Aşıdan sonra tuvalete çıkmaması normalmiş? Korkmalımıyım?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
  • #1357 Yanıtla
    Tarçın
    Ziyaretçi

Bir kedi sahiplendik.(Kedi kapımızda yatıyordu her fırsatta eve giriyordu) Veterinere götürdük
    İç-dış parazit aşılarını oldu eve geldiğinden beri(9 saat) tuvaletini ne kuma ne de evin başka bir yerine yaptı. Tuvalet eğitimi yok ama evin her hangi bir yerinede tuvaletini yapmadı. İlk defa aşı oldu. Sizce korkmalımıyım?
    Birde tuvalet eytimi için ne yapmalıyım?
    Kumun içine koyuyorum ama koşarak geri çıkıyor?
    Eve bu sabah aldım banyo yaptırmalımıyım?
    Ağız kokusu için ne yapabilirim(doğal olarak)?

#1359 Yanıtla
    oğuzhan
    Ziyaretçi

merhaba söyleyeceklerim kesinlikle kendi düşüncelerim yine de görmüşken bazı şeyleri söylemek istedim.
    Kediler aşı olunca kaka yapmama gibi bir sorunla karşılaşmadım ben kedim de. daha 2 gün önce aşısı oldu kakasını yapıyor gayet güzel.
    Kuma yapma da fıtrat gereği zaten kum görünce kakalarını oraya yaparlar eğer siz görmediyseniz kuma yaptıklarını kedinizi içine koyun patileriyle siz eşeleyin toprak olduğunu anlasın. Bir de ben alışssın diye yaptığı kakaları hemen temizlemedim.
    Banyo asla önermiyorum. bende aynı hataya düştüm. şuan zaten kış hasta olmaları çok yüksek. Ben 4 ay önce yaptırdım ona rağmen hasta oldu benim kedim.
    Ağız kokusu da mama yediği için normal benim kedimde de var ama çok aşırı bir kokuysa veterinere görünmekte fayda olabilir. tekrardan söylüyorum ben kendi kedime olanlarla ilgili konuştum. Tıbbi bir bilgim yoktur.

#1373 Yanıtla
    bihter
    Anahtar yönetici

Oğuzhan bey çok doğru tavsiyeler vermiş. henüz evinize ilk kez girdiği için vehazır kedi kumunu tanımadığı için bundan kaçınması çok normal. iç güdüsel olarak da bir problem olmadığı sürece kediler bulduğu yere tuvaletini yapmaz zaten. hatta bizim kızımız kısırlaştırma operasyonunda 2 gün veterinerde kaldı ve 2 gün boyunca hiç tuvaletini yapmadı. eve gelir gelmez 1 saat sürdü ihtiyaç gidermesi 🙂

tuvalet eğitimi kedilerde çok kolay. aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi İçin 6 Basit Adım
    Kedi Tuvalet Eğitimi ve Madde Madde Yapılması Gerekenler

banyo için de yine oğuzhan beyin söylediği gibi kesinlikle yaptırmayın. merak etmeyin birkaç güne o kendini pırl pırıl yapacaktır. Şu an havalar çok soğuk. allah korusun hasta olmasın yavrucak.

ağız kokusu da normal. zaman zaman hepsinin ağzı kokabiliyor ama diş bakımı da yapmak gerek tabi. bu konuda aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. Bu arada kediler nefret etse de veteriner hekiminizden ağız bakım sprey tavsiyesi alabilirsiniz. Biz aldık 1 kez sıkabildik. ondan sonra şişesini görünce bile köşe bucak kaçmaya başladı 🙂

Kedilerde Diş Bakımı Neden Önemlidir?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
Yanıtla: Aşıdan sonra tuvalete çıkmaması normalmiş? Korkmalımıyım? konusundaki #1359 kullanıcısına yanıt ver
Bilgileriniz: