x30x40 cm’dir. Eğer box boyutununuz bundan fazla ise kedinizi maalesef kargo bölümüne alıyorlar.
 • Anadolu jet için geçerli uçakta kedi taşıma çantası boyutları 23x30x40 cm’dir.
 • Pegasus için geçerli uçakta kedi taşıma çantası boyutları ise 32x32x50 cm’dir.
 • Sunexpress için bu boyutlar 55x40x23 cm olarak değişmektedir.

Boyuta ek olarak taşıma çantanızın üzerinde mutlaka ad-soyad, adres, telefon numarası ve kedinizin ismi/cinsi bilgilerinin yer aldığı bir etiket olmalıdır. Bu bazı şirketler için kural olmasa da güvenlik için çok faydalı olacaktır emin olun.

Uçakta kabinde kedi taşıma

Kedinizi kargoya vermeden kabinde yanınızda seyahat etmek istiyorsanız kutusunu mutlaka öndeki koltuğun altında muhafaza etmelisiniz. Tabi bu durumda acil çıkış kapısı bölümünde seyahat etmeniz mümkün olmuyor. 

Türk hava yolları ayrıca kabin içi kedi taşıma çantası için yumuşak yüzeyli (soft case) çantaları da kabul ediyor. Diğer şirketler için de bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.

Uçakta kargoda kedi taşıma – Kargo bölümünde evcil hayvan

Eğer kediniz taşıma çantası ile birlikte 8 kiloyu geçiyorsa veya taşıma çantanız kabin boya uygun değilse maalesef onu kargo bölümüne vermeniz gerekmektedir. Bu durumda da kedinizin kafesi ne kadar sert ve dayanıklı bir yüzeye sahipse kediniz o kadar güvende olacak demektir. Bu arada thy pet kargo bölümünde soft case çantalar kabul etmiyor. Aynı durum diğer uçuş şirketleri için de geçerli.

Eğer kedinizi kargo bölümüne verecekseniz ayakta durup içinde gezebileceği büyüklükte bir kafes tercih ederseniz kediniz daha rahat edecektir. Kafesin su sızdırmayacak bir malzemeden yapılmış olması da havayolu kurallarından bir tanesidir. 

Birmani, Exotic, Persian, Himalayan, Burmese gibi kedi cinslerinde solunum problemleri yaşanması sebebi ile kabin içinde uçamıyorlarsa ancak kargo bölümünün uygun olması koşulu ile uçağa kabul edilirler. Buna da uçuş personeli karar vermektedir.

Bu kedi cinsleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

İç hatlar evcil hayvan taşıma – Kediyle uçak yolculuğu

İç hatlarda evcil hayvan taşıma ücreti dış hatlarda evcil hayvan taşıma ücretine göre daha uygundur. yurtdışı ülkelerin getirdiği ek kurallar harici kalan tüm kurallar iç hatlar uçuşları için de geçerlidir.

Dış hatlar evcil hayvan taşıma – Kediyle uçak yolculuğu

Kedi pasaportu nedir?

Kediniz ile yurtdışı uçak yolculuğu yapacaksanız öncelikle mutlaka kediniz için uluslararası geçerliliği olan bir kedi pasaportu edinmelisiniz. Kedi pasaportunu veteriner hekimlerden bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Güncel fiyatlarla ilgili en doğru bilgiyi veteriner hekiminiz verecektir. 

Kedi pasaportunuzu alabilmek içinse kedinizin aşılarının tam olması ve tüm aşılarının aşı karnesine işlenmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında kedinizin de hamile olmaması gerekir.

Mavi AB belgesi Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerlidir. Uluslararası bir aşı sertifikasıdır. Bir kez çıkartıldığında 12 ay boyunca geçerlidir. 

Son olarak uçuş sırasında kedi pasaportunu, sağlık belgesini, aşı karnesini mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. 

Yavru kedi kedi pasaportu alabilir mi?

Kedilerin tüm aşıları yaklaşık olarak 6-7 aylıkken tamamlandığı için yavru kediler uluslararası seyahat yapamazlar. 

Uçakta kedi taşımak için gerekli aşılar nelerdir?

Uçakta kedi taşımak için gerekli aşılar gidilecek ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Ama en temel aşılar Türkiye’de de zorunlu uygulanan temel aşılardır. Zorunlu kedi aşıları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu arada en kritik aşılardan biri kuduz aşısıdır.

Kediyle uçak yolculuğu için tavsiyeler

 • Uçakta kedi yolculuğunun en kritik konularından birisi: Kesinlikle kedinizi bagaja vermeyin. Asla ve asla vermeyin! Uçak bagajlarında ısı, havasızlık ve stresten ölen çok fazla hayvan oluyor çünkü. Mümkünse kabinde evcil hayvan kabul eden uçuşları tercih edin.
 • Kedinizin seyahat için gerekli tüm evrakları kendi pasaportunuz ve kimliğiniz ile birlikte sürekli yanınızda bulundurun.
 • Uçak içerisinde kedinizi kutudan çıkartamayacağınız için mutlaka ona dokunabileceğiniz kapağı olan bir kedi taşıma çantası seçin. Hem yolculuk hem kabin içi gürültü kedinizi çok fazla strese sokacaktır.
 • Uçak yolculuğu boyunca kedinize mama veya su vermeniz mümkün olmayacaktır. Kabin boy kedi taşıma çantası oldukça küçük oluyor çünkü. Bu konuda endişe etmeyin. Eğer Amerika’ya uçmuyorsanız bu durum sorun olmayacaktır. Ama mutlaka kabının içine mama koymak istiyorsanız kuru mama koymanıza izin verilmektedir.
 • Kusma veya tuvaletini yapma ihtimaline karşın tedbir olarak kutusunun dibine tek kullanımlık emici hasta bezlerinden serebilirsiniz.
 • Covid-19 sebebi ile ülkelerin kabul şartları sürekli değiştiğinden evden çıkmadan hemen önce güncel kuralları kontrol edin.
 • Uçak yolculuklarında rötarlar olabileceğini unutmayın. Kedinizin mama, su, tuvalet ihtiyaçlarını mutlaka evden çıkmadan gidermesini sağlayın.
 • Mümkünse aktarmasız direkt uçuşları tercih edin.

Tüm bu prosedürler çok zor ve yorucu diyorsanız kedinizi evde bırakıp tatile gitmeyi de değerlendirebilirsiniz. Bu konudaki tavsiyelere ilgili yazımdan ulaşabilirsiniz. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kedi uçak bileti var mı? Evcil hayvan uçak bileti fiyatları ne kadar?

Kedi uçak yolculuğu sırasında kedi için uçak bileti alınır mı sorusu en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun cevabı evet. Uçak ile kargoda veya kabin içerisinde bebeğiniz ile yolculuk etmek istiyorsanız hayvanlar için uçak bileti almanız gerekmektedir. Ancak kedi uçak biletinin fiyatı insanlarınki gibi değişken değildir. Uçakla kedi yolculuğunun sabit ücretleri vardır.

Kedi uçak bileti nasıl alınır? Kedime uçak bileti nasıl alırım?

Önceden rezervasyon yaptırdığınız sürece kedi uçak bileti işlemlerini check-in kontuarlarından yaptırabilirsiniz. Bunun ile ilgili detaylı bilgiyi içeren linki yazının ilerleyen bölümlerinde paylaşacağım.

Uçakta kedi taşıma ücreti ne kadar? Kedi uçak bileti fiyatları ile ilgili detaylı bilgiler

Uçakta evcil hayvan taşıma ücreti taşımak istediğiniz evcil hayvanınızın cinsine, boyutuna ve kilosuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Havayolu şirketleri de güzergah veya günün ekonomik koşullarına göre uçakta kedi taşıma ücretinde değişiklik yapabilmektedir. Güncel kedi uçak bileti fiyatları için hava yollarının aşağıdaki linklerine göz atabilirsiniz.

Türk hava yolları evcil hayvan taşıma ücreti

Türk hava yolları evcil hayvan ücreti ile detaylı bilgiyi buraya tıklayarak edilebilirsiniz. Ayrıca bu linke tıklayarak ayrıca türk hava yolları evcil hayvan bileti ile ilgili detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Pegasus evcil hayvan taşıma ücreti

Pegasus kedi taşıma ücreti ile detaylı bilgiyi buraya tıklayarak edilebilirsiniz.

Anadolu jet evcil hayvan taşıma ücreti 

Anadolujet kedi taşıma ücreti ile detaylı bilgiyi buraya tıklayarak edilebilirsiniz.

Sunexpress evcil hayvan taşıma ücreti

Sunexpress evcil hayvan ücreti ile detaylı bilgiyi buraya tıklayarak edilebilirsiniz.

Uçakta evcil hayvan taşıma şartları – Kediyle uçak yolculuğu

Uçakta evcil hayvan taşıma kurallarının sabit kuralları olduğu gibi uçuş şirketine göre değişen kuralları da mevcuttur. Bu kuralları öğrenmek için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Thy evcil hayvan taşıma şartları

thy evcil hayvan taşıma kuralları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Pegasus evcil hayvan taşıma şartları

Pegasus evcil hayvan taşıma kuralları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın. Ayrıca bu sayfada pegasus evcil hayvan rezervasyonu ile ilgili yönergelere de erişebilirsiniz.

Anadolu jet evcil hayvan taşıma kuralları

Anadolu jet evcil hayvan taşıma şartları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Sunexpress kedi taşıma kuralları

Sunexpress kedi taşıma şartları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

Have a safe flight! 🙂

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*