Kedilerin tırnakları nasıl kesilir? Tırnak yapısı nasıldır?

kedilerin_tirnagi_nasil_kesilir

Tırnaklar kedilerimizin en önemli hazinesi. Kendilerini korumaları, yüksek yerlere tırmanabilmeleri, düşmek üzere olduklarında yüzeye tutunabilmeleri için kedi tırnakları en önemli göreve sahiptir. Bu yüzden de tırnaklar sivrildikçe bu aksiyonları daha da iyi bir şekilde alabilmeleri kolaylaşır. Ama ev kedileri için sivri tırnaklar ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden de kedilerin tırnakları nasıl kesilir sorusu bir kedi annesi için olmazsa olmaz bir sorudur.

Bu yazımızda kedilerin tırnakları nasıl kesilir konusunda önemli bilgiler paylaşacağız. Ama ondan önce size kedilerin tırnakları ile ilgili bilmeniz gereken birkaç bilgi verelim;

Kedilerin tırnak yapısı nasıldır?

Kedilerin tırnak yapısı gaga şeklinde, ucu sivri ve üst kısmı ovaldir. Bu gaga yapısının dip kısmında damar ve sinirlerden oluşan bir doku bulunmaktadır. Uçlara doğru doku kaybolmaktadır.

Kedi tırnağı nereye kadar kesilir?

Kedi tırnak yapısını insan tırnağındaki etli kısım ve uzayıp kestiğimiz kısım olarak düşünebilirsiniz. İşte tırnakları keserken bu içi boş bölgeyi baz alırız ve içerisinde doku bulunan kesime zarar vermeyecek şekilde kesebiliriz.

kedilerin_tirnak_yapisi

Kedi tırnağı kesimi işine atılmadan önce onun patilerini ve tırnaklarını bol bol incelemekte ve tırnak / pati yapısını iyice öğrenmekte büyük fayda var.

Kedilerin kaç tırnağı var?

İstisnalar olsa da kedilerin ön patilerinde 5’er arka patilerinde 4’er adet olmak üzere toplamda 18 adet tırnak bulunmaktadır.

Kedilerin tırnakları kesilir mi? Kedilerin tırnakları kesilmeli mi?

Evde yaşayan kedinize gözünüz gibi baktığınız için onların tırnaklarına sokak kedileri kadar ihtiyacı yoktur. Ev yaşamına uyum sağlayabilmeleri için zaman zaman tırnaklarını kesmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Hatta kesmeniz onun faydasına olur. Çünkü zaman zaman perdelere, örtülere tırnaklarının takıldığına ve ondan kurtulamadığına şahit olmuşsunuzdur. Çoğu zaman da annesi olarak siz kurtarmışsınızdır. Eğer kedi tırnak bakımını düzenli yaparsanız bu durumlar da daha nadir yaşanmaya başlayacaktır. Dolayısı ile kedi tırnağı kesilir mi sorusunun cevabı kedi evde yaşıyorsa “evet”tir.

Sokak kedilerin tırnakları kesilir mi

Sokak kedileri için bu sorunun cevabı çok net hayır. Çünkü onların hayatını sürdürebilmesi için kendini korumaya, bulunduğu zeminlere daha sıkı tutunmaya ihtiyacı vardır. Dolayısı ile çevrede beslediğiniz kedi sizi tırmaladı diye tırnağını kesmeye çalışmayın. Zaten pek becerebileceğinizi düşünmüyorum 🙂 Evdekini bile kesmek bu kadar zorken sokaktakini nasıl kesersiniz bilemedim.

Bunun dışında evdeki kediniz pencere pervazında, balkon korkuluklarında gezen bir kedi ise (ki hiç tavsiye etmeyiz) ya da düzenli olarak dışarı çıkan bir kedi ise onun da en az sokak kedileri kadar tırnaklara ihtiyacı var demektir. Bu yüzden tırnaklarını kesmeyerek ona faydalı bir hareket yapmış olursunuz. Tabi bu onun hayatını korumanız için yeterli olmaz. Tırnakları da olsa balkon korkuluğunda gezen bir kedinin her zaman düşme riski bulunmaktadır. Hiçbir kedi annesinin bu acıyı yaşamasını istemeyiz. Bu yüzden siz mutlaka balkonunuzu korumaya alın ve onun korkuluklarda gezmesine izin vermeyin.

Kedi tırmalama tahtası ne işe yarar?

Sokak kedileri doğada ağaç gövdeleri ile, ev kedileri ise tırmalama tahtası ile tırnak bakım ihtiyacını karşılarlar. Burada yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmekte fayda var. İnternette genelde ağaç gövdeleri ve tırmalama tahtalarını kedilerin tırnaklarını bilemek – sivriliğini gidermek- için kullandığı söylenir. Ama gerçek bu değil. Aslında kedinizi biraz incelerseniz bu işlemi tırnaklarını köreltmek değil, aksine sivriltmek için kullandığını fark edersiniz.

Eğer dikkat ederseniz evinizde yerlerde, hatta çoğunlukla tırmalama tahtasının etrafında kedi tırnak kabuğu parçaları gözlemleyebilirsiniz. Bu kabuk parçalarını tırnaklarından ayırarak o minnoş tırnaklarını gittikçe sivriltir ve tehlikeli bir silah haline getirirler ☺

 

 

Peki tırnağını sivriltiyorsa ona neden kedi tırmalama tahtası alıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Almalıyız çünkü bu onun doğası gereği önemli bir ihtiyacı. Eğer kedi tırmalama tahtası almazsanız bu ihtiyacını eşyalarınız üzerinde giderir. Bu yapmasını istemezsiniz değil mi? ☺

Kedi tırmalama tahtasını bizim bıdığımız aynı zamanda şekerleme yapmak için de kullanıyor 🙂 Bakınız aşağıdaki fotoğraf 🙂

 

kedi_tirmalama_tahtasi
kedi tırmalama tahtası

Tırmalama tahtasının tırnaklar dışında bir görevi daha vardır ki o da vücudu esnetmek ve kasları güçlendirmektir. Tırmalama tahtasının üzerinde gerile gerile yaptığı hareketleri incelerseniz bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri öğrendiysek şimdi gelelim kedimin tırnağını nasıl keserim sorusunu cevaplamaya

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir?

Kedi tırnağı kesmek çok zor ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Çoğu hınzır da bunu yapmanıza izin vermez. Bu yüzden kedilerin tırnağını kesmek konusunda biraz tavsiyeye ihtiyacınız olacak muhtemelen ☺

Kedi tırnak kesimi işlemini kolaylaştırmak için sizin için derlediğimiz 7 basit adıma ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz! Ama bu yazıyı okumadan önce aşağıdaki birkaç bilgiyi edinmenizde de fayda var.

Bu arada kedimin tırnağını kesemiyorum diyorsanız aşağıdaki videomuz da size faydalı olacaktır.

 

 

Yavru kedi tırnak kesimi

Yavru kedilerin tırnakları çok küçük olduğu için iğne gibi ince ve keskindir. Çok ciddi yaralamala yapmasa da size her dokunduğunda çizikler bırakır teninize. Dolayısı ile zaman zaman yavru kedilerin de tırnaklarını kesmek gerekir. Yavru kedi tırnak kesimi yapacağınızda şunlara dikkat etmekte fayda var;

Kedilerin tırnakları kaç aylıkken kesilir?

  • 2 aylıktan itibaren tırnaklarını kesmeye başlayabilirsiniz.
  • Küçük yaşta alışkanlık kazandırırsanız büyüyünce de tırnak keserken sorun çıkarmayacaktır
  • Tırnakları çok küçük olduğu için dokusuna zarar verme ihtimaliniz yüksek. bu yüzden derin kesmeye çalışmayın. Sivriliğini almanız yeterli olacaktır.
  • Yavru kediler çok uyudukları için uyku sırasında kolaylıkla tırnaklarını kesebilirsiniz. Ancak uyanıkken kesmeye alıştırırsanız büyüyünce de rahat edersiniz.
  • Yavru kediler çok hareketli olduğundan tırnaklarını keserken etrafta ilgisini çekecek insan, hayvan, oyuncak vb herhangi bir şey olmamasına özen gösterin.

ben kızımın 2 aylıkken tırnağını keserken derin kesip patisini kanatmıştım. Saatlerce ağlamıştım sonra 🙁 Allahtan enfeksiyon gibi bir durum yaşamamıştık ve tırnağı sağlıklı bir şekilde yeniden çıkmıştı. Bu yüzden azıcık ucundan çok çok dikkatli kesin bıdığın tırnağını.

Kedinin tırnakları ne zaman kesilir?

Kedimin tırnağını nasıl keserim ve kedimin tırnağını ne zaman kesmeliyim diyorsanız bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Belirli aralıklarla kedinizin tırnaklarını kontrol edin. Sivrildiğini farkettiğinizde ya da tırnakları eşyalara takılmaya başladığında kedi tırnak kesimi için zaman gelmiş demektir.

Yavru kedi tırnakları ne zaman kesilir?

Yavru kediniz 2 ayını doldurduktan sonra rahatlıkla tırnaklarını kesmeye başlayabilirsiniz.

Kedilerin tırnakları kaç günde bir kesilir?

Frekansına ise yavrunuzun tırnağının uzama sıklığına göre kendiniz karar vermelisiniz.

Kedilerin arka tırnakları kesilir mi?

Kedilerin yüksek yerlerde tutunmasını sağlayan tırnaklar ön patilerinkilerinden çok arka patilerde bulunan tırnaklardır. Bu yüzden kedilerin arka tırnaklarının varlığı kedinizin daha güvende olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar arka patilerdeki tırnaklarını kesmemeye özen göstermekte fayda var. Zaten kediniz sizinle oyun oynarken genelde ön patileri ile sizi yaralar. Ya da evdeki eşyalarınıza da ön patileri ile zarar verirler. Bu yüzden ön patilerindeki tırnaklarını kesmeniz yeterli olacaktır. Arka tırnaklarını daha uzun aralıklarla kesseniz de sorun olmaz.

Kedilerin arka tırnakları neden kesilmez?

Az önce de belirttiğim gibi dilerseniz kedinizin arka tırnaklarını kesebilirsiniz. Hatta veteriner hekimler size kolaylık olsun diye çoğunlukla arka pati tırnaklarını da keserler. Ama ön patisindeki tırnakları 5 kez kestiyseniz, arka patisindeki tırnakları 1 kez kesmeniz yeterli olacaktır. Özetle vaktinizi ön patilere ayırmanızı tavsiye ederim 🙂

Normal tırnak makasıyla kedi tırnağı ile kesilir mi?

Kedi tırnağını kesmek için kedi tırnak makası kullanırsanız bu işlemi daha güvenli yaparsınız. Teknik olarak insanların kullandığı tırnak makası ile de kesebilirsiniz evet. Ama bu makasların yapısı sebebi ile işlem biraz daha zor veya tehlikeli olur. Bunun dışında kedinizin tırnağını kendi tırnak makasınız ile kesmek kediniz ile aranızda mikrop alışverişini de arttıracaktır. İnsan tırnak makası ile kesecekseniz bile bu makasın sadece kedinize ait olması önemlidir.

Kedi tırnak makası nasıl olmalı?

Kedi tırnak makası elinize oturmalı, kayma yapmamalıdır. Kediniz ani hareketlerle elinize saldırdığında makası iyi kavramış olmanız tehlikeleri önceleyecektir. Ayrıca kesim yapan kısmı yuvarlak, aşağıdaki resimde göründüğü gibi tırnağı içine alan şekilde olmalıdır. Bu da yine kesim güvenliği sağlayan ergonomik bir yapıdır.

 

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir
kedi tırnak makası

Kedi tırnağı normal tırnak makasıyla nasıl kesilir?

Kedilere özel tırnak makasınız yok ve evdeki -özellikle sizin tarafınızdan kullanılmamış- bir tırnak makasıyla kedinizin tırnağınızı kesmek istiyorsunuz. Bu durumda çok dikkatlı davranmanız gerekir çünkü kedinizin tırnağı sizinkine göre daha kalındır. Dolayısı ile tırnağı makasın içine almakta zorlanırsınız. Bu yüzden insan tırnak makasıyla kedi tırnağı kesmek oldukça özen gerektirir. Eğer bu şekilde bir işlem yapacaksanız sadece tırnak ucunun sivriliğini alıp bırakmanızı, tırnağı kısaltmaya çalışmamanızı tavsiye ederiz.

Kedi tırnak törpüsü

İnternette pil ile çalışan kedi tırnak törpüsü ürünleri mevcut. Ancak bu aletlerin kediler için pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü siz o aletle yanına yanaştığınızda kediniz çoktan törpü sesini duyup kaçmış olacak 🙂 Bu yüzden boşa para harcamış olacaksınız. Pilli kedi tırnak törpüsü diye satılan ürünler köpekler için daha uygun ürünlerdir.

Kedi tırnak makası tavsiye

Ben senelerdir yukarıda da görselini kullandığım trixie tırnak makası ürününü kullanıyorum. Hem ergonomik, hem güvenli hem de yıllardır keskinliğini asla kaybetmedi. Fiyat performans açısından düşünmeden satın alabilirsiniz. Kedi tırnak makası fiyatı için buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Kedi tırnak koruyucu – Kedi takma tırnak

İnternette renkli, şıkır şıkır görünen kedi silikon tırnak koruyucu ürünleriyle karşılaşmışsınızdır mutlaka. Bu ürünün görüntü dışında herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Daha doğrusunu kediniz için bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Yoksa tırnakların sivriliğini ve zarar vermesini önlüyor tabi. Ancak kedinizin, tırnaklarına böyle bir ürün takılmasından hoşlanmayacağı konusunda %100 garanti verebilirim. Dolayısı ile üzmeyin minnoşu. Ayrıca tırnaklara yapıştırıcı ile takıldığı için kedinizin sağlığına da uygun olmayacaktır. Ürünü daha önce hiç görmediyseniz buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Kedi tırnak kesme filesi

Tırnağının kesilmesine izin vermeyen kediler için kullanılan bu ürün tırnak kesme işlemini kolaylaştırabilir. Tabi bu sefer de kediyi bu file içine nasıl sokacağım derdi ortaya çıkabilir. Bu fileyi satın alırsanız aynı zamanda (her ne kadar tavsiye etmesem de) kedinizi yıkamak için de kullanabilirsiniz. Ürünü daha önce görmeyenler buraya tıklayarak bilgi edinebilirler.

Kedilerin tırnaklarını söktürmek – Kedi tırnağı çekme operasyonu

Bu konuyu başlık olarak yazımıza taşıdık çünkü bu konuda 1 kişiye bile ulaşırsak bizim için mutluluk verici olur. Bu operasyonu asla ama asla düşünmemelisiniz. Bir canlı için korkunç bir operasyon bu. Dolayısı ile detaylara girmiyoruz bile.

Kedim tırnaklarını yiyor

Özellikle tırmalama tahtası etrafında kedinizin tırnak parçaları ile çokça karşılaşırsınız. Kedinizin bu parçaları yemesinde ciddi bir sorun olmaz. Bu konuda endişelenmeyin. daha neler neler yiyor bir bilseniz… 🙂 Tırnaklar organik bir atık olduğu için çok sorun olmayacaktır korkmayın. Siz plastik, lastik, poşet, iplik vb parçaları yememesi yönünde özen gösterin yeter. Tırnakları yemesini engellemeniz çok zor. Zaten sürekli olarak yemesi de imkansız. Arada olur o tarz kaçamaklar 🙂

Kedilerde tırnak kopması

Kedi tırnak kopması veya kedi tırnak düşmesi oldukça nadir yaşanan bir durumdur ve mutlaka veteriner hekim kontrolü gerektirir. Eğer ki dipten bir kopma ve dolayısı ile bir yaralanma varsa patinin enfeksiyon kapma ihtimali vardır. Ancak bazen tırnak üzerindeki kabuk tırnak şeklinde kopar (çok da sık yaşanan bir durumdur). Görünce de korkarsınız. Bu durumu dipten kopmayla karıştırmayın. Kediniz tırnağını tırmalama tahtası gibi bölgelerde törpülediğinde etrafta içi boş ince tırnak kalıntıları gözlemlersiniz.

Kedimin tırnakları dökülüyor

Az önce belirttiğim gibi eğer ki gördüğünüz tırnaklar doku barındırmayan sadece kabuk tırnaksa bu çok normal bir durumdur. Ancak dipten bir kopma varsa derhal veteriner hekim kontrolü gerekmektedir. İlk zamanlar törpüleme sonucu dökülen kabuklardan ben de endişe etmiştim ve kedimin tırnakları dökülüyor sanmıştım 🙂

Kedilerin tırnakları neden soyulur?

Abartı bir durum yok ise kedilerde tırnak soyulması normal bir durumdur. Zaten kediler tırmalama tahtalarını kullandıkça tırnakları çevresinden soyulur ve tırnaklar sivrileşir. Anormal bir boyutta değilse ve kedinizin kalan tırnakları sağlıklı/sağlam görünüyorsa korkacak bir durum bulunmamaktadır.

Kediler tırnakları kesilince üzülür mü?

Tabiki kesmemenizi tercih ederler. Ancak çok derin kesilince biraz moralleri bozuluyor evet. Ben kızımın tırnaklarını kendim kesiyorum. Ancak bir keresinde aşıya gittiğimizde veterinerimiz bize sormadan kesmişti. Tabi hekim olunca olabilecek en derin şekilde kesmişti. Çocuğum tırnaklar uzayana kadar bize trip atmıştı 🙁

Kedileriniz ile mutlu ve sağlıklı günler dileriz…

Content Protection by DMCA.com

2 yorum

    • tırnak içindeki dokuya kadar gelmediğiniz sürece hiçbir şey olmaz. Hatta veteriner hekimler uzun süre kesmeye ihtiyacınız olmasın diye oldukça derin kesiyorlar. ama mesela bizim kızımın bu kadar derin kesildiğinde çok mutsuz olmuştu. ben de bir daha veterinere kestirmedim. sadece kendim azıcık ucundan kesiyorum tırnaklarını. size de evde kendinizin çok derin kesmesini tavsiye etmiyorum. kazalar yaşanabilir. Hem kediniz zarar görür hem de bir daha asla o patiyi size uzatmaz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*