Kediler için acil ihtiyaçlar nelerdir?

Kediler_icin_acil_ihtiyaclar

Sahiplendiğiniz kedinizi evinize getirmeden önce bazı ihtiyaçlarını çoktan satın almış olmanız gerekmektedir. Fakat kediler için acil ihtiyaçlar nelerdir biliyor musunuz?. Kediniz için alışveriş yapmak size keyif veren bir aktivite olacak biliyoruz ama bunun için kendinize zaman tanımalısınız.

Aşağıda belirttiğimiz ihtiyaçlar olmazsa olmaz ihtiyaçlardandır. Satın almanız gereken ya da gerekmeyen ama sizin yine de almak isteyeceğiniz (!) çok fazla şey olacak ama bunlar için acele etmenize gerek yok. Alışverişi zamana yayarsanız bu işten daha çok keyif alabilirsiniz 🙂 .

Aşağıda detaylarını belirttiğimiz ihtiyaçları tamamlamanız artık evinizin kapılarını yeni kedinize açabileceğiniz anlamına gelmektedir. Satın alma konusunda acele etmemeniz gereken kedi malzemeleri konusu için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi gelin en acil kedi ihtiyaçlarını detaylı bir şekilde inceleyelim;

Kedi Taşıma Kabı:

Minnoşunuzu sahiplenmeden önce ilk yapmanız gereken şey kedi taşıma kabı almaktır. Çünkü yeni bebeğinizi evinize bu taşıma kabı ile getireceksiniz. Dolayısı ile taşıma çantası  kediler için acil ihtiyaçlar listesinde en başlarda gelmektedir. “Arabanın arka koltuğuna atar getirim” diye düşünmeyin sakın. Kediler araba yolculuklarından hiç hoşlanmazlar. Buna meraklı kişiliklerini de eklersek taşıma çantasına konmayan bir kedi ile kontrolsüz bir yolculuğa çıkmış olursunuz. Bu hem kediniz hem de sizin için tehlike oluşturacaktır. Kediler aynı zamanda evin dışına çıkmaktan da hoşlanmadıkları ve çok hızlı hareket edebildikleri için sokakta sizden kaçıp başlarını belaya sokabilirler. Bu yüzden kedi taşıma çantası kritik öneme sahiptir. Onu satın almadan önce aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir;

İyi bir kedi taşıma çantasının özellikleri nasıl olmalıdır?

  • Alacağınız taşıma kabı kedinizin boyutuna uygun olmalıdır. Yavru bir kedi sahiplenecekseniz bir kez daha masraf yapmamak için yetişkin kedi boyutlarına uygun bir taşıma kabı da alabilirsiniz.
  • Taşıma kabı veya çanta içerisinde minnoşunuz hareket edebilmelidir. En azından çevresinde dönecek kadar bir büyüklüğe sahip olmalıdır. Kediniz büyüdükçe küçük çantalara onu koymakta zorlanırsınız. Ayrıca küçük çantalar kedinizin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı için uygun değildir.
  • Taşıma çantanızın yeterli sayıda hava deliği olması gerekmektedir. Kedinizin yaşamına devam edebilmesi için çanta içerisinde rahatlıkla hava alması gerekmektedir.
  • Kediler her türlü materyali tırmıklayıp kemirmeyi severler. Bu yüzden çantanızın malzemesi minnoşunuzun parçalayamayacağı türden olmalıdır. Yoksa sürekli bir çanta masrafı ile karşı karşıya kalırsınız 🙂
  • Taşıma kabınızın kapak mekanizmasının kedinizin açamayacağı cinsten olmasına özen göstermelisiniz. Unutmayın kaçan bir hınzırı yakalamak oldukça zor bir iştir.
  • Taşıma çantanızın kapağının üstten olması özellikle büyük cins sahibi kedi anneleri için oldukça avantajlıdır. İri bir kediyi çantasına üstten koymak, önden kapaklı bir çantaya tıkıştırmaktan daha kolay ve sağlıklıdır.

Taşıma kabını almak yetmiyor. Peki kediyi taşıma kabına nasıl sokacağız? ilgili yazımıza bekleriz….

Kedi Kum Kabı ve Kum Küreği (Kedi Tuvaleti):

Kedilerin acil ihtiyaçları sıralaması yapmamız gerekirse tuvalet ihtiyacı kediler için acil ihtiyaçlar listesinin en başında olacaktır. Bu yüzden kedinizin kumu ve kum kabı öncelikli satın alacağını kedi malzemelerinden olmalıdır. Kedi tuvaleti basit bir kutu gibi görünse de kritik bazı noktaları bulunmaktadır;

İyi bir kedi tuvaletinin özellikleri nasıl olmalıdır?

  • Derinliğinin yeterli olması gerekmektedir. Aksi halde kediniz dışkısının üzerini kapatırken zorlanacaktır.
  • Kapalı tuvaletleri tercih etmeniz evinizdeki kokuyu minimuma indirecektir. İlk günler alışana kadar kapaksız kullanabilmeniz için üst kısmı kum bölgesinden ayrılabilen modeller faydalı olacaktır.
  • Kapalı tuvalet kullanacaksanız kum bölgesinin çekmeceli olanlarını tercih etmeniz günlük kum temizliği konusunda size kolaylık sağlayacaktır.
  • Tuvalet kabı kedinizin içerisinde yeterince dolaşabileceği büyüklükte olmalıdır. Küçük tuvaletler hem çabuk kirlenecek hem de kedinizin dışkısını kabın dışına yapmasına sebep olabilecektir.
  • Tuvalet kabı ile birlikte mutlaka temizlikte kullanacağınız bir kürek almalısınız. Bunun için 1 adet delikli, bir adet de deliksiz olmak üzere toplam 2 kürek satın alırsanız günlük temizliğiniz daha da kolay hale gelecektir. Küçük taneleri delikli kürek ile toplamaya zorlandığınızda deliksiz kürek devreye girecek ve kumu daha iyi temizleyerek ömrünü uzatabileceksiniz.

Peki kedinizi bu tuvalete nasıl alıştıracaksınız? ilgili yazımıza bekliyoruz…

Kedi Kumu:

Kediler için acil ihtiyaçlardan bir diğeri de kedi kumudur. Kediler doğaları gereği tuvalet ihtiyaçlarını kum üzerinde gidermektedir. En etkileyici yanı ise bunun için köpeklerde olduğu gibi herhangi bir eğitime ihtiyaçları olmamasıdır. Kedinize sadece kumun yerini göstermeniz yeterli olacaktır. Tabi nasıl bir kum kullanacağınız bu alışkanlığını direkt olarak etkilemektedir. Farklı yapıda, farklı kokuda, birçok farklı özelliğe sahip kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. Kedi kumuna alıştırma işine onu sahiplenmeden önce kullandığı ve alıştığı kumu satın alarak başlayabilirsiniz. Daha sonra zamanla kendinize, kedinize ve evinize uygun olan kum tipine geçiş yapabilirsiniz.

Kedi Maması:

Kediler için acil ihtiyaçlar listesinin en başında kedi kumu ile aynı sıradadır kedi maması. Kedinizin yaşı onu hangi mama ile beslemeniz gerektiği konusu ile direkt olarak ilişkilidir. Her yaştaki kedinin farklı besin ihtiyaçları bulunmaktadır. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir kedi yetiştirmek istiyorsanız kedinizi mutlaka bu ihtiyaçlara göre beslemeniz gerekmektedir. Eğer yavru bir kedi sahipleniyorsanız onu ne ile beslediğiniz çok daha kritik bir hale gelir. Kediler etçil hayvanlardır. Minnoşunuz yavru da olsa yetişkin de olsa ona verdiğiniz mamanın yüksek oranda hayvansal protein içermesi gerekmektedir. Bu yüzden alacağınız mamanın besin değerlerini mutlaka incelemelisiniz. Siz ona en muhteşem mamayı almış olabilirsiniz ama o önceki sahibindeki mamaya alıştığı için yeni mamasını yemek istemeyebilir. Bu yüzden ilk günler eski maması ile devam edebilir, bir süre sonra iki mamayı karıştırarak onu yeni mamasına alıştırmaya çalışabilirsiniz. Kedilerin en acil ihtiyaçlarından bir tanesi de beslenme olduğu için ilk alacağınız kedi malzemesi onun maması olmalıdır.

Yavru kediler nasıl beslenmelidir sorusunun cevabına ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Ayrıca kedilerde beslenme konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz…

Mama ve Su Kabı:

Mama kabını, içerisine mama ve suyunu koyacağınız birer kap satın almak gibi düşünebilirsiniz. Ama emin olun ki mama ve su kabı bundan çok daha fazlasıdır. Onun beslenmesini kolaylıkla yapabilmesi ve sağlığını etkilememesi için mama kabında birkaç kritik nokta bulunmaktadır;

Kedim için nasıl bir mama kabı almalıyım?

  • Kapların uzun ömürlülüğü ve kedinizin sağlığı için plastik kaplardan uzak durun ve seramik veya çelik mama kaplarını tercih edin.
  • Kedinizin cinsi mama kabının şeklinde karar vermeniz için bir etkendir. Örneğin iran kedisi gibi basık burunlu bir kedi sahiplenecekseniz mama ve su kabını seçerken derin bir kap olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü derin kaplardan basık burunlu cinslerin beslenmesi zor olacaktır.
  • Kediler yaramaz hayvanlardır. Bu yüzden cam gibi kırıldığında ona zarar verebilecek materyalleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.
  • Kediler beslenirken etrafa çok fazla mama ve su sıçratırlar. Eğer evin temizliği konusunda hassas biriyseniz tepsili bir mama kabı veya mama kaplarının altına uygun kaydırmazlı bir tepsi satın almalısınız. Bu sayede döküp saçtıkları tepsi içinde kalacak ve temizliği çok daha kolay olacaktır. 

Tırmalama Tahtası:

Minnoşunuzun tırnak törpüleme işini koltuklarınız üzerinde yapmasını istemiyorsanız mutlaka tırmalama tahsası almalısınız. Doğaları gereği sürekli olarak tırnaklarını törpülemek isteyen bu hınzırlar tırmalama tahtasını en az mama kabı kadar sık kullanacaktır. Tırmalama tahtası alırken aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir;

Kedim için nasıl bir tırmalama tahtası almalıyım?

  • Kediniz, sürekli tırmalayacağından, tahtanın ömrü kalitesine bağlı olarak uzun veya kısa olacaktır. Sık sık yenilemek istemiyorsanız kaliteli bir ürün almanızı öneririz.
  • Eğer yeterince yüksek bir tırmalama tahtası alırsanız kediniz tırmalamanın dışında onu tırmanma için de kullanacaktır. Bu da hem keyifli vakit geçirmesine hem de kas gelişimine yardımcı olacaktır.
  • Eğer kedinizin tırmanacağı yükseklikte bir tahta aldıysanız mutlaka alt kısmının ağırlığına dikkat etmelisiniz. Kediniz üstündeyken devrilmeyecek kadar dengeli bir ürün almalısınız.

Peki kedinizin tırnak bakımını nasıl yapmalısınız. İlgili yazımız için buraya tıklayın!

Malt veya Kedi Çimi:

İlk kez sahiplenecek olsanız bile kedilerin yıkanmaması gerektiğini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Yıkanmamalarına rağmen sokak kedilerinin bile bu kadar temiz görünmelerinin tek sebebi o tırtıklı minik dilleri ile sürekli olarak kendilerini yalamalarıdır. Kediniz gününün büyük bir bölümünde kendini yalayarak temizler. Tabi bu temizlik sırasında da çok fazla tüy yutarlar. Yuttukları tüyler midelerinde tüy yumakları oluşturur ve bu yumakların mutlaka vücutlarından dışarı atıması gerekmektedir. Bunu da ya kedi çimi yedirip yumakları kusmasını sağlayarak ya da kedi maltı sayesinde dışkısı ile atmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Kedi çimi kedilere özel olarak üretilir. Bahçenizdeki çimler kedinizin bu ihtiyacını karşılamaz. Eğer uzun tüylü bir kediniz var ise onun için kedi çimi yeterli olmayacaktır ve mutlaka kedi maltı vermeniz gerekecektir. Aksi halde minnoşunuz sindirim problemleri ile karşı karşıya kalacaktır. 

Kedi kusması ile eni sonu karşılaşacağınızdan kusma ile ilgili yazımızı okumanızda fayda var. Yazıya gitmek için buraya tıklayınız.

 

 

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*