Kediyi evde yalnız bırakmak

kediyi evde birakmak

Kedi anneleri bilir; kediyi evde yalnız bırakmak insanın boğazına yumru olur. Tüm gün onu düşünürsün. İşim bitse de biran önce eve dönsem diye düşünmekten dermanın kalmaz. Halbuki onunla yaşamaya başlamadan önce size kediler evde yalnız kalabilir diye tavsiyeler verilmiştir. Ama gelin görün ki bu zibidi evinizde yaşamaya başlayınca onu bırakıp gitmek hiç de kolay olmamıştır. Size verilen tavsiyelerin dile kolay tavsiyeler olduğunu anlamışsınızdır ve kara kara düşünmeye başlamışsınızdır.

Bu yazımda kendi deneyimlerinden de faydalanarak kediyi evde yalnız bırakmak konusuyla ilgili tüm detayları, alabileceğiniz önlemleri ve evde bırakmaya alternatif olarak yapabileceklerinizi anlatacağım. Umarım zamanında benim de bolca hissettiğim o suçluluk duygusunu bir nebze de olsa bastırmanız için faydası olur. 

Kediler yalnız kalabilir mi?

Kediler yalnızlığı seven hayvanlardır evet. Gününün de büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Ama bu durum evde uzun süre yalnız kalabilecekleri anlamına gelmiyor maalesef. Kediler sevgisi göstermese de sizi çok severler, özlerler ve hep yanlarında olmanızı isterler. Bu yüzden ne kadar çok onun yanında olursanız o kadar iyi demektir.

Kediler yalnız bırakılmamalıdır evet ama tabiki köpekler gibi de değil. Kısa süreli yalnızlıklar olduğu sürece kediler yalnız kalabilir mi sorusunun cevabı evet’tir. Evde yalnız kalan kedi gününün büyük bir çoğunluğu uyuyarak geçirecek, kalan sürede ise sizi bekleyecektir 🙁

Kediler evde tek kalabilir mi?

Kediler yalnız kalabilir evet ama mümkünse evin içinde yalnız kalmalılardır. Yani dışarı çıkan bir kediniz var ve onu bir süre yalnız bırakmanız gerekiyorsa bahçede bırakıp gitmek güvenli bir seçenek olmayacaktır. Kediyi evde yalnız bırakmak çok daha güvenli bir yöntemdir. 

Yavru kedi evde yalnız kalabilir mi?

Yavru kedi evde yalnız kalır mı sorusunun cevabı kedinizin ne kadarlık bir yavru olduğuna göre değişir. Kediniz 0-2 aylık ise kesinlikle yalnız kalmamalıdır. Bu süre içerisinde zaten mümkün mertebe annesi ile birlikte olmalıdır. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü annesi ile olamıyor ise de bu yaştaki bir kediyi evde yalnız bırakmamak gerekir. Mutlaka her daim yanından birisi olmalıdır.

2-4 ay arasındaki kedinizi ise kısa süreli evde yalnız bırakabilirsiniz. Ama bu yaştaki bir kediyi evde bırakıp tatile gitmek iyi bir seçenek olmayabilir.

Yavru kedi gece yalnız kalabilir mi?

Yavru kediler gündüzden çok geceleri oyun oynamak isterler. Zaten geceleri sizi rahat bırakmamasından ve geceleri kudurmasından bu konuya aşina olmanız gerekir 🙂 Dolayısı ile onu gece yalnız bırakmak gündüz yalnız bırakmaktan biraz daha kötü bir seçenek haline geliyor.

Yavru kediler tek başına korkar mı?

Korkmazlar ama muhtemelen terk edildiğini düşünürler. Zaten annesinden ayrılmış minnoş. Bir de sizi göremezse muhtemelen tüm gün miyav kıyamet geçecektir günü.

Yavru kediyi evde yalnız bırakıp tatile gitmek

Kızımızı 2 aylıkken sahiplenmiştik. Geldikten 2 hafta sonra eşim ile İzmir’e gitmemiz gerekiyordu. Uzun süredir kediler ile yaşayan ve aynı evi paylaştığı 5 kedisi olan bir arkadaşımız rahatlıkla hafta sonu bırakıp gidebileceğimizi söylemişti ve biz de önlemlerimizi alıp çıktık gittik. Cumartesi sabah çıkıp pazar gece dönecektik. Yani kısa süreli bir yolculuktu.

Öncelikle sabah bir türlü evden çıkamadık. Kıyamadık ve evden çıkmamız 16:00’yı buldu. Vardığımızda zaten gece olmuştu. Bütün gece uyuyamayıp zibidinin videolarını izledik. Gün doğar doğmaz da yola çıkıp eve gelmiştik. Totalde henüz 24 saat bile geçmemesine rağmen nasıl özlemişti anlatamam. Onsan sonra da yaklaşık 2 sene işe gitmek ve akşam yemeğe çıkmak dışında hiç bir yere gidemedik. 

Özetle yalnız değildiniz ama alışacaksınız korkmayın 🙂

Yaşlı kedi evde yalnız kalabilir mi?

Yaşlı kediler strese daha yatkındırlar ve size daha çok ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında kediler yaşlandıkça beslenmelerini daha yakından takip etmek gerekir. İlaç almaları gerekiyorsa zaten birinin onunla ilgililenmesi şart. Dolayısı ile kediniz yaşlıysa onu yalnız bırakmasınız iyi olur. 

Kediler evde kaç gün yalnız kalabilir?

Eğer ki çevrenizden kediler 1 hafta – 10 gün evde yalnız kalabilir gibi tavsiyeler alıyorsanız sakın bu tavsiyelere uymayın. Kedi 10 Gün evde yalnız kalır mi hiç? 1 hafta – 10 gün gerçekten çok uzun bir süre. Eğer yüreğiniz el veriyorsa 3 günü geçirmemeye özen gösterin. 3 günü geçecek seyahatlerde de mutlaka onu emanet edeceğiniz birini bulun. Yazımın ilerleyen kısımlarında kediyi eve yalnız bırakmakla ilgili önemli tavsiyelerimi de paylaşacağım.

Kediler en fazla kaç gün yalnız kalabilir?  Kediler uzun süre yalnız kalabilir mi?

Az önce belirttiğim gibi 3 günü geçecekse mutlaka ama mutlaka ona bakacak birini bulmanız gerekir. Eğer onu ara sıra ziyaret edebilecek birini bulduysanız bile günün büyük bir bölümünü yalnız geçireceği için bu sürenin 1 haftayı geçmemesine özen göstermek gerekir.

ise giderken kediyi evde bırakmak

Bu durum kediyi evde bırakmak konusunda yaşanan en masum durum tabi. İşe gideceğiz ki bu zibidilerin maması, kumu, aşısı için para kazanabilelim. 

Kızımızı ilk gün evde yalnız bırakmayalım diye özellikle bir cuma günü getirmiştik (arkadaşımızın kedisinin yavrusuydu). 3 gün onunla birlikte vakit geçirip eve alışmasını sağladığımızda artık işe gitme vakti gelmişti. Gerçekten ölüm gibi bir gündü. 10 yıl boyunca işten saat 20:00’de bile zar zor çıkan ben o gün 17:00 olur olmaz kendimi dışarı atmıştım (Bu arada mesai 17:30da bitiyordu). Kapıyı açarken ellerim titriyordu resmen korkudan. Ne ile karşılaşacağımı bilmiyordum çünkü. Ya başına birşey geldiyse? Ama çok şükür sadece özlemişti. Aşağıdaki videonun 23.saniyesinde o ilk günün ardından beni nasıl karşıladığını görebilirsiniz.

 

 

İşe giderken kediyi evde bırakmak her ne kadar normal bir durum olsa da bu zamanlarda evde kaliteli vakit geçirmesi için ekstra aksiyonlar almalısınız. Eve geç gelme ihtimalinize karşın mama ve su konusunda her zaman hazırlıklı olmakta fayda var. Tabi uyanıkken eğlenebileceği oyuncaklar da önemli. Bu tavsiyelerden topluca bahsedeceğim.

Bu arada 2.bir kedi sahiplenmek en güzel çözümlerden bir tanesi. Böylece kediniz asla yalnız kalmayacaktır. Ancak bu durum hem masrafların artmasına hem de ayıracağınız ilginin artmasına sebep olacaktır. Zor bir karar yani. Benim kızımı sahiplendikten sonra ciddi boyutta bir kedi alerjim ortaya çıktı. İlaçlarla hayatımı devam ettiriyorum. Bu sebeple çok istesem de henüz 2. bir kediye cesaret edemedim. Bu arada kedi alerjisi ile ilgili detaylı bilgilere ve deneyimlerime ilgili yazımda detaylıca yer verdim. Yazıya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İkinci bir kedi sahiplenmek istiyorsanız da 2. Kediyi eve getirmek konusunda bazı aksiyonlar almanız gerekiyor. Kediler yeniliklere kapalı oldukları için yeni bir arkadaştan da ilk etapta hoşlanmayacaktır. Korkmayın zamanla muhteşem 2 arkadaş olacaklar. Ama öncesinde mutlaka iki kediyi birbirine alıştırmak konulu yazıma göz atmalısınız. Yazıya gitmek için buraya tıklayın.

Kedilerin evde canı sıkılır mı?

Hem de nasıl. Heleki tekir cinsi bir kediniz varsa. İnanın insan gibi büyün gün sizin gelmenizi bekliyorlar. Onunla yeteri kadar uzun süre vakit geçirdiğinizde sıkıldığı zamanları gözünden anlayacaksınız zaten. Bu yüzden eğlenebileceği bir ortam yaratmak mühim. Bizim ışıklı faremiz, müzikli hacıyatmazlarımız, kendinden hareket eden topumuz var mesela 🙂 

Evde yalnız yapan kedi ne yapar?

Kediler zaten günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirirler malum. Ancak eğer siz yanındaysanız, onunla ilgileniyorsanız ya da yanında bir kedi arkadaşı varsa nasıl kudurabileceklerini de çok iyi biliyorsunuz. Deli deli evde koşar, size çelme takar, sizinle oyun oynamak ister… Ama evde yalnız kalan kedi ihtiyacından fazla uyur. Dolayısı ile kilo problemleri de baş göstermeye başlar. Evde tek başınayken kuduran bir kedi örneği biliyorsanız yorumlarda buluşalım 🙂

Tatile giderken kediyi bırakmak

Yaz yaklaşırken hepimiz tatil planları yaparız. Tatilimizle ilgili hayallere dalarız. Ama evdeki minnoş ile göz göze gelince kalbimize bir bıçak saplanıverir. Yine de o tatile gitmek isteriz. Peki biz tatile giderken kediler ne olacak? Tatile giderken kediyi evde bırakmak mı doğru yoksa yanında götürmek mi?

Tatile giderken kediyi evde bırakmak

İşte bu en acıklısı. Tatile giderken kediyi evde bırakmak benim hiç yapamadığım bir yöntem. 3 senedir en fazla 2 gece yalnız bırakabildik onu. O gecelerde rahat uyudun mu derseniz; asla!

Tatile gidiyorsanız kedinizi en fazla 3 gün evde yalnız bırakmalısınız. Bu süre uzayacaksa da onu yanınızda götürme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu konuyu ciddi ciddi değerlendirirseniz kedi ile tatil konusunda tavsiyelerin bulunduğu yazıma göz gezdirmenizde fayda var. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Ek olarak kediniz ile tatile gidebileceğiniz bir otel arıyorsanız kedi kabul eden otelleri sorgulayabileceğiniz bir websitesi de mevcut. Siteye gitmek için buraya tıklayınız.

Tatiliniz uzun sürecek ve kedinizi evde bırakacaksanız ara ara gelip onu kontrol edebilecek birini bulmakta fayda var. Eğer bunu yapabilecek bir yakınız yok ise bu işi ücret karşılığında yapan arkadaşlar da mevcut. İnternetten bu kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ben 1 kez armut.com’dan bu şekilde birine ulaştım. Anlaştık ama daha sonra tatilimiz iptal olduğu için deneyimleme fırsatım olmadı.

Tatile giderken kediyi arkadaşa bırakmak

Ona iyi bakacağını düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa tatile giderken kediyi arkadaşa bırakmak da iyi seçeneklerden bir tanesi. Ben şahsen kimseye güvenemiyorum. Ya camı açık bırakırsa, ya kapıdan kaçırırsa, ya dolaba girer de görmezlerse diye evham yapmaktan henüz kimseye bırakamadım. Tabi ya minnoşum terk edildiğini düşünürse evhamı da bolca mevcut.

Zaten arkadaşınızın da bir kedisi varsa bu durum seçeneklerin arasında bile olmamalı. Kediniz için en güvenli ve kendini en iyi hissedecek yer kendi evidir. Dolayısı ile kediyi arkadaşa bırakmaktansa arkadaşınızı ara ara eve uğramaya ikna edin. Bu en güzel seçenek.

Tatile giderken kediyi veterinere bırakmak

Veterinere kedi bırakmak enteresan bir seçenecek. Çünkü kedi bakımı yapan veterinerler genelde kedileri kafeste muhafaza ediyorlar. Dolayısı ile tatile giderken kediyi veterinere bırakmak benim için ihtimal dahilinde bile değil. Genelde hasta minnoşların geldiği bir yer olduğunu düşünürsek üstüne ya bebeğim hastalık kaparsa evhamı başlıyor bende.

Dolayısı ile bildiğiniz, tanıdığınız, güvendiğiniz ve ona iyi bakacağından emin olduğunuz bir veteriner yoksa kediyi evde bırakmak en doğru seçenek olacaktır.

Tatile giderken kediyi kedi oteline bırakmak

Kedinizi kedi oteline bırakmak da seçeneklerden bir tanesi. Ancak bebeğinizi bırakacağınız kedi oteli eğer gerçekten bebeğinize değer veren bir işletme ise bunu tercih edebilirsiniz. Ama onu kafeste tutacak bir kedi pansiyonunu asla ve asla tercih etmeyin. Bırakın kafesi, sizi günlerce bir odaya kapatsak ne hissedersiniz düşünün. Üstelik sürekli olarak yan kafeslerdeki kedilerin sesini de duyup iyice delirecektir kuzunuz. Döndüğünüzde de hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir.

Bu yüzden kedinize ayrı bir oda verebilecek, 7/24 sağlık desteği olan, dilediğiniz zaman ulaşabileceğiniz (mümkünse kamera ile izleyebileceğiniz), diğer kedilerle temas etmeyecek ve belirli periyotlarda onunla oyun oynayabilecek birini bulunduran bir kedi otelini tercih etmelisiniz. Aslında böyle bir işletme vardı. Görünce çok heyecanlanmıştım ama kapanmış ne yazık ki 🙁

Bu arada her ne kadar muhteşem bir işletmeye de bıraksanız, kediniz farklı bir lokasyona gittiğinde terk edildiğini düşünebilir. Bu yüzden bence en iyisi önlemleri alınmış bir biçimde kediyi evde bırakmaktır.

Yavru kedi yalnız kalınca miyavlıyor

Eğer siz evde yokken kediniz sürekli miyavlıyorsa ya bir rahatsızlığı var demektir ya da psikoloji evde yalnız kalmaya uygun değil demektir. Kediniz evde yalnızken gün boyu miyavlamaz. Eve geliş saatlerinize yakın miyavlaması normal ama siz evde yokken sürekli miyavlıyorsa yalnızlığın çözümünü bulmanızda fayda var.

Evde yalnız kalabilen kedi cinsleri

Kedileri, evde yalnız kalabilen kedi cinsleri olarak sınıflandırmak çok doğru olmayacaktır. Yukarıda anlattığım tüm detaylar tüm kedi cinsleri için geçerlidir. Ancak tabiki cinsler ya da kedinize özel durumlar arasında bir takım farklar bulunmaktadır. Bu farklar şu şekilde;

Bu konuda en çok sorulan sorulardan bir tanesi british shorthair evde yalnız kalabilir mi sorusu. British shorthair kediler doğaları gereği sakin kediler oldukları için evde yalnız kalmaya (tabiki yukarıda belirttiğim koşullarda) daha uygundurlar. Evde yalnız kalabilen kediler kategorisine Scottish fold, İran kedileri, exotic shorthair vb sakin huylu kedileri de dahil edebiliriz. Bu arada kedi cinsleri ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de tekir kedi evde yalnız kalabilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabı değişkenlik gösterir. Tekir kediler sosyal ve hareketli kedilerdir. Dolayısı ile uzun süre evde yalnız kalmaya pek uygun değillerdir. Hele ki yetişkin bir kedi olarak sokaktan sahiplendiyseniz kesinlikle evde tek başına kalmamalıdır. Mutlaka dışarı çıkıp dolaşmak isteyecektir.

Kediyi eve yalnız bırakırken alınması gereken önlemler

Yavru kediyi evde yalnız bırakmak konusunda tavsiyeler

 • Kediniz 4 aydan küçük ise evde yalnız kalacağı zaman mutlaka onu tek bir oda ile sınırlayın. Yavru kediler bulduğu deliklere girmeyi çok severler. Bir yere girebilir sıkışabilir evde onu bulamayabilirsiniz. Bu yüzden bir oda sınırlamak çok faydalı olacaktır. 
 • Mümkünse en geniş odayı tercih edin ve mamasıyla kumunu birbirinden uzak köşelere koyun.
 • Yavru kediler çok hareketli olduğu için olta, ip, yumak, kurdela gibi malzemeleri ortadan kaldırın. Heyecanla oynarken boğazlarına dolanabiliyor çünkü
 • Evde su dolu kova vb maddeleri ortadan kaldırın ve klozet kapağını kapalı tutun. Yavrunun içine düşüp boğulma ihtimali oldukça yüksek çünkü.
 • Yetişkin kedilerle ilgili alınması gereken önlemlerin tamamını yavru kediler için de uygulayın.

Yetişkin kediyi evde yalnız bırakmak konusunda tavsiyeler

 • Açık kalacak odaların kapılarının kapanma riskine karşın her kapının önüne ağırlık koyun. Kedinizin bir odada kapalı kalma ve dolayısı ile aç kalma ihtimali ortadan kalkmış olur
 • Banyo kapınız açık ise klozet kapağını kapalı tutun. Hem hijyen probleminden kurtulmuş olursunuz hem de kedinizin oraya düşüp boğulma riskini engellemiş olursunuz.
 • Eğer kediniz dolapları açabilme yeteceğine sahipse bu konuda da ek önlem almakta fayda var.
 • Tüm pencerelerinizi mutlaka kapalı tutun. Kedi filesi olsa bile evde yalnızken ne yapacağı belli olmayacağı için mutlaka kapalı olsun. 
 • Vasistas olarak açık bırakacaksanız kedinizin ulaşamadığı bir pencereyi açık bırakıp diğerlerini kapalı tutun. Üstten açılı pencerelere zıplayıp araya sıkışan o kadar çok kedi var ki. Bu arada vasistas pencereler için de aşağıdaki gibi bir koruma mevcut. Bunu değerlendirebilirsiniz.
 • Tasmasını boynundan çıkarın. Tasma ile uğraşırken çenesini sıkıştıran ve kitlenip kalan kediler oluyor. Allah korusun 3 gün sonra bu şekilde bulmak çok acı verici olur.
 • Uzun ipleri olan oyuncakları veya yumakları ortadan mutlaka kaldırın. Benim kızım gözümün önünde 3 kez dolandı oyuncağına. Üstelik ben yanındayken olmasına rağmen kurtaramıyordum az kalsın. Çok panik oluyor çünkü ve ona dokunamıyorsunuz bile.
 • Sevdiği oyuncakları ortalığa serpiştirin. Mümkünse ışıklı, sesli, kendinden hareket eden oyuncaklar bırakın.
 • Her odaya birkaç kap su bırakın. Mama kabını zaten çok koyarsınız ama mamanın 3 kayı kadar su koyun mutlaka. Su hava sıcaklığına bağlı olarak kuruyabiliyor. Oyun oynarken dökebiliyorlar. Ne kadar çok su o kadar iyi!
 • Elektrikli su ısıtıcı gibi kolay açılabilen ve tehlike yaratan elektronikleri fişten çekin. O ısıtının açılması bir pati darbesine bakar.
 • Evden çıkarken kedinizi görün! 🙂 Yani bazen dolaba giriveriyorlar. Siz de heyecanla evden çıkarken farketmeyebiliyorsunuz. Son bir kez mutlaka bi yerde kitli kalmadığından emin olun 🙂 

Kediyi evde bırakmak konusunda faydalı kedi malzemeleri

Tüm bu önerilere ek olarak pahalı bir seçenek olsa da  şu ürünleri alarak kediyi evde bırakmak konusunu daha konforlu hale getirebilirsiniz;

 • Kedinizin kilo kontrolünü sağlamak için otomatik beslemeli mama kabı önemli.
 • Kediler suyu üzerinde biriken tozlar olunca su içmezler. Her zaman taze su isterler. Bu yüzden de devir daim yapan otomatik kedi su sebili alabilirsiniz.
 • Bir kamera ile onu tüm gün izlerseniz aklınız evde de kalmayacaktır. Xiaomi mijia 360 kamera bunun için uygun fiyatlı alternatiflerden.
 • Son olarak da en pahalı seçenek olarak otomatik temizlenen otomatik kedi tuvaleti de alternatifler dahilinde. Eğer gücünüz yetiyorsa bu ürünler çok rahat ettirecektir sizi.
Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*