Evde kediye iç parazit hapı içirmek

kediye-hap-icirme

Kediye iç parazit hapı içirmek oldukça zor bir iştir. Bazen insanlar bile hap içmekte zorlanırken kedilerin ilacı kolay içmiyor olması doğal tabi. İç parazit aşısı için veterinere gittiğinizde veteriner hooop diye içiriverir o hapı. Siz de bunun kolay bir iş olduğunu düşünürsünüz. Ama iş başa düşünce evde kediye iç parazit hapı içirme işleminin ne kadar zor olduğunu anlarsınız 🙂

Biz bebeğimizin bütün aşılarını veteriner hekime yaptırmayı tercih ediyoruz. Böylece onu korkutmadan, yormadan, kızdırmadan hızlıca ilacını içiyor ve konu kapanıyor. Ama tüm dünyayı saran Covid-19 Pandemisi nedeniyle bir çoğumuz bebeğimizi veterinere götürmeye korkar olduk. Tabi parazitler beklemez. Pandemi nedeniyle evlerde de olsak bebeğimizin parazit aşılarını aksatmamak gerekir.

Kedinizin aşı takibini kolaylaştıran ve tamamen ücretsiz olan Kedi Aşı Takvimi IOS uygulamamızı denediniz mi? Bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın!

Kedilere yapılması gereken zorunlu aşılar hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın!

Biz de bu sebeple Haziran ayında kızımızın parazit aşılarını evde yapmaya karar verdik. Veterinerimizden ona uygun ilaçları aldık ve evimize geldik. Ama sonuç beklediğimiz kadar kolay olmadı 🙂

Kedi iç parazit ilacı nasıl içirilir? Evde kedi iç parazit tedavisi nasıl olur?

Kedi iç parazit hapı nasıl verilir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki iç parazitin çok çok keskin kötü bir kokusu var. Burnunuzu yaklaştırdığınızda bu zibidilerin neden hayalet görmüş gibi ilaçtan kaçtıklarını kolayca anlarsınız. Bu yüzden kedilere iç parazit ilacı içirmek,  eğer bir profesyonel değilseniz oldukça zahmetli bir iştir. Bu yüzden kediye iç parazit hapı içirmek konusunda bazı tavsiyelere ihtiyacınız olacak. Biz de bu yazımızda sizin için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri derledik. Peki iç parazit hapı nasıl verilir?

İç parazit hapı fiyatları için tıklayın!

Yaş mamaya kedi iç parazit hapı karıştırma – Kediye iç parazit hapı içirmek

Kedim yaş mamayı çok seviyor. İlacı ezip en sevdiği yaş mamaya karıştırırım ve kolayca içiririm diyor olabilirsiniz. Kötü haber! Bu ilacın kokusu o kadar keskin ki yaş mama dahi kokusunu bastıramıyor. Miniğiniz önce heyecanla mamaya koşacak sonra ilacın kokusunu alınca hızlıca olay mahalinden uzaklaşacaktır. Bizim de ilk denediğimiz yöntem buydu ve maalesef başarılı olamadık. 🙂

Ağız yolu ile iç parazit hapını içirme – Kediye iç parazit hapı içirmek

Baktık yaş mama içinde yemiyor, ikinci yöntem olarak tıpkı veterinerler gibi hapı ağız yoluyla içirmeyi denedik. Eğer veterinerden iç parazit hapı aldıysanız veterineriz size bu hapı 2’ye bölerek 1’er hafta aralıklarla içirmenizi tavsiye edecek. Hapı içirmeden önce youtube üzerinden sağlam bir araştırma yaptık ve bu yaramazlara hap içirmenin yollarının tamamını öğrendik. Aşağıda faydalandığımız birkaç link bulunuyor. Yöntemimiz ise şu şekilde;

2 kişi olarak birimiz Bihter’i tuttuk ve ağzını açtık, diğerimiz de hapı sakin ama hızlı bir şekilde koyabildiğimiz kadar boğazına yakın bir yere koyduk. Bu çok kolay bir işlem olmadığı için maalesef yaptığımız işlemin videosunu çekemedik 🙂 ama deneyimlediğimiz birkaç kritik noktayı şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Öncelikle kediniz düz bir zeminde dört ayağının üzerinde duruyor olmalı ki pozisyondan rahatsız olup daha fazla kaçmaya çalışmasın.
 • Daha sonra 1 kişi bir kolu ile tüm gövdesinden ön bacakları dahil kediyi çok sıkmadan tüm vücudunu kavramalı.
 • Aynı kişi diğer eli ile parmağının kedinin ağzının kenarından hafifçe ittirmek suretiyle ağzını açmasını sağlamalı. Biraz ısrar ettiğinizde ağzını açmak zorunda kalıyor. Ama bu işlemi yaparken parmağınızla veya tırnağınızla zorlayıp canını yakmayın. Korkarsa ve canı yanarsa bir daha asla bu yöntemi deneyemezsiniz.
 • Diğer kişi elinde hap ile ağız açılma işlemi sırasında tetikte beklemeli ve ağzı açıldığı an elindeki hapı kedinin ağzında koyabildiği kadar boğazına yakın bir noktaya koymalı. Veterinerler kadar ileri koymaya çalışmayın. Çünkü hapı nefes borusuna kaçırma riskiniz bulunuyor. Risk almayın, tedbir alın!
 • Hap kedinizin ağzına girer girmez hemen çenesini tutup ağzını kapatın ve hafifçe kafasını yukarı doğru kaydırın. “Uçak geliyor uçak” tekniği 🙂 Çünkü hapı yutmamak için direnecektir. Yutkunduğunu gözlemleyene kadar ağzını açmasına izin vermeyin çünkü yutmadıysa ağzı açıldığı an muhtemelen ilacı tükürecektir 🙂
 • Yutkunduğunu gördüğünüz an işlem tamam! Hapın boğazına yapışma ihtimaline karşın hemen ardından su, malt veya yaş mama verirseniz hem hapın midesine kolayca inmesini sağlarsınız, hem minnoşunuzun girdiği stresi azaltırsınız hem de ilacın ağzında bıraktığı kötü tadı gidermiş olursunuz.

 

 

Kediye hissettirmeden iç parazit hapı içirme

Ağız yolu ile ilacın yarısını içirdikten sonra kendimize bir güven gelmişti. 1 hafta sonra diğer yarısını da aynı şekilde kolayca içiririz sanıyorduk ki yanıldığımızı anlamak çok da zamanımızı almadı 🙂 Hiçbir şekilde aynı işlemi tekrarlayamadık. Ama bir yandan da ilacını içirmek zorundayız. Hemen müthiş bir kedi babası olan babamızın aklına bir zihni sinir projesi geldi: İç parazit hapı hamburgeri!

Bu hamburger sayesine Bihter hapını kendi isteği ile bayıla bayıla yedi 🙂 Tabiki hamburger tarifimizin videosu mevcut 🙂 Kedilere hap içirmek oldukça zor bir iş olduğundan bu projemizi tüm kedi anneleri ve kedi babaları ile paylaşmak istedik. Malzemeler ve tarifimizin ardından videomuzu da izleyebilirsiniz…

İç parazit hapı hamburgeri  – Malzemeler:

 • 1 adet yuvarlak ödül maması
 • 1 adet kedi maltı
 • 1 adet kedi iç parazit hapı
 • 1 adet meyve bıçağı

İç parazit hapı hamburgeri  – Tarif:

 • Öncelikle yuvarlak ödül mamasını ortadan ikiye hamburger ekmeği şeklinde kesiyoruz
 • Daha sonra kestiğimiz parçaların iç kısımlarını bıçak ile oyuyoruz (bu oyuklara hapı yerleştireceğiz)
 • Oyuklar hapın girebileceği boyuta gelince iç parazit hapımızı bu oyuğa yerleştirip ödül mamasının diğer parçasını da üzerine kapatıyoruz
 • Ödül mamasının birleşme yerlerinden hala hapın o kötü kokusunu alabileceğinden birleşme yerini o çok sevdikleri kedi maltı ile kaplıyoruz
 • İşte lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı iç parazit hapı hamburgeri! 🙂 Kediniz hap içtiğini bile anlamadan hamburgerini afiyetle yiyor….

Vee işte tarifimizin videosu…

 

 

 

Content Protection by DMCA.com

16 yorum

  • bizim veterinerimiz genellikle tenizol kullanıyor. herhangi bir sorun yaşamadık çok şükür.
   Evde son hapını içirdiğimizde yine aynı ilaçtan kullandık.
   ancak son aşı döneminde enseden damla ile uygulanan ve hem iç hem de dış parazite etki eden bir ilaç keşfettik. Markası Broadline.
   sadece nsesine damlatılıyor. Pandemi sebebi ile doktora götürmeye çekindiğimiz için ve hap içirmek de zahmetli olduğu için bu ürünü denedik.
   Kullanımı zaten çok kolay ama broadline biraz pahalı bir ürün.
   Herhangi bir sorun yaşamadık ama sanki kullanımdan sonra bebeğimizin tüylerinde hafif bir koku bıraktı.
   Babası kokmadığını söylüyor ama ben alıyorum o kokuyu. O yüzden ilaçtan mıdır emin olamıyorum tam. 🙂

 1. Merhaba, kedimi veterinere götürme imkanım yok maalesef. Ama bugün kedimin makat bölümünde kahverengi ince hafif uzunlukta bir şey gördüm. Dışkı kalıntısı mi yada parazit mi emin olamadım. Silmek için mendil getirmeye gittiğimde o şey kaybolmuştu. Sizce nedir bu? Neler yapabilirim evde, hangi ilacı alabilirim. Yardımcı olur musunuz. Kedim 4-5 aylık

  • parazit varsa eğer kakasının içinde de olacaktır. bir eldiven ile kakasını inceleyin mutlaka.
   İç ve dış parazit aşıları da en aksatılmaması gereken aşılardan. iç parazit hapının tadı çok kötü olduğundan hapı kesdiye yutturmak pek kolay bir iş değil. ancak enseden dış parazit damlası gibi yapılan ve hem iç hem de dış parazit için oldukça etkili aşılar var. sadece enseye damlatıyorsunuz ve işlem tamam. hap formatına göre biraz pahalılar tabi ama bu dönemde yapacak bişi yok.

   en bilinen markalardan biri broadline ancak farklı markalar da mevcut. gönül rahatlığı ile evde bu damlalardan kullanabilirsiniz.

 2. Merhaba:) kedimi maddi durumlardan dolayı veterinere götüremiyorum. Bu yüzden ocak 12 gibi iç parazit hapının yarısını içirdim. ondan sonra da hiç parazit görmedim. Fakat dün yani 9 Şubatta tekrar uzun solucana benzeyen (sanırım tenya) parazitler gördüm. Tekrardan hapı attırmalımıyım zarar verir mi?

  • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
   iç parazit hapı kedinizin yaşına ve kilosuna göre değişiklik gösteriyor. kedinizin yaşına ve kilosuna uygun dozajda hap içirmediğiniz sürece iç parazitlerle savaşmanız mümkün değil 🙁 bir de mutlaka bu tedaviyi 2-3 ayda bir tekrarlamak lazım. tenya gördüğünüz için siz 2 ayı geçirmemeye özen gösterin. ama arka arkaya sürekli hap içirmek tehlikeli olabilir. bir kliniğe gidip danışabilirsiniz. bunun için bir ücret isteyeceklerini sanmıyorum.

 3. merhaba kedicanlar
  broadline ense damlasını çok insan önermiyor zararlarından dolayı,kanser yapabiliyormuş ileriki zamanlarda,ben veterinerden tenizol aldım tanesini 5 liradan satıyor baktım son kullanma tarihleri 2022 ve 10 tane aldım koydum kenara,sonuçda sürekli kullanacağım bu ilacı,bir tanesini açıp yarısını böldüm,yere çömeldim kediyi ortama aldım sol elimle ağzını açıp sağ elimle atabildiğim kadar ileriye attım, çenesini alttan sıvazladım kerata yaladı yuttu, ve bu ilk deneyimimdi açıkcası yapabildiğime bende sevinmiş oldum

  • gerçekten bravo iç parazit hapını içirmek gerçekten meziyet istiyor. 🙂 tebrik ederim.
   broadline konusunda benim herhangi bir veteriner hekimden duyduğum olumsuz bir yorum bulunmuyor.
   ancak iç-dış dual damlalar sadece broadline markasından ibaret değil. bir çok farklı damla markası da mevcut.
   ben kızıma pandemi döneminde bu damlalardan kullanıyorum. çok şükür herhangi bir zararını görmedim ya da herhangi bir veterinerden olumsuz bir yorum duymadım.

 4. Kedim şuanda çok hasta.Karnı şiş , ishal , dışkısı kanlı , ağzı yara.sokak kedisi ve daha once hic bir asi olmadi .Güvendiğim bir veterinere götürme şansım yok.Hastayken ona ilaç vermem tehlikeli olur mu

   • öncelikle geç dönüşüm için çok özür diliyorum. Belki başkalarına da bir faydası olur ümidiyle geç de olsa sorunuzu cevaplayayım.
    birçok hastalık olabilir. isterseniz bir iç parazit hapı vererek durumu gözlemleyebilirsiniz. ama anlattığınız sorunlardan bir hekim kontrolünün şart olduğunu düşünüyorum 🙁 umarım bu geçen sürede bebeğiniz sağlığına kavuşmuştur.

 5. internette tenizol hapını 3 gün ardarda vermemiz gerketiği yazıyor ama yarım hapımı 3 e böleceğiz yoksa 1,5 hapı 3 gün mü vereceğiz kedim 2-5 kilo arası.
  Canlı ağırlık Verilecek tablet sayısı
  3 – 5 kg ½ tablet
  6 – 10 kg 1 tablet
  internette böyle yazıyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*