7 adımda kedi tırnak kesimi ve kritik detaylar

kedi_tirnak_kesimi

Evinizde kedinizin tırnağını kesmeye karar verdiniz ve kendinize “ kedi tırnağı nasıl kesilir “ sorusunu soruyorsunuz. Kabul edelim ilk kez deneyen bir kedi annesi için kedi tırnak kesimi hiç de kolay bir iş değil. Ama korkmayın zamanla siz de sisteminizi oturtacak ve bu konuda profesyonel olacaksınız.

Siz de kedimin tırnaklarını kesemiyorum diyorsanız kedilerin tırnağını kesmek konusunda aşağıda detaylandırdığımız adımları takip ettiğinizde başarıya ulaşacağınızdan eminiz.

Bunun dışında Bu konuya genel olarak değindiğimiz ve kedilerin tırnak yapısını da anlattığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Yavru kedilerin tırnakları ne zaman kesilir? Yavru kedi tırnak kesimi ne zaman yapılır?

Eğer ihtiyaç duyuyorsanız 2 aylıktan itibaren kedinizin tırnaklarını kesmeye başlayabilirsiniz. Ama yavru kedilerin tırnakları çok daha küçük ve kısa olur. Bu yüzden keserken derine gitmemeye zadece ucundan nokta kadar kesmeye özen gösterin. Eğer bebekken tırnağını kesmeye başlarsanız kediniz bu işleme alışacak ve ilerleyen yaşlarda tırnağını kesmeniz kolaylaşacaktır.

Veteriner kedimin tırnağını keser mi? Veteriner kedi tırnak kesimi yapar mı?

Veterinerler cüzi bir ücret karşılığında kedi annelerine bu hizmeti sağlamaktadır. Bazı huysuz hınzırların tırnağını evde kesmeniz imkansız olabilir. Bu yüzden veteriner bu tarz minnoşlar için en doğru tercih olacaktır. Kedi tırnak kesimi fiyatı konusunda maalesef bilgi veremiyoruz. Çünkü bu rakamlar her veterinere göre değişiklik gösterecektir. En doğru bilgiyi veterinerinizden alabilirsiniz.

Kedi tırnak kesim ücreti ne kadar?

Veterinerde tırnak kesimi ne kadar bilmiyorum açıkçası. Çünkü düzenli gittiğiniz veteriner hekimler genelde muayene sırasında kedinizin tırnaklarını ücretsiz kesiyor. Ayrıca bir kedi tırnak kesim ücreti almıyor. Ama alanların da çok yüksek rakamlar talep ettiğini sanmıyorum. Kedi tırnak kesimi kaç tl bilen varsa yorumlara eklerse hepimiz bilgilenmiş oluruz.

Kedilerin tırnağı nasıl kesilir? 7 adımda kedi tırnak kesimi nasıl olur?

Kedilerin tırnak bakımı onların sağlığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Ancak kedi tırnağı kesmek ciddi zahmet ve odak isteyen bir konudur. Bu yüzden en pratik şekilde kedi tırnağı nasıl kesilir konusunu sizler için 7 başlık altında toparladık;

Bu arada kedi bakımı ile ilgili diğer ilgili yazılarımızdan faydalanmak için Kedi Genel Bakımı kategorimize göz gezdirmenizi tevsiye ederiz.

1 – Kedinizin tırnak yapısını öğrenin

Eğer kedinizin tırnağını kendiniz kesmeye karar verdiyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken konu kedinizin tırnak yapısıdır. Tırnak diplerindeki doku bölümü daha pembe görünür. Tırnak makasının kesinlikle buralara değmemesi gerekir. Aksi halde ciddi yaralanmalara sebep olabilirsiniz. Tırnağın daha şeffaf görünen kısmından sadece minicik bir kesik atmanız sivriliği köreltmenize yardımcı olacaktır. Tırnakların boyunu kısaltmanıza gerek yoktur. Tırnağın ucundan toplu iğnenin başından bile küçük bir boyutta kesik almanız dahi yeterli olacaktır. Bu boyutu büyük tutmazsanız kaza yaşanma riskini de azaltmış olursunuz.

2 – Küçük yaşta tırnağını kesmeye alıştırın

En önemli konulardan biri kedinizi yavru iken tırnak kesme işlemine alıştırmanız. Kediniz çok küçük yaşlarda bu işlemle tanışırsa büyüdüğünde bu işlemi yapmanız daha kolay olacaktır.

3 – Doğru zamanı belirleyin

Kedinizin tırnağını kesmek üzereyken onun ani bir hareket yapması tırnağını dipten kesmenize ya da kedi tırnak makasının tırnağında takılı kalmasına sebep olarak onu yaralamanıza sebep olabilir. Bu yüzden bu işlemi çok dikkatli yapmalısınız. Çünkü kediler tırnağının kesiliyor olmasından asla hoşlanmazlar. Bu riski azaltmak için minnoşunuzun uykulu olduğu anları yakalamanız ani hareketleri azaltacaktır. Bunun için en iyi zamanlar sabah çok erken saatler ya da mama yemesinin hemen ardından yapılan şekerleme uykularıdır

4 – Kedi tırnak kesim işlemi için doğru pozisyonu belirleyin ve ortamı hazırlayın

Kedinizin tırnağını keserken eğer becerebiliyorsanız onu sırt üstü pozisyonda kucağınıza almanızda fayda var. Bu şekilde bir eli ile patisini kontrol etmeniz bir elinizle de tırnağını kesmeniz kolaylacaktır. Herhangi bir yüzeyde yatan bir kedinin duruş açısı itibarıyla tırnağını kesmek çok daha zor olacaktır.

Kediniz uyku modunda da olsa tırnağını keserken etrafta dikkatini çekecek kişilerin, nesnelerin ve seslerin olmamasına özen gösterin. Malum bu hınzırlar uykuda bile olsa bir sinek, bir kuş sesi ya da en sevdiği oyuncağı görmeye asla dayanamazlar.

5 – Kedinizin rahatlamasını sağlayın

Kedi tırnak kesimi işlemine başmadan önce onu kedi tırnak makası ile tanıştırın. Onu koklasın ve tehlikeli bir şey olmadığını anlasın. Bu işlemi yaparken makasın kapalı pozisyonda olduğundan emin olun. Çünkü yabancı eşyalara pati atmayı severler. Bunu yaparken kedinizin yaralanmasını istemeyiz. Bu arada alıştırmanın bir diğer yöntemi de onun gözünün önünde bir çubuk makarnayı makas ile kestiğinizi göstermek. Bu sayede “çıt” sesini duymaya da alışacaktır.

Yine kesim işlemine başlamadan önce onu sevin ve rahatlamasını sağlayın. Hemen kesim yapmaya başlarsanız rahatsız olacaktır. Bu sevme işleminde mırlamaya başlarsa şanslısınız. Çünkü bu alarda kediniz kendini tamamen size emanet etmiş anlamına gelir.

6 – Kedi tırnağı kesim pozisyonuna geçin

Tırnağını kesmeye hazırsanız kedinizin bir patisini elinize alın. Önce patisine masaj yapar gibi okşayın. Tepkilerini ölçün. Tepki verip vermediğine dikkat edin. Patisini sabit tuttuğundan emin olduğunuz an keseceğiniz tırnağı seçin. Tırnaklar içeri gömük olurlar. Kesim yapabilmek onları dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için her tırnağın altında bulunan mini mini yastıklara alttan ve üstten hafifçe bastırın. Tırnağın kendini dışarı çıkardığını göreceksiniz. Artık kesim yapmaya hazırsınız.

kedi tırnak kesimi
tırnak kesim pozisyonu

Kedi tırnak makasını tırnağa yavaşça yerleştirin. Bu sırada kedinizin tepki verip vermediğini gözlemlemeye devam edin. Tepki veriyor ise işlemi yapmayı erteleyin. Eğer tepki vermiyor ise keseceğiniz noktayı belirleyin ve sonra çıt! Diğer tırnaklar için de aynı adımı tekrarlayın. Her bir işlem öncesi kedinizin tepkisini ölçmeye devam edin. Tüm tırnakları aynı anda kesmeseniz de olur. Önemli olan onu korkutmadan, ona travma yaşatmadan bu işlemi yapmak.

7 – Ödül maması verin

Kediniz çok uysal değilse bu işleme onu alıştırmak için her kestiğiniz tırnağın ardından ona bir ödül maması verin. Böylece bu işlemi mama ile bağdaştıracak ve zamanla işlem sonundaki ödül maması için tırnağını kesmenize izin verecek.

Kedi tırnak kesimi işleminde asla yapılmaması gerekenler

  1. Kediniz direniyorsa ve tırnağını kestirmek istemiyorsa onu zorlamayın, ona bağırmayın. Bu hem kedinizi travmaya sokabilir hem de bir daha bu işlemi yapamamanıza sebep olabilir.
  2. Tırnaklarını keserken acele etmeyin. Acele işe şeytan karışır unutmayın. Acele ederken tırnak dibinde bulunan dokuya zarar verme ihtimaliniz daha yüksek olur.
  3. Kediniz sinirli, saldırgan veya hareketli/oyun modunda iken tırnak kesmeye çalışmayın. Böyle anlarda sağlıklı bir tırnak kesimi yapmanız imkansız olacaktır.
  4. Tek seansta tüm tırnakları kesemeyeceğinizi bilin. Bunu yapmak için kedinizi zorlamayın. Kesebildiğiniz tırnak kardır. Birkaç saat sonra ya da ertesi gün kaldığınız yerden devam edersiniz.

Kedilerin tırnakları ne sıklıkta kesilmelidir? Kedilerin tırnakları ne zaman kesilir?

Kedi tırnaklarının uzama hızı kediden kediye farklılık gösterebilmektedir. Ama tırnak kesmeyi düzenli hale getirmek istiyorsanız 3-4 haftada 1 kesim yapmanız yeterli olacaktır. Ancak bunu düzene oturtmanıza da gerek bulunmuyor. Eliniz ile tırnakların sivriliğini kontrol ederek tırnak kesme zamanının gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Tırnaklar çok sivrilmemişse kesmenize de gerek yok demektir.

Yavru kedilerin tırnakları kesilir mi?

Yavru kedilerin tırnakları o kadar miniktir ki adeta iğne gibidir. Üstelik yavru kediler sizinle çok hırçın oynarlar ve bu mini mini iğnecikler hem sizi hem kıyafetlerinizi hem de eşyalarınızı mahveder. Bu yüzden de yavru kedilerin tırnaklarını kesmek gerekir. Dikkatli olduğunuz sürece tırnakları kesmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Yavru kedi tırnak kesimi nasıl yapılır?

Yavru kediler için özel bir yöntem bulunmamaktadır. Yetişkin kedilerde aynı şekilde tırnak kesim işlemini tamamlayabilirsiniz. Yukarıda detaylandırdığımız kedi tırnak kesimi için 7 adımı uygulayıp rahatlıkla tırnak bakımını tamamlayabilirsiniz.

Hırçın kedilerin tırnağı nasıl kesilir? Huysuz kedi tırnağı nasıl kesilir?

Hırçın kedilerin tırnağını kesmek oldukça zordur. Beceremediğiniz durumda uğraşmadan direkt veteriner hekim desteği almalısınız. Çünkü siz kedinizle boğuşurken fiziksel zarar verebileceğiniz gibi aynı zamanda psikolojini de olumsuz etkileyebilirsiniz. Ancan veteriner hekim desteğinden önce kendiniz denemek istiyorsanız işlemi 2 kişi yapmanızda fayda var. ! kişi kedinizi 3 bacağını içine alacak şekilde havluya sarıp kucaklar, 1 kişi de açıktaki patide bulunan tırnakları kesmeye çalışırsa bu konuda muvaffak olabilirsiniz belki 🙂

Kesme işlemi yaparken kedinizi sakinleştirici müzikler açıp, onunla konuşup, başını okşayıp tek bir tırnak bile kestiğinizde ona ödül maması veya malt verirseniz kediniz işlemi pozitif olaylarla bağdaştıracak ve biraz daha sakinleyecektir.

Kedimin tırnağını keserken kanadı. Ne yapmalıyım?

Asla yaşamanızı istemeyiz ama kedinizin tırnağını keserken kanama gözlemlediyseniz muhtemelen tırnağı çok derinden kestiniz demektir. Kedi tırnağı dipten kesilirse bu tarz durumlarla karşılaşmanız oldukça normaldir. Tırnak içindeki dokuya zarar vermiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken kanamayı durdurmak olmalıdır. Pamuk ve baticon ile tampon uygulayıp kanamayı durdurup mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz. Ancak bu yeterli değildir. Dikkatli bir şekilde birkaç gün gözlemlemeniz ve yarada değişim gözlemlediğinizde doğru veteriner yolunu tutmalısınız. Eğer yara mikrop kaparsa bu durum çok kötü sonuçlar doğurabilir. Mikrop kapmaması için yara etrafında kum olmamasına dikkat ederseniz faydasını görürsünüz.

Kedinin tırnağı derin kesilirse ne olur

Büyük bir zarar vermediyseniz bir şey olmaz korkmayın. zamanla tırnağı yerine gelecektir. Kanamayı durdurmayı başardınız ve yarada herhangi bir değişim gözlemlemiyorsanız korkulacak bir durum yok demektir. Zamanla kedinizin tırnağı eski haline dönecek demektir. Ancak böyle bir şey yaşadıysanız kedinizin canı çok yanmış olur. Bu yüzden de mutlaka ama mutlaka tırnak kesme işlemini sonlandırmanız gerekir. Aksi halde kedinizde geri döndürülemez travmalara sebebiyet verebilirsiniz.

Kedim tırnağını kestirmiyor

Kedi tırnağını kesmeye izin vermiyor ise bu konuda mutlaka veteriner hekim desteği almanızı tavsiye ederim. Kesilmeyen tırnaklar bir süre sonra sağa sola takılıp kendine de zarar vermesine sebep olabilir çünkü.

Bu zorlu görevde tüm kedi annelerine başarılar dileriz… 🙂

Ek olarak kedi tırnak kesimi ile ilgili hazırladığımız kısa videoya da göz gezdirebilirsiniz;

 

Content Protection by DMCA.com

7 yorum

    • Herhangi bir kanama olmadiysa bir problem olmaz. Duzelir endise etmeyin. Ama tirnak makasi neden catltmis anlamadim. Yeterince keskin bir tirnak makasi olmayabilir belki o yuzden olmustur. Biz bihter icin trixie kedi tirnak makasi kullaniyoruz. Gayet de memnunuz. Bu markayi deneyebilirsiniz.

    • tüm tırnaklarını kesebilirsiniz. ama arka patilerindeki tırnakların uzayıp sivrilmesi ön patilerindekş tırnaklara nazaran daha uzun sürüyor. bu yüzden ön patilerini daha sık arka patilerini daha seyrek dönemlerde kesebilirsiniz. Önemli olan dikkatli kesmeniz. derin alırsanız kedinizi yaralayabilirsiniz. Veteriner hekimler profesyonel oldukları için çok derin keserler. aman siz evde onlar gibi kesmeye çalışmayın. azıcık ucundan alın yeter.

    • yok hayır törpüye gerek yok. yeterince küt kesebilirseniz sadece tırnağı kestikten sonra kedinin tırnağını törpülemeye gerek olmaz. Zaten kedi tırnağı törpülemek sanırım çok kolay olmayacaktır :):):)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*