Kedilerin tırnakları nasıl kesilir? Tırnak yapısı nasıldır?

kedilerin_tirnagi_nasil_kesilir

Tırnaklar kedilerimizin en önemli hazinesi. Kendilerini korumaları, yüksek yerlere tırmanabilmeleri, düşmek üzere olduklarında yüzeye tutunabilmeleri için kedi tırnakları en önemli göreve sahiptir. Bu yüzden de tırnaklar sivrildikçe bu aksiyonları daha da iyi bir şekilde alabilmeleri kolaylaşır. Ama ev kedileri için sivri tırnaklar kedi anneleri için ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden de kedilerin tırnakları nasıl kesilir sorusu bir kedi annesi için olmazsa olmaz bir sorudur.

Bu yazımızda kedilerin tırnakları nasıl kesilir konusunda önemli bilgiler paylaşacağız. Ama ondan önce size kedilerin tırnakları ile ilgili bilmeniz gereken birkaç bilgi verelim;

Kedilerin tırnak yapısı nasıldır?

Kedilerin tırnak yapısı gaga şeklinde, ucu sivri ve üst kısmı ovaldir. Bu gaga yapısının dip kısmında damar ve sinirlerden oluşan bir doku bulunmaktadır. Uçlara doğru doku kaybolmaktadır. Bu yapıyı insan tırnağındaki etli kısım ve uzayıp kestiğimiz kısım olarak düşünebilirsiniz.

 

kedilerin_tirnak_yapisi

Kedi tırnağı kesimi işine atılmadan önce onun patilerini ve tırnaklarını bol bol incelemekte ve tırnak / pati yapısını iyice öğrenmekte büyük fayda var.

İstisnalar olsa da kedilerin ön patilerinde 5’er arka patilerinde 4’er adet olmak üzere toplamda 18 adet tırnağı bulunmaktadır.

Kedi tırmalama tahtası ne işe yarar?

Sokak kedileri doğada ağaç gövdeleri ile, ev kedileri ise tırmalama tahtası ile tırnak bakım ihtiyacını karşılarlar. Burada yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmekte fayda var. İnternette genelde ağaç gövdeleri ve tırmalama tahtalarını kedilerin tırnaklarını bilemek için kullandığı söylenir. Yani bu hareket ile tırnaklarının sivriliğini giderdiği anlatılır. Ama gerçek bu değil. Aslında kedinizi biraz incelerseniz bu işlemi tırnaklarını bilemek değil, aksine sivriltmek için kullandığını farkedersiniz.

Eğer dikkat ederseniz evinizde yerlerde, hatta çoğunlukla tırmalama tahtasının etrafında tırnak kabuğu parçaları gözlemleyebilirsiniz. Bu kabuk parçalarını tırnaklarından ayırarak o minnoş tırnaklarını gittikçe sivriltir ve tehlikeli bir silah haline getirirler ☺

 

 

Peki tırnağını sivriltiyorsa ona neden kedi tırmalama tahtası alıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Almalıyız çünkü bu onun doğası gereği önemli bir ihtiyacı. Eğer kedi tımalama tahtası almazsanız bu ihtiyacını eşyalarınız üzerinde giderir. Bu yapmasını istemezsiniz değil mi? ☺

Kedi tırmalama tahtasını bizim bıdığımız aynı zamanda şekerleme yapmak için de kullanıyor 🙂 Bakınız aşağıdaki fotoğraf 🙂

kedi_tirmalama_tahtasi
kedi tırmalama tahtası

Tırmalama tahtasının tırnaklar dışında bir görevi daha vardır ki o da vücudu esnetmek ve kasları güçlendirmektir. Tırmalama tahtasının üzerinde gerile gerile yaptığı hareketleri incelerseniz bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Kedilerin tırnakları kesilir mi? Kedilerin tırnakları kesilmeli mi?

Sokak kedileri için bu sorunun cevabı çok net hayır. Çünkü onların hayatını sürdürebilmesi için kendini korumaya, bulunduğu zeminlere daha sıkı tutunmaya ihtiyacı vardır. Ancak evde yaşayan kedinize gözünüz gibi baktığınız için onların tırnaklarına sokak kedileri kadar ihtiyacı yoktur. Ev yaşamına uyum sağlayabilmeleri için zaman zaman tırnaklarını kesmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Hatta kesmeniz onun faydasına olur. Çünkü zaman zaman perdelere, örtülere tırnaklarının takıldığına ve ondan kurtulamadığına şahit olmuşsunuzdur. Çoğu zaman da annesi olarak siz kurtarmışsınızdır. Eğer kedi tırnak bakımını düzenli yaparsanız bu durumlar da daha nadir yaşanmaya başlayacaktır.

Kediniz pencere pervazında, balkon korkuluklarında gezen bir kedi ise (ki hiç tavsiye etmeyiz) ya da düzenli olarak dışarı çıkan bir kedi ise onun en az sokak kedileri kadar tırnaklara ihtiyacı var demektir. Bu yüzden tırnaklarını kesmeyerek ona faydalı bir hareket yapmış olursunuz. Tabi bu onun hayatını korumanız için yeterli olmaz. Tırnakları da olsa balkon korkuluğunda gezen bir kedinin her zaman düşme riski bulunmaktadır. Hiçbir kedi annesinin bu acıyı yaşamasını istemeyiz. Bu yüzden siz mutlaka balkonunuzu korumaya alın ve onun korkuluklarda gezmesine izin vermeyin.

Tüm bu bilgileri öğrendiysek şimdi gelelim kedimin tırnağını nasıl keserim sorusunu cevaplamaya

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir?

Kedi tırnağı kesmek çok zor ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Çoğu hınzır da bunu yapmanıza izin vermez. Bu yüzden kedilerin tırnağını kesmek konusunda biraz tavsiyeye ihtiyacınız olacak muhtemelen ☺

Kedi tırnak kesimi işlemini kolaylaştırmak için sizin için derlediğimiz 7 adıma ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın!

Kedilerin arka ayaklarındaki tırnaklar kesilir mi?

Kedilerin yüksek yerlerde tutunmasını sağlayan tırnaklar ön patilerinkilerinden çok arka patilerde bulunan tırnaklardır. Bu yüzden arka patilerindeki tırnakların varlığı kedinizin daha güvende olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar arka patilerdeki tırnaklarını kesmemeye özen göstermekte fayda var. Zaten kediniz sizinle oyun oynarken genelde ön patileri ile sizi yaralar. Ya da evdeki eşyalarınıza da ön patileri ile zarar verirler. Bu yüzden ön patilerindeki tırnaklarını kesmeniz yeterli olacaktır.

Kedi tırnağı normal tırnak makası ile kesilir mi?

Teknik olarak insanların kullandığı tırnak makası ile kesebilirsiniz evet. Ama bu makasların yapısı sebebi ile bu işlem biraz daha zor veya tehlikeli olabilir. Hele ki kedinizin tırnağını kendi tırnak makasınız ile kesmek kediniz ile aranızda mikrop alışverişini arttıracaktır. İnsan tırnak makası ile kesecekseniz bile bu makasın sadece kedinize ait olması önemlidir.

Ancak kedi tırnağını kesmek için onlar için üretilmiş özel kedi tırnak makası işlemleri daha güvenli yapmanızı sağlar.

 

kedi_tirnak_makasi
kedi tırnak makası

 

Kedinin tırnakları ne zaman kesilir?

Kedimin tırnağını nasıl keserim ve kedimin tırnağını ne zaman kesmeliyim diyorsanız bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Belirli aralıklarla kedinizin tırnaklarını kontrol edin. Sivrildiğini farkettiğinizde kedi tırnak kesimi için zaman gelmiş demektir.

Kedilerin tırnaklarını söktürmek – Kedi tırnağı çekme operasyonu

Bu konuyu başlık olarak yazımıza taşıdık çünkü bu konuda 1 kişiye bile ulaşabilmek bizim için mutluluk verici olur. Bu operasyonu asla ama asla düşünmemelisiniz. Bir canlı için korkunç bir operasyon bu. Dolayısı ile detaylara girmiyoruz bile.

Kedilerin tırnağı nasıl kesilir konulu videomuzu izlemeyi unutmayın!

Kedileriniz ile mutlu ve sağlıklı günler dileriz…

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*