Kediler için acil olmayan ihtiyaçlar listesi nelerdir?

kedi_sahiplenme
kedi_sahiplenme

Sahiplendiğiniz kedinizi evinize getirmeden önce bazı ihtiyaçlarını çoktan satın almış olmanız gerekmektedir. Kedilerin acil ihtiyaçları için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Ancak bazılarını da hemen olmasa da kısa zaman içinde satın almalısınız. Çünkü bu ihtiyaçlar ilk günü olmasa da zaman içerisinde mutlaka ihtiyaç duyacağınız ihtiyaçlardır ve bir kedinin olmazsa olmazlarıdır. Bu yüzden size kediler için acil olmayan ihtiyaçlar listesini hazırladık.

Şimdi gelin bu ihtiyaçları detaylı bir şekilde inceleyelim;

Kedi Oyuncağı:

Kediler çok oyuncu hayvanlardır. Özellikle yavru kediler beslenip, uyku uyumanın dışında kalan zamanını tıpkı küçük bir çocuk gibi oyun oynayarak geçirecektir. Kedi oyuncağıkediler için acil olmayan ihtiyaçlar kategorisine ekledik ama siz yine de ona oyuncak alma konusunda geç kalmayın. Bir süre evdeki eşyalarla idare edebilirsiniz ama zaman geçtikçe evdeki eşyalar ona yetmeyecektir. Minnoşunuz için yumuşak, tüylü, ses çıkaran oyuncakları tercih edebilirsiniz. Tıpkı bebeğinize yaptığınız alışverişlerdeki gibi kediniz için de satın alacağınız oyuncağın malzemesinin sağlığa zararlı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kedinizin çıldıracağı birkaç oyuncak önerimiz ise şu şekildedir;

Kedi Oltası:

Hiçbir kedi yoktur ki kedi oltası görünce kendinden geçmesin. Bu yüzden kediniz için mutlaka bir kedi oltası edinmelisiniz.

Catnip veya Zil İçeren Toplar:

Bu toplar sayesinde ev içerisinde kedinizi ordan oraya koşturabilirsiniz. Biliyorsunuz hareket kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Tüylü, Yumuşak Kedi Oyuncakları:

Kuş tüyü gibi renkli ve yumuşak tüyler içeren kedi oyuncakları bebeğinizin en sevdikleri olacak. Bu hınzırlar o tüyü domatese bile yapıştırsanız kendinden geçiyorlar. Bu yüzden oyuncağın geri kalanının nasıl göründüğünün hiçbir önemi yok. 🙂

Kediler için Lazer:

Lazer ışığı kedinizin delirmişçesine çılgın hareketler yapmasına sebep olacaktır. Bu ışık sayesinde onu saatlerce yerinizden kalkmadan oynatıp koşturabilirsiniz. Lazer yorgun olduğunuz günlerde kısa süreli kullanım için başvurabileceğiniz bir oyuncaktır ancak kedinizi sürekli olarak yakalayamayacağı bir ışığın peşinden koşturmanız ruh sağlığı için olumlu bir etki yaratmayacaktır.

Kediler için Tarak:

Kedinizi bebeklikten itibaren taranmaya alıştırmalısınız. Taranmak hem tüy ve cilt sağlığı için önemlidir hem de dökülecek tüyleri önceden toplamanızı sağlayarak etrafa daha az tüy dökmesini sağlamaktadır. Özellikle uzun tüylü kedilerin kürkü düzenli olarak taranmazsa düğümlenmelere yol açacaktır. Bu da minnoşunuzun kendini yalamasını güçleştirecek ve hijyen problemleri oluşturacaktır. Günlük tarama aynı zamanda kedinizin kan dolaşımını da düzenleyecektir. Alacağınız tarak kedinizin derisini acıtmayacak aksine onu rahatlatacak ve mutlu edecek yumuşaklıkta olmalıdır.

Kediler için Tırnak Makası:

Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekmektedir. Yoksa ev içerisinde sürekli bir yerlere takılacak veya sizinle oynaşırken canınızı çok fazla yakacaktır. Tabi kediniz gündüzleri dışarı çıkan ve dolaşıp evine geri dönen bir kedi ise tırnaklarını kesmeseniz iyi olur. Çünkü tırnakları onun yüzeylere tutunması veya tehlike anında kendini koruması için hayati bir öneme sahiptir. Bu arada kedi tırnağı kesmek çok da kolay bir iş değildir. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka kedi tırnak kesimi konusunda yeterli bilgiye sahip olun. Beceremeyeceğinizi düşünüyor iseniz mutlaka veteriner desteği alın. Aksi halde minik patilere ciddi zararlar verebilirsiniz.

Tüy Toplama Rulosu:

Tüy rulosu kullanmanız için mutlaka kedi annesi olmanız gerekmez. Koyu renkli kıyafetler gün içerisinde çok fazla tüy topladığı için zaman zaman herkes bu rulolardan kullanmıştır. Ancak bir kedi annesiyseniz tüy rulosu hayatınızın en vazgeçilmez eşyalarından birisi olacaktır. Çünkü özellikle çok tüy döken cinste bir kediniz var ise bıdığınızın üzerinizde bıraktığı emanetlerle dolaşmak istemeyeceksiniz 🙂 .

Kediler için Kulak ve Göz Damlası:

Özellikle chinchilla ve benzeri cins kedilerde önemli ölçüde göz akıntısı bulunmaktadır. Yavru kedilerin ise tamamında bu durum gözlemlenmektedir. Bu göz akıntıları kuruduklarında tıpkı insanlardaki gibi çapak oluşumuna sebep olurlar. Kedilerin gözündeki çapakları düzenli temizlemezseniz bebeğinizin gözlerinde çirkin bir görünüme sebep olacaklardır. Aynı zamanda kedi kulak bakımı da en az göz kadar önemlidir. Düzenli temizlenmeyen kulaklar zamanla koku gelişime sebep olabilmektedir. Kedilerde göz ve kulak temizliğini uygun ürünlerle yapmalısınız. Bunun için internet araştırması veya kulaktan dolma bilgilerle ürün satın almak yerine veterinerinizin önerisine göre hareket etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Kedi Ödül Maması:

Ödül mamaları hem kediniz için farklı atıştırmalıklar anlamına gelir hem de onları bir nebze de olsun eğitmenizi sağlarlar. Evet maalesef onları sadece “bir nebze” eğitebilirsiniz çünkü kediler köpekler gibi eğitilebilir hayvanlar değillerdir. Ancak bu mamalar sayesinde basit ev kurallarına uyum sağlamalarını sağlayabilirsiniz. Kaliteli bir ödül maması için minnoşunuzun nasıl çıldıracağını hayal bile edemezsiniz.

Ayrıca yavru kediler nasıl beslenir merak ediyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kedi Vitamini:

Kedinizin de tıpkı bir çocuk gibi vitamin takviyelerine ihtiyacı vardır. Özellikle kış mevsiminde veya aşı dönemlerinde bağışıklığını güçlendirmek için kediler için özel üretilen vitaminlerle beslenmesine destek sağlayabilirsiniz.

Bu ürünleri hepsiburada.com  gibi e-ticaret sitelerinde bulabileceğiniz gibi bir çoğuna veterineriniz aracılığı ile de ulaşabilirsiniz.

 

 

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*